Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Servodirectie Clio symbol, caracteristici, feedback

maxop09
post 21 Nov 2007, 13:15
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 25 April 06
From: CONSTANTA




Totusi stie cineva daca exista sau nu ulei pentru servodirectie la masinile noastre (megane / clio)? Petru ca eu nu vad nici un vas unde as putea completa si schimba acest lichid, si daca exista ce tip trebuie si cum se face schimbul???


--------------------
renault laguna II 2006 2.0 T - CT-62-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Nov 2007, 13:27
Post #32


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




lichidul de servo pt. CLIO se fol si pt cutiile automate.

vezi ca borcanul este in partea de sus in dreapta, are un capac negru si un volan desenat pe el. de schimbat se schimba la 60 mii sau 120 mii. -vezi topicurile aferente.

uleiul este efl renaultmatic D2


http://www.amiauto.ro/product--RENAULTMATIC_D2.html


OBS. meganul are servo electrica, nu hidraulica

This post has been edited by wolfin: 21 Nov 2007, 13:32


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 21 Nov 2007, 13:32
Post #33


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ai dreptate wolfin cu amplasarea dar pentru benzina smile.gif ... http://www.reno.ro/index.php?showtopic=41631 {Unde este amplasat vasul de la Servodirectie - dci} ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Nov 2007, 13:33
Post #34


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




da, andrei dar colegul nostru are megane


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 21 Nov 2007, 13:35
Post #35


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Da smile.gif asa scrie in semnatura ... dar in intrebare a scris megane/clio ... noi i-am raspuns pentru clio smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Nov 2007, 13:36
Post #36


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




a, acum am inteles. oricum amandoi i-am dat raspunsuri complete biggrin.gif

This post has been edited by wolfin: 21 Nov 2007, 13:39


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Studebaker
post 21 Nov 2007, 15:09
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 30 December 06




Faptul ca volanul se misca f. usor la viteze mari, deci directie nesigura, se completeaza in mod nefericit cu instabilitatea masinii......si concluzia: masina excelenta de oras, f. buna pe drumurile din Romania, dar modesta pe autostrada. sad.gif este cel mai mare off al meu fata de masina)


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 2005 Expression
Am avut candva stramosul lui Clio: Dacia 1100.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Nov 2007, 15:13
Post #38


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




daca nu bate vantu no problem pe autostrada cu 170 km/h


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 21 Nov 2007, 15:13
Post #39


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




QUOTE(Studebaker @ 21 Nov 2007, 15:09)
masina excelenta de oras, f. buna pe drumurile din Romania, dar modesta pe autostrada. sad.gif


La ce autostrazi avem noi biggrin.gif . Este adevarat ca la viteze mari masina devine instabila... macar sa fie asta singura "teapa" pe care ne-am luat-o cand am ales Symbol-ul! smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxop09
post 21 Nov 2007, 15:23
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 25 April 06
From: CONSTANTA




Multumesc pentru raspunsuri mai am si un clio 1.5 dci 80 hp care nu este trecut in semnatura. Amnadoua masinile au acelasi motor k9k si de aceea am intrebat.

21 Nov 2007, 13:31:
Daca tot vorbiti de stabilitate, nu ati incercat sa treceti de la 175/R14 la 185/15? oare nu creste un pic stabilitatea? Pe mine ma cam bate gandul sa fac aceasta miscare.

This post has been edited by maxop09: 21 Nov 2007, 15:31


--------------------
renault laguna II 2006 2.0 T - CT-62-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costelpuscu
post 22 Nov 2007, 15:37
Post #41


costelpuscu


Group: Members
Posts: 33
Joined: 7 August 07
From: Craiova,Dolj




Stabilitatea nu stiu cit de mult se va imbunatati huh.gif daca treci de la caucioace 175/65/14 la 185/55/15 , ca sa respectam circumferinta rotilor blush.gif , dar s-ar putea sa ai si probleme cu gauroaiele din drumurile noastre mad.gif si in consecinta cu jantele care s-ar putea indoi mult mai repede de la lovituri radmasa.gif


--------------------
fost proprietar Clio Symbol 2001 Dynamique 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 22 Nov 2007, 15:54
Post #42


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Teoria spune ca: cu cat e mai lata roata cu atat "stabilitatea"/aderenta e mai buna ... ok daca nu sunt slikuri sau mai stiu eu ce.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 22 Nov 2007, 16:15
Post #43


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




imi permit sa il completez pe Andrei : si cu cat talonul este mai mic cu atat stabilitatea este mai buna tongue.gif


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bdiac
post 10 Dec 2007, 21:04
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 11 August 07




am primit symbol -ul comandat, 1,5dci, 85 cai, fidji, ieri la ora 15. azi dimineata la ora 9, incepe sa imi tiuiie volanul cind il misc stinga dreapta! creca e primul si ultimu renault care mi-l iau (ptr urmatoru an). ce parere aveti!?stiiti ce poate fi!?in cit timp s-ar rezolva!?


--------------------
.......... ........... ................
fidji, 1,5dci, 85cp, phase 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 10 Dec 2007, 21:48
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Tiuitul pe care il auzi cand misti volanul este absolut normal, la fel se aude la toate modelele de Symbol si Logan. Nu-ti face griji si bucura-te de masina, s-o stapanesti sanatos!


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicu_Popescu
post 14 Dec 2007, 00:23
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 December 07




Eu am symbol 1.5dci si cred ca servodirectia este reglata din fabrica sa satisfaca ambele extreme:sa nu fie greoaie la viraje pe loc si sa nu fie instabila la viteze mari...totusi zgomotul ala facut de pompa mi se pare ciudat:)


--------------------
Renault Symbol 2006/Fidji/1.5dci 65CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 26 Feb 2008, 12:43
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




La mine a inceput brusc sa se accentueze tiuitul ala specific, acum se aude mai mult ca un huruit - care creste in intensitate cand misc volanul. Maine ma duc cu ea la service insa vroiam sa va intreb daca aveti idee ce ar putea fi? Am incercat sa ma uit la nivel insa nu reusesc deloc sa desurubez capacul ala iar prin borcan nu se distinge nimic, nici cu lanterna.
Nu am gasit urme de lichid pe nicaieri, nu s-a intarit directia, e vorba doar de zgomotul asta ce s-a amplificat.

Any ideeas?


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 26 Feb 2008, 13:34
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(Abu @ 26 Feb 2008, 12:43)
La mine a inceput brusc sa se accentueze tiuitul ala specific, acum se aude mai mult ca un huruit - care creste in intensitate cand misc volanul. Maine ma duc cu ea la service insa vroiam sa va intreb daca aveti idee ce ar putea fi? Am incercat sa ma uit la nivel insa nu reusesc deloc sa desurubez capacul ala iar prin borcan nu se distinge nimic, nici cu lanterna.
Nu am gasit urme de lichid pe nicaieri, nu s-a intarit directia, e vorba doar de zgomotul asta ce s-a amplificat.

Any ideeas?
*



Posibil sa fie un contact prost intre mufele care intra in pompa, cel putin asa era la mine (la un moment dat m-a lasat de tot servodirectia, dupa ce in prealabil cateva zile a "cantat" mai gros). Solutia a fost curatirea mufelor.

Pentru a vedea nivelul lichidului, cel mai bine pui masina pe cric, dai jos roata stanga fata si scoti carenajul interior al rotii (se tine in niste cleme de plastic si un surub torx la imbinarea cu spoilerul). De sus nu am reusit sa vad nivelul decat cand masina era nou nouta si nu era jeg prin zona.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 26 Feb 2008, 14:50
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




k0b3, tu ai curatat mufele singur sau s-a rezolvat in service?
Se demonteaza usor, exista vreo posibilitate sa pierd lichid daca fac asta?


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 26 Feb 2008, 20:51
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Mufele le-au curatat cei din service caci am prins si o revizie in timpul problemei. Oricum, servodirectia uneori mergea, alteori nu. Nu ai nici un risc sa pierzi lichid, pur si simplu au decuplat mufele (care sunt externe pompei), au dat cu nu stiu ce spray pe ele (am o vaga impresie ca e acelasi spray folosit si la desprafuirea franelor - dar nu bag mana in foc) si gata.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ddumyy
post 29 Feb 2008, 15:47
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 29 February 08




MIe mi-a picat pompa de servodirectie acum 2 sapt....sau cel putin asa au zis astia de la service. Imi mergea servo doar din cand in cand....aproximativ 90% din timp nu mergea. Mi-au schimbat-o cei de la ipso in aproximativ o zi.

Per ansamblu mi se pare ca merge cam greu in general servodirectia la Clio, mai am si un opel astra la care merge mult mai usor.


--------------------
Renault Clio 1.5 DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 Feb 2008, 19:13
Post #52


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ai dreptate cu mersul mai greu decat la alte masini, dar la viteza mai mare ( 100-120 ) e mai bine sa se miste ceva mai greu. Daca avea servodirectie variabila era alta poveste, asa au facut si ei un compromis, cat de cat bun , zic eu .


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
king_row
post 6 Mar 2008, 22:15
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 March 08
From: Bucuresti




QUOTE(k0b3 @ 26 Feb 2008, 21:51)
Mufele le-au curatat cei din service caci am prins si o revizie in timpul problemei. Oricum, servodirectia uneori mergea, alteori nu. Nu ai nici un risc sa pierzi lichid, pur si simplu au decuplat mufele (care sunt externe pompei), au dat cu nu stiu ce spray pe ele (am o vaga impresie ca e acelasi spray folosit si la desprafuirea franelor - dar nu bag mana in foc) si gata.
*



k0b3 la ce service ai facut treaba la servodirectie.......aceeasi problema am si eu la CLIO.... buba nesimtzita ca asta nu mi sa intamplat si cred ca fac muschi de tractorist daca nu o rezolv ASAP..... da-mi un service care nu ma pune sa schimb din prima servodirectia fara sa o testeze si sa o purice cu adevarat.
Astept raspunsul tau ....... Multzam anticipat


--------------------
Renault Clio 1,9D 2000
Volskwagen Passat 1,9 TDI 2003
Daewoo Matiz 0.8i "FURIA ALBASTRA" 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 7 Mar 2008, 11:33
Post #54


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Viteza dauneaza grav sanatatii. Sa ai probleme cu servo la 170 la ora la un biet clio, e normal. la 60 nu. Eu am remarcat o mica instabilitate la directie in momentul in care am schimbat cauciucurile de vara cu cele mixta. Consistenta pneurilor face mult in siguranta directiei, asta e sigur. Cu pneuri vara, directia e ireprosabila. Repet, pentru un Clio.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 7 Mar 2008, 19:48
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




La mine servo nu prea se simte... dar tziuitul se aude la fel si cand misc volanul. Intr-o perioada, corelat cu schimbarea cauciucurilor (noi) mergea ff bine si usor. Acum se misca mai greu pot sa-l invart cu podul palmei dar aplic mai multa forta biggrin.gif

k0b3 zicea ca si-a curatat contactele pe acolo la pompa smile.gif poate o rezolv si eu asa (ce bine ar fi!) dar in nici un caz nu ma duc la service reno ca m-am lecuit cu ei si in nici un caz nu le dau 50 ron doar pt a-mi curata un contact iar sa fac o programare dureaza 2 sapt cel putin.

Poate cineva sa ma ajute la un service de "garaj" acum ca vine weekendul
As putea face operatia asta si in fata blocului? biggrin.gif
ms

This post has been edited by dumiDude: 7 Mar 2008, 19:49


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 9 Mar 2008, 11:02
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(king_row @ 6 Mar 2008, 22:15)
k0b3 la ce service ai facut treaba la servodirectie.......aceeasi problema am si eu la CLIO.... buba nesimtzita ca asta nu mi sa intamplat si cred ca fac muschi de tractorist daca nu o rezolv ASAP..... da-mi un service care nu ma pune sa schimb din prima servodirectia fara sa o testeze si sa o purice cu adevarat.
Astept raspunsul tau ....... Multzam anticipat
*



Service-ul autorizat Renault din Iasi - BRAS.

9 Mar 2008, 11:09:
QUOTE(dumiDude @ 7 Mar 2008, 19:48)

k0b3 zicea ca si-a curatat contactele pe acolo la pompa smile.gif poate o rezolv si eu asa (ce bine ar fi!) dar in nici un caz nu ma duc la service reno ca m-am lecuit cu ei si in nici un caz nu le dau 50 ron doar pt a-mi curata un contact iar sa fac o programare dureaza 2 sapt cel putin.

*



Stii cum e, prima oara, cand nu te pricepi, te duci - a doua oara stii ce ai de facut smile.gif

Manevra se face in felul urmator:

1. Masina pe cric
2. Roata stanga fata data jos
3. Carenajul rotii trebuie scos, pentru acest lucru exista niste clipsuri de plastic pe interior (trage cu incredere) si un surub torx care prinde carenajul de spoiler
4. Dupa ce ai rezolvat acest aspect ai access la pompa fara probleme.

Dupa cum am observat eu, daca treci printr-o balta mare ai sanse destul de mari sa ajunga apa prin zona. Cand mi-au curatat mufa au folosit un spray care cred ca se numeste Brenner (folosit cu precadere la desprafuit frane din cate am vazut), foarte putin smirghel subtire si WD40 in exces inainte de recuplare.

Pentru necunoscatori ca mine, cred ca in maxim 15 minute e gata toata operatiunea.

This post has been edited by k0b3: 9 Mar 2008, 11:09


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Studebaker
post 11 Mar 2008, 22:43
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 30 December 06




Eu folosesc in Bucuresti o Dacia 1310, ca sa imi protejez "limuzina". La dacie nu am servo si cu exceptia rotirii volanului pe loc, nu ma deranjeaza absolut deloc lipsa ei. Directia mi se pare extrem de usoara la Clio . La Clio stau si ma gandesc primitiv: Nu m-as simti mai bine daca volanul s-ar misca mai greu ? Adica sa ii decuplez eu intentionat servodirectia. ph34r.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 2005 Expression
Am avut candva stramosul lui Clio: Dacia 1100.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatelu
post 6 Apr 2008, 21:06
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 6 April 08
From: Campulung Muscel




Salut,
Am vazut ce a-ti discutat mai sus si vreau sa va zic ca am si eu aceasi problema cu servo.La mine imi face figuri imediat dupa ce pronesc dupa care isi da drumul si merge,sau au mai fost faze cind am dat cu ceva in servo si a luat-o imediat.Am desfacut si eu roata si pasajul aripa si am vazut pompa,dar nu am vazut nici o mufa.Daca mai are cineva probleme de genul asta poate pune si o poza ceva.Cind am timp o sa revin cu niste poze.La mine se vad doua cabluri ,unu rosu si unu negru care intra printr-un manson de cauciuc in servo,dar mufe nu am vazut. sofer1.gif


--------------------
renault clio 2006 symbol - AG 00 XXX
Sa auzim de bine!

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
king_row
post 6 Apr 2008, 22:01
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 March 08
From: Bucuresti




Din pompa de servo iti ies firele alea doua...... mergi pe ele in sus si o sa gasesti si mufa care are o siguranta rosie.. treage de siguranta cu incredere si o sa se desfaca mufa. Restul stii ce ai de facut. Bafta.

Eu am desfacut-o de tot pe a mea......e corodata si nu mai e buna....acum e la un mecanic ca sa mai improvizeze ceva sa vada daca poate face motorasul sa mearga.....Omul mi-a si decapsulat-o. Oricum e in stare JALNICA ...daca o face e super noroc si bafta ca am dat de omul asta.


--------------------
Renault Clio 1,9D 2000
Volskwagen Passat 1,9 TDI 2003
Daewoo Matiz 0.8i "FURIA ALBASTRA" 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatelu
post 6 Apr 2008, 22:10
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 6 April 08
From: Campulung Muscel




Osa incerc zilele astea sa o desfac si revin cu noi informatii.Oricum multumesc mult.Mai vorbim.


--------------------
renault clio 2006 symbol - AG 00 XXX
Sa auzim de bine!

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 08:17
Dacia