Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

85 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Statii CB, NO POLICE-Roman

JohnnieK
post 16 Jun 2009, 22:32
Post #61


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




C@ta, m-am gandit si eu prima oara sa instalez statia jos, pe mijloc, sub climatizare. insa nu uita ca difuzorul este pe parte inferioara a lui si, daca il obturezi, vei auzi injuraturile tiristilor infundat. va fi pacat, sincer! biggrin.gif

ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre instalarea detectorului de radar pe plafon? te referi cumva la locul dintre oglinda si plafon?

mai exista opinii in ceea ce priveste frecventa noastra de soferi de autoturisme? Care sa fie canalul: 18, 20, 21, 23 sau altul?


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 16 Jun 2009, 22:52
Post #62


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




eu am pus-o acolo si a trebuit sa o scot ca nu intelegeam nimic din ce recptionam.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 17 Jun 2009, 00:12
Post #63


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




ce ar fi sa "ne intalnim" in eter spre sfarsitul saptamanii? pe canalul 21, sa zicem? wink.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 17 Jun 2009, 00:13
Post #64


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




uite aici despre montarea detectorului http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=60343&hl= biggrin.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 17 Jun 2009, 09:49
Post #65


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




multumesc, C@ta, pentru pontu' referitor la detectoru' de radar.

alta viata cu antena asta ML-145. de pe la Carrefour Orhideea auzeam bine discutiile tir-istilor de pe centura Bucurestului, zonele Domnesti, Chitila, Mogosoaia... biggrin.gif

ce facem, baieti, in final? incercam sa ne auzim cu totii spre sfarsitul saptamanii. pe canalul 21? sau 20? sau altul, pe care il propuneti voi?


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 17 Jun 2009, 11:14
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Antena aia mai bine o puneai mai pe centru. Personal am incercat o mie si una de combinatii si singura castigatoare a fost fix pe mijlocul masinii pe plafon.
Asa am reflectata de 1,2 insa emit in toate directiile la fel si receptionez perfect din toate partile, ptr. ca am masa buna si egala din toate partile. Practic la cum ai pus tu acolo antena, o sa receptionezi cel mai bine din fata...din spate mai greu un pic...

La un moment dat aveam antena pusa pe portbagaj si aveam reflectata de 0,4...insa la emisia/receptia din fata era cam nasol...din spate fara probleme...

Despre canalul 22.... daca mergi pe centura buc. e ok... Daca intri in oras nu mai e aproape nimeni asa ca nu deranjeaza pe nimeni sa ne auzim in 22 ptr. apel sau mai stiu eu ce....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 17 Jun 2009, 15:33
Post #67


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Dantes, eu am mers astazi pe canalul 22 din Drumul Taberei pana in spate la Expozitie, dus-intors. am auzit convorbiri intre baietii care circulau pe Centura si cei care intrau in Bucuresti. unii intrebau intr-o veselie daca exista nu stiu ce control pe Giulesti. initial nu raspundea nimeni si apoi au intervenit vreo 2-3 baieti (in acelasi timp wink.gif), care au anuntat ca e totul OK in zona respectiva.

si ma mai gandesc la o chestie: daca eu ii aud bine, poate fi valabila si reciproca, nu? mai ales ca astazi am dat confirmarea catorva care-si faceau teste de statie (Stefan cel Mare, Ghencea).

ne auzim vineri seara, pe la ora 21, pe canalul 21? ca la ora aia suntem toti acasa mancati, spalati si eventual cautam pretexte sa iesim la o bere... biggrin.gif:D

mai vreau si alte pareri, propuneri...

in ceea ce priveste pozitionarea antenei, ai dreptate. cred ca o s-o mut si eu pe mijlocul plafonului...


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 17 Jun 2009, 21:57
Post #68


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




QUOTE(JohnnieK @ 17 Jun 2009, 15:33)

si ma mai gandesc la o chestie: daca eu ii aud bine, poate fi valabila si reciproca, nu?  mai ales ca astazi am dat confirmarea catorva care-si faceau teste de statie (Stefan cel Mare, Ghencea).
*



in mod normal da. poti sa intri in vorba cu ei si vezi daca si ei te receptioneaza. sunt si unii care au statii de neam prost si bat la mare distanta, iar tu cu 4w legali nu poti sa le raspunzi, dar astia totusi sunt mai rari.
QUOTE(JohnnieK @ 17 Jun 2009, 15:33)
in ceea ce priveste pozitionarea antenei, ai dreptate. cred ca o s-o mut si eu pe mijlocul plafonului...
*


pe centrul plafonului, cam la o palma in spatele stalpilor portierelor. cam asta e cea mai buna pozitionare.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 18 Jun 2009, 10:03
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Salut,

Nu am mai scris de ani de zile pe forumul dacia. Se pare ca JohnnieK m-a facut sa revin cu atitudinea lui privind utilizarea statiilor CB. Sustin ideea lui si avand in vedere ca in curand o sa achizitionez o statie, ramane sa ne auzim acolo.

Ce parere aveti de Danita 440 Fm ? Iese cu tot cu antena de 145 cu talpa magnetica si un mic tunning de 2-3 W la vre-o 360-380 ron



--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 18 Jun 2009, 10:56
Post #70


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Sandrino, am vazut si eu Danita 440. daca eram mai pe faza, cred ca pe ea o cumparam, ca e mai ieftina si iti faci oricum treaba cu ea. da' acum, nu mai am ce face, asa ca voi ramane la TTi-u' meu.

oricum, urmatoarea investitie a mea va fi un aparat de calibrare a antenei. am vazut unu' aici. daca are cineva alta varianta, il rog sa anunte. mi-as fi dorit unul electronic, insa ala cred ca e mai scump. daca tot o sa incercam sa ne strangem mai multi fani ai acestui "sport", trebuie sa avem si noi un instrument de reglare a antenelor la dispozitie, nu? biggrin.gif:D

lucrez la un blog, al nostru, al utilizatorilor de statii CB in autoturisme. o sa va dau adresa cand il mai pun un pic la punct. as dori sa devina un loc de intalnire al amatorilor de comunicatii in Citizens' Band Radio. il fac pe platforma blogspot, ca poate l-o indexa mai bine Google biggrin.gif o sa contina toate informatiile care s-au strans aici, plus altele (coduri, argou CB), o sa incerc sa introduc si furnizori cu persoane de contact, produse cu comentariile noastre despre ele, etc.

faza cea mai dura: cautand pe net, am dat de un limbaj-argou CB, in care utilizatorii de CB si radioamatorii sunt denumiti, nici mai mult, nici mai putin, HAMsteri. radmasa.gif pentru ca, in engleza, ham poate insemna si radioamator.

in fine, mai sunt si altele super haioase, gen Divorce City - Las Vegas, apoi Bear (urs) - politist, Bear Cave/Cage (pestera/cusca) - statie de politie, Bear Trap (capcana de ursi) - masina de politie cu radar, Beaver (castor) - femeie, Beaver Bear - politist femeie, Bikini State - Florida, Christmas Card - amenda pentru viteza etc. pe restul o sa le vedeti pe blogul de care va vorbeam mai devreme.

in incheiere, sper sa existe vreun hamster pe receptie vineri seara (maine), la ora 21, pe canalul 21... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 18 Jun 2009, 15:07
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Se pare ca sunt destui cu autoturisme care folosesc statiile CB. Mai nou exista si o lista neoficiala a indicativelor unde fiecare ( din cate am inteles) poate sa isi ia un indicativ. Link:
http://spreadsheets.google.com/pub?key=pdK...Fz8ri_Ew&gid=14



--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 18 Jun 2009, 15:32
Post #72


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Sandrino, vezi ca Danita 440 FM nu are banda AM!

Probabil ca d-asta este asa de ieftina. in fine, nu cred eu ca tu o sa umbli prea mult pe AM, asa ca tine-ne la curent cand ti-o instalezi... smile.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 18 Jun 2009, 15:53
Post #73


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




Albanez Sofer din jud Alba (periculos)

radmasa.gif indicativ CB dupa situ pus de sandrino


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 18 Jun 2009, 17:21
Post #74


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




QUOTE(JohnnieK @ 18 Jun 2009, 10:56)

oricum, urmatoarea investitie a mea va fi un aparat de calibrare a antenei. am vazut unu' aici. daca are cineva alta varianta, il rog sa anunte. mi-as fi dorit unul electronic, insa ala cred ca e mai scump. daca tot o sa incercam sa ne strangem mai multi fani ai acestui "sport", trebuie sa avem si noi un instrument de reglare a antenelor la dispozitie, nu? biggrin.gif:D

*


link-ul pus de tine nu-mi merge. eu am asa ceva si pt ce am eu si tu nevoie e super ok. nu-ti trebuie o scula de mare precizie, tot ce trebuie sa faci cu ea e sa faci reflectata egala pe capetele de banda si cea mai mica pe 20. costa 7 euro fara tva.

QUOTE(JohnnieK @ 18 Jun 2009, 15:32)
Sandrino, vezi ca Danita 440 FM nu are banda AM!

Probabil ca d-asta este asa de ieftina. in fine, nu cred eu ca tu o sa umbli prea mult pe AM, asa ca tine-ne la curent cand ti-o instalezi...  smile.gif
*


in mod normal nici n-are nevoie de AM.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 18 Jun 2009, 17:26
Post #75


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Hai ca dau cu spamul si aici smile.gif

Strang bani pentru Yaesu VX-8R asa ca vand urmatoarele:

Antena Midland ML-145 cu talpa magnetica, cumparata vara trecuta si folosita in doua drumuri, este exact cea de la http://www.bitelectronic.ro/antena-de-exte...et-inclusa.html (de la ei am cumparat-o) - O dau cu 120 lei.

Reflectometru identic ca functii cu http://www.mondoplast.ro/Mini-reflectometr...-430-pg_ft-1043 (40lei la mondoplast), cumparat ianuarie 2008 din Olanda, folosit de 2 ori, mai am cutia la el inca - Il dau cu 30 lei.

Intek H-520, http://www.mondoplast.ro/Statie-Radio-CB27...-520-pg_ft-2773 (362 lei la mondoplast), o am din vara lui 2007, in cutie cu toate accesoriile, prezinta urme de uzura normala pentru o portabila - I-am aplicat MOD-ul de la http://www.transistorized.net/intek-h-520-plus-mod/ - O dau cu 250 lei

Icom IC-Q7E, http://www.ham.dmz.ro/icom/ic-q7e.php si http://www.eham.net/reviews/detail/664, am luat-o la mana a doua in ianuarie 2008 din Olanda, emite pe 144-146MHz si pe 400-470MHz (probabil a fost modata), are pas de 6.25 deci poate fi folosita in PMR, receptioneaza 30MHz - 1.3GHz + o pereche de acumulatori AA GP de 2200mAh - O dau cu 400 lei.

Pot pune la cerere poze cu oricare din cele de mai sus. Preferabil ar fi ca cel care cumpara sa fie din Bucuresti insa la cerere pot trimite prin posta/curier.

P.S. Pachet Antena + Reflectometrul 140 lei sau H-520 + Antena + Reflectometrul 380 lei


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Jun 2009, 17:37
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




JohnnieK...maine e ok, insa cel mai bine e tot in 22...daca ne auzim pe acolo, atunci ne schimbam in 21...plus de asta maine seara e intalneala....asa ca...numa bun...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 18 Jun 2009, 18:36
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(-Scorpio- @ 18 Jun 2009, 17:21)
link-ul pus de tine nu-mi merge. eu am asa ceva si pt ce am eu si tu nevoie e super ok. nu-ti trebuie o scula de mare precizie, tot ce trebuie sa faci cu ea e sa faci reflectata egala pe capetele de banda si cea mai mica pe 20. costa 7 euro fara tva.
in mod normal nici n-are nevoie de AM.
*


s-a montat. peste 20 minute puteti sa ma strigati pe 22 si daca ne auzim ne vedem pe 21


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soulraven
post 18 Jun 2009, 18:43
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 984
Joined: 25 February 07
From: Campulung Muscel




cum fac sa aflu niste preturi pentru Intek dupa mondoplast?
ce imi reocmandati la un nivel pret-calitate bun?


--------------------
Dacia Berlina 1310 1990 - ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 18 Jun 2009, 18:45
Post #79


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




sandrino biggrin.gif pozee .si ce antena ai tu ?

18 Jun 2009, 19:47:
io inca salivez dupa tti ala cu tot cu antena smile.gif chiar daca e mica e buna ptr inceput .sper sa nu dispara oferta dupa situ ala pana fac rost de coco biggrin.gif

This post has been edited by C@talin: 18 Jun 2009, 18:47


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 18 Jun 2009, 20:06
Post #80


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




mi se umple inima de bucurie cand vad atatia hamsteri pe topicu' asta de pe forum... biggrin.gif biggrin.gif

cred ca o sa instalez pe viitorul nostru blog si un modul de chat, ca sa comunicam in timp real!

mey, banuiesc ca limbaju' ala (indicat de Sandero) poate fi completat de noi. uite am un link de CB Slang (argou). il dau in doua feluri: puteti face click aici sau: http://www.cbgazette.com/slang.html. cred ca am putea sa traducem/adaptam la realitatea noastra unele din expresiile de acolo.

soulraven: poti sa-ti iei ceva, incepand de la Danita 440 FM (banda FM) (170 RON) + antena de minimum 1000 mm (90-100), continuand cu una cu banda dubla (AM si FM) (eventual un TTi-550 cum am eu, 260) + antena ML-145 (nu conteaza producatorul) si terminandu-se cu una care are si modalitate de codare (sa te poti auzi numai tu ce celalalt) si care e in jur de 7-800 RON.

Sandrino: bine ai venit in club! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif imi pare bine si as dori sa incercam sa ne auzim maine seara... wink.gif

alex: daca stiam ca ai de vanzare antena aia Midland, nu mai cumparam Sunker-u'. iti urez SUCCES maxim la vanzarea aparaturii tale. biggrin.gif

Scorpio: multumesc pentru link. e interesant reflectometrul ala. uite ce cautam eu: http://www.artero.ro/Detalii.aspx?produs=R...pret=149&id=196

intrebare de 100 de puncte: cum ne vom recunoaste maine seara? trebuie sa ne gandim si la asta...biggrin.gif eu voi fi raspunde la numele de NEMESYS. cine doreste ca maine sa intre in legatura cu noi, sa-si decline identitatea pe topicu' asta pana maine seara, sa stim fiecare cu cine vom vorbi... wink.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soulraven
post 18 Jun 2009, 20:14
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 984
Joined: 25 February 07
From: Campulung Muscel




JohnnieK: si esti multumit de ea? face treaba?receptie?emisie?zgomot?sensibilitate?


--------------------
Dacia Berlina 1310 1990 - ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 18 Jun 2009, 20:24
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




@johnniek: unde ai vazut danita 440 la 170? eu am trimis mail la voxcomp si au spus in raspuns ca ala(169ron) e pretul de distributie. pretul de retail- o singura bucata - este 220 ron. eu cred ca e mai buna la oferta tti+antena 260 ron.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 18 Jun 2009, 21:14
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(buzasparta @ 18 Jun 2009, 20:24)
@johnniek: unde ai vazut danita 440 la 170? eu am trimis mail la voxcomp si au spus in raspuns ca ala(169ron) e pretul de distributie. pretul de retail- o singura bucata - este 220 ron. eu cred ca e mai buna la oferta tti+antena 260 ron.
*


Mai exact 223 ron, iar o antena calumea cu talpa magnetica de 19 ca sa tina si la viteza inca 147+ calibratul 30. calculati si voi. atat m-a dus pe mine

PS1: fara suparare pentru cei cu TTI, dar am auzit destul de multe naspa despre ele. Nici 440 nu mi se pare extraordinara in oras ( sa vad cum o fi prin afara orasului - va zic saptamana viitoare) , dar cu un amplificator calumea cred ca se rezolva

PS2: sper ca sandero nu eram eu !!! icon_mrgreen.gif radmasa.gif

This post has been edited by SANDRINO: 18 Jun 2009, 21:17


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 18 Jun 2009, 21:20
Post #84


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




QUOTE(soulraven @ 18 Jun 2009, 18:43)
cum fac sa aflu niste preturi pentru Intek dupa mondoplast?
ce imi reocmandati la un nivel pret-calitate bun?
*


fa-ti cont la ei si dupa ce te loghezi iti afiseaza preturile.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 18 Jun 2009, 21:30
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




tti am la munca . ca si statii sint bune numai ca acumulatorii sunt prosti la ele ca se duc repede.sint statii mobile.si mai trebuie sa ne gandim ca sint cele mai ieftine adivaca sa-ti faci treaba fara prea multe pretentii.

This post has been edited by buzasparta: 18 Jun 2009, 21:34


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 18 Jun 2009, 22:31
Post #86


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




soulraven: eu sunt multumit de statia mea. sa nu te astepti sa te auzi ca la telefonu' celular! biggrin.gif indiferent ce statie radio CB o sa-ti cumperi, tot o sa auzi fashaituri, caraituri din cand in cand. asta depinde si de locul unde te afli, cum se propaga undele in acel loc si mai ales cum e pozitionata si CALIBRATA antena pe automobil. eu personal sunt multumit de TTi-u' meu. nu pot sa afirm ca pana acu' am umblat cu 100 de statii si asta e cea mai buna! in final, pretul se reflecta si asupra capacitatii/calitatii produsului... wink.gif pentru ce imi trebuie mie, TTi TCB-550 este foarte buna.

buzasparta: mane, scuze. cred ca ai dreptate, pentru ca eu nu am sunat la VOX, am vazut doar pretul pe site. cand am aflat despre Danita, era prea tarziu, eu deja imi cumparasem statia. nu stiu ce sfat sa-ti dau. daca tot este 223 de lei si nu are si banda AM, sincer, eu daca as fi in locul tau mi-as cumpara as opta tot pentru TTi-u' care este la oferta: 260+15 RON curierul. macar Artero iti da si o mica antenuta (buna pentru inceput) la pretul asta! SUCCES in alegerea ta. oricum, sper sa ne auzim cat mai curand!

sandrino: mane, din cate stiu eu, prin lege, ai dreptul sa emiti cu doar 4 W, fara autorizatie de radioamator. oricum, banuiesc ca va fi next step for you wink.gif evident ca nu se va lua nimeni dupa tine in trafic, sa determine cu cat emiti tu. se va putea da peste tine si altfel... tongue.gif

sa va spun eu ce vreau sa fac in curand: sa-mi mai iau inca o statie CB + 1 Sursa 13.8V DC de la 220V (http://www.ttiromania.ro/alte-accesorii-cb/surse-de-transformare-de-la-220v-la-13v/sursa-138v-dc-de-la-220v-model-alan-k-35-cod-t690.php) + 1 antena fixa de CB pentru frecventele 26-30 MHz si impedanta de 50 Ohm (inca nu am gasit ceva), pe care s-o cocotz pe bloc. doresc sa transform statia mobila intr-una fixa, de apartament. nu de alta, da' consumu' de la Logan ajunge la cifre mari, de cand mi-am instalat statia pe masina (aproape 5.8/100 in oras!). de ce? pentru simplu' fapt ca folosesc motorul ei pe post de generator de curent pentru TTi-u' meu!!! sad.gif

cum va veti intitula maine seara pe canalul 21, la ora 21? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ca sa stiu si eu cu cine voi avea onoarea...

18 Jun 2009, 22:37:
sandrino, ai putea pune si tu maine niste poze cu masina + antena? sunt curios, tu unde ai amplasat statia? biggrin.gif asta daca nu e secret, evident! tongue.gif

This post has been edited by JohnnieK: 18 Jun 2009, 22:37


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 19 Jun 2009, 07:23
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Poze cu masina nu am cum sa mai pun acum ca deja am ajuns la servici si am uitat sa fac poze. Statia o tin intre bancheta din dreapta si cotiera, avand in vedere ca abia am luat-o si nu m-am gandit inca pe unde sa o agat.Antena o tin pe plafon deasupra banchetei din spate. O tin in acelasi loc unde era cand au facut calibrarea. In ceea ce priveste 440 pina acum - adik nici 24 de ore- ma nemultumesc urmatoarele: nu are ASC si ar fi fost destul de necesar zic eu, in oras am impresia ca raza de emisie este destul de mica, nu prea m-am prins cum merge scanarea

19 Jun 2009, 07:27:
in ceea ce priveste "intalnirea de diseara" nu stiu ce sa zic. ideal ar fi sa vb pe 25,26,27,28,29,30. Alegeti voi. 22-ul e destul de aglomerat. In alta ordine de idei avand in vedere ca suntem in oras cred ca ar fi bine sa spunem din timp din ce zona emitem. Eu sunt in zona jiului- bucurestii noi. Din probele facute in parcare am reusit sa ma aud perfect cu colegi din zona mogosoaia, podul grant, giulesti. Deci, mai de departe nu mi-a raspuns nimeni la proba. S-ar putea sa nu ne auzim si fiecare care nu a reusit sa vb cu cineva sa traiasca cu impresia ca a fost "abandonat". Deci............

This post has been edited by SANDRINO: 19 Jun 2009, 07:27


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 19 Jun 2009, 08:32
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Eu am o Danita 440 + antena Hunter (70 cm) luate de la Vox (aprox. 350 RON cu transport).
Eu sunt multumit de performantele ei (am folosit-o doar in afara localitatii). Antena este perfecta pentru ca incape in portbagaj perfect).
Din ce am vazut banda AM nu mai este folosita (asta a fost unul din motive pentru care am cumparat-o).


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 19 Jun 2009, 10:06
Post #89


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




Eu pe masina am un Midland Alan 48 Plus cu o antena S9 (de 1.5 m) tot de la Midland (talpa de 14 cm). Mai am si o statie mobila Alan 42 Multi (se alimenteaza fie cu acumulatori, fie la bricheta) si o antena Midland Mini de 68 cm cu o talpa de 12 cm.

48-ul il folosesc pe Scenic (montat sub consola centrala, unde vine perfect) iar 42-ul mai mult pe Clio sau pe masina de la firma, ori cand plec impreuna cu altcineva, ca sa putem comunica. Antena de 1.5 m ofera o receptie si o emisie bune, cea mica e ceva mai slabuta si la receptie si la emisie, dar are avantajul ca este mai compacta.

Cred ca voi mai face o investitie intr-un amplificator de semnal de intrare (care face undeva intre 100 si 350 RON), ca sa cresc nitel calitatea receptiei. Mai ramane sa gasesc un loc unde sa il montez - nu de alta, dar nu prea imi plac improvizatile. Si probabil ca voi lua si o antena compacta, dar ceva mai puternica decat cea pe care o am acum - un Sirio sau un President.
Si ca tot veni vorba de antena - important este sa se cumpere un model cu o bobina mai "sanatoasa", nu neaparat cu un radiant foarte lung...si bineinteles este obligatorie calibrarea. O antena necalibrata sau calibrata necorespunzator, poate sa afecteze mult performantele unei statii. Si de regula, calibrarea se face pe statia pe care se utilizeaza antena, pentru a avea o calitate optima a receptiei/transmisiei


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 19 Jun 2009, 10:17
Post #90


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




am taiat Bucurestiul in doua, din Drumul Taberei pana in spatele Expozitiei, mormaind in statie, pe canalul 21 FM: "sunt Nemesys, sunt la/langa _____ (pozitia), e vreun hamster pe receptie?" in afara de niste fashituri aproape periodice, altceva nu am auzit. banuiesc ca nimeni nu era pe receptie/in zona mea. mai incercam si diseara.

basic: astazi la ora 21, pe canalul 21, cine va dori sa intre in legatura cu noi, ar putea sa evite defileurile (blocuri de minimum 8 etaje, grupate in L, U etc) si sa se deplaseze in spatiu cat mai deschis (pe langa parcuri, eventual). asta doar pentru optimizarea receptiei/transmisiei.

si la sfarsitul experimentului comunicational, am putea incerca sa ne exprimam impresiile personale pe forum. sper sa nu fie doar frustrari, ca nu am reusit sa ne auzim cu nimeni... radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
85 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:17
Dacia