Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Preschimbare permis auto la schimbarea resedintei, pt. Bucuresti in special

luckky
post 12 Dec 2008, 11:11
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 December 08




halloo..am si eu o intrebare smile.gif
m-am hotarat sa-mi depun cerere pt loc de parcare pentru ca se ridica masini in sectorul 6... de trec mai des ca RATB pe strada mad.gif
am sunat la cei de la adp si mi-au zis ca trebuie sa-mi schimb talonul

so..intrebarea este ce pasi trebuie sa urmez/si pe unde sa-mi schimb talonul, masina a fost inmatriculata in dambovita si acum am domiciul in Sectorul 6


--------------------
toyota yaris 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
airimia13
post 12 Dec 2008, 21:21
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 9 March 06
From: Nehoiu/Bucuresti




QUOTE(luckky @ 12 Dec 2008, 11:11)
halloo..am si eu o intrebare smile.gif
m-am hotarat sa-mi depun cerere pt loc de parcare pentru ca se ridica masini in sectorul 6... de trec mai des ca RATB pe strada mad.gif
am sunat la cei de la adp si mi-au zis ca trebuie sa-mi schimb talonul

so..intrebarea este ce pasi trebuie sa urmez/si pe unde sa-mi schimb talonul, masina a fost inmatriculata in dambovita si acum am domiciul in Sectorul 6
*




Eu am depus dosarul pt. parcare la Adp sect 6 in primavara, cand incepusera amenajarea parcarii, si atunci aveam buletin de Bucuresti dar masina era inmatriculata pe Buzau si doamna de acolo nu a zis nimic (trebuie doar sa fie masina inmatriculata pe numele tau) Intre timp cand am fost sa imi iau locul de parcare, am dus si o copie dupa noul talon (intre timp o trecusem pe Bucuresti) si nu a fost nici o problema. Doamna de la parcari pare de treaba.



--------------------
Dacia 1310 1998 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bicosu
post 3 Mar 2009, 14:07
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Am citit pe alte forumuri cum ca taxa de preschimbare permis, de la 1 martie, este in valoare de 300 lei.

Are cineva vreo idee, stiti ceva concret?


--------------------
Dacia Logan Ambition 2007 - B-*******
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 31 Aug 2009, 13:22
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




salutare,

in final, daca am schimbat doar adresa (si CI implicit) mai trebuie sa schimb permisul auto?

stie cineva la concret cum sta treaba?

bafta.


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 31 Aug 2009, 14:46
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




"La concret", treaba sta asa: la schimbarea domiciliului NU mai trebuie sa preschimbi obligatoriu si permisul de conducere. (Cel putin asa stiam :\ - vezi LE)
La abstract, nu prea stiu cum e... smile.gif

LE: Desi legea e facuta "NU cu capul" - Poftim exemplu:

OUG195/2002:
(5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum și la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susținerea unui nou examen, în condițiile stabilite prin ordin al ministrului internelor și reformei administrative, care se publică în Monitorul Oficial al României.

Nu scrie nimic de schimbarea domiciliului si nu exista sanctiuni in OUG 195/2002 pentru neschimbarea permisului in cazul schimbarii domiciliului. Mai mult, in RA OUG 195/2002, mentioneaza aceasta posibilitate la efectuarea unui control rutier:

Art. 184. –(2) În cazul în care conducatorul auto are asupra sa numai permisul de conducere, agentul constatator trebuie sa verifice în evidenta daca domiciliul sau, dupa caz resedinta, înscris în document corespunde cu cel din Registrul national de evidenta a persoanelor;
(3) Agentul constatator este obligat sa înscrie, în procesul-verbal de constatare a contraventiei, domiciliul sau, dupa caz, resedinta contravenientului din actul de identitate, iar în situatia în care acesta nu are documentul asupra sa, domiciliul sau resedinta va fi consemnata numai dupa verificarea efectuata în Registrul national de evidenta a persoanelor.

Dupa care, in scurt:
Art. 189. – (1) Politistul rutier este obligat, ca atunci când verifica documentele unui conducator de autovehicul sau tramvai, sa urmareasca daca exista concordanta între datele înscrise în actul de identitate si cele din permisul de conducere. În cazul în care constata neconcordante referitoare la nume, prenume, domiciliu sau resedinta, precum si în cazul în care termenul de valabilitate a expirat, politistul rutier este obligat sa retina permisul de conducere si sa elibereze dovada înlocuitoare a acestuia cu drept de circulatie de 15 zile.

Deci, dupa lege, cam trebuie. wacko.gif

Referitor la talon, acolo e musai (oricum, la inregistrarea fiscala iti cere fisa de inmatriculare tip):
Art.13. - (1) Autovehiculele și remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii își au domiciliul, reședința ori sediul, în condițiile stabilite prin reglementările în vigoare.

This post has been edited by Madriann: 31 Aug 2009, 15:26


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 31 Aug 2009, 14:57
Post #126


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Inteleg ca la schimbarea domiciliului nu mai trebuie sa schimbi permisul.
Insa daca noul domiciliu e in alt judet si masina e inscrisa cu numere din judetul vechi trebuie schimbat certificatul de inmatriculare (adica trebuie inscrisa masina pe noul judet) sau se poate circula asa(cu numere de pe vechiul judet)?

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 31 Aug 2009, 15:52
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




A raspuns Madriann mai sus.
Conform art.13 alin. (1) din OUG195/2002, trebuie schimbat certificatul de inmatriculare.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iepuriIa
post 23 Mar 2010, 10:09
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 August 06




QUOTE(bicosu @ 3 Mar 2009, 14:07)
Am citit pe alte forumuri cum ca taxa de preschimbare permis, de la 1 martie, este in valoare de 300 lei.

Are cineva vreo idee, stiti ceva concret?
*


Tocmai am platit 68 lei la CEC pe 22.03.2010
Si mai eram si suparat ca ma asteptam sa fie numai 42.50

This post has been edited by iepuriIa: 23 Mar 2010, 10:10


--------------------
Logan Laureate 1.4 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 23 Mar 2010, 14:36
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Ce treaba are permisul cu cererea si actele pe care le depui pt parcare? Nu se cere asa ceva. Cel putin la S3 se duce copie dupa talon + Carte identitate + cererea aferenta.

Iar pe permis oricum nu se trece adresa...



This post has been edited by SwatKat: 23 Mar 2010, 14:36


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klausu25
post 13 Mar 2011, 14:06
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 24 May 05
From: BRAILA




Salut,

trebuie sa-mi schimb buletinul de pe Braila pe Bucuresti.
Cum posturile sunt destul de vechi si schimbari in legislatia noastra... ca ciupercile dupa ploaie, intreb daca a mai facut cineva de curand transferul asta si ce acte a mai trebuit sa schimbe. (ma refer la permis si talonul auto in special, dar si alte "chichite"

Multumesc frumos


--------------------
Dacia Supernova - BR-01-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sltraian
post 9 Apr 2012, 13:56
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 11 December 07




Confirm cele spuse de Madriann si anume ca nu suntem obligati sa schimbam permisul daca schimbam domiciliul in cadrul aceluiasi oras. Nu stiu cum este cand se schimba domiciliul in alta localitate dar in cadrul aceluiasi judet.

Am fost azi in Timisoara sa-mi schimb permisul, talonul si cartea de identitate auto deoarece mi-am schimbat domiciliul in CI, tot in Timisoara insa. Dupa ce am platit cele 2 chitante (68ron pt permis, 37ron pt talon) mi-au zis cei de la Politie ca nu sunt nevoit sa le schimb! blink.gif

Deoarece m-am enervat ca platisem banii deja, am schimbat doar permisul.
Macar adresa din permis sa bata cu cea din CI...
Talonul nu l-am schimbat ca imi mai trebuia o adeverinta de la primarie legata de impozitul pe masina.. si n-am mai avut chef de alergaturi.

Repet: pentru schimbarea domiciliului in cadrul aceluiasi oras nu este necesara schimbarea permisului si a talonolui !


--------------------
Dacia Logan 2007 / 1.5 dCi Ambiance - TM 012345
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 9 Apr 2012, 14:16
Post #132


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




@sl traian - si cam cum arata noua ta adresa din permis biggrin.gif - in tm aveti carnete diferite de cele ale miticilor?!!!


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sltraian
post 18 Apr 2012, 18:56
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 11 December 07




Ai dreptate, pe noul permis nu mai scrie adresa de domiciliu, deci nu mai suntem obligati sa-l schimbam odata cu buletinul.

Insa eu aveam permis tip mai vechi, din 2007.

PS: nu sunt banatean sunt si eu oltean stabilit la Timisoara, ca si multi altii smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 / 1.5 dCi Ambiance - TM 012345
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pioul
post 24 Apr 2012, 15:17
Post #134


[IrefutabiluL]


Group: Members
Posts: 215
Joined: 14 December 06
From: Bucuresti




salut baieti,

in Bucuresti, S6, unde se merge pentru schimbarea permisului la expirare?

trebuie sa mergem inainte cu o anumita perioada de timp?


--------------------
Prestige™ 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 24 Apr 2012, 15:27
Post #135


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




se merge in pipera indiferent de sector- daca ti-a expirat treci si pe la medic ca trebuie sa refaci testele medicale - bafta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pioul
post 24 Apr 2012, 17:38
Post #136


[IrefutabiluL]


Group: Members
Posts: 215
Joined: 14 December 06
From: Bucuresti




expira pe 15 mai, daca ma duc sa-l schimb inainte de data asta, mai este nevoie de medic?


--------------------
Prestige™ 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 24 Apr 2012, 18:07
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Nu, dar du-te rapid. Tocmai au dat astia lege prin care va fi obligatorie indiferent de caz.

Iti va trebui chitanta de la cec, bcr, etc. si un formular (pe care poti sa-l iei de pe net, sau de acolo). Permisul se elibereaza pe loc (adica 2-3 ore).


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pioul
post 24 Apr 2012, 18:17
Post #138


[IrefutabiluL]


Group: Members
Posts: 215
Joined: 14 December 06
From: Bucuresti




foarte tare, mersi de info, maine ma duc

am gasit si eu acel formular, dar nu mai am tus negru in imprimanta si nu vreau sa ma duc cu el albastru acolo, il completez pe loc





--------------------
Prestige™ 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 03:30
Dacia