Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Epurator, ce face..rolul lui?

suky
post 1 May 2008, 11:10
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 March 08




Am fost in service pt schimbare de EGR, si mi s-a zis ca trebuie schimbat acest filtru de epurare...e plin de ulei. Ideea e ca o sa il schimb oricum...dar imi poate explica cineva ce face acest epurator de fapt? Si daca am mers mai mult timp cu el asa ce altceva s-ar fi putut deteriora in acest interval.


--------------------
Renault Megane II 1.5 DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 1 May 2008, 19:20
Post #2


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Supapa EGR e una, fitrul epurator (daca la el se referea mecanicul) e alta, din cate stiu eu...E posibl sa fi folosit denumirea de filtru epurator pentru insusi maria-sa EGR-ul. Asa ca am sa incerc sa ating ambele variante, cat imi permite condeiul...

Exaust Gases Recycler este o supapa care preia o parte din gazele de evacuare si le trimite, bine dozat (functie de mai multe variabile), in camera de ardere (sau galeria de admisie). Rolul EGR este de a reduce o idee temperatura din camera de ardere, impiedicandu-se astfel formarea multioxizilor de azot si/sau sulf, agenti poluanti.

Epuratorul de gaze (sau de ulei, cum i se mai spune) preia din vaporii de ulei din baie si ii conduce in galeria de admisie. Uleiul astfel ajuns acolo are, printre altele, rolul de a fixa pe peretii tubulaturii particulele fine de praf care trec, inevitabil, de filtrul de aer, impiedicandu-le sa ajunga in motor. Unii mai zic ca ar unge si scaunele supapelor de admisie... Se prea poate: cantitatea de ulei fiind foarte mica, este arsa rapid, si nu se formeaza calamina...

Daca se imbacseste supapa EGR, e posibil sa se blocheze; daca se blocheaza pe inchis sau nu se mai deschide suficient, motorul functioneaza un pic mai cald (chestiune care, de regula, nu se vede pe acul termometrului), iar catalizatorul ''trage'' din greu sa isi faca datoria. Daca se blocheaza deschis (adica scaunul supapei nu mai etanseaza), in galeria de admisie intra aer "fals", amestecul carburant este sarac, ralantiul scade iar computerul se screme sa compenseze povestea asta; implicit creste consumul.

Daca ai mers cu EGR blocat, nu vad ce ar putea sa se deterioreze.
Daca ai mers cu filtrul epurator de gaze infundat, asta se poate vedea demontand tubulatura flexibila de admisie si verifica existenta prafului pe interiorul galeriei de admisie (cea metalica, dupa clapeta de acceleratie...)

This post has been edited by Adila16: 1 May 2008, 19:27


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suky
post 1 May 2008, 23:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 March 08




Multumesc de raspuns...m-ai scos din ceata. icon_mrgreen.gif Era vorba de acel filtru de epurare..sau epurator cum i-a zis mecanicul.EGR-ul il aveam blocat pe deschis si imi mergea"patrat" motorul si de aceea l-am si schimbat; cand mi-a demontat EGR-ul mi-a zis si de acest epurator care scapa. Azi cand am ajuns acasa am aruncat si eu un ochi acolo si am vazut care e treaba si am observat ca mai scapa un pic de ulei ( musteshte..nu picura)pe la un colier de la un furtunas care intra in egr....Nu stiu de la ce este si ce rol are, dar i-am desfacut acel colier si l-am mai strans un pic. Maine dimineata am sa mai revin cu ceva poze.


--------------------
Renault Megane II 1.5 DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 1 May 2008, 23:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Eu nu cred ca epuratorul ala are vreun filtru. Parerea mea e ca are niste camere care separa uleiul de vaporii de ulei.
Nu bag mana in foc pt afirmatia de mai sus, dar nu vad rolul unui filtru, mai mult ar incurca treburile pe-acolo.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suky
post 2 May 2008, 08:46
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 March 08




Am revenit cu pozele promise. In poza 1 si 2 se vad epuratorul si acel colier slabit care avea ceva ulei pe el si care l-am strans....ramane de vazut daca mai face figuri.Nu stiu ce rol are..poate ma iluminati si pe mine.
In pozele 3 si 4 e un furtun care intra in EGR . Acesta are si el la randul lui ceva ulei pe el dupa cum se vede in poza 4...nu stiu daca scapa el sau de la furtunasul de mai sus a scapat ceva. Stiti cumva daca prin acel furtun circula ulei?...sau gaze?

This post has been edited by suky: 2 May 2008, 08:52

Attached thumbnail(s)
Epurator1.jpg ( Size: 308.85k ) Number of downloads: 19591
Epurator2.jpg ( Size: 355.05k ) Number of downloads: 21463
Epurator3.jpg ( Size: 319.25k ) Number of downloads: 20755
Epurator4.jpg ( Size: 481.79k ) Number of downloads: 20509


--------------------
Renault Megane II 1.5 DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 2 May 2008, 22:02
Post #6


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




QUOTE(andu911 @ 1 May 2008, 23:42)
Eu nu cred ca epuratorul ala are vreun filtru. Parerea mea e ca are niste camere care separa uleiul de vaporii de ulei.
Nu bag mana in foc pt afirmatia de mai sus, dar nu vad rolul unui filtru, mai mult ar incurca treburile pe-acolo.
*




Colega, no offense, filtrul nu inseamna neaparat o sita sau un element de hartie...
Un filtru poate fi constituit si dintr-o simpla duza calibrata.
Sau, cum ai scris, niste banale camere de separare...


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 3 May 2008, 00:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




FÍLTRU1, filtre, s.n. (Tehn.) Dispozitiv, aparat sau instalație care separă, cu ajutorul unui material filtrant, un fluid de particulele solide aflate în suspensie în masa lui.

Deci...care e materialul filtrant ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 3 May 2008, 01:17
Post #8


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Andu911, eu, unul, apreciez ca filtrul, in cazul epuratorului de gaze, este insasi duza calibrata, existenta undeva pe traseul epuratorului de gaze, care are rolul de a limita dimensiunea particulelor de ulei care intra in galeria de admisie, permitand, totodata, numai unei anumite cantitati de ulei sa patrunda in galerie, nu si celelorlte suspensii/ depuneri din masa de ulei (particule care produc deseori infundarea acestui calibru, cu consecintele de rigoare).

Ca sa dau un alt exemplu, camerele de decantare (care pot fi asimilate unei instalatii de filtrare) de la haznalele ecologice: separa materiile fecale si celelalte particule solide de restul fluidului. Deci, tot filtrare fac... rolleyes.gif
Si nu imi amintesc sa fi vazut materialul filtrant (care, daca ar fi fost sa fie ca o sita - de orice natura -, ar fi trebuit schimbat/curatat la imbacsire sau saturare) pomenit de definitia dictionareasca oferita de tine...

N-am avut alt exemplu mai la indemana... blush.gif

This post has been edited by Adila16: 3 May 2008, 01:33


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 3 May 2008, 01:54
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Pe vremuri, motoarele diesel chiar aveau si un material filtrant din pasla.
Probabil mecanicul care i-a zis sa schimbe filtrul, e mai in varsta. laugh.gif
Oricum, o curatare e suficienta...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 3 May 2008, 11:53
Post #10


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Se prea poate.

Off-topic: Insa, cat am stat cu labele in motoarele SAVIEM (5 litri, 6 cilindri in linie, 135 CP) sau RABA (MAN-D2156, 10 litri, 6 cilindri@120 grade, 215 CP in versiunea aspirat si 256 in versiunea turbo) nu imi amintesc sa fi vazut asa ceva, la niciunul (nu contest, e posibil sa imi joace memoria feste... wacko.gif ).
Si ma pot lauda ca am "demolat" cateva: segmentari, cuzinetari, garnituri de chiulasa (MAN-D2156 poseda chiar doua dintr-astea...), in virtutea faptului ca am fost ''canalagiu'' mai bine de 1 an jumate...
La Dieselele de pe tractoare nu stiu, ca nu m-au pasionat...Si nici tangenta cu ele n-am avut...

On-topic: Intr-adevar, curatarea epuratorului ar trebui sa rezolve problema colegului nostru forumist, coroborata cu eliminarea neetanseitatilor sesizate in pozele postate...


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz_ro23
post 1 Jun 2010, 10:49
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 October 05




a schimbat cineva epuratorul? cat costa? si la mine este imbacsit cu ulei. care o fi cauza?


--------------------
dacia 1310 - sj 95 sua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 27 Jun 2010, 12:15
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




Epuratorul ala se da jos foarte simplu prin extragere. Se desface capacul cu un cutit prin departare de suportul sau (pana face clanc), se curata frumos, iar daca membrana din interior este prea labartata, dilatata sa spun asa, atunci trebuie schimbata (dar cred ca trebuie cumparat epuratorul cu totul pt. a schimba membrana). Mizeria de pe el vine (pe la garnitura din stutul epuratorului care cu timpul se mai uzeaza)din interiorul furtunului de aer din cauza ca acolo exista o oarecare presiune ce vine de la turbo impreuna cu ulei refulat din turbo (turbina nu mai etanseaza). Este indicat sa se desfaca toate furtunele alea de la egr (impreuna cu egr-ul), aer, turbina si sa se curete bine.


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ligrivis
post 28 Jun 2010, 08:06
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




In cazul meu am avut EGR blocat si masina nu mai avea nici o putere in ea . Curatarea este simpla se demonteaza 2 suruburi si o mufa apoi cu diluant se spala bine. Dupa remontare simteam ca am un nou motor deci rolul EGR nu este simplu decorativ. Am infundat EGR pentru ca la inceput mergeam foarte subturat nestiind ce pot cauza , de atunci schimbat stilul de condus nu am mai avut probleme.


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slim6630
post 28 Jun 2010, 16:11
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 28 September 09
From: Bucuresti




Si eu am o problema cu EGR-ul, mi sa aprins pe bord martorul motor + SERVICE , am fost cu ea in Service Cobalcescu , mi-au resetat eroarea , pana acasa sa aprins iar, sun inapoi la mecanic , cica sa ies pe autostrada sa-i d-au blana sa se curete singur ,mai precis sa o tin in 4000 vreo 10 min. , m-ai degraba il demontez sa-l curat, voi ce spuneti ?


--------------------
Renault Megane II 2003/1.9 dci - B 24 FHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 28 Jun 2010, 17:37
Post #15


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




recomandat este sa il cureti, insa e bine sa ii dai si o blana ca se curata si turbina, si evacuarea de funingine, nu numai egr-ul. varianta cu talpa le autostrada 10 minute e varianta mai comoda. totusi e bine sa cureti egr-ul manual.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 28 Jun 2010, 19:30
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




QUOTE(slim6630 @ 28 Jun 2010, 17:11)
Si eu am o problema cu EGR-ul, mi sa aprins pe bord martorul motor + SERVICE , am fost cu ea in Service Cobalcescu , mi-au resetat eroarea , pana acasa sa aprins iar, sun inapoi la mecanic , cica sa ies pe autostrada sa-i d-au blana sa se curete singur ,mai precis sa o tin in 4000 vreo 10 min. , m-ai degraba il demontez sa-l curat, voi ce spuneti ?
*



Desfa-l si curata-l sa vezi acolo surprize. Are 3 piulite si o mufa. Ai grija cum tragi de el sa nu il rupi. De preferat sa incerci cu o surubelnita lata pe care o introduci intre egr si corpul sau si incepi sa il departezi incet pana se distanteaza apoi cum crezi de cuviinta. Daca nu iese sa nu tragi tare de el ca il rupi.
Curata egr-ul dar si conducta care face legatura intre egr si galeria de admisie. Sa vezi acolo mazga.


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazmanya2006
post 20 Dec 2011, 19:08
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 29 December 09




QUOTE(Adila16 @ 1 May 2008, 19:20)
Daca se imbacseste supapa EGR, e posibil sa se blocheze; daca se blocheaza pe inchis sau nu se mai deschide suficient, motorul functioneaza un pic mai cald (chestiune care, de regula, nu se vede pe acul termometrului), iar catalizatorul ''trage'' din greu sa isi faca datoria. Daca se blocheaza deschis (adica scaunul supapei nu mai etanseaza), in galeria de admisie intra aer "fals", amestecul carburant este sarac, ralantiul scade iar computerul se screme sa compenseze povestea asta; implicit creste consumul.
*




Salut. La mine temperatura motorului urca un pic mai sus de jumatate, cu 2 linute cand il forjez, chiar si acum cand afara era caldut adica 3-5 grade.
Sa schimb EGR-ul asta ? Raspuns in PM


--------------------
Renault Megane 1.9 DCI, 131 Cp 2008
tazmanya
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kokonitos
post 26 Nov 2012, 22:19
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 March 10




am si eu o intrebare... cam cat ulei ar putea pierde pe la epurator . Am un Clio III din 2006 , 1, 5 DCI si in 8000 de km am completat cu 1,5 l ulei. E posibil sa scape pe la epurator(care e imbacsit de ulei) sau ar fi o alta problema? Sub masina nu vad pete de ulei. Pana anul trecut nu a papat ulei deloc, dar dupa un drum lung de 5000 de km mi s-a aprins martorul de ulei. Oare ce ar putea fi?


--------------------
Renault Clio III dec.2006, 1461 cmc, diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dominohunter
post 28 Nov 2012, 15:52
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 11 August 10
From: recas




Pentru colegii care au problema cu epuratorul.
Si eu la randul meu pe meganul din dotare am avut probleme cu acel epurator.Curgea ulei de numa, era plin de praf, ce mai era muci.Rezolvarea a fost simpla (greu a fost sa ajungem la ea).Dat jos epuratorul, curatat bine si atentie, schimbat garnitura pe care o are el acolo.Daca puteti insa, alegeti o garnitura home made din material dur si cam cu 2 milimetri mai lat.Eu am avut noroc ca in Timisoara pe Calea Buziasului este o fabrica care face radiatoare si garnituri la comanda de toate mamele.Mi-au facut ei una pe comanda (10 lei) iar eu am marait ca e mai groasa decat ce am dat jos.Si mi-au spus ca din experienta le fac un pic mai groase si ca o sa tina asa.Si ce e drept, garnitura luata de la reprezentanta, pe linga faptul ca te costa o caruta de bani si vine tare greu nu a tinut decat 2 saptamani.Cand m-am plans la ei ca imi curge ulei in continuare ,raspunsul a fost ca e din cauza ca am montat-o in alt service decat Renault.Nu ca doamne fereste e proasta piesa.Asa ca daca aveti aceste probleme, o simpla garnitura si o curatare buna, va scapa de o caruta de bani.Sa nu-i credeti pe cei de la reprezentanta ca se schimba epuratorul cu totul.Aceea garnitura vine si si individual doar ca in cazul meu a fost o piesa proasta.chiar daca era de origine.Piesa asta pe care o am acum, care e mai groasa e pe masina de aproape 3 luni si nu mai e gram de ulei pe acolo.

Drumuri bune


--------------------
renault megane 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gigelcool
post 27 Oct 2013, 23:48
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 11 September 11




salut am si eu o problema si nu stiu de unde sa incep,dincauza epuraotului asta poate ajunge ulei in EGR,deci am ulei in EGR si nu stiu de unde,ajutatima va rog


--------------------
Renault Megane 2 2005 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lico
post 28 Oct 2013, 10:27
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 510
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Probabil de la turbo ...


--------------------
Renault Megane 2003 2.1 dci + - B XX XXX
Lume multa oameni putini !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 9 Jun 2014, 12:26
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am urmarit si eu acest epurator si intr-adevar, era acoperit de ulei.L-am desfacut, garnitura din el era bine fixata si nu era sparta.Am reusit, totusi sa gasesc alt epurator si l-am inlocuit.Sper sa imi rezolv problema cu consumul de ulei!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STALEX2004
post 9 Jun 2014, 19:09
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 651
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




consuma ulei pe acolo sau pur si simplu pierdea ulei fara sa iti dai seama pe unde??


--------------------
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 DCI 2006
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 9 Jun 2014, 21:55
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Uleiul meu ajunge clar in camera de ardere...pe unde, inca nu stiu exact!Dar daca la testul de compresii toti cilindrii au aceeasi valoare (23-24 bari), in turbo si pe furtune nu am gasit ulei sa-l iei cu polonicul, doar vapori lipiti pe pereti iar simeringurile de supape sunt schimbate...cum ajunge in motor?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 11 Jun 2014, 07:36
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Dupa 50 de km si doua zile de la reparatie inca nu a aparut fumul alb dimineata, mirosul nu se mai simte asa tare cand e cald motorul...sunt curios daca asta i-a fost leacul!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_b81wbm
post 12 Jun 2014, 16:29
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 14 February 11
From: Bucuresti




Megane.ul de 78kw are epurator?daca da unde este?


--------------------
renault megane 2008/privilege/1.5 dci/78 kw - b 81 wbm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovy_megane_1982
post 7 Jul 2014, 14:29
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 4 November 11




Salut.Meganus_Bicorpus poti sa-mi spui si mie daca ai pus epurator nou sau sh. si cat te-a costat? Multumesc.

7 Jul 2014, 14:32:
Poti sa-mi dai PM cu nr. tau de telefon?

This post has been edited by ovy_megane_1982: 7 Jul 2014, 14:32


--------------------
Renault Laguna 3, Megane 2.1 2008 2.0 dci 110kw,2004 1.5 dci 60kw - DB 14 VLO, DB 14 COL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lupu_Cadmiel
post 8 Sep 2015, 17:01
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 743
Joined: 9 October 14
From: Dumbrava Timis




Am si eu o intrebare. Eu circul cu conducta de la epurator afara adica numai intra pe conduca dintre debitmetru si turbo. La conducta dintre debitmetru si turbo am obturat gaura unde intra conducta de la epurator. Si acuma intrebarea mea ii : afecteaza la ceva daca am scos afara conducta? Afecteaza turbo?


--------------------
Renault Laguna 2 2002 1.9dci 88kw 120cp 290.000km - M 3185 BK
Renault Talisman 2021, 2.0 blue dCi 160cp Intens 75.000km
Renault Trafic 2006 1.9dCi 100cp 268000k,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
copperpaw
post 10 Sep 2015, 18:01
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 May 15




Salut, am umblat si eu acolo la epurator, ma mancat degetele si cand am desfacut acea "sita" era ca o membrana de boxa, imbibata cu ulei... defapt ca ciocolata... nici nu am atins ca s-a rupt toata cand a impins arcul capacul in sus.
Acum, intrebarea mea e, unde gasesc membrana aia?
ce se intampla daca merg asa?
e mai bine ca curat tot locasul ala, decat sa intre "sita" aia prin conducte?

10 Sep 2015, 19:25:
Am revenit cu poze dupa ce am desfacut din nou acest decantor ulei:
WP_20150910_004.jpg ( Size: 1.08mb ) Number of downloads: 3634
WP_20150910_007.jpg ( Size: 1.2mb ) Number of downloads: 675
WP_20150910_008.jpg ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 620
WP_20150910_010.jpg ( Size: 1.51mb ) Number of downloads: 601
WP_20150910_014.jpg ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 659
WP_20150910_018.jpg ( Size: 1.35mb ) Number of downloads: 570
WP_20150910_012.jpg ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 510


deci, in primul rand, acea nu este o membrana, este o garnitura de cauciuc, care are in mijloc o parte mai groasa ce vine fixata pe arc :
WP_20150910_014.jpg ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 659


Din cauza ca si-a pierdut elasticitatea, s-a deteliorat, s-a crapat si uleiul care a iesit, cred ca a patruns prin acest orificiu de la capac WP_20150910_018.jpg ( Size: 1.35mb ) Number of downloads: 570


ma gandesc ca atunci cand intra gazele in epurator, membrana se "umfla" si ridica acel capacel, lasand sa patrunda gaze mai mult, zic si eu o idee. nu mirosea a ulei ars ci mai degraba a esapament.
dupa ce am eliminat resturile de la acea membrana de cauciuc,
am sigilat capacul cu poxipol. o sa revin cu informatii, sa va zic ce schimbari am simtit.

This post has been edited by copperpaw: 10 Sep 2015, 19:25


--------------------
Renault Megane 2 2003 / 1.9 dCi 120 HP - BC82VIK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr_viorel
post 6 Aug 2016, 11:49
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 558
Joined: 11 January 08
From: Craiova, Dolj




Dupa aproape 11 ani de utilizare Megan-ului din semnatura, am avut curiozitatea sa vad starea epuratorului de gaze. A durat cca. 30 sec. demontarea de pe motor si cam tot atat scoaterea capacului. In interior am gasit numai o membrana cauciucata (asemanatoare cu cea de la pompa de benzina), in stare buna si un arc ce o tine in pozitie ridicata. Nici urma de supapa sau diferente de diametru. Foarte putin ulei pe membrana si in zona de trecere de sub ea. Mentionez ca acest epurator nu era murdar de ulei in exterior. Am presat capacul de plastic si am montat piesa. La proba de mers, totul este OK.


--------------------
RENAULT Megane 2.1 dec. 2005-confort expression, 1,5dci, 101HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:42
Dacia