Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Twingo II 2012 capota de la motor blocata, incuietoare blocata sau cablu rupt

valiotronic
post 19 Jan 2023, 15:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 July 12




Salut... a patit careva sa ramana cu incuietoarea de la capota blocata?... a rezolvat cumva fara metode distructive? ... am acest Twingo II (varianta din 2012) de un an de zile ... de cand l-am luat am vazut urme de ranga in zona incuietorii ...din pacate nu m-a dus capul sa incropesc o solutie alternativa...acum trag degeaba de maneta ...se aude miscand in dreptul incuietorii dar fara sa am pic de rezistenta in maneta... iar capota teapana....chiar daca ma las pe ea (si am 110kg) se indoaie dar nu misca deloc...pe youtube sunt variante din 2013...acelea au grila este absolut diferita nu ma ajuta ...am bagat o surubelnita...potculisa protectia anti-deschidere in mers dar nu ajuta


--------------------
Renault Twingo2 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Jan 2023, 15:48
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.772
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




dai jos o roata fata, pasajul ei si vezi daca poti sa bagi mana sa tragi de parghia de care trage cablul. sau pe sub bara daca ai acces la elevator.
La o masina ma care sarise cablul am taiat firul ala in forma de U de sarma, dar masina pleca oricum la casare.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 19 Jan 2023, 19:10
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Mergi la service. Nu e complicat. De obicei se poate desface pe jos cu masina pe elevator. Nu strica masina aiurea.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 20 Jan 2023, 06:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ valiotronic , asa cum au scris si colegii accesul se face mai usor de pe un elevator si se poate deschide capota, apoi desigur rezolva cauza blocajului, vezi ex si atasat cateva capturi pentru un Twingo II, poate te ajuta.

Attached thumbnail(s)
Twingo2Capota1.png ( Size: 393.7k ) Number of downloads: 52
Twingo2Capota2.png ( Size: 308.06k ) Number of downloads: 53
Twingo2Capota3.png ( Size: 287.18k ) Number of downloads: 53


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiotronic
post 20 Jan 2023, 09:15
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 July 12




Multumesc pentru toate raspunsurile ... am acces la un canal... am sa vad ce fac... la service in Galati nu mai am curaj sa ma duc nicaieri...si nu e vorba de bani.... cat de pricepere... da m-am gandit si eu...in ultima instanta cred ca asa o sa fac ...o sa tai ansa ...si o sa caut sa o inlocuiesc ...cel mai probabil e sarit cablul sau rupt motul din capatul lui ...se aude in zona incuietorii cand trag de maneta... oricum va multumesc !
smile.gif


--------------------
Renault Twingo2 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 20 Jan 2023, 10:47
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Daca nici pentru o capota nu ai curaj sa te duci in service...
Nu e chiar atat de usor de desfacut pentru tine, un mecanic o desface in 3 minute.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiotronic
post 27 May 2023, 12:20
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 July 12




Multumesc tuturor raspunsurilor... astazi am rezolvat blocajul... problema poate aparea la orice twingo 2 pentru ca tresa (imbracamintea cablului ) unde intra in incuietoare sta prins doar prin pozitia cablului si acel sant in plastic... daca la diferite motive deranjati cablul ...va iesi foarte usor tresa de pe decupajul din marginea imcuietorii si veti avea senzatia ca s-a rupt cablul... ca sa deblocati... fara sa indoiti ciocul incuietorii (cum am facut eu)...este suficient sa trageti de tresa cablului cu totul spre partea stanga... sa nu uit "cineva" legase cu sarma capatul cablului unde este acel stift ...semn ca poate iesi si de acolo... deci care aveti acest sistem de inchidere luati masuri din timp... eu am dat o gaura in incuietoere in dreptul prinderii tresei si cu o sarma de productie romaneasca am legat tresa ca sa nu mai iasa biggrin.gif


--------------------
Renault Twingo2 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:25
Dacia