Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

78 Pages « < 50 51 52 53 54 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mazda 3, LR Discovery Sport si Mazda 2

Muttley
post 3 Dec 2017, 21:15
Post #1531


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Tare quick release-ul de pe borna. Mersi pentru idee! happy.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 12 Dec 2017, 11:52
Post #1532


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Up!


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 12 Dec 2017, 12:25
Post #1533


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nimic nou si interesant. Cu Alfa inca n-am ajuns sa ii montez pragurile, nu m-am sincronizat deloc cu cei de la service. Pe langa praguri trebuie sa ii fac un polish pe cateva mici portiuni, nu imi place cum se vede lacul. Poate rezolv pana de sarbatori. Si vreau sa ii mai fac o geometrie, mi se pare ca nu e chiar cum trebuie directia, desi s-ar putea sa fie doar in mintea mea problema. Pe de alta parte, cand a mers cu ea mecanicul mi-a zis ca i se pare foarte moale suspensia mea...chiar si pentru un setup standard. Si am observat si eu ca arcurile se lasa foarte usor cand pun ceva greutate in portbagaj...deja daca am 2-3 bidoane mari de apa in masina se vede putin lasata. Posibil senzatia de imprecizie sa vina de la moliciunea asta. Which is nice, am motiv bun pentru arcuri de TI sau ceva echivalent...dar sa treaca iarna.

Singura noutate e ca am fost cu Mazdoiul la reprezentanta pentru recall-ul pentru scaune. Acum 3 saptamani...inca nu m-au sunat ca a venit piesa. Mai astept, cand conduce sotia nu scartaie dar cand ma urc eu face ca toate visele scaunul ala. Iar Discovery nu face nimic interesant, doar aduna km

This post has been edited by AndreiMR: 12 Dec 2017, 12:32


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 14 Dec 2017, 22:17
Post #1534


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




N-am fost pe faza sa fac poza la fix, dar:

IMG_2795.JPG ( Size: 2.03mb ) Number of downloads: 1132


Si cam asta se intampla la Nokiane rusesti din 2015:

IMG_2792.JPG ( Size: 2.55mb ) Number of downloads: 1166


IMG_2793.JPG ( Size: 2.67mb ) Number of downloads: 1120




--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Dec 2017, 23:28
Post #1535


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am mai auzit de faza asta ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 Dec 2017, 01:31
Post #1536


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Era chiar cineva de pe forum cu nokian crapate pe lateral.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 15 Dec 2017, 08:03
Post #1537


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Da, la WR D4...tot Rusia, tot 2015. Probabil ca au fost loturi cu probleme, si asta doar la cele rusesti. Pe Mazdoi am de vara Nokian Line, tot dot 2015, dar facute in Finlanda, si sunt ok, nu se dezintegreaza


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 15 Dec 2017, 08:13
Post #1538


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Zic si eu... N-o fi ideal ce apare-n pozele alea, dar totusi, Beta-Romeo aici de fata, are uoliac' de cuplu din ce inteleg. Cuplu mare intr-o parte, cuplu si mai mare in cealalta (franare)... Vorbim de cauciuc, nu otel.

This post has been edited by Muttley: 15 Dec 2017, 08:14


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 15 Dec 2017, 08:19
Post #1539


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




In pozele alea sunt anvelopele de la Discovery...Nokian WR SUV 3. Discovery n-are nici pe departe puterea Alfei, si e condus chiar cu manusi...e o masina care nu te invita deloc sa te grabesti, deci n-a prea vazut viraje luate in forta decat asa, de proba, la inceputuri. Presiunea verificata, in parametri, dimensiune acceptata in carte, depozitate la intuneric si temperatura acceptabila vara...deci nimic din utilizarea lor n-ar fi trebuit sa justifice dezmembrarea

Pe Alfa am Dunlop Wintersport 4D wub.gif si se uzeaza normal, fara rupturi din material. Destul de repede, dar cu vreo 500 de NM doar pe fata n-aveam mari asteptari.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 15 Dec 2017, 08:23
Post #1540


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Ah, atunci sunt praf caushiucurili.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 15 Dec 2017, 08:55
Post #1541


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Din ce am inteles problema cu cauciucurile nokian a fost rezolvata. Dealerul Nokian din Cluj imi e prieten si mi-a zis si el ca au fost probleme, dar doar cu unele dimensiuni si fabrica din Rusia a acceptat defectul si toate au fost inlocuite in garantie(cred ca cele care mai aveau garantie) si ca problema a fost rezolvata de la inceputul anului 2017.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 15 Dec 2017, 12:28
Post #1542


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Probabil ca le-au rezolvat, dar eu unul as avea ezitari sa mai cumpar Nokian prea curand. Aderenta lor e foarte buna, nimic de reprosat aici...dar nu m-as grabi sa mai experimentez cu ele. Mai ales ca la anul trebuie sa iau anvelope noi de iarna pentru Alfa, si Nokian A4 erau o varianta. Ma rog, pana atunci mai e, se poate vedea un feedback de la cei care au cumparat acum anvelope noi.

Daca tot a implinit Discovery 45k km, sa mai zic ceva si de el. Probleme au fost pana cum cu parbrizul, spart de 2 ori, si cu lampile de stop care se aburesc (s-au schimbat de 2 ori pe garantie, dupa ultima interventie pare ca s-a rezolvat problema). Si hayonul scartaia, s-a inlocuit pe garantie ornamentul dintre stopuri si s-a rezolvat si problema respectiva. Deci maruntisuri care tin mai degraba de "bolile copilariei" decat de probleme tehnice. In rest, totul functioneaza perfect, consumul mediu e undeva pe la 8-8.5 % in functie de cat mers urban vede masina, n-au fost probleme cu DPF-ul chiar daca face si drumuri scurte prin oras.

Motorul de 2.2 e destul de zgomotos si nerafinat pentru standardele actuale, mai ales dimineata la rece, dar pe de alta parte, 2.0 Ingenium care l-a inlocuit a avut mari probleme la inceput, asa ca mai bine un pic de zgomot in plus decat probleme de fiabilitate. Oricum, masina e antifonata exceptional, si nu se aude tare in interior. E probabil cea mai mare calitate a ei, altaturi de suspensia confortabila...e o masina extrem de relaxanta. Iar spatiul interior e foarte mare, poti sa stai linistit picior peste picior pe bancheta din spate. Care bancheta e din 3 segmente, si reglabile, asa ca poti gasi o pozitie comoda indiferent de statura. Pozitia la volan e stilul Land Rover/Range Rover, foarte inalta si iti da un sentiment de siguranta, plus ca ajuta in trafic...poti vedea din timp eventualele motive pentru care vrei sa schimbi banda.

E putin ciudatica combinatia directie-suspensie. Suspensia e destul de moale, insa directia e extrem de rapida in reactie, asa ca daca vrei sa "te dai la ea" pe serpentine, rezulta un comportament nu foarte omogen. Directia si viteza cu care schimba directia sunt exceptionale, dar ruliul iti da o senzatie de nesiguranta. Cum nu e un model gandit pentru asa ceva, se accepta. Mai ales ca in off-road poate mult mai mult decat va fi folosita vreodata. Apropo de off-road, sistemul Terrain Response e genial...nu conteaza ca e noroi mare sau ca zapada e foarte adanca si afanata, masina inainteaza cu o siguranta incredibila. Sigur, o poti impotmoli, dar doar daca chiar intri in off-road puternic.

La minusuri, as zice ca se putea lucra mai mult la asamblarea panourilor de usi. Materialele sunt placute, nu sunt greieri perceptibili, dar cand tragi de usa sau daca apesi pe ea, se simte oarecum ieftina asamblarea...se simte oarecare joc intre elemente. Si sunt destul de multe. In rest, plasticele din interior sunt in linia segmentului, comparabile cu ce se gaseste pe la BMW si cu ce erau pe GLK si Volvo XC60, masini concurente la vremea aparitiei. Cel mai enervant lucru din interior e asta:

IMG_2788.JPG ( Size: 2.47mb ) Number of downloads: 1065


Cine a gandit pozitia aia pentru comenzile de geamuri era ori beat, ori urangutan. Fiinda e complet nenaturala, nu e deloc la indemana, iar in locul comenzilor de geamuri au pus comenzile pentru blocarea usilor. Deci vrei sa deschizi geamul si incui sau descui usile.

Un alt minus e sistemul de infotainment...e ca o tableta de acum 4-5 ani. Are destule functii, dar are lag, ecranul reactioneaza mai greu, grafica e modesta, rezolutia slabuta. Cand te uiti la un smartphone de azi si apoi la ecranul ala, ti se pare ca te intorci in timp. N-ar fi o mare problema daca anumite functii n-ar trece prin centrala multimedia...si aici ma refer in special la senzorii de parcare. Lag-ul respectiv se transmite si la imaginea si sunetul senzorilor de parcare, asa ca manevrele trebuie facute incet, sa aiba timp sa se adapteze sistemul, altfel risti sa pocnesti masina pana sa inceapa sa sune constant senzorii sau sa iti arate ca nu mai ai loc. Camera de marsariei ajuta mult, dar indicatiile sunt, la fel, afisate cu intarziere.

Asadar, o masina confortabila, fara nicio urma de sportivitate, placuta, dar nu te face sa te indragostesti de ea.

O poza cu masina putin murdara...zicea mai demult dr. brembo ca un Land Rover ar trebui pozat doar cu noroi pe caroserie tongue.gif


IMG_2780.JPG ( Size: 4.24mb ) Number of downloads: 1099


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 15 Dec 2017, 13:06
Post #1543


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Eu merg cu mana sprijinita pe rama geamulul si mi-ar prinde bine comenzile acolo biggrin.gif dupa 12 ani de Logan la ailalta care le are pe usa mi-e foarte greu sa le caut prin curburile usii.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 15 Dec 2017, 14:14
Post #1544


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




A fost proiectat de un englezoi ...lunea dimineata.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 15 Dec 2017, 14:27
Post #1545


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Probabil. Nu e ok fiindca nu poti sta comod cu mana acolo, e prea sus nivelul geamurilor. Natural stai cu mana pe partea de langa maner, mai jos. Am vazut ca au renuntat la pozitia aia incepand cu RR Velar, dar pe Discovery (cel mare) si pe RR Sport tot acolo sunt puse


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 15 Dec 2017, 16:25
Post #1546


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Cine mama dracului a desenat spatele asta ?! La disco normal nu mai zic ...


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 15 Dec 2017, 18:17
Post #1547


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




La Discovery Sport mi se pare ok spatele...insa la fratele mai mare e horror:

Ok:

DS.jpg ( Size: 127.1k ) Number of downloads: 269


Fugly:

fugly.jpg ( Size: 434.75k ) Number of downloads: 216


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 15 Dec 2017, 18:42
Post #1548


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Ăsta al doilea creează impresia că e mașina strâmbă, cum încă mai vezi unele cazane care nu rulează drept


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 15 Dec 2017, 18:52
Post #1549


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Da, arata stramb. Dar exista solutie, o companie de tuning poate corecta problema asta:

x.jpg ( Size: 60.21k ) Number of downloads: 248


Altfel, masina aia e foarte tare...nu prea mai are rost cheltuiala cu un Range Rover, interiorul e cam la fel de luxos, suspensia tot pneumatica, dotarile sunt la fel de bune...


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Dec 2017, 20:29
Post #1550


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




La Mazdoi nu mai functioneaza reglajul electric al oglinzilor. Se pliaza de la buton, se incalzesc, dar nu se mai regleaza. Ori e vreo siguranta, ori se fwtu butonul...desi ma indoiesc ca au sigurante separate, din moment ce restul de functii merg.

La Alfa a inceput sa se auda un zornait destul de puternic de sub capota, la turatii intre 1500 si 2000 rpm. Cam asa facea atunci cand se dusese intinzatorul de la accesorii (ala pe care "l-au schimbat" AutoPerugia). Banuiesc ca n-am norocul sa fie acelasi lucru si acum, trebuie sa ajung la investigatii cu masina...si in perioada asta e mai greu. Aparent nu face pe loc, doar in mers...deci ma tem de ce e mai dubios. Sau poate doar intra ceva in rezonanta in sarcina, zice optimistul din mine mellow.gif

Deci n-o sa fie plictiseala nici in 2018, se pare...


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Dec 2017, 22:31
Post #1551


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Timp pentru investigatii n-o fi fost, dar a venit calendarul pentru 2018:

IMG_2853.JPG ( Size: 1.55mb ) Number of downloads: 266


IMG_2862.JPG ( Size: 1.81mb ) Number of downloads: 240


Sunt masini din club, exemplare dintre cele mai frumoase. Se pare ca anul viitor se poarta rosul, dupa selectia de masini din calendar smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 11 Jan 2018, 09:33
Post #1552


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Ieri a fost zi dedicata Alfei. Am fost la service, am montat pragurile care ramasesera restante. Nu am mai dat gauri in caroserie, s-au fixat cu banda dublu adeziva si cu un mastic puternic. Au rezistat pana la Pitesti, pe autostrada, pe ploaie...deci cred ca e suficient smile.gif

Am facut si un polish masinii, care a corectat cele cateva defecte de vopsire. Erau mici portiuni unde lacul era putin matuit...probabil ca nu se uscase inainte sa il atinga. Cu ocazia polishului, am vazut ca pe pasajele rotilor din spate, imediat dupa usile spate, a inceput sa sara vopseaua de la pietricele. Trebuie sa imi mai comande niste vopsea si sa aplic pe punctele alea, apoi sa merg sa montez niste folii de protectie. Masina venea din fabrica cu asa ceva, se pot comanda si acum ca piesa noua...la minunatul pret de 650 de lei pentru fiecare parte radmasa.gif Asta pentru 2 bucatele de folie de 15x30 cm aproximativ. Tot cu ocazia polishului am vazut ca pe aripa spate a aparut deja o ciobitura cauzata de usa deschisa ciobaneste, iar pe bara fata sunt deja cateva puncte de pietricele. Asta e...

Apoi a intrat masina la verificari tehnice. Ma plangeam de o oarecare imprecizie a directiei, dupa trecerea la rotile de iarna. Au verificat baietii, n-are niciun joc pe nicaieri, a si mers cu ea mecanicul...concluzia e ca sunt eu prea pretentios pentru ce pot anvelopele 225/50/17, de iarna. Cu cele de vara pe 19" e intr-adevar mult mai precisa masina. O sa ii fac oricum o geometrie, ca sa fiu 100% linistit.

Am mai verificat si un zgomot discret care apare uneori la anumite turatii. Din masina se aude mai greu, dar de afara e sesizabil. Se pare ca problema ar fi fulia de la alternator, asa ca zilele viitoare o sa merg sa o schimb. Sa vad pretul pentru fulie si pretul pentru un alternator nou, daca diferenta nu e mare as schimba alternatorul cu totul.

In rest, totul pare sa fie ok...se apropie in curand termenul pentru revizie, mai am vreo 1700 de km. Probabil ca mai spre vara o sa trebuiasca sa schimb placutele fata, si discurile spate. Pe spate placutele mai au destula carne, dar mananca din discuri.

This post has been edited by AndreiMR: 11 Jan 2018, 09:50


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 14 Jan 2018, 11:43
Post #1553


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Ieri am facut geometria la Alfa. Pe spate era destul de praf, ceea ce mi se pare ciudat...tinand cont ca acolo nu s-a umblat niciodata la nimic. Nici n-a fost supraincarcata masina vreodata, ca n-am folosit-o la carat. Singura modificare fata de ultima geometrie a fost perioada umblata cu jantele pe 19". Si pe fata erau mici abateri, dar aici e oarecum de inteles, tinand cont ca s-a tot umblat pe la brate&chestii de la ultima geometrie. Cert e ca acum s-a rezolvat senzatia de imprecizie/nesiguranta a masinii , raspunde corect la virare si se simte ok la mers. De fapt, diferenta de comportament e chiar foarte mare, acum e ce trebuie smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 21 Jan 2018, 10:13
Post #1554


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Mazdoiul imbatraneste

Attached thumbnail(s)
DPRR9595.JPG ( Size: 162.59k ) Number of downloads: 212


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Jan 2018, 11:17
Post #1555


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Cam asa se schimba fulia de alternator la Alfa cu motorul de 2.4:

IMG_3078.JPG ( Size: 2.63mb ) Number of downloads: 221


La motoarele in 4 cilindri e usor accesibila, aici e distractie mare.

Pe langa fulia respectiva, am mai schimbat si accesoriile cu ambele curele, cureaua mica necesitand aceeasi demontare a masinii pentru schimb. Si cureaua mica are obiceiul ca atunci cand se rupe sa se agate in distributie, cu urmarile binecunoscute. E din ciclul sigurantelor puse langa busonul de rezervor de lichid de parbriz...italian design biggrin.gif

In afara de operatiunile astea, am mai facut revizia (ulei+filtre) si am mai schimbat un simering de planetara pe unde se scurgea putin ulei de cutie (de tinut minte, la fiecare demontare a planetarei se schimba obligatoriu simeringul). A fost misto si aerisirea instalatiei de racire (daca s-au dat jos radiatoarele a plecat si antigelul), surubul cu rol de aerisitor e de unica folosinta by design, a fost refacut filetul si pus un surub nou (OEM Audi smile.gif )

Totul e ok acum, trebuie neaparat sa ajung sa ii pun folie pe pasajele rotilor din spate, deja a inceput sa sara vopseaua. La fel a inceput sa sara si de pe bara fata. Undeva mai spre vara va urma probabil si un set de placute pentru fata (discurile mai duc un set)...si un set de arcuri noi, TI.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 26 Jan 2018, 11:46
Post #1556


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Asta e clar masina de pasionati..... dry.gif
Nu sta corporatistul sa-si bata capul cu chitibusuri d-astea italiene tongue.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Jan 2018, 12:14
Post #1557


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu de cand ti-am zis de fulia aia de alternator ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Jan 2018, 12:21
Post #1558


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Tura trecuta fulia nu zicea nimic...zbarnaia intinzatorul. A fost liniste deplina pana de curand, cand zgomotul a reparut. Acum, cu fulia defecta, se manifesta putin altfel...in sensul ca atunci cand porneam mai multi consumatori se declansa galagia. Si nu facea zgomot la mers in gol, doar in turatie...ceea ce nu se intampla cand a fost problema cu intinzatorul, ala facea zgomot tot timpul. Oricum, problema a fost rezolvata, nu pot decat sa sper ca multa vreme de acum incolo nu mai e nevoie de nimic pe la alternator, compresor clima sau altele...o zi intreaga de manopera pentru o piesa de nimic nu prea e ok.



--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 28 Jan 2018, 19:34
Post #1559


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Am facut azi un drum pe la munte cu Alfa, dupa o perioada lunga de mers doar oras si autostrada. Am avut noroc de trafic lejer, vreme frumoasa, drum ok...si mi-am adus aminte de ce iubesc masina asta wub.gif Pe cat e de enervanta uneori in oras (etajarea cutiei, grija la botul lung) pe atat de bine ii sta la o plimbare alerta.

Partea proasta cu plimbarea alerta pe serpentine e ca incinge discurile. Si discurile incinse+2 paraiase de apa scursa de pe munte pe sosea, rezulta o vibratie la franarea de la viteze mari. Nu ma gandeam ca se poate intampla asa usor, pana acum n-am avut niciodata probleme cu discuri ovalizate. Deci trebuie sa schimb si discurile cand voi schimba placutele


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 28 Jan 2018, 21:08
Post #1560


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Exact asa le-am bulit eu pe alea de fabrica de la Leguma, m-am dat pe Babarunca cum ma dadeam cu 21 preparat...de atunci m-am invatat minte, nu ma mai dau la ea pe ud...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
78 Pages « < 50 51 52 53 54 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:54
Dacia