Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot ciudat la accelerare

SANDRINO
post 30 Jul 2007, 08:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Am sesizat ieri ca in momentul in care accelerez se aude un zgomt ciudat ca o frecare, fasait ( sau zanganit de tabla). Zgomotul este din ce in ce mai puternic odata cu cresterea turatiilor. Se manifesta continuu doar in momentul in care masina este in viteza. Am incercat de mai multe ori cu masina scoasa din viteza si stand pe loc si in mers si parca nu se aude. Am vazut mai nou ca exista o uzura a discurilor de frana si desii nu cred ca este de la acestea, inca sper sa nu fie de la motor. Sa fie cumva turbina ??? Peste 1200 km trebuie sa ma duc la revizia de 30000. Sa am vre-o problema cu cei de la service ca am montat cruise ( desi tine de partea electrica, iar problema cred ca nu este de aceasta natura) ? Am nevoie de sfaturi !!! Nu am avut nici o problema majora pina acum si nici nu as vrea sa am de acum incolo .

PS: Am dat search si nu am gasit exact aceasta problema. Daca cumva mi-a scapat rog moderatorii sa ma indrume si sa stearga acest topic !


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Jul 2007, 08:40
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu ai agatat nimic cu eapamentul? poate acolo vibreaza ceva...cat despre tempomat daca vad cred il ai cred ca iti pierzi garantia.....parerea mea ca chestiile astea se monteaza dupa ce iese masina din garantie...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 30 Jul 2007, 08:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Nu e o problema tempomatul , il dau jos daca este necesar si ma duc dupa aia la service ! Ideea e ca daca ar fi esapamentul s-ar manifesta si in momentul cand stau pe loc si o turez ! Poate sa fie de la vre-o bieleta ???? Si asa ca mi-am adus aminte, zilele trecute cand aveam motorul cald , la plecarea de pe loc (ridicarea ambreiajului) se cam zgaltaia masina ! Sa fie de la discul de ambreiaj ( avand in vedere ca zgomotul se aude doar cand masina e in viteza si accelerez - discul sa patineze ) rulment de presiune, cutie de viteze, bielete ???

30 Jul 2007, 13:53:
Nu stie nimeni nimic ??? Macar presupuneri, daca solutii nu are nimeni !! O idee, ceva, sa stiu de unde incep , ca nu as vrea sa ma duc la service si sa imi spuna sa schimb vre-un kit de ambreiaj, vre-o turbina sau cine stie ce si problema sa nu se rezolve !!!

This post has been edited by SANDRINO: 30 Jul 2007, 13:53


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:28
Dacia