Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in portbagaj, Apa in portbagaj renault clio II

belanucristian
post 14 May 2014, 13:10
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 October 09




Salut,

am si eu o problema foarte stresanta. Am un renault clio II bicorp din 2004 si am observat acum aprox 1 luna ca imi intra apa in portbagaj si se scurge pana sub bancheta spate. Am observat ca este uda mocheta din portbagaj in partea stanga . Aveti idee cum as putea remedia problema sau de unde ar putea fi ?

Multumesc


--------------------
Renault Clio II 1.5 DCI 80cp 2005 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 14 May 2014, 13:47
Post #2


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.911
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




http://www.reno.ro/index.php?showtopic=39891&st=90

citeste paginile 4-5 paginile ref la portbagaj. chiar daca este bicorp ca nu fie de la bara sub stop.

This post has been edited by wolfin: 14 May 2014, 13:47


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 16 May 2017, 07:46
Post #3


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Am citit topicul indicat insa :

- la 100 de posturi, se gaseste unul bun
- nici o vorba concret despre : apa in portbagaj, in stanga, bicorp.


Incercand sa descopar problema la bicorpul sotiei (5 usi, 2004, 1.4 16v) am demontat tapiteriile din portbagaj, centurile de siguranta de pe stalp stanga, m-am bagat in portbagaj si am pus pe cineva sa toarne apa cu furtunul.

Se prelinge apa cumva pr sub prinderea chederului, intra printre 2 table care trebuiau lipite de fabrica, insa ele sunt usor despartite (1mm) si apoi patrunde in habitaclu.

Se prelinge in continuare pe langa cheder apoi curge pe langa celebrul dop - pe care eu l-am etansat deja - de langa stop.

Apa ajunge apoi pe podeaua portbagajului si mai departe in oala rotii de rezerva si sub bancheta.

Ca sa ma conving, am uscat bine de tot, am bagat furtunasul unui spray cu ceara lichida prin fanta respectiva, am pulverizat si ceara a avut acelasi traseu pe care l-am vazut cand stateam "sub asediu" in portbagaj

Am apropiat tablele cu un cleste, acum astept sa se usuce ceara si diseara mai fac un test.
Daca tot curge, izolez toata buza de prindere a chederului cu silicon de acvarii, dupa care fortez chederul acolo.

Celalalt bicorp - 1.2, 2007, Campus - nu are problema inca

Am mai observat o lipsa de etansare intre aripa spate si panoul spate, in zona unde se prinde pistonasul de ridicare al hayonului. Acolo e un cordon urias de mastic care a fost uletrio vopsit de fabrica, insa cred ca fix intr-un anume loc s-a terminat masticul smile.gif Are cam 5 mm liber, observat cu o oglinda introdusa in aripa.

R E N A U L T !!!


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kretzu77
post 16 May 2017, 10:50
Post #4


n00b


Group: Members
Posts: 310
Joined: 14 August 06




poze nu ai pune si tu


--------------------
Toyota Corolla E15/Prius 3 2008 1.4D-4D/2012 Hybrid
Ne nastem pe rand si murim pe sarite!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 17:29
Dacia