Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Trepidati motor, clio 1.5 dci

caramian
post 27 Sep 2019, 12:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 September 19




salutare,sunt nou pe aici,am un renault clio 2 1.5 dci din 2003,si ami trepideaza motorul la relanti,nu are nici un fel de simptome,masina merge perfect,nu fum,nu ulei,trage bine,nu consuma,masina acum este in service,sau schimbat injectoare,si ceva regularor... nu mai stiu cum,masina tot asa face!!!daca ati intalnit aceasta problema va rog mult sa ma ajutati!!!mersi si o zi frumoasa va doresc!!

This post has been edited by caramian: 27 Sep 2019, 12:35


--------------------
Renault Clio 2 2003 Hatchback - tm 21 ddv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 27 Sep 2019, 21:36
Post #2


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




O fi un tampon rupt....ori bascula antirasturnare.

Ps. Schimba service ul.

This post has been edited by wolfin: 27 Sep 2019, 21:37


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 27 Sep 2019, 21:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Cand spui ca trepideaza te referi la mers neregulat in relanti sau ca se transmite o vibratie accentuata in masina?


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caramian
post 28 Sep 2019, 12:16
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 September 19




salutare,masina la relantii pur si simplu se misca,motorul trepideaza,se simte si in schimbator,si in volan,in reste,masina merge bine,adica cel putin asa simt eu,ca nu sunt mecanic,am vorbit cu mecanicul despre tampon si a spus ca el al schimba dar tot asa va face!!nu stiu ce sa mai spun!erorile care au dat pe test cu injectorul la schimbat si tot asa face!!

This post has been edited by caramian: 28 Sep 2019, 12:20


--------------------
Renault Clio 2 2003 Hatchback - tm 21 ddv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 28 Sep 2019, 12:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Daca motorul merge rotund si bucsile/tampoanele hidroelastice sunt bune nu are cum sa vibreze.

This post has been edited by xmisterx: 28 Sep 2019, 12:40


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 28 Sep 2019, 13:25
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




QUOTE(xmisterx @ 28 Sep 2019, 12:40)
Daca motorul merge rotund si bucsile/tampoanele hidroelastice sunt bune nu are cum sa vibreze.
*


Eram sigur ca spui asta, fix cum te-ai bagat aiurea ca musca in rahat, la distributia lui audiofilu'.


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 28 Sep 2019, 14:08
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




De ce nu
ma lamuresti si pe mine daca sti tu raspunsul? Eu am facut distributii asa cu semne si nu au fost probleme.

This post has been edited by xmisterx: 28 Sep 2019, 14:09


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caramian
post 28 Sep 2019, 22:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 September 19




Luni merg la alt mecani care spunea ca a mai intalnit asemenea situati,revin cu detali si daca sa rezolvat!!numa bine!


--------------------
Renault Clio 2 2003 Hatchback - tm 21 ddv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caramian
post 30 Sep 2019, 10:04
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 September 19




Deci problema a fost rezolava,supapele de la injectoare au fost de vina,am schimbat 2,urmeaza si celelalte 2 masina merge aproape in parametri normali,nu mai trepideaza nimic,maine schimb inca 2 si e perfect!!multumesc Garage Boby,recomand cu incredere
daca aveti nevoie 0738223195!!o zi frumoasa!!


--------------------
Renault Clio 2 2003 Hatchback - tm 21 ddv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 30 Sep 2019, 15:10
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




QUOTE(xmisterx @ 27 Sep 2019, 21:46)
Cand spui ca trepideaza te referi la mers neregulat in relanti sau ca se transmite o vibratie accentuata in masina?
*


Exact ce te-am intrebat eu mai sus.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 30 Sep 2019, 15:15
Post #11


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




QUOTE(caramian @ 30 Sep 2019, 10:04)
Deci problema a fost rezolava,supapele de la injectoare au fost de vina,am schimbat 2,urmeaza si celelalte 2 masina merge aproape in parametri normali,nu mai trepideaza nimic,maine schimb inca 2 si e perfect
*


+1 up.gif


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin&b
post 1 Oct 2019, 14:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 20 January 14




QUOTE(caramian @ 30 Sep 2019, 10:04)
Deci problema a fost rezolava,supapele de la injectoare au fost de vina,am schimbat 2,urmeaza si celelalte 2 masina merge aproape in parametri normali,nu mai trepideaza nimic,maine schimb inca 2 si e perfect!!multumesc Garage Boby,recomand cu incredere
daca aveti nevoie 0738223195!!o zi frumoasa!!
*



Foarte bine ca s-a rezolvat.... dar cum ramane cu service-ul ala care ti-a schimbat regulatorul si injectoarele, fara ca problema sa se rezolve?
Si daca injectoarele au fost schimbate, inseamna ca erau noi (sau cel putin reparate) si supapele lor ar fi trebuit sa fie bune, nu?
Sincer, nu prea inteleg cum s-a intamplat, dar e bine ca in final s-a rezolvat


--------------------
THE EARTH ... is ... FLAT !!!
Megane II, 1.5 dCi, 86 bhp, 2006
Scenic II, 1.9 dCi, 131 bhp, 2006, FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caramian
post 2 Oct 2019, 12:27
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 September 19




Mecanicul a schimbat injectorul 3 si 4 a pus de la el,nu am cumparat,posibil sa nu fi fost bune,cine sie si tot asa faceam,nici eu nu ineleg sincer,bine ca sa rezolvat si e ok!!numa bine!!


--------------------
Renault Clio 2 2003 Hatchback - tm 21 ddv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cezar CV
post 3 Jun 2020, 19:58
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 7 January 16
From: Bucuresti / Ilfov




Va salut colegi de forum.
Am un clio 2 (fidji) 1,5 TDi. Masina are cca 137.000 km.

Inainte de pandemie, din cauza ca ambreiajul parea tare (desi este pe servo) am decis ca este bine sa se schimbe tot kitul de ambreiaj. Zis si facut. Masina in rest functiona normal.

S-a schimbat ambreiajul. S-a schimbat si tamponul antirasturnare motor (este undeva sub masina) deoarece era defect.

Am luat masina, merge bine ambreiajul dar la relanti motorul vibreaza infernal. Această vibratie este transmisa intregii caroserii. Vibreaza inclusiv volanul. Cand se circula cu ea, aceste vibratii dispar. Numai la stop sau relanti deranjeaza. Service-ul a fost unul multimarca. Am mers la ei si-au schimbat tamponul de langa distributie (partea stg cand te uiti la masina dinspre motor). Tot la fel. Am pus OEM. A ramas de schimbat tamponul de la cutie (de sub acumulator). Si acela a fost schimbat inainte de ambreiaj.

Masina ridicata si pusa sa ruleze in aer, se domoleste, chiar daca rotile sunt in aer. Dar la relanti desi motorul merge rotund, are vibratii mari. Se vad si se aud ....

Astept va rog sa-mi spuneti care poate fi problema. Poate cineva a patit la fel.

Va multumesc anticipat.

Daca nu-i dau de cap, imi ramane sa merg la un service renault si asta la preturile lor ....




--------------------
Renault Symbol Fidji (Clio II sau Thalia) 2008 / 1,5 dCi / 65 Cp - Personalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24mura
post 3 Jun 2020, 20:44
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti Sector 4




1. nu este tdi pt ca nu suntem la vag, este dCi.
2. ambreiajul nu "este pe servo" ci este hidraulic, are la pedala un cilindru principal care is lichid de frana de la rezervorul de lichid de frana, si la cutie are un "sclav" care este legat printr-o conducta la cilindrul principal. fata de alte masini, da, ambreiajul e mai greu, dar nu e nimica neobijnuit. daca ii era timpul atunci trebuia schimbat.
3. trepidarea la relanti e specifica la dCi mai ales la cele mai vechi. la K9K mai nou relantiul sta pe la 900 rpm sa anuleze din trepidatiile infernale. daca cuplezi compresorul de AC dispar 90% din trepidatii, si eu am schimbat toate tampoanele si tot trepideaza la relantiul liber. nu iti bate capul cu el, decat daca vrei sa fii fraierit de mecanici, chiar si de la reprezentanta. o sa faci RK la motor dupa unii.

asigura-te ca ai ulei peste jumate, mai atenueaza din problema. altceva, nu mai exista.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - B 64 TTY
RENAULT are mistere pe care omul nu le va dezlega niciodata!
caut blana capota pt Symbol / Clio 2 dCi si capac motor tot pentru Clio 2 / Symbol dCi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cezar CV
post 3 Jun 2020, 20:53
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 7 January 16
From: Bucuresti / Ilfov




Ai dreptate cu corectiile. Asa este. dCi. Din fericire am si o alta masina de la vw. Masina asta este acum la fata mea.

Problema este ca masina functiona normal. Acum nu functioneaza normal. Comparatia este facuta intre doua momente in timp T0 inainte de schimbul ambreiajului si T1 dupa schimb de ambreiaj.

Tot caut pe forum si .....

Toate tampoanele de la motor au fost schimbate inainte de episodul ambreiaj cu exceptia celui de rasturnare (mijlocul masinii) care a fost schimbat atunci.

Alte sugestii?

Am vorbit sa schimb si celelalte doua tampoane (cel de la distributie este schimbat OEM dupa schimbarea ambreiajului - nimic).


--------------------
Renault Symbol Fidji (Clio II sau Thalia) 2008 / 1,5 dCi / 65 Cp - Personalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24mura
post 3 Jun 2020, 21:39
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti Sector 4




nu mai schimba tampoanele, nu ai de ce sa le schimbi daca sunt noi. decat daca sunt defecte din fabrica. poti sa te duci sa ii iei la bani marunti pe aia din service de ce trepideaza asa dupa schimb ambreiaj, cand inainte de schimb nu tremura asa de tare.

totusi, iti spun ca e ceva normal la symbol, are relanti-ul prea jos.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - B 64 TTY
RENAULT are mistere pe care omul nu le va dezlega niciodata!
caut blana capota pt Symbol / Clio 2 dCi si capac motor tot pentru Clio 2 / Symbol dCi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cezar CV
post 3 Jun 2020, 21:47
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 7 January 16
From: Bucuresti / Ilfov




Multumesc de raspuns.

Am cautat si am gasit. O cauza posibila ar fi ca s-a schimbat bieleta antirasturnare cu una foarte rigida. Sunt cativa colegi de forum care au patit acest lucru.
aici este pagina corecta

Este logic. S-a gasit cauciucul distrus si a fost inlocuita cu una (nu stiu de care) care da aceste probleme. Ambreiajul functioneaza bine.

Ca idee, dupa schimbul ambreiajului, la cateva zile a sarit conducta care duce la ambreiaj (pedala de ambreiaj). Din cauza vibratiilor si poate ca nu a fost bine pusa (nu stiu). A ramas fata in drum cu masina?! Completat lichide de frana ?! pus conducta la loc .... etc

This post has been edited by Cezar CV: 3 Jun 2020, 21:51


--------------------
Renault Symbol Fidji (Clio II sau Thalia) 2008 / 1,5 dCi / 65 Cp - Personalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cezar CV
post 9 Jun 2020, 10:31
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 7 January 16
From: Bucuresti / Ilfov




Am revenit pentru noutati.

Am schimbat si restul de 2 tampoane . De pe dreapta (zona cutie viteza / acumulator) si cel de antirasturnare.

Am inceput cu cel din partea cutiei de viteze. Rezultatul? Nimic.
Am montat acumulatorul si am verificat.

Am mers la ultimul tampon (bieleta antirasturnare). Am scos bieleta si am pormit motorul. LINISTE. Deci fara bieleta/tampon in interiorul masinii era liniste.
Am pus noul tampon OEM. Am verificat.
Acum vibreaza dar asa cum o stiam!! (pana sa umblu la ambreiaj). Deci merge NORMAL!!!

Concluzia? Sa nu montati piese aftermarket!! Sunt anumite piese care nu se merita.

Cele doua bielete antirasturnare (OEM si cea gasita pe masina dupa schimbul ambreiajului) sunt identice. Diferenta este la sigla renault pe cauciuc.

Probabil ca una dintre bucsele de cauciuc sau amandoua erau foarte rigide, nu amortizau vibratiile de unde si problemele aparute.



O zi frumoasa.

This post has been edited by Cezar CV: 10 Jun 2020, 00:18


--------------------
Renault Symbol Fidji (Clio II sau Thalia) 2008 / 1,5 dCi / 65 Cp - Personalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:23
Dacia