Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme megane sedan 2

mcdaniel
post 1 Apr 2007, 07:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 21 January 07




salut.
azi am fost la munte. am incercat sa urc la bolboci, pt cine stie. jale mare, drum prost, noroi mult. la urcare nici o problema, nu cred ca am agatat de jos. la coborare insa, mi a bipait ceva de cateva ori (acelasi sunet ca atunci cand nu pun centura) si la un moment dat, s au aprins indicatoarele stop si cel de "alte pericole" (semn exclamare intr un cerc) simultan. am continuat coborarea cu chiu cu vai, cele 2 indicatoare nu s au mai aprins, nici nu am mai calcat frana asa des ca inainte, insa bipaiturile au mai aparut de cateva ori.
jos la moroieni (parca) am stat putin, m am uita pe sub masina, parea ok. am verificat discurile, destul de calde, insa nu am sesizat diferenta de temperatura intre cele doua roti spate sau cele doua roti fata. ce i drept discurile din fata erau mai calde decat cele spate.
am mers apoi la trei brazi, nici o problema. m am invartit pe acolo, am mancat ceva, masina a stat. la plecare, totul ok, insa la coborare, drumul e destul de prost, iar bip bip, am dat mai tare in frana, intra abs, se aprind stop si alte pericole. cobor incetisor, in predeal opresc, ma uit la masina, totul parea ok. mentionez ca atunci cand atingeam discurile era un fel de funingine neagra pe discuri. la franat uneori auzeam un fel de huruit (cred ca nu mi s a parut). am ajuns acasa fara nici un fel de probleme, pe drum pana la buc nu a mai bipait si nici nu s a mai aprins nimic. am avut frana in permanenta. pe bord, exceptand stop si alte pericole, nici un mesaj. ulei zicea ca e ok. indicatorul de apa nu a trecut de zona de mijloc. de fiecare data cand s au aprins STOP si alte pericole a intrat si abs, iar suprafata de franare era foarte proasta (pietris sau noroi). am mers destul de des la munte si nu pot spune ca solicit frana excesiv, mai mult frana de motor la coborare. la cumparare masina, am verificat o si mi a zis mecanicul ca placutele mai merg. intrebarea este cu ce problema am de a face? luni am vorbit si merg cu masina in service, dar ar fi bine sa am o idee.
Multumesc

This post has been edited by mcdaniel: 1 Apr 2007, 07:55


--------------------
RENAULT Megane 2.1 2005 - B-??-???
!!!!!! ------ !!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 1 Apr 2007, 09:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Poate s-au murdarit senzorii de la abs


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 1 Apr 2007, 09:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Funinginea de pe discuri e praf de la placutele de frana,eu zic ca are legatura cu ABS-ul,probabil e o problema la una dintre roti,oricum e bine ca mergi la service sa faci o verificare.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 1 Apr 2007, 10:30
Post #4


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Ce megane ai? Cu facelift?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 1 Apr 2007, 11:08
Post #5


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05






--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:44
Dacia