Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Trepidatii Bord K4M - La Plecare De Pe Loc

daniel7414
post 14 Sep 2020, 12:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 14 September 20




Buna ziua,

Am cumparat la inceputul anului un megane 3 coupe 1.6 16v 110CP, cod motor K4M, la 50.000 km, an fabricatie 2011. Masina e ok, totul merge bine, dar recent la drumuri mai lungi de 2 ore am observat o problema.
Imi trepideaza bordul in treapta 1 si trebuie sa trec repede in a2a ca sa dispara trepidatia.
Prima data am crezut ca am incins discul de ambreiaj fiind aglomeratie mare, dar am iesit din oras am mers o ora si inca mai prezenta aceste trepidatii. Acum daca plec cu masina la drumuri de o ora nu reusesc sa fac bordul sa sara efectiv pe mine.
Am mai citit aici pe forum sa trag de motor fata spate cand e orpit, sa incerc sa plec cu a5a de pe loc si sa incerc sa plec din rampa. Toate testele acestea pentru mine par ok. Motorul pe loc ruleaza rotund, in a5a pot sa plec incet de pe loc fara sa faca masina urat, iar in rampa nu am probleme (am ales o inclinatie considerabila)

Parei? Intreb aici ca si amator inainte sa merg in service si sa imi schimbe tot in speranta gasirii problemei.

Multumesc


--------------------
RENAULT MEGANE 3 COUPE 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Sep 2020, 12:50
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vreun suport motor, ala de sus banui daca nu se misca schimbatorul cand pui sau lasi gazul


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel7414
post 28 Sep 2020, 11:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 14 September 20




Am rezolvat problema, etrierul spate dreapta nu culisa bine si cand se incalzeau franele de la dilatatie la plecarea de pe loc trepida.


--------------------
RENAULT MEGANE 3 COUPE 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:18
Dacia