Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme ECU, contacte oxidate comportament ciudat al motorului

lary2201
post 14 Feb 2010, 09:01
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




de ceva timp a aparut o problema destul de stresanta si care poate duce la efecte destul de grave dupa cum ma asigurat de la service.mai exact OXID pe mufa si pe pini de la calculator fapt ce duca la un comportament ciudat al motorului pt ca anumite semnale de la senzori nu mai ajung la calc.am incercat sa izolez mai bine cablurile ce duc la mufa dar degeaba condens tot se formeaza.singura concluzie la care am ajuns e sa mut ECU din compartimentu motor in habitat mai exact sub scaunul din dreapta.asta bineinteles presupune prelungit fir cu fir.Intrebare ??? a mai incercat cineva asa ceva ? pot sa stric ceva daca ma apuc de asta ? firele ce duc la mufa trebuie sa aiba o lungime standard sau nu conteaza atita timp cit sin legate in mod corect fara sa incurc ceva ? astept raspunsurile voastre. Va multumesc !


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 15 Feb 2010, 14:57
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




Chiar nu are nimeni nici o idee. nu sa mai lovit nimeni de problema asta ??? un sfat .....o parere ......... huh.gif


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 15 Feb 2010, 15:14
Post #3


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Ai spalat vreodata motorul?


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 15 Feb 2010, 16:45
Post #4


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Dupa ce ai curatat contactele ai dat cu spray de contact ?


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 15 Feb 2010, 19:34
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




de spalat nu spal niciodata mot doar il sterg cu o cirpa umeda cu MARE ATENTIE !!! iar contactele le-am curatat si cu spray de contacte dar oxidul tot revine dealtfel au capatat o culoare rosiatica de ( cupru )de la atita frecusi sad.gif


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 15 Feb 2010, 20:24
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Contact imperfect.Asta este si motivul pentru care oxideaza mai repede.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 15 Feb 2010, 21:36
Post #7


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




Una dintre solutii ar putea fi daca mufa e mama sa tai fiecare fir si cu decapant + fludor sa lipesti pe fiecare pin firul care-i corespunde. Atentie sa nu faci lipituri reci care in timp sa nu iti duca la carbonizare contact. Singura chestie ca daca trebuie schimbat tot computerul trebuie sa desfaci firele si sa stii fiecare de unde vine. Eventual iti faci niste poze cu ordinea firelor sa stii care de unde. In acest mod ar fi un contact perfect. Peste lipituri sa previi antioxidarea in timp si protectie impotriva apei poti topi bara de plastic care odata topita la contactul cu aerul rece se intareste la loc am atasat o poza mai jos. Ar fi bine pentru aceasta operatie sa consulti un electronist ori cineva care se pricepe la lipit si e recomandat statie de lipit care are controlul reglabil asupra caldurii lipirii fata de un pistol de lipit la care nu poti controla caldura varfului de lipit. E o parere a mea daca crezi ca te ajuta o poti pune in aplicare in caz ca nu gasesti ceva mai eficient.

Attached thumbnail(s)
ABCD0001.JPG ( Size: 806.94k ) Number of downloads: 6105


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 16 Feb 2010, 00:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Nu este recomandabila metoda sugerata de Ionut (sorry, no offence) de a elimina mufele si a lipi firele direct. Cu atat mai putin cea de a izola lipiturile cu plastic topit. O solutie corecta este inlocuirea ambelor mufe (tata/mama) cu unele noi care au deja fire trase si papucii sertizati. Acesti papuci au un fel de guler de cauciuc (tule, in germana) care etanseaza mufa impotriva apei. Lipiturile se fac cu fludor iar izolarea lor se face obligatoriu cu tub termocontractil. Nu este obligatorie utilizarea unei statii de lipit, aceasta este necesara cand se lipesc semiconductoare sau condensatori electrolitici, aceste (categorii de) componente suferind deteriorari ireversibile in urma supraincalzirii. Cu alte cuvinte, poti folosi orice scula de lipit, pistol, letcon, etc.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aquabluedod
post 16 Feb 2010, 09:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 15 April 08
From: Bucuresti




Salut,mergi la service,nu te juca cu mufa de la ECU,pe mine ma costat la Reprezentanta Renault 220 lei cu tot cu tva curatatul si izolarea suplimentara a mufei .
Aveam mari probleme cu relantiul,mersul etc ...totul se tragea de la mufa ECU care era oxidata foarte rau.
Inca ceva daca o cureti si tot apare oxid inseamna ca nu o cureti cum trebuie.

E important sa faci un efort de 2-300 lei la service Renault pe partea de ECU.Eu zic ca merita.

Sunt sigur ca te costa mai mult sa muti ECU sub scaun ......

This post has been edited by aquabluedod: 16 Feb 2010, 09:09


--------------------
Renault Talisman 2017 1.6 dCi 130 HP Intens - B 918 NDD
Renault Megane III 1.9 dCi 130HP Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 16 Feb 2010, 21:44
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




multumesc la toti pt raspunsuri. miine o sa merg si la service renault serus ( b*dul timisoara) si o sa le cer si lor parerea. o sa va tin la curent cu ce au si ei de spus. inca o data multumesc.!!! smile.gif


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super silviu
post 16 Feb 2010, 22:35
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 13 October 09




Ma scuzati, dar am si eu o mica curiozitate OFF TOPIC. Sunt propietarul unui megane de cateva luni asa k nu stiu prea multe despre masina asta. In fine intrebarea mea este daca megane-ul din semnatura ar trebuii sa aiba avertizare sonora pentru centura sau lumini. Cand am cumparat masina nu functioneau lucruri minore gen lumini interior, claxon etc, si eram curios daca masina nu are vre-un sistem de avertizare sonora.
Multumesc anticipat si scuze pentru off topic.


--------------------
renault megane 1999 / clasic - CT 88 RSP
renaul megane 1999 - 1.6e / 90 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 16 Feb 2010, 22:48
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




pt lumini da cind opresti motoru avertizare sonora iar pt centuri un bec in bord linga display de la ceas . smile.gif


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super silviu
post 16 Feb 2010, 22:54
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 13 October 09




mersi pentru raspuns


--------------------
renault megane 1999 / clasic - CT 88 RSP
renaul megane 1999 - 1.6e / 90 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupo_1.7sdi
post 17 Feb 2010, 01:03
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 22 August 09
From: BRASOV




De problema cu pinii de la ECU m-am lovit si eu si pe langa faptul ca erau oxidati, cei din mufa mama era destul de departati si nu mai faceau contact (in functie de temperatura mai fac contact cand vor ei), asa ca am cumparat o mufa noua, costa cam 300 RON, daca intereseaza pe cineva o sa ma uit de coduri si o sa le postez aici (pe la magazine dau din colt in colt). Tin sa precizez ca la mine este mufa cu 55 pini.
Problema cu oxidarea este ca papucii nu au gulerul ala de care spune betamax (am vazut asa ceva la VW) iar apa intra pur si simplu pe langa fire. Firele in mod normal sunt protejate de un furtun dinala de la instalatii electrice dar am vazut ca la multe masini inclusiv la a mea nu mai este intact si bandijonat cu banda izolatoare car nu rezista prea mult.
Necazul este ca firele trec pe langa rezervorul de la stropitoare si ori mai torni pe langa, ori il pui plin ochi pt. ca nu se prea vede cand se umple si cand cobori o panta se mai prelinge din el si uite asa.
Partea proasta este ca papucii nu vin sertizati si acum nu stiu ce sa fac: sa ii sertizez pur si simplu sau sa lipesc firele in prealabil, cred ca ar fi mai sigur.
Ar cam fi si aici o problema cu supraincalzirea deoarece papucii respectivi au o parte din cupru care este responsabila de contact peste care vine o parte din otel care sa mentina tensionat papucul, dar ma gandesc ca daca il tin cu o penseta sa disipe caldura nu o sa fie problema.
Joi o sa ma ocup de problema si o sa pun si poze cu etapele montarii.


M-am gandit sa pastrez si mufa originala pentru masuratori, iar pe asta noua o sa o pun in derivatie. Chiar am vazut in Autodata ca se recomanda sa se faca unele masuratori printr-o mufa de trecere care ofera acces la pinii calculatorului, altfel esti nevoit sa intepi firele ca sa masori ceva.

Despre ce zice Lary2201 nu cred ca este chiar buna metoda sa lungeasca asa de mult firele deoarece unii senzori au valori de ordinul ohmilor sau zecilor de ohmi si o prelungire excesiva de cablu o sa cauzeze valori denaturate.

Ca tot veni vorba de oxid si contacte vedeti ca (in functie de modelul masinii) in compartimentul bateriei mai este un bloc de sigurante de putere foarte expus la umezeala. La mine este varza trebuie sa-l cumpar si pe ala, dar nu gaseste nimeni codul (am codul de pe bloc dar in Dyalogis zice numai ca exista, nu-l si arata si nu sunt sigur ca o sa vina si cu papuci sau numai partea din plastic cum a venit mufa de la ECU)

This post has been edited by lupo_1.7sdi: 17 Feb 2010, 01:15


--------------------
Renault Megane 1 Classic, 1.6 benzina, 8 valve 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 17 Feb 2010, 09:48
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Lupo, mi-ai dat o idee de afacere. La mine la fabrica se sertizeaza vreo 300 de feluri de papuci, daca nu mai mult. Deci, daca-mi trimiti o pereche de mufe (tata/mama), ii pun papuci noi cu fire de 10cm si izolati corespunzator, plus numarul corespunzator de varnish termocontractil. Pentru tine, for free, for ever (mai putin taxele postale). In functie de rezultat si de parerea clientului, voi stabili si un pret, oricum mult mai mic decat cel al piesei de origine. Calitatea este la nivelul Audi/BMW iar garantia pe viata (nu glumesc).


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 17 Feb 2010, 20:16
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




pai si atunci care ar fi cea mai buna metoda sa scapam de umezeala si oxid iar despre ce spui tu de sigurantele de putere m-am lovit si de lucru asta ca imi cadea tensiunea general si oprea mot in mers am fost la service pt ca nu stiam ce are si mecanicu le-a curatat si apoi a dat cu vasilina pe ele si camatit dupa asta nici o problema. si revin totusi cu ideea mea daca folosesc cablu mai gros si ecranat pt prelungire ......????..... zic si io nu dau cu paru pt ca ma gindesc ca schimbi mufa si o perioada totu o sa fie ok da dupa aia ne intoarcem de unde am plecat ca ploaie si umezeala to o sa mai fie . imi pare rau ca am promis ca merg azi la renault sa pun si acolo problema asta dar am avut multa treaba ,multa marfa de livrat azi si abea acu am ajuns acasa da miine sper sa termin mai repede si sa merg la service sa vad si ei ce parere au. apropo un pic of topic la service referitor la corpul de clapeta ca se tot murdareste am venit cu ideea sa montez un filtru de aer de matiz intre chulasa si corp clapeta si astfel am scapat de funingine si vapori de ulei ce murdareste corpul de clapeta si mot pas cu pas si problema e rezolvata. si sacp si de o chieltuiala in plus .


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupo_1.7sdi
post 17 Feb 2010, 20:45
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 22 August 09
From: BRASOV




Betamax, merci mult de oferta, dar am deja mufa (mama pt. ca aia tata din ECU nu stiu cum se poate schimba pt ca scula este capsulata) si papucii corespunzatori si m-as fi apucat astazi de treaba numai ca sunt putin stresat cu pregatirea speech-ului pentru sustinerea lucrarii de licenta de maine. Daca stiam acum cateva saptamani apelam precis la tine, dar acum daca am tot ce-mi trebuie (mi-am luat azi si cablu si varnish termocontractil) si am si ceva indemanare (in "tinerete" am construit tot felul de montaje electronice de la 0 cu cablaj cu tot ce trebuia) o sa rezolv problema in weekend-ul asta pt. ca saracuta de masina sta de prin decembrie si frate-meu face naveta cu microbus-ul. (eu acum am una despre care numele meu spune destul smile.gif )
Maine cand ma apuc de treaba o sa si pozez mufa si papucii sa vezi cu ce trebuie sa te dotezi pt. ca o sa ai clienti destui.

Lary, cablu mai gros trebuie numai acolo unde intervin impedante scazute comparabile cu cele pe care le introduce cablul suplimentar. saptamana viitoare studiez schema electrica si o sa-ti spun exact care sunt acele trasee. Ma gandesc totusi sa-i gasesti un loc mai apropiat, in torpedou de exemplu sau undeva pe sub bord si nu ar trebui sa prelungesti asa de mult firele.
Cu ideea cu filtrul suplimentar ar fi buna daca nu ar modifica debitul de aer, vrei sa-l pui pe traseul EGR-ului sau unde?

Bafta si idei multe!

This post has been edited by lupo_1.7sdi: 17 Feb 2010, 20:46


--------------------
Renault Megane 1 Classic, 1.6 benzina, 8 valve 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 18 Feb 2010, 08:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




lary2201, ideea cu mutarea ECU in habitaclu nu e rea, daca tot vrei sa o faci, poti sa-l pozitionezi sub torpedo, la dreapta locului de picioare pasager, in spatele plasticelor, la multe masini e pozitionat acolo, Cielo, Opel...
Ingrijorarea ta cu privire la lungimea suplimentara a cablurilor nu este intemeiata, o lungime suplimentara de 1-2 metri la o sectiune de 0.75-1,5mm patrati nu aduce (aproape) nici o modificare in impedantele circuitului. In mod clar trebuie sa respecti/copiezi diversele sectiuni care sunt actualmente folosite. Eliminarea completa a mufei este o idee pe care nu as considera-o vreodata.

Eu sunt totusi de parere ca daca gasesti de cumparat o mufa ecu si pinii de contact, poti face o treaba f. buna fara a muta ECU. De obicei aceste mufe sunt prevazute cu garnituri, inclusiv pt. fiecare fir in parte. Daca nu, poti folosi silicon (sanitar) pt. a izola firele in mufa respectiv mufa in ECU, el ramane f. elastic dupa "intarire".
Momentan, degeaba cureti contactele in ECU fiindca in mufa este aproape imposibil sa faci o curatenie completa si urmele de oxid ramase vor contribui la revenirea problemei, nemaivorbind ca e posibil ca respectivele contacte sa se fii deformat si devin inutilizabile.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupo_1.7sdi
post 18 Feb 2010, 20:29
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 22 August 09
From: BRASOV




Am pus pozele cu mufa, papucii si codurile. Toate astea(mufa, 10 papuci mari si 40 mici) costa cam 300RON.

Ai perfecta dreptate Radunre rezistenta este insignifianta.



Attached thumbnail(s)
DSC01600.JPG ( Size: 1.9mb ) Number of downloads: 6698
DSC01603.JPG ( Size: 1.73mb ) Number of downloads: 6329
DSC01604.JPG ( Size: 999.05k ) Number of downloads: 5995


--------------------
Renault Megane 1 Classic, 1.6 benzina, 8 valve 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 18 Feb 2010, 22:02
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




pt lupo_1.7sdi intre chioulasa si conducta de la filtru de aer. uite si foto.astept si parerea ta .?! ...... iar la problema ecu am sa incerc sa gasesc un loc mai aproape pe sub bord cu m-ati sfatuit .

Attached thumbnail(s)
P1000318.JPG ( Size: 3.73mb ) Number of downloads: 6214


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupo_1.7sdi
post 3 Mar 2010, 20:46
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 22 August 09
From: BRASOV




Uite ca m-am documentat putin.
Prin conducta aia se recircula gazele nearse care mai scapa pe la supape. Inainte la dacie conducta aia venea inainte de filtrul de aer si atunci cand scapau prea multe gaze se imbacsea rapid filtrul de aer, de aceea era scos de acolo si vedeam la unele atarnand un furtunas din care iesea fum si care pe mine cel putin ma intriga foarte tare pt. ca nu stiam care este treaba.
Punand un filtru acolo practic imiti chestia de la dacie numai ca, ma gandesc eu, s-ar putea ca filtrul respectiv sa impiedece evacuarea corespunzatoare a gazelor respective ceea ce ar putea duce la imbacsirea supapelor cu consecinte mai neplacute (cred ca este mai usor de curatat clapeta decat supapele).
Este o parere strict personala pe care mi-o dicteaza mie logica si s-ar putea sa nu fie in concordanta cu realitatea

3 Mar 2010, 22:13:
Referitor la mufa ECU. am motat-o si am de facut urmatoarele observatii:
- trebuie folosit cablu de grosimea celor originale (atentie si la sectiunea conductorului sa fie la fel). eu am folosit cablu ceva mai gros (de care am gasit) si papucii nu se mai centreaza cum trebuie in mufa mai ales daca sertizarea nu se face cu grija.
De aici riscul ca la introducerea mufei unii pini ai ECU sa alunece pe langa papuci.
Eu m-am straduit cat am putut (mi-a luat vreo 4-5 ore numai sertizarile) si tot mi-a iesit cate unul mai gros, noroc ca am observat problema si i-am aliniat cu un ac dupa ce i-am introdus in mufa.
Ca o paranteza, daca stiam cu ce ma confrunt, le trimiteam lui betamax sa mi le faca chiar si contracost.
- firele trebuie taiate la lungime egala, altfel nu mai reusiti sa le grupati (eu a doua zi le-am taiat aproape pe toate si le-am lipit din nou).
- nu uitati sa izolati firele din mufa cu silicon (eu am uitat 251.gif si nici ca am mai desfacut-o, am pus silicon la intrarea manunchiului in mufa dupa aia).
- recomandat a se folosi varnish termocontractil.
- atentie sa nu ramana fire care sa intepe varnish-ul.
- neaparat numerotate firele inainte de taiere in ambele capte (ca o idee se poate folosi varnish termocontractil pe care se scrie cu marker subtire pt CD-uri si scotch peste sa nu se stearga), altfel daca gresiti vre-un fir o sa plangeti in pumni pana o sa-l gasiti.
Trebuie multa RABDARE si ATENTIE.
Ca rezultat a fost OK, dar a doua zi dupa ce am relipit firele, dupa ce a pornit la sfert de vreo 4 ori, a 5-a nu a mai vrut nicicum. Dupa ce ne-am analizat gesturile sa vedem ce am miscat am constat ca taica-miu a lovit cutia cu relee. se pare ca releul de la pompa de benzina nu facea bine contact (cand punea contactul si miscam de el se auzea un zgomot ca de contact imprefect), l-am miscat putin si nu au mai fost probleme pana acum. Sper sa nu mai fie.

This post has been edited by lupo_1.7sdi: 3 Mar 2010, 21:13


--------------------
Renault Megane 1 Classic, 1.6 benzina, 8 valve 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Datsun
post 11 Mar 2010, 14:08
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 4 January 09




salutare! sunt si eu un posesor al unui megane 1.6 16v si de vreo luna nu vrea sa mai porneasca, simtomele fiind asemamanatoare cu cele din acest topic! doresc sa precizez ca atunci cand introduc cheile in contact imi tacane releul de la pompa de benzina! initial am crezut ca pompa e in scurt dar am scos mufa de la pompa si am alimentato separat si surpriza pompa functioneaza perfect, intre timp am introdus si cheile sa vad daca mai tacane releul si nu mai tacane atata timp cat e scoasa mufa de la pompa , daca introduc mufa tacanitul revine! in plus am analizat toate sigurantele si toti contactii si am observat ca sunt ff oxidati, fapt pentru care am curata tot ce am gasit in afara de mufa de la ECU! am sa incerc sa o curat si pe ea sa vad care sunt simtomele, daca nu functioneaza ce imi recomandati? multumesc anticipat!


--------------------
Renault megane Renault megane 1.6 16v 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabytb
post 11 Mar 2010, 15:11
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 7 February 10
From: Bacau




QUOTE(Datsun @ 11 Mar 2010, 14:08)
salutare! sunt si eu un posesor al unui megane 1.6 16v si de vreo luna nu vrea sa mai porneasca, simtomele fiind asemamanatoare cu cele din acest topic! doresc sa precizez ca atunci cand introduc cheile in contact imi tacane releul de la pompa de benzina! initial am crezut ca pompa e in scurt dar am scos mufa de la pompa si am alimentato separat si surpriza pompa functioneaza perfect, intre timp am introdus si cheile sa vad daca mai tacane releul si nu mai tacane atata timp cat e scoasa mufa de la pompa , daca introduc mufa tacanitul revine! in plus am analizat toate sigurantele si toti contactii si am observat ca sunt ff oxidati, fapt pentru care am curata tot ce am gasit in afara de mufa de la ECU! am sa incerc sa o curat si pe ea sa vad care sunt simtomele, daca nu functioneaza ce imi recomandati? multumesc anticipat!
*



ai verificat fișele ?


--------------------
Renault Megane 1996 RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Datsun
post 11 Mar 2010, 15:59
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 4 January 09




am verificat fise , bujiile le-am curatat, totul s-a intamplat dupa ce am dat la cheie si am ramas fara baterie atunci a inceput sa tacane releul ala , am incarcat bateria si tot tacane....


--------------------
Renault megane Renault megane 1.6 16v 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 11 Mar 2010, 18:09
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Cum adica nu porneste ?

Dezvolta putin...
Invarte motorul?
Bateria este inlocuita cu una noua sau este incarcata ?

Daca esti sigur ca releul tacane incearca un alt releu.

Astept sa dezvolti...


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Datsun
post 11 Mar 2010, 19:48
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 4 January 09




[SIZE=7]Am incarcat bateria , invarte motorul fara probleme, releul a fost inlocuit simtomele fiind aceleasi! Sa recapitulez: intr-o zi ca oricare alta ma urc in masina introduc cheile in contact si in loc sa imi aud pompa de benzina cum bazaie 1-2 secunde (ca la orice megane) incepe sa imi tacane un releu sub capota! incerc sa pornesc si nimic releul tacane in continuare, ridic capota constat ca e releul de la pompa, crezand ca mi-a intrat pompa de benzina in scurt , dau bancheta spate la o parte si scot mufa de la pompa fapt pentru care tacanitul se opreste. Vin cu o mufa separat de pompa si alimentez pompa de benzina separat si scot turul sa vad daca face servici (daca arunca benzina) si rezultat pompa functioneaza perfect! Introduc mufa de la autoturism si tacanitul revine! Schimb releul crezand ca e de la el, si noul releu face la fel, tacane si nu ii da voie la pompa sa functioneze!

11 Mar 2010, 19:54:
As vrea sa mai adaug faptul ca in saptamana cu pricina mi se tot aprindea in bord ceva asemanator cu /\/\/ , nu sunt de domeniu dar cred ca are legatura din ce am citit cu ECU, dar nu stiu de ce ar putea sa mi sa aprinda! Astept sugestii! multumesc anticipat

This post has been edited by Datsun: 11 Mar 2010, 19:54


--------------------
Renault megane Renault megane 1.6 16v 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 11 Mar 2010, 20:51
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Semnul de care spui indica probleme axact unde ai tu,la partea electronica.
Vezi sageata rosie din poza.
Tind sa cred ca nu este o problema grava ci o chichita.

O sa incerc sa ma documentez(sa mai caut pe forum) ca sa te pot ajuta cu un sfat.
In momentul asta nu stiu ce sa zic...Parca am vazut o discutie cu problema ta pe undeva...Forez...

Curata totusi pinii si mufa de la unitatea centrala(calculatorul de injectie)

This post has been edited by jas2: 11 Mar 2010, 20:52

Attached thumbnail(s)
tableau_20de_20bord_20casse.jpg ( Size: 45.57k ) Number of downloads: 1617


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupo_1.7sdi
post 11 Mar 2010, 21:23
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 22 August 09
From: BRASOV




Verifica neaparat mufa de la ECU si sigurantele de langa baterie.
Macar elimini niste cauze.
La fel a inceput si a mea cu aprinderea semnului ala si cred ca am schimbat si sonda lambda degeaba (asta a fost parerea mecanicilor), oricum simptomul a persistat si cand a venit frigul si umezeala a clacat definitiv, acum cu noua mufa merge fara probleme, s-a mai aprins de cateva ori semnul respectiv dar cred ca s-au oxidat din nou papucii de la sigurantele de langa baterie (blocul ala nu a reusit sa-l identifice nimeni asa ca nu-l pot schimba si are contactele destul de jalnice)


--------------------
Renault Megane 1 Classic, 1.6 benzina, 8 valve 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Datsun
post 11 Mar 2010, 22:08
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 4 January 09




sigurantele de langa baterie le-am verificat si erau f oxidate asa ca le-am curatat! iar in legatura cu acel semn si eu sunt de aceeasi parere ca e o mica chichita, pentru ca asta e a 2-a oara cand face asa , prima data dupa cateva zile a pornit fara sa umblu la ea, doar ii scosesem borna! Acum nu vrea nicicum , si eu am gasit ceva asemanator pe forumuri, le-am rascolit inproportie de 90% si am gasit cate ceva pe ici pe colo dar nimic concret! va multumesc pentru efortul acordat! Maine am sa verific si ECU sa vad daca pinii sunt oxidati! Sper ca poate in final ii dau de capat!


--------------------
Renault megane Renault megane 1.6 16v 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Datsun
post 13 Mar 2010, 15:06
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 4 January 09




jas2 am luat de la cap la cap toata instalatie electrica si am gasid numai oxid peste tot , la un moment at a dat sa se comporte normal dar numai pentru cateva secunde
acu am demontat si tabloul cu sigurante ca in spate are niste relle si vreau sa le masor sa vad daca fac toate servici, iti dau un raspuns mai tarziu


13 Mar 2010, 16:02:
am terminat de curatat toti contactii, si de montat tabloul de sigurante, si mia aparut o noua problema... daca introduc cheile in contact , imi ramane contactu pus si dupe ce scot cheile....si binenteles de pornit tot nu porneste! sfaturi? sau ii dau foc?

This post has been edited by Datsun: 13 Mar 2010, 16:02


--------------------
Renault megane Renault megane 1.6 16v 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:48
Dacia