Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau sa cumpar un Megane II bicorp, La ce sa casc ochii?

silviumc
post 8 Aug 2007, 11:39
Post #1


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Vreau sa cumpar un Megane II bicorp, la mana a doua. As mai strange din dinti si as lua si nou--"Prima" (oferta cu 11000 si ceva) dar nu stiu daca se pot pune airbag-uri laterale si cortina pe el.

Nu prea am mare experienta cu Renault. Am inceput acum sa citesc topic-uri pe forum.

La ce ar trebui sa fiu atent? Stiu ca distributia trebuie schimbata la 60 000 km. Altceva?

Eu vreau o masina cu pana la 50 000 km, max 60 000, dar cu distributia noua in acest caz.

BTW, dati-mi PM, daca v-ati plictisit de Megane-ul vostru smile.gif (dar sa fie bicorp).

Multumesc.


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucien
post 8 Aug 2007, 12:18
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 29 May 07




Vezi sectiunea ,, Bursa ". Bafta!


--------------------
Renault Megane sedan an 2007 ; 1,5 dci ; 124 hp ; model privilege - PH -- xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebeo
post 8 Aug 2007, 13:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 15 March 06




Casca bine ochii la banii care o sa-i dai pe Renault, pentru ca nu o sa-i mai vezi si o sa-ti para rau ca i-ai cheltuit pe o masina cu extrem de mult plastic in ea (peste medie) care cedeaza, nefiabila, cu numeroase probleme, cu o gramada de scartaituri prin te miri ce locuri, cu plasticuri care se zgarie extrem de usor, cu o alarma proasta cu numeroase probleme de functionare (depinde de la caz la caz - ma refer la cele montate la livrare), cu ambreiaj ecologic care face numai probleme etc. Mai vezi.....


--------------------
Megane II
Renault Symbol Fidji 2005, 30.500 km la 09.05.2012
Renault Fluence Privilege 2011 13.000 km la 09.05.2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 8 Aug 2007, 15:17
Post #4


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Trecand peste postul tragico-amuzant de mai devreme (sunt probleme ca la orice masina, totusi nu chiar in halul asta de dezastruos biggrin.gif ), daca vrei neaparat Megane 2, la 10.000E gasesti lejer 2004 diesel sau poate chiar un 2005 benzina, deci o masina destul de noua si cu relativ putini kilometri la bord. E greu de spus la ce anume sa casti ochii in mod special, pentru ca depinde de la masina la masina. In general, masinile dinainte de facelift au avut probleme cu directia dar si cu injectoarele (1.5 dci - sensibile la motorina proasta).
Baietii iti pot scrie si despre altele, desi e mai simplu sa cauti pe site. De aceea, masina va trebui expertizata la un service bun, inainte de a lua o decizie.

Tin sa iti atrag si eu atentia ca piesele de Renault sunt foarte scumpe si ca nu ai vrea sa stii ce inseamna in bani o caseta de directie, 4 injectoare sau alte chestiuni serioase. Pe de alta parte, nu stiu cate masini compacte atat de noi vei mai putea gasi in banii astia, iar ca prestatii, Megane Bicorp este chiar o masina reusita. Bafta!


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 9 Aug 2007, 07:24
Post #5


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Tin sa iti atrag si eu atentia ca piesele de Renault sunt foarte scumpe si ca nu ai vrea sa stii ce inseamna in bani o caseta de directie, 4 injectoare sau alte chestiuni serioase.
Banuiesc ca inseamna "mai bine o luam noua, cu garantie, ca era mai ieftin".

Ca idee, cat este o caseta de directie si un injector?

Cam de pe la cati kilometri incolo trebuie sa ma stresez relativ la injectoare?

Cred ca orice forum romanesc as citi, pt. orice masina, mi-ar veni sa plang si sa merg pe jos. Noroc ca sunt avizat in privinta asta, si am un optimism rezervat. Incerc sa aflu cat mai multe inainte sa fac miscari de bani unsure.gif

Si cat costa distributia asta legendara? In afara de 60 000 km, la ce intervale mai trebuie schimbata? Inteleg ca este ceva ce trebuie cumparat periodic.

Multumesc, bebeo si dack, pentru raspunsuri.

This post has been edited by silviumc: 9 Aug 2007, 07:31


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 9 Aug 2007, 20:07
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




un injector e vreo 150 euro (dar nu prea am auzit de probleme)
coloana de directie cum se numeste e vreo 2000 euro
si distributia costa cam 500 euro cu tot si se face din 60k in 60k



--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miriapodul
post 15 Aug 2007, 11:24
Post #7


Members


Group: Members
Posts: 57
Joined: 18 July 07
From: Timisoara




distributia m-a costat 5 mil cu tot cu manopera(curea cu insertie de kevlar) si nu am facut-o la serviceul renault.la ei se poate sa fie atat.


--------------------
Renault Megane 4 2021/Business
Megane Sedan 2021, 1.33 TCe, 116 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 05:47
Dacia