Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

achizite megane + optionale: trapa?! si esp

brimex
post 21 Jul 2007, 15:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 21 July 07




salutare tuturor.
am intrat pe acest furum pt ca mi se pare cel mai avizat loc pt a primi cateva sfaturi. vreau sa cumpar in 1 luna un megane sedan 1.5dci si am cateva nelamuriri.
1. de la ce dealer sa o iau? eu stau in militari asa ca cel mai apropiat loc este meridianul de la praktiker... ce parere aveti? reviziile in garantie trebuie facute la acelasi dealer de la care ai cumparat masina?

2. vreau sa il cumpar cu trapa! a avut cineva probleme in timp cu etanseitatea..mecanica..sau orice alta hiba a trapei de pe sedan??!!! nu vreau sa ma trezesc peste un an sau 2 cand ma duc la spalatorie cu apa in habitaclu. icon_mrgreen.gif

3. merita cumparat esp? e cam scump cel putin am vazut pe hartie ca e vreo 450 euro.. huh.gif
ca dotari nu vreau nimic extraordinar. ac, jenti si trapa.mi s-a pus pata de mult si am zis ca daca nu are probleme as da un ban in plus pe ea..
4. ce optionale ati negociat si ati primit in plus? prietenul meu cel mai bun la un 1.6 sedan a reusit dupa lungi tocmeli sa primeasca alarma , mp3 player, si covorase in pretul masinii fara nici un ban in plus.
va multumesc foarte mult pt eventualele raspunsuri..


--------------------
dacia logan 2006 1.4
to be..or not to be:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 21 Jul 2007, 17:41
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




esp merita mai mult ca orice
mai bine nu ai geamuri electrice dar sa ai esp
stiu 2 cazuri nefericite de accidente stupide (victime) in care daca masina avea esp nu se intampla....


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
touche
post 21 Jul 2007, 19:00
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




1.revizia poti sa o faci la orice service autorizat renault

3. ESp-ul face toti bani

despre trapa te poti informa aici

This post has been edited by touche: 21 Jul 2007, 19:02


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 22 Jul 2007, 10:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




1. Pretul de vanzare e acelasi la orice dealer (ca de fapt, Renault Romania iti vinde masina). Diferenta ar fi ce "cadouri" poti sa obtii de la fiecare (adica pct. 4).
2. Am masina de aproape 2 ani si nu am probleme cu etanseitatea. Eu am Estate, dar trapa este aceeasi, diferenta constand in faptul ca la Sedan nu este geamul deasupra locurilor din spate.
3. Ia-ti ESP. Eu nu am luat, nu i-am simtit inca nevoia, dar tot ma gandesc ca ar fi trebuit sa-l iau. E mai bine sa fie in dotare, sa-si faca traba cand e nevoie, ca nu se stie cand te poate scoate dintr-o situatie nasoala (vezi si ce a spus i_am_sleek).
4. Meganurile de acum nu vin cu radio Cd cu mp3? Poate obtii alarma sau covorase.


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brimex
post 22 Jul 2007, 23:37
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 21 July 07




multumesc pt sfaturi


--------------------
dacia logan 2006 1.4
to be..or not to be:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladL
post 23 Jul 2007, 08:55
Post #6


Bored at work


Group: Members
Posts: 292
Joined: 14 December 06
From: Bucuresti




1. Mai apropiat de Meridian e Serus, numai ca e pe Bd.Timisoara, dar o poti lua de la orice dealer... care iti face mai mult cu ochiu' si nu e obligatoriu sa faci reviziile de unde ai cumparat masina eu cel putin sunt in cazul asta.
2. Unii s-au plans de partea mecanica de la trapa, nu de etanseitate, vezi link-ul primit.
3. Majotitatea spun ca se merita si eu sunt cu ei.
4. Exista la topicul "Ce cadou ati primit de la dealer" o metoda de negociere descrisa pe scurt. Citeste-l poate te ajuta.

Bafta,


--------------------
Renault Megane Sedan II.2 Luxe Privilege - 1.5 100CP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_b
post 29 Jul 2007, 13:43
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 July 07




Salut!

Si eu caut sa achizitionez o masina, iar Megane 2 e una dintre optiuni. Am postat pentru urmatoarele lucruri:

QUOTE
salutare tuturor.
am intrat pe acest furum pt ca mi se pare cel mai avizat loc pt a primi cateva sfaturi. vreau sa cumpar in 1 luna un megane sedan 1.5dci si am cateva nelamuriri.
de la ce dealer sa o iau? eu stau in militari asa ca cel mai apropiat loc este meridianul de la praktiker... ce parere aveti? reviziile in garantie trebuie facute la acelasi dealer de la care ai cumparat masina?

Legat de dealer, cel mai bun sfat pe care l-am primit, este sa te duci la toti dealerii marcii respective si sa ceri detalii, cotatii de pret, etc. Uite ce am facut eu pana acum: am fost la Serus, pe db. Timisoara, si am cerut detalii despre Megane 2 Sedan, 1.6 16V, iar ulterior am fost la Meridian vis-a-vis de Praktiker unde am cerut detalii despre Megane 2 Estate 1.6 16V (asta fiindca am mai discutat cu sotia, si avand un copil de 2 ani, uneori avem bagaj mult). Acasa, am studiat scadentarele si am constatat ca, desi geocosma are dreptate legat de faptul ca pretul masinii e acelasi la orice dealer Renault pentru aceeasi configuratie, comisioanele difera:
- Meridian: pt. pret achizitie 13048 euro, percepe:
comision administrare 3,5% = 457 euro
comision gestiune lunar 3 euro
Total comisioane pt. leasing PF 5 ani: 637 euro
- Serus : pret de achizitie 13941 euro (era un Megane 2 sedan cu mai multe optionale) percepe:
comision Management 244,3 euro (acesta e fix, pentru ca tot la Serus am cerut o evaluare pe 4 ani la un Sedan de 13636 euro, iar comisionul a fost tot 244,3)
nu regasesc comision lunar....
Total comisioane pt leasing PF 5 ani: 244,3 euro
Sunt de acord ca cel mai bine ar fi sa faceti aceasta evaluare de pret / rate pentru aceeasi configuratie, dar totusi am considerat exemplul de mai sus relevant.

QUOTE
4. ce optionale ati negociat si ati primit in plus? prietenul meu cel mai bun la un 1.6 sedan a reusit dupa lungi tocmeli sa primeasca alarma , mp3 player, si covorase in pretul masinii fara nici un ban in plus.
va multumesc foarte mult pt eventualele raspunsuri..

La Serus sotia a intrebat-o pe dna. cu care am discutat "...ce bonus ne da daca luam de la ei?", iar dansa ne-a spus ca ne da covorasele (?) si alarma. Ok, recunosc ca habar n-aveam ca masina vine fara covorase... Poate daca mai negociezi cu ei, mai primesti si MP3-ul, care costa 92 euro+ TVA. La Meridian, nici n-am intrebat noi, nici ei n-au zis nimic....

Sper ca detaliile astea sa fie utile ... asa cum si eu am gasit altele utile pe forumul asta...
Ciao!


--------------------
inca nu Dacia 1300 - de servici :) 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_pinzariu
post 30 Jul 2007, 23:03
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 30 July 07




Pls ajutor....vreau sa imi achizitionez o masina in jur de 11 euro si am ajuns la megan tzinind cont ca eu l am conviuns pe socrul meu si pe nasul meu sa isi cumpere megane. Dar cind sa imi iau eu ceva parca ma retine smile.gif am un amic care e rperezentant vinzari la Renault si is vinde masina un Megane fara facelift dar cu modificari facute de el si anume masca sport fata senzori lumina , ploaie , climatronic jante de 16 .Masina are 60 000 kilomtyeri tocmai ia facut revizia de 60 000 si vrea pe ea 10 000 euro .Se merita?


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 - IS 78 MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 30 Jul 2007, 23:08
Post #9


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu. Și nu mai scrie așa.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 31 Jul 2007, 13:36
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Avand in vedere ca are 60k km....NU!!!
La 8000 merita, dar nu si la 10!
Parerea mea!


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_pinzariu
post 31 Jul 2007, 22:12
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 30 July 07




scuze pt scrisul de mai sus . Multumesc pt raspunsurile prompte pe care mi le-ati dat. Acu mai am o nelamurire s au mai ivit 2 oferte .Una un audi A3 hatchback cu 40 000 kilometri reali luata de noua unic proprietar iae cea de a 2 a este sa imi iau un ww passat din afara la vre-o 12 000 fara inmatriculare 2003 2004 . Imi pute ti recomanda ceva? Dispun de max 14 000 euro.


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 - IS 78 MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 31 Jul 2007, 22:15
Post #12


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Da, Kia Cee'd nouă.

Subiectul acestui topic e altul. Eu nu aș lua SH.

This post has been edited by Catalin Marinarul: 31 Jul 2007, 22:24


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_pinzariu
post 31 Jul 2007, 22:21
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 30 July 07




dar de variantele de mai sus ce parere ai ?

31 Jul 2007, 22:22:
a am uitat sa precizez asi lua o masina mai mare ca am si un junior si asi vrea sa incapa si un bagaj mai mare.La A3 m am gindit ca ii pot pune un portbagaj exterior

31 Jul 2007, 22:28:
ok mercic mult si e interesant so modelul ed la kia

This post has been edited by cata_pinzariu: 31 Jul 2007, 22:28


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 - IS 78 MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_pinzariu
post 3 Aug 2007, 22:44
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 30 July 07




Am fost pe la dealeri si nu mi s a parut nimic interesant la banii astia . Parca ma bate gindu sa imi iau secondul ala Megane de 10 000 euroi .. am foacut un drive test cu el si nu se aude nimic nasol la ea arata impecabil in interior ala mi a zis ca imi pune masina pe elevatori si face o verificare completa . Masina ce sa zic arata bine da imi e frica de kilometraj 60 000 .


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 - IS 78 MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 3 Aug 2007, 22:47
Post #15


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




La 10.000 euro iei Laguna 2 din 2004...


Rog un moderator să facă un split spre un topic nou...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_pinzariu
post 3 Aug 2007, 23:00
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 30 July 07




ai idee cit duce un motor de megane? Ideea ca nu prea imi pot lua gindu de la masina aia arata super .. e neagra cu spoiler sport fata , parbriz antitermic , oglinzi antiorbire ,geamuri electrice fata spate senzori lumina ploaie clima motor 1,6 cu 115 cp , eleron spate, alarma cobra . A bagat ceva in ea ca lucrind si acolo a avut ponturi cred. Si cu asta nu mai stresez lumea smile.gif Cred ca ma duc si imi iau un privileaje nou pe benzina si gata. Sau ce varianta crezi ca e mai buna?


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 - IS 78 MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Aug 2007, 00:09
Post #17


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Masina noua e cea mai buna varianta, daca ti-o permiti.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 4 Aug 2007, 00:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




d c te sperie kilometrajul...
60k e foarte putin
dar si varianta kia e foarte buna si mie imi place modelul si demn de luat in seama


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 4 Aug 2007, 01:25
Post #19


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Depinde cum sa mers cu masina in 60 k...totusi mie mi se par multi km...pt 10000 E..

This post has been edited by MHY: 4 Aug 2007, 01:28


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 4 Aug 2007, 14:09
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Va rog sa-mi spuneti daca senzori de presiune la roti merita sau nu (sint aprox. 160 EUR). Indica presiunea la fiecare roata (citi bari sint) sau spune doar ca nu are presiunea corespunzatoare si atit?


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 4 Aug 2007, 21:49
Post #21


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




brimex :

1. Ma abtin pentru ca nu am avut multa experienta cu dealerii din Bucuresti, dar dupa ce o cumperi poti sa faci revizia la orice dealer, nu neaparat cel de la care ai luat masina...

2. Eu nu am trapa dar daca ti-o doresti, ia-o, sa nu regreti dupa. Din cate stiu eu, cea mai mare problema la trapa e ca prinde greierasi dupa ceva km, dar poti preveni acest lucru... Citeste aici mai multe detalii....

3. ESP-ul merita, merita mai mult decat orice optionala, pentru ca nu e de figuri ci tine de siguranta, si cred ca daca ai bani de el merita luat, mai bine iei ESP decat trapa...

4. Din nou, ma abtin din lipsa de informatii...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_pinzariu
post 4 Aug 2007, 22:42
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 30 July 07




MHY pt 10 000 euro la 60 000 km poate sunt multi nu zic ca de asta stau si in dilema dar are optionale care mai ridica valoarea masinii : Masca sport fta care e vre-o 25 mil ..alarma auto cu inchidere de pe cartela jante de 16 plus un set nou roti iarna , parbriz antitermic si oglinda retrovizoare antireflexie , senzori polaie lumina si sistem electric fata spate


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 - IS 78 MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 10:33
Dacia