Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mai este nevoie de asigurare medicala, pentru calatorii in spatiul UE ?

Marius97fer
post 22 Jan 2008, 09:39
Post #1


Membru cu IQ :)


Group: Members
Posts: 208
Joined: 12 October 06




Va salut!

Asa cum suna si titlul topicului, ma intreb daca mai am nevoie de asigurare medicala pentru un sejur de 4 luni in spatiul UE.
Daca da, conteaza la ce firma fac asigurarea? Cam ce preturi sunt?

Mersi mult.


--------------------
Opel / Rover Astra / 25 2000 / 2001 hecibec
nu sunt inteligent
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 22 Jan 2008, 10:19
Post #2


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




depinde de tara.Nu e OBLIGATORIU dar e bine sa o faci.


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 22 Jan 2008, 10:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Nu e nevoie!Te duci doar la CAS din zona in care locuiesti si ti se elibereaza la cerere o tidula sau un card(nu stiu daca au aparut noile carduri)de asigurat!
Capisci?


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius97fer
post 22 Jan 2008, 11:38
Post #4


Membru cu IQ :)


Group: Members
Posts: 208
Joined: 12 October 06




pai am facut un card internaional la banca transilvania si am inteles ca include si asigurare medicala.

mersi oricum.


--------------------
Opel / Rover Astra / 25 2000 / 2001 hecibec
nu sunt inteligent
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bz_26_zzz
post 22 Jan 2008, 17:46
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 15 March 07
From: Buzau / Bucuresti




in vacanta de iarna am fost 2 luni in italia. mi-am facut asigurare sa fie. m-a costat 263 de mii, iar suma care era garantata in caz ca pateam ceva era de 10.000 de euro wink.gif eu zic ca se merita. in caz ca patesti ceva(doamne fereste), asigurarea plateste despagubiri in functie de gravitate


--------------------
Audi Q7 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 22 Jan 2008, 19:37
Post #6


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




Eu am fost plkecat in Belgia in decembrie cu masina si la intoarcere la vama la Nadlac vamesu ungur ma intrebat de asigurare medicala,vignieta de Ungaria si talonu masini.Ciudat oarecum caci la ducere nimeni nu ma intrebat nimic.Deci parerea mea este ca iti trebuie!oricum se face in 5 min si e destul de ieftina-depinde de durata calatoriei.!


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 22 Jan 2008, 19:50
Post #7


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Vigneta de Ungaria la intoarcere la Nadlac? Da' este autostrada pina-n vama sau n-am inteles care-i problema. Eu cred ca ala punea intrebari, asa, just for fun! Exact asa-i raspundeam si io, am avut de toate da' le-am aruncat, mosule!:ad sub masa:

@marius: am avut si io card de ala, de la alta banca dar chestia interesanta e ca asigurarea e valabila numai daca costurile de calatorie au fost achitate cu cardul respectiv. Ori asta daca faci deplasarea cu avionul sau trenul si iei biletul dus-intors e clara treaba, dar ce te faci daca mergi cu masina? Cei de la banca au spus ca trebuie sa platesc benzina cu cardul, mai exact, in fiecare zi in care sint in care sint afara din tara sa iau benzina radmasa.gif (ca parca io ma duc in concediu sa bag benzine in fiecare zi)

This post has been edited by kaspersky: 22 Jan 2008, 19:51


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 22 Jan 2008, 19:56
Post #8


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




Nu stiu daca abera ala sau nu dar mie mi-a cerut vinieta de Ungaria da....in vama la intoarcere.Vinieta am luat-o la plecare imediat cum iesi din vama pe partea dreapta este o baraca. Ce ma mirat a fost faptul ca nu mi-a dat ca la austrieci o chestie de lipit in geam ci numai 2 hartiute pe care scria ceva(nu stiu ce) dar era trecut nr masinii.
PS-- 45 de l de motorina m-au costat la unguri 71 euro!!!! ---off topic----

This post has been edited by lights: 22 Jan 2008, 19:57


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius97fer
post 22 Jan 2008, 20:27
Post #9


Membru cu IQ :)


Group: Members
Posts: 208
Joined: 12 October 06




se pare ca nu mai este obligatoriu sa inchei o asigurare medicala cand calatoresti in spatiul UE, totusi este recomandat.

pentru o perioada de 90 de zile asigurarea costa aproximativ 90 de lei pentru o despagubire de 5000 de euro (parca).

o sa imi fac pentru ca voi sta cam 3 luni jumate si se pot intampla multe.
multumesc pentru ajutor.


--------------------
Opel / Rover Astra / 25 2000 / 2001 hecibec
nu sunt inteligent
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 22 Jan 2008, 21:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Daca se depaseste 3 luni de "stationare" intr-o tara anume, ai nevoie de asigurare. Cel putin asa e in Olanda. Cand m-am inregistrat la primarie, a trebuit sa o arat.

Foreigners who do not need to be in the possession of a visa, before entering the Netherlands, are required to have a valid passport and a health insurance covering all risks in the Netherlands.

Sursa: http://www.rotterdam.nl/smartsite229.dws?M...1482&style=2155

This post has been edited by liviu2004: 22 Jan 2008, 21:37


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Jan 2008, 00:06
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




A folosit cineva pana acum cardul ala european? Din ce am inteles de la altii, n-ar fi folosit la nimic.
Ar fi o alternativa, intrucat asigurarile la firme private costa destul de mult pe perioade lungi.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jan 2008, 09:09
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Cardul de asigurare, eliberat de casa de sanatate, este valabil 6 luni si se refera strict la situatii de urgenta.
Adica, daca ai cazut pe strada si ti-ai rupt mana se deconteaza. Daca te duci sa-ti faci operatie estetica, implant de dinti sau mai stiu eu ce, nu se mai deconteaza si esti bun de plata.
Eu zic ca merita facut, chiar daca procedura este un pic mai grea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Jan 2008, 09:19
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Stiu ca nu pot sa-mi fac cariile in strainatate, dar am inteles ca si in situatii de urgenta le-a fost refuzat cardul.
Mie oricum mi se pare o mare magarie respectivul card, prin faptul ca e valabil doar 6 luni (putea sa fie macar 2-3 ani (ca d-aia e din plastic), si, in al doilea rand, ca sa-l obtii, trebuia sa fi contribuit neintrerupt la CASS de cand te-ai angajat. Unei colege i-a fost refuzata eliberarea cardului pe motiv ca nu achitase vreo 3-4 luni in urma cu 5 ani (cam vreo 100 de lei), cand fusese in somaj. Auzind asta, a zis ca nu merita sa dea 100 de lei, a dat vreo 20 la o firma de asigurari si gata.
De asta sunt eu neincrezator.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jan 2008, 09:32
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Depinde ce inseamna situatie de urgenta.
De exemplu, daca esti bolnav cronic de inima, ai facute vreo 3 infarcturi, esti pe medicatie speciala de 5 ani si faci un infact in strainatate, nici in cazul asta nu esti despagubit, indiferent ca ai cardul de la casa de sanatate sau asigurare de calatorie.
Adica, ambele asigurari despagubesc doar urgentele, adica ceea ce ti s-a intamplat independent de vointa ta.
Ambele se bazeaza pe responsabilitatea asiguratului, adica daca esti bolnav de inima, stai acasa, nu te duci de nebun.
Valabilitatea de 6 luni mi se pare normala, pentru ca, casa de asigurari nu are de unde sa stie ca tu vei continua sa lucrezi legal in urmatorii 2-3 ani.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 23 Jan 2008, 09:41
Post #15


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Si restul asigurarilor acopera numai situatii de afectiuni acute, cu caracter de urgenta, cu sau fara clauze de repatriere.
Diferenta consta in aceea ca asigurarile incheiate cu Casa Nationala permit asistenta oferita numai in unitatile publice de urgenta din tarile respective (despre care Casa nu ofera nici un fel de informatii publice concrete, din pacate) pe cand cele facultative permit si asistenta la cabinete private, cu plata directa si recuperarea sumelor de la asigurator, in limita sumei asigurate.

Notiunea de urgenta este ambigua pentru profani, evident nu se va face tratament face-lift in baza acestei asigurari si nici proteze stomatologice dar se poate face tratament pentru orice afectiune acuta, adica survenita in cursul calatoriei, care impune asistenta medicala. Chiar si bolile cronice (de genul insuficientei cardiace) beneficiaza de asistenata de urgenta.

Nu este de neglijat nici aspectul repatrierii, chiar daca are un iz morbid. Poate ca aveti in tara parinti pentru care o eventuala cheltuiala cu repatrierea ar insemna ruina !!!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Jan 2008, 19:45
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Puteti sa mai dati niste valori pentru asigurarile facultative pe diferite perioade? 1sapt/2 sapt/1 luna...


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 3 Aug 2009, 09:25
Post #17


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




am ajuns la disperare cu brokerii de asigurari

puteti sa-mi spuneti va rog cam cat costa, va costa etc. o asigurare medicala de calatorie?

de ex., mi se cere acum pt. 10 zile in UE, asirom, 10.000 eur suma asigurata - 33 ron/pers

multumesc


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YO4RLP
post 3 Aug 2009, 10:51
Post #18


membru radioactiv


Group: Members
Posts: 331
Joined: 20 December 05
From: Galați




N-ai încercat să vezi și de cardul european de sănătate?


--------------------
Dacia SuperNova Confort 2002 - GL-06-EAF
Cine vrea, găsește posibilitați; cine nu vrea, găsește scuze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 3 Aug 2009, 11:05
Post #19


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




nu
avand in vedere cat umbli dupa ala, care costa si el ceva si are si valabilitate mica + a se vedea ca unii posesori si-au cam luat-o cu acel card

chiar asigurarea facuta suplimentar mi se pare cam un fel de teapa avand in vedere cum functioneaza: sa nu angajezi cheltuieli pana nu suni etc.


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YO4RLP
post 3 Aug 2009, 11:27
Post #20


membru radioactiv


Group: Members
Posts: 331
Joined: 20 December 05
From: Galați




QUOTE
Ce este cardul european de asigurari de sanatate?

Cardul european de asigurari sociale de sanatate este documentul care confera titularului asigurat dreptul la prestatii medicale necesare in cadrul unei sederi temporare intr-un stat membru al Uniunii Europene.

Ce informatii trebuie sa contina cardul european?

Cardul european contine urmatorul set obligatoriu de informatii vizibile:
 numele si prenumele asiguratului;
 codul numeric personal al asiguratului;
 data nasterii asiguratului;
 data expirarii cardului;
 codul Organizatiei Internationale pentru Standardizare pentru statul membru emitent al cardului;
 numarul de identificare si acronimul casei de asigurari de sanatate care emite cardul;
 numarul cardului.

Cine este eligibil pentru primirea unui card european de asigurari de sanatate?

Poate obtine un card european de asigurari sociale de sanatate persoana asigurata conform legislatiei in vigoare in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate din Romania, care face dovada platii la zi a contributiilor catre fondul de asigurari de sanatate.

Cum se obtine cardul european de asigurari de sanatate?

Persoana interesata sa obtina cardul european de asigurari de sanatate trebuie sa depuna o cerere la casa de asigurari de sanatate la care este asigurat. La cerere se ataseaza o copie dupa buletinul sau cartea de identitate si dovada ca este asigurat (adeverinta de salariat, copie dupa decizia de pensionare, cupon somaj, copie certificat de incadrare intr-un grad de handicap, copie dupa cartea de munca daca exista intreruperi in activitate sau mai multe locuri de munca, copie dupa foaia matricola, pentru studentii absolventi sau adeverinta de student, copie dupa diploma de bacalaureat, alt act specific, dupa caz). In cazul minorilor sub 14 ani, in locul copiei dupa cartea de identitate se va depune o copie dupa certificatul de nastere.

Emiterea cardului european nu poate fi refuzata de casa de asigurari de sanatate decat in situatia in care asiguratul nu face dovada platii la zi a contributiei de asigurari sociale de sanatate.

Care sunt costurile pentru obtinerea cardului european?

De la 1 ianuarie 2008 costul cardului european de asigurari de sanatate se suporta din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, astfel ca siguratii nu trebuie sa plateasca pentru a-l obtine.

Cand poate fi folosit cardul european de asigurari de sanatate?

Acest card poate fi folosit in cazul deplasarii in unul dintre statele membre ale Uniunii Europene pentru motive turistice, profesionale, familiale sau pentru studii, pentru o perioada de timp necesara deplasarii, dar nu mai mult de 6 luni. Cardul european nu acopera situatia in care asiguratul se deplaseaza intr-un stat membru al Uniunii Europene in vederea beneficierii de tratament medical.

Care este valabilitatea cardului european de asigurari de sanatate?

Perioada de valabilitate a cardului european este stabilita astfel incat sa acopere perioada de timp necesara sederii temporare, dar nu poate depasi 6 luni de la data emiterii.

http://www.birouldeconsiliere.ro/detali ... t=Articole


Eu unul, m-am dus cu adeverința de salariat la casa de sănătate, mi-au vizat-o la unul dintre ghișee, m-am dus la registratură pentru un nr. de înregistrare apoi la biroul de carduri. Peste o săptămână, m-au căutat acasă, să mi-l dea.


--------------------
Dacia SuperNova Confort 2002 - GL-06-EAF
Cine vrea, găsește posibilitați; cine nu vrea, găsește scuze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 3 Aug 2009, 12:02
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




La fiecare iesire din tara am preferat sa fac asigurarea de sanatate la o firma de turism cunoscuta.
Anul acesta a fost pentru 22 zile - 430 RON / pers.


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 4 Aug 2009, 07:33
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




atat de mult Mihai? stiam ca sunt relativ ieftine...mi se pare enorm.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 5 Aug 2009, 09:44
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




este enorm, dar cred ca a vrut sa zica 43 ron.

In iarna am fost in Austria si un prieten de al meu a cazut pe partie si si-a rupt nasol mana. S-a lasat cu elicoptere si ambulante. Nu aveam asigurare, el nu lucra.
Ajungem la spital si dam de un roman care era doctor in spital, pe care l-am intrebat...sunam in tara? facem o asigurare pe naspa...care sa fie valida la data accidentului?Avand in vedere ca doar elicopterul trebuia sa fie 1500 euro... La care el incepe sa ne povesteasca cum turistii romani care vin cu urgente la spital si au asigurare fie de la CAS fie de la firmele de asigurari nu sunt bagati in seama si sunt rugati sa achite cash toate consultatiile iar daca nu vor sunt rugati sa paraseasca incinta.

Din pacate firmele de asigurare din Romania nu platesc daunele clientilor invocand anumite motive cum ar fi ca unul cu fractura deschisa nu este considerat urgenta si ca putea fi operat si in tara...

Numai spitalul de acolo avea 14 cazuri care le tratase pe asigurare si nu primisera banii..cel mai vechi fiind de acum 6 ani.

Asa ca de ce sa mai dai niste bani pe asigurare? Ca sa ai cu cine sa te judeci cand te intorci in tara ca sa iti poti recupera banii?


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 5 Aug 2009, 12:17
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




ph34r.gif
Am batut un " 0 " in plus.
tastatura este de vina radmasa.gif

Sorry

@AMW
Crezi ca este vorba despre toate firmele de turism din tara ?
Poate conteaza si cu ce firma de asigurari te duci la ei.

This post has been edited by Mihai60: 5 Aug 2009, 12:21


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 5 Aug 2009, 13:05
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Da, este vorba de toate firmele de asigurare din tara. Cel putin asa mi-a zis acel doctor de la cel mai mare spital dintr-o zona turistica adica Zell am See.

Noua oricum ne trebuia o asigurare care sa acopere mai multe riscuri si gasisem una la 450 de euro pentru 10 zile...dar pana la urma nu a mai fost nevoie pentru ca nu a mai platit elicopterul pentru ca salvamontul l-a considerat urgenta majora si de aceea l-a chemat. Operatia costa 3500 de euro dar pana la urma a factu-o in tara si a platit doar vreo 300 de euro pentru spitalizare, ghips etc.


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:49
Dacia