Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ambreiaj clio 2

Geo Nedea
post 2 Jul 2020, 09:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 June 19




Salut,ma puteti ajuta si pe mine va rog cu un sfat?
Acum 2 luni am schimbat kitul de ambreiaj inainte sa fie schimbat pedala era foarte dura la apasare si se auzea rulmentul de presiune drept dovada am descoperit ca fix acela era si problema.Dupa ce l-am schimbat se apasa mai usor acum iar se simte greu cand apas si se aude undeva la pedala ca un mic scarțâit undeva la jumatatea cursei si parca smuceste si masina putin,puteti va rog sa imi spuneti care ar putea fi cauza?
Are putin joc ai cutia de viteze dupa ce cupleaza am schimbat tamponul acela dar tot la fel se comporta😐
Nu stiu cat se intelege din ceea ce am scris atsez o poza deoarece observ ca se posteaza intrerupta propozitia,multumesc frumos


This post has been edited by Geo Nedea: 2 Jul 2020, 09:48


Attached thumbnail(s)
Screenshot_20200702_104602_Chrome.jpg ( Size: 176.83k ) Number of downloads: 130


--------------------
Renault Clio 2 1.4 16V 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 2 Jul 2020, 13:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Salutare
Ce firma e ambreiajul nou?

Vad ca masina e din 2005, un 1.4 16v. Ambreiajul e actionat de cablu, nu? Cum e cablul? Ai incercat sa vezi daca mai e intreg sau s-a rupt camasa si agata?


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo Nedea
post 2 Jul 2020, 13:17
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 June 19




Salut,z_dd bacau,in primul rand iti multumesc si pentru ajutorul de data trecuta in legatura cu sfatul depre captatorul de turatie el era de vina,nu am mai intrat de mult pe forum si rau am facut ca mai aflam si eu una alta.
si acum revenind la problema asta,da este actionat prin cablu,iar marca celui inlocuit este Luck,ma mai gandeam ca poate nu a montat bine ambreiajul nou ar sper ma insel,nu am verificat sa vad in ce stare este,cineva mi.a spus ca ar putea sa fie din vina arcului de la pedala ceea ce nu cred

This post has been edited by Geo Nedea: 2 Jul 2020, 13:22


--------------------
Renault Clio 2 1.4 16V 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 2 Jul 2020, 13:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Cu placere!

Ar trebui verificat cablul... Cel mai bine se poate verifica tot de catre un mecanic, masina ar trebui ridicata pe elevator pentru a avea acces facil in zona pedalierului, eventual scos cablul din pedala si de pe furca...

Recomandarea mea: trebuie mers la acelasi service unde s-a schimbat kitul, spus ca e o problema, eventual aratat mecanicului care e problema si vazut ce nu e ok / ce trebuie schimbat


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo Nedea
post 2 Jul 2020, 13:31
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 June 19




Am sa merg la mecanic ar fi cel mai indicat,am crezut ca poate este o problema minora bine asa si poate fi dar cel mai sigur acolo la fata locului voi aafla raspunsul,am tot auzit ca la unele renault asa se intampla treaba asta cu pedala tare dar spre diferenta de celelalte asta si scarțaie😂😂,ms frumos pt timpul acordat✌


--------------------
Renault Clio 2 1.4 16V 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 2 Jul 2020, 16:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




E o problema cunoscuta la Clio...
Dar nu cred ca ar fi trebuit sa reapara la 2 luni dupa schimbarea ambreiajului, este mult prea devreme. Cati km ai facut cu masina de cand ai schimbat ambreiajul?

Scartaitul poate proveni de la cablu (mai mult harait, ca un zgomot produs prin frecare), pedala sau, cel mai rau, kit ambreiaj (probleme la rulment...lipsa ungere...)

Tocmai de asta recomand sa se uite cineva care se pricepe la mecanica. S-a facut la service operatiunea de schimbare, deci trebuie sa existe o garantie a montajului / a pieselor (daca au fost luate de la ei)... Daca alta este problema, sa spuna care e si se remediaza prin inlocuirea piesei cu problema


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo Nedea
post 2 Jul 2020, 21:39
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 June 19




Am facut undeva la 1000 de km,am sa merg chiar maine sa vad ce zice mecanicul,kitul nu este cumparat de la ei l-am luat de pe Epiesa,ungere acolo am vazut ca a dat cu vaselina sau cu ce se da pt ca am stat langa el cand la montat,stii cum se zice sper sa fie cea mai ieftina problema acum ramane de vazut ce spune,multumesc frumos pt toate sfaturi

This post has been edited by Geo Nedea: 2 Jul 2020, 21:40


--------------------
Renault Clio 2 1.4 16V 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 2 Jul 2020, 23:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




La 1000 km nu ar trebui sa aiba nicio problema ambreiajul, nu cred ca ar fi cedat nici Westlake-ul chinezesc asa de repede, mai ales Luk, o firma decenta biggrin.gif Cred ca este in alta parte buba...



--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:58
Dacia