Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Să invătăm limba română, Topicul micuțului român

xcss
post 23 Jun 2008, 13:02
Post #31


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Hihi... Ca tot veni vorba, poate ar trebui usor modificat titlul topicului:
invătăm limba română... smile.gif

This post has been edited by xcss: 23 Jun 2008, 13:03


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 23 Jun 2008, 13:04
Post #32


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Nu stiu de ce, dar am asa... un sentiment de feeling, cum ca Mucix va fi primul luat la rost... cum ca n-a avut de lucru si-a lansat o astfel de tema. biggrin.gif

On topic...

"Filosofie" s-a transformat in Filozofie ? blink.gif Academicienii astia ai nostri bag de seama ca nu sunt prea sanatosi la cap. Acum nah, la peste 80 de ani cat are fiecare, intelegem... icon_mrgreen.gif

Cat despre "nostrii" / "vostri" in loc de nostri / vostri, a spus cineva ? Ar mai fi (am citit la un moment dat si va rog sa ma corectati daca gresesc)... ca nu trebuie sa punem niciodata doi "i" la propozitii de genul "sa nu fi" ci doar la "sa fii"... Mai exact, atunci cand apare o negatie, radem un "i" (din manualul de gramatica de clasa a IIIa)

Mai sunt...
Fii-meu in loc de Fimiu
Taica-meu in loc de Taica-miu...

In fine, daca am gresit, mea culpa... blush.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 23 Jun 2008, 13:04
Post #33


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




QUOTE
prin urmare eu asa scriu, inclusiv in hartii oficiale.


Pai? Pana la urma cum scriI?


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Jun 2008, 13:07
Post #34


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(Flamingo @ 23 Jun 2008, 14:04)
am citit la un moment dat si va rog sa ma corectati daca gresesc... ca nu trebuie sa punem niciodata doi "i" la propozitii de genul "sa nu fi" ci doar la "sa fii"... Mai exact, atunci cand apare o negatie, radem un "i" (din manualul de gramatica de clasa a IIIa)


QUOTE(MuciX @ 23 Jun 2008, 00:26)
La imperativ, in propozitie negativa, eu stiu ca se foloseste, totusi, un singur i. Nu am explicatia, dar asa am gasit (tot pe net). Deci: Nu fi prost! / Fii mai ambitios!
*



This post has been edited by MuciX: 23 Jun 2008, 13:08


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 23 Jun 2008, 13:07
Post #35


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




cand cu î, cînd cu â


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 23 Jun 2008, 14:35
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 23 Jun 2008, 14:01)
Ti se pare o tampenie sa scrii nicio/niciun dar accepti 2 litere pentru acelasi sunet.
*



"â" în loc de "î" - am înțeles, "sunt" în loc de "sînt" - idem, dat "nicio" în loc de "nici o" - nu înțeleg și n-o să accept niciodată. exact cum spunea si cristib sunt niste agarici care n-au ce face, dar vor sa apara pe coperta unor dictionare si carti de gramatica.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Jun 2008, 14:51
Post #37


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Niciun/nicio au fost modificate astfel pentru a usura scrierea, deoarece exista de mult timp vreun/vreo. Era idiot sa avem doua cazuri similare cu 2 scrieri diferite.

Din nou spun, sunteti de acord cu 2 litere pentru acelasi sunet. Asta e ceea ce ar trebui sa nu acceptam. Mai ales ca in 1993 modificarea a fost adusa numai simbolic, de dragul contrazicerii sistemului comunist (sub regimul comunist fusese eliminata litera â).

Din cate stiu eu, "sunt", inainte sa fi fost introdus in limba romana, era o forma vulgara, populara, vorbita a lui "sînt", modificarea fiind adusa doar mai multi sa vorbeasca corect limba, daca va vine sa credeti.
De fapt marea majoritate a schimbarilor care par a fi ciudate, au fost facute tocmai cu scopul asta; stim ca acea categorie de oameni nu putem invata limba literara, asa ca modificam limba dupa ei, iar cei care vorbeau corect pana acum, se vor supune schimbarilor... asa cum au mai facut-o.
Sper sa ma fi facut inteles si, in primul rand, sa nu fi scos vreun porumbel. Eu asa stiam, daca stiam prost, corectati-ma. blush.gif

This post has been edited by MuciX: 23 Jun 2008, 14:53


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 23 Jun 2008, 18:53
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Din cate imi amintesc eu cei ce au modificat forma de scriere a cuvantului "sînt" in "sunt" au dorit revenirea la forma originara a cuvantului provenita din latina.Dar este foarte posibil sa ma insel.Mai vreau sa va atrag atentia asupra unui lucru;pe piata de profil din Romania apare de multa vreme o revista(ce se proclama ca fiind de moravuri grele) in care absolut toti cei ce alcatuiesc colectivul de redactie folosesc formele de scriere anterioare anilor'93 si nu le are nimeni treaba!In plus printre cei ce scriu pe acolo sunt persoane ce au o pregatire solida in domeniul filologiei.In consecinta eu cred ca daca gramatica admite ambele forme de exprimare nu are rost sa ne mai batem capul.Scrie fiecare asa cum crede de cuviinta incercand totusi sa respecte(pe cat posibil) regulile gramaticale adica sa incercam sa evitam dezacordurile sau alaturarile nepotrivite de cuvinte.Ies din discutie micile greseli de editare(o litera "mancata",repetata,etc!)datorate faptului ca unii dintre noi(cazul meu de exemplu) editeaza cu ochii "lipiti" de tastatura si nu privind monitorul! blush.gif
Mai am o nelamurire!Stie cineva sa-mi spuna si mie de unde a aparut denumirea de "rrom"??Populatia de etnie rroma,femeile rrome,etc.Ma "zgarie" la urechi!!Ce denumirea de "țigan" nu mai cadreaza cu vreo norma? unsure.gif

This post has been edited by marian-j: 23 Jun 2008, 18:54


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 23 Jun 2008, 20:06
Post #39


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




Rrom este numele lor inca din ele mai vechi scrieri ramase in istorie (cred ca primele atestari sunt de prin perioada invaziei tatare cand rromi au ajuns la noi ca sclavi de razboi ai acestora) pe cand tigan este ,din cate stiu eu ,un cuvant preluat chiar din limba rroma si se refera la o persoana josnica , care fura , se bate etc...chiar si rromi spun despre o persoana care nu e pe placul lor ca este tigan dar aceasta poate fi "la origine" neamt, roman sau chinez.

<span class='edit'>23 Jun 2008, 21:18:</span>
o alta teorie ar fi ca tigan vine din atigan de la grecescul atiganos - de neatins ... denumire cu care erau "alintati" in perioada bizantina domnii rromi din cauza igienei personale demne de invidiat si ca acesta ar fi termenul corect.Si pt. a se reinventa acestia si-au ales arbitrar denumirea de rrom ( prin 1400 cand noi ne numeam vlahi) pt. a scapa de rusinea numelui de atigan rrom in sanscrita inseamna barbat smile.gif

Sa nu ma credeti un "cult" ,doar am o pasiune pt. etimologia anumitor cuvinte

This post has been edited by adrian mgn: 23 Jun 2008, 20:25


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 23 Jun 2008, 20:19
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Multumesc Adrian! smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 23 Jun 2008, 21:32
Post #41


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Din pacate ortografia cu 2 R e de data destul de recenta, si asta nu ajuta deloc... mai ales cand tara noastra se numeste cum se numeste...

The Roma (as a noun, singular Rom, plural Roma; sometimes Rrom, Rroma, Rromany people, Romany people, Romani people or Romanies) belong to many ethnic groups that appear in literature and folklore, and are often referred to as Gypsies or Gipsies.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 23 Jun 2008, 21:39
Post #42


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




ai dreptate xcss...
de fapt a doua teorie enuntata de mine si anume alegerea arbitrara a numelui de rrom pe asta se bazeaza... pe "amestecul" cuvintelor rrom - roman.Se spera la o mai buna integrare a lor in societate.

Scuze de "pe langa subiect"... ca tot vorbim de limba noastra.


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 23 Jun 2008, 22:00
Post #43


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Este interesant cum, pentru diverse etnii, desi exista (sau nu exista) justificari, perceptia nominalizarii de catre alte etnii este ofensatoare.
Desi tara se numeste (H)Ungaria iar limba est din familia fino-hungrica, apelativul de "ungur" este perceput oarecum ofensator de catre populatia maghiara. Daca nu doriti sa iritati sensibilitati folositi termenul de "maghiar"!
Desi valahii reprezinta, dupa unele surse, originea romanismului post daco-roman, termenul de "olah"=valah, este perceput si folosit cu conotatie ofensatoare (si ca sa fie limpede se asociaza aproape reflex cu "budos" = imputit), reprezentand echivalentul pentru "bozgor"=fara casa, fara vatra.
Desi n-am auzit decat vague (na, ca m-am molipsit !) termenul de rom, pana in '89, m-am consolat cu ideea ca ei reprezinta conationalii nostri care s-au "solidarizat" cu cauza noastra prin lume, adoptand de bun termenul "romanes" si mai ales "romani" care in urechile sclifositilor de europeni suna asisderea.
Ciudat si interesant este ca, daca in celelalte cazuri exista unele divergente de opinie, aici este un consens deplin: si ei (rromii) si noi (romanii, ungurii, nemtii, sarbii, slovacii ... ) ii denumim pe cei care ne fura, ne mint, ne strica putinele zile relaxate si ne polueaza traiul in toate felurile, tigani. icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 25 Jun 2008, 21:00
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Este la "latitudinea" ta! - corect Este la "atitudinea" ta!
Latitudine-marime geografica.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 25 Jun 2008, 21:02
Post #45


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Mmmmmm...nu:
QUOTE
LATITÚDINE, latitudini, s.f. 1. Distanța unghiulară a unui punct de pe glob față de ecuator, măsurată pe meridianul care trece prin acel punct și exprimată în grade, minute și secunde. 2. Fig. Libertate de acțiune, posibilitate de a acționa după voie. – Din fr. latitude, lat. latitudo, -inis.

Sursa: http://dexonline.ro/search.php?cuv=latitudine


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 25 Jun 2008, 22:07
Post #46


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




tocmai urmaream stirile la tv si domnisoara a folosit :"se invarteste"

cum este corect :se invarte sau se invarteste?mie nu mi suna bine a doua varianta sau sunt eu prea obosit la ora asta?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 25 Jun 2008, 22:14
Post #47


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Prima varianta este cea literara.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 26 Jun 2008, 11:11
Post #48


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




QUOTE
undeva e cnva kre viseaza la zambetul tau shy gaseshte in prezenta ta k viatsa merita traita… asha k atuncy knd te simti singura aminteshte`tsy k e adv.. cineva undeva se gandeshte la tine…

In cazul in care vrem sa ne intelegem cu noua generatie de pusti si pitzipoance trebuie sa traducem.

Undeva e cineva care visează la zâmbetul tău și găsește în prezența ta că viața merită trăită... așa că atunci când te simți singură amintește-ți că e adevarat. cineva undeva se gândește la tine...


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 26 Jun 2008, 11:16
Post #49


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




pai cred c ar trebui sa deschidem un nou topic cu titlul:traduceri din limbi de circulatie internationala:cocalareasca,emokiza,pitipoanga....


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 26 Jun 2008, 11:30
Post #50


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Un anunt ar putea suna ceva de genul:
"Cautam translator romana-romana. Conostintele de traducere romana-romana (adica inversul celei de sus) constituie un avantaj."


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 26 Jun 2008, 12:39
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Da, intr-adevar, din DEX reiese ca sunt corecte ambele variante... Scuze.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 9 Jul 2008, 17:33
Post #52


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Hmmm...

Azi am mai constatat una: expertiza folosit cu intelesul de ''experienta''... Si, culmea, de persoane care se pretind ''cu staif'' si multe studii...

Din cate stiu eu, ''expertiza'' are sensul de ''evaluare''...
Pesemne ca s-a comis un fel de''fripturision'', de la englezescul ''expertise'', care, intr-adevar, inseamna ''experienta...

Pacat. Mare pacat!
Macelarim limba cu neologisme. Nimic de contestat. Dar, macar daca tot importam fel de fel de termeni, macar sa nu le alteram intelesul....

Parerea mea!...


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 22 Dec 2008, 17:42
Post #53


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Cum se spune pana la urma... ACUM sau ACUMA ?


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 22 Dec 2008, 18:44
Post #54


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(DEX)
acum - ACÚM adv. 1. În prezent, în momentul de față; actualmente. ♢ Expr. Acu-i acu = a sosit clipa hotărâtoare. ♦ În împrejurările actuale. 2. Îndată, imediat, numidecât, acuși, acușica, amuși. 3. Înainte cu... Acum doi ani. [Var.: acú, acúma adv.] – Lat. eccum modo. Acum ≠ atunci ACÚM adv. 1. imediat, îndată, numaidecât, (pop.) acuși, (înv. și reg.) așași, (înv.) așa. (Vin ~!) 2. actualmente. (~ e plecat la mare.) 3. v. adineauri. 4. deocamdată, momentan, (prin Mold.) deodată. (~ nu am timp.)

Literar: acum


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 22 Dec 2008, 18:52
Post #55


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Aha... Deci daca vorbesc cu "acuma" nu "da" prea bine, nu ?


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 23 Dec 2008, 11:31
Post #56


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




"da" de la tara radmasa.gif


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cassius_clay
post 23 Dec 2008, 12:57
Post #57


Diesel power


Group: Members
Posts: 150
Joined: 6 November 07
From: Buzau




[quote=MuciX,23 Jun 2008, 15:51]

De fapt marea majoritate a schimbarilor care par a fi ciudate, au fost facute tocmai cu scopul asta;

Mucix...a doua oara si din nou 2 greseli (pleonasm+dezacord intre substantivul colectiv si verb).Acum am citit si eu topicul si e interesant.Dar o stii pe aia cu "sa arunce primul piatra...cel fara de pacat"...
Iti urez succes in continuare cu acest demers!

[quote=adrian mgn,23 Jun 2008, 21:06]

Rrom este numele lor inca din ele mai vechi scrieri ramase in istorie (cred ca primele atestari sunt de prin perioada invaziei tatare cand rromi au ajuns la noi ca sclavi de razboi ai acestora) pe cand tigan este ,din cate stiu eu ,un cuvant preluat chiar din limba rroma si se refera la o persoana josnica , care fura , se bate etc...chiar si rromi spun despre o persoana care nu e pe placul lor ca este tigan dar aceasta poate fi "la origine" neamt, roman sau chinez.

O lamurire foarte buna dar articuleaza substantivele alea.


--------------------
Renault Megane Authentique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 23 Dec 2008, 19:04
Post #58


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(DrK @ 23 Dec 2008, 11:31)
"da" de la tara radmasa.gif
*



La tara ? Asa o fi, te cred. wink.gif
Eu citisem un post al unui mare profesor in viata la topicul proaspat inchis Politica, intentii de vot, dezbateri si am crezut ca asa este corect...

QUOTE(xcss @ 13 Dec 2008, 10:24)
LE: marian-j, pastreaza-mi si mie niste popcorn  Nu de alta, dar va ramane neconsumat acuma, nu am de gand sa imi pierd timpul citind, necum replicand la niste postari de-a dreptul rizibile


Acum s-a facut lumina. Multumesc Drk. Fara tine as fi avut sarbatori nefericite. icon_mrgreen.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 23 Dec 2008, 22:38
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(Flamingo @ 23 Dec 2008, 20:04)
.... si am crezut ca asa este corect...
*


Corect era sa-mi editezi nik-ul! rolleyes.gif
Nu am de gand sa ma amestec in niste "razboaie" care nu ma privesc!Cred ca sunt absolut inutile,induc o stare de tensiune nedorita si pana la coada nu folosesc nimanui!In consecinta,asta nu-i trenu' meu! tongue.gif
Mai oameni buni,acusi vine Craciunul!Ce Dumnezeu,nu putem face uitate micile racaieli?Duca-se pe pustii!Io zic asa:hai sa nu mai facem caz de toate aiurelile,sa ne bucuram ca vin sarbatorile si sa incercam sa "impodobim" forumul cu chestii faine nu cu palituri la gioale!Ce parere aveti? emotionat.gif
Peace,dude! biggrin.gif

This post has been edited by marian-j: 23 Dec 2008, 22:39


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 23 Dec 2008, 23:02
Post #60


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Recunosc smerit, sunt de la tara, nu orasean get-beget ca unii. Sarmane basist, daca in asta consta fericirea sarbatorilor tale... Mai ca mi-ar fi mila. Ca si acum un an, cand divortai live on the reno forums. Dar si acum(a), ca si atunci, prea ma umfla rasul.
Ma rog... Sarbatori fericite, in cazul asta. Si tine-ne la curent cand te mai strang pantofii sau se termina oarece hartie, sau CD-uri, sau tiglele de pe casa... Murim de nerabdare sa stim tot ce faci, tot ce "gandesti". Mai nou imi sta dimineata cafeaua-n gat daca nu vad la 30 de topicuri "Last post by Flamingo". Nu ma dezamagi. I know you won't.*



* www.m-w.com wink.gif

This post has been edited by xcss: 23 Dec 2008, 23:03


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:11
Dacia