Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placute frana, marca ?

Claudiuw
post 14 Dec 2006, 12:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 5 March 06




Ce marca de placute de frane sa pun pe laguna mea, am de unde alege:

WMO, NK, Bosch, QH, ATE, Texar, Bilstein.

Se monteaza usor? cum imping cilinrdrul (axa fata)?

Textar, Ferodo, Lucas,ATE, Mintex, Pagid.
Mai putin bune Bosch, Remsa, XT Breaks, RoadHouse

QH, Bilstein, astia fac amortizoare nu placute de frana.

O sa merg simbata sa verific placutele...la 28000km cred ca s-au dus...(nu au senzor de uzura!!!)...voi pune ce au in service (origine Renault).Am pus mereu din alea si nu m-au dezamagit.
Pistonasul se impinge in etrier cu o surubelnita mai rezistenta cu atentie sa nu se juleasca marginea.Daca nu merge,pune WD-40.

Eu sunt foarte multumit de Mintex UK.

Pro: performante foate bune. pret foarte bun. rezistenta buna.

Contra: zgomot: scartaie cand afara sunt peste 25 de grade (daca te deranjeaza suneul ala e naspa). praf negru: la greu (daca ai jenti aliaj conteaza)

eu am pus delphi ..cred intr-o cutie albastra erau. Am 32 de mii si trebuie sa le schimb iar. au costat 1,4 mil Se schimba ff usor pe fata!
Pistinasul intra usor...pe spate e mai greu un pic...

Azi am schimbat si eu placutele, am luat de la Augsburg cu 1,8mil Lucas. Acum sunt in perioada de test cu ele, pedala acum e putin elastica, pana se aseaza placutele pe discuri.

Si eu le-am schimbat, am pus pana la urma ATE, am deja 500km cu ele, s-au asezat bine, si nu scartaie deloc.
M-au costat 49 Euro placutele ATE + 5,50 Euro ATE Plastilube vaselina.

Daca tot spuneti ce marci folositi ati fi putut comunica si numarul de km efectuati intre schimburi...asa,in mare.Ca sa ne orientam la marcile mai bune.

nu stiu ce placute am dar pe fata sunt foarte zgomotoase(de cand au fost schimbate) iar pe spate am 14.000 km cu ele si s-au dus,trebuie sa le schimb.
au fost schimbate la renalut,nu stiu de care mi-au pus.
de care sa pun ca sa scap de zgomot pe fata si de ce s-au dus asa repede pe spate?

Ai stat linga ei cind le-au schimbat?
Sint unii care pun placute date jos de la altii.
In mod normal pe spate se uzeaza mai greu decit pe fata,exceptind cazurile in care mergi mereu incarcat,dar sigur nu-i asa,nu?

Nu mai pune de la ei, asta e sigur. Mai sunt vreo trei topicuri pe forum cu placute de frana in titlu, gasesti zeci de pareri. Bosch si Lucas par sa fie cele mai dorite, Lucas sunt puse de reno in fabrica.
Alegerea mea este cateva posturi mai sus. Le am din vara, 20ooo km si nu dau nici un semn de boala.

am verificat palcutele dinainte cu cele care le am pe masina acum.
sunt bosch toate.
numai ca pe fata mi au pus alt tip decat cele dinainte si cred ca din ac cauza sunt mai zgomotoase.
la voi cum sunt discurile sau cat trebuie sa fie uzura normala?

1. ce inseamna zgomotoase? Tiuie, huruie, ce anume?

2. Ce inseamna s-au dus? Ai vazut tu ca e la metal placuta dupa 14000km? Huruie? Se misca in locas? Tacane? In atatia km se duc numai daca franezi foate infipt si conduci majoritar sportiv.... acum vad ca ai Clio de 2.0 16V si asta ar explica smile.gif
Discurile au uzura maxima scrisa in specificati, respectiv grosimea minima la care odata ajunse trebuie schimbate. Difera in functie de tip asa ca nu ne putem da cu parerea.
In mod normal ale tale din 2004 ar trebui sa fie ok dar mersul sportiv schimba totul...

Ale mele nu stiu cati km. aveau, oricum eu am facut cu ele 20.000km, nu stiu cata uzura aveau inainte.

Pe stanga la mine ajunsesera pe fier, pe dreapta mai aveau ceva material.

Au inceput sa se lase, pedala e putin mai sus, nu scartaie nimic! o sa vad si cu pilitura cum e, daca lasa pe janta praf mult.
Nu stiu cat ati dat pe placutele voastre, insa daca nu e diferenta majora recomand totusi sa luati Lucas originale sau macar Ferodo. Iar pt diferenta de bani va bagati voi sub masina si le schimbati, mai scutiti vreo 300-400mii. biggrin.gif

Am 29000km si pot sa spun ca nu prea am frinat "elegant" pina acum...placutele pe fata sint ca si cele de pe spate mai mult de jumatate.Surprinzator,la megane la 32000km le-am schimbat...si apoi din 30 in 30000km...
Laguna are un sistem mai bun decit alte modele reno prin faptul ca uzeaza ambele placute uniform...La megane la 2 schimburi adunam placutele de pe exterior si mai mergeam inca 10-12000km.Cele de pe interior erau la fier tocite.

La fel de important pentru cei ce schimba la Renault placutele - sa fiti siguri ca va pun placute noi. Eu am patit la Megane ca mi-au pus placute uzate cand am lasat masina la ei pentru revizie si nu am stat langa ea.

Schimbate de mandea! De stresul asta macar am scapat....

@BH07XYK

1.huruie
2.nu m am uitat pe spate cat de uzate sunt dar la schimbul uleiului mi a zis mecanicul ca nu mai tin mai mult de 2,3mii.

iar masina are 43000 nu cred ca discurile sunt uzate.am masurat acum au cred ca 1 mm si ceva.

Referitor la placutele de frana. Le-am schimbat acum vreo 2 luni.Toate bune, de intampla insa un fenomen ciudat.Dupa ce fac vreo 10km sa zic, la viteze mici tiuie destul de deranjant, in momentul in care apas frana se opreste. N-as putea sa descriu foarte bine tiuitul, insa cumva da senzatia ca se agata ceva.Am fost la service si mi-au zis ca sunt montate corect.Nu mai stiu ce marca de placute am pus. Sa-mi fac griji sau or fi placutele mai de proasta calitate si asa fac ele?

Daca huruie, ai zis bine, 'sunt duse'. Cred ca au tinut prea putin 14ooo km.


Tiuitul la viteze mici apare si la mine cu placute noi cand afara e cald bine. Numai placute noi si numai la temperaturi ridicate. Consider ca e normal, tinand cont ca placutele ce le pun eu sunt cunoscute drept 'tiuitoare'.

nu,huruie cele de pe fata care nu sunt uzate.sunt prea dure.asa cred eu ca de uzate nu sunt uzate.
de asta am si intrebat voi cum aveti discurile ca mi e frica sa nu se uzeze mai rau.

This post has been edited by Claudiuw: 14 Dec 2006, 12:10


--------------------
Renault Laguna 1 Ph2 2001.....1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 25 Mar 2007, 23:39
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ce placute ai gasit pe masina?
Cum ai stabilit tu ca nu sunt originale?
Te-ai gandit ca poate, la un moment dat, un etrier s-a blocat, nu a mai glisat, si a stricat un set de placute, care ulterior au fost schimbate?

QUOTE
Daca Mercedes(E_Klace), Volkswagen(Passat). Audi (A6), fabrica masini special pentru europa de est de ce nu ar face-o si Renault?
Poti demonstra asta cumva? Poate cineva?

PS. Cumparati, puteti, faceti - toate se scriu intr-un singur cuvant, iar pe cofondatorul R&R il chema Rolls.

This post has been edited by R19/16v: 25 Mar 2007, 23:41


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 25 Mar 2007, 23:51
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Deloc nu mi-ai raspus la intrebari.
D-abia dupa ce imi rapsunzi la primele 2 intrebari poate fi luat in considerare postul tau.

QUOTE
Diferenta de pret nu vine din folosirea rebuturilor ci din folosirea unor subansamble de la furnizori diferiti.

Cu asta pot fi de acord.

Partea cu gramatica a fost pur si simplu o parere personala, sub nicio forma o obligatie.
Daca te deranjeaza atat de tare, imi retrag cuvintele, desi am fost invatat sa nu il "bat" pe cel care ma invata...

This post has been edited by R19/16v: 26 Mar 2007, 00:00


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mhoria
post 30 Apr 2007, 09:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 12 January 07




LUCAS..... si sunt f multumit


--------------------
Renault Laguna dCi 2004 Authentic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 30 Apr 2007, 10:22
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




pentru ce ai dat 5 euro pe vaselina ? sau la ce ti-a trebuit


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drati71
post 12 Jun 2007, 19:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 27 July 05
From: Sfantu Gheorghe




Ce ziceti, merita 30 de lei un set de placute pe fata, marca Ferodo, placutele din exterior avand 9 mm de material, iar pe interior 10mm? Au fost schimbate de o cunostinta la ultima revizie in garantie a masinii.


--------------------
God Give You Joy! . .
Reno Laguna II 1,9 dCi; 2004; 120CP; Dynamique; Gris Hologramme
PDA FSC N560
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 12 Jun 2007, 23:33
Post #7


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




am gasit placute fata la 70 de lei, placute spate la 75 de lei,ce ziceti ??
mentionez ca sant facte de italieni,nu stiu firma.


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 12 Jun 2007, 23:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Eu nu as pune pe nici o masina placute folosite, nici daca ar fi gratis.
Absolut toate subansamblele mecanismului de directie sau al celui de franare trebuie sa fie in stare perfecta de functionare. Cu asa ceva nu te poti juca.
Cumpara-ti plecutele noi si de la o firma consacrata. Intr-adevar, poate ca te vor costa 200-250 RON dar merita fiecare leu.
@przamfiri: cauta si in alta parte. Poate gasesti pe la 140-150 RON placute in care poti avea incredere, gen Ferodo, Lucas...

This post has been edited by tiberiu.anghel: 12 Jun 2007, 23:53


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VF1BG0
post 13 Jun 2007, 00:05
Post #9


Gone 4 a while


Group: Members
Posts: 1.608
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




Placutele sa fie de calitate .. cele ieftine in primul rand scartaie de iti e si rusine sa apesi frana iar in al doilea rand.. in functie de duritate pot uza discul de frana mai repede ..
Te zgarcesti pe o parte si dai pe cealalta... parerea mea smile.gif
La renault setul de placute fata/spate e vreo 530 de ron daca imi amintesc eu corect



--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi & 2.2dCi 2002 / Expression; 2002 / Privilege - B-XX-Z4T
kituri de reparatie macarale electrice!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 13 Jun 2007, 07:14
Post #10


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- conteaza foarte mult simbioza dintre disc si placute... daca te apuci si cumperi placute cu duritate mai mare sigur vei face praf discurile... si cum nu ai cum sa stii duritatea la diversi producatori ori cumperi de la RENAULT ori schimbi si discurile odata cu placutele si le iei de la acelasi producator...

@R19/16v eu pot demonstra ca cel putin la grupul VAG masinile sunt facute pentru piata U.E si restul lumii... e posibil de la 1 Ianuarie sa primim si noi masini bune dar pana anul trecut situatia statea chiar asa... si mai mult ca sigur este cazul tuturor producatorilor... in spatiul U.E sunt niste reguli dure si stricte si masinile care nu intrunesc aceste reguli sunt redirectionate catre alte piete mai putin pretentioase si cu legislatii permisive... caz concret cetatean German care a venit in RO si a gasit noul A6 la un pret cu mult mai mic decat in Germania la acelasi nivel de dotare, dat telefon la DEKRA si cei de acolo i-au recomandat politicos sa nu faca pasul decat daca stie exact ce va urma... si anume masina trebuie omologata separat deoarece nu este facuta pentru piata U.E. (chiar scria si pe actele ei a se vinde numai in EUROPA DE EST) si mai mult ca sigur nu va obtine omologarea... ar fi multe de vorbit pe tema asta, cert este ca asa ceva a existat pana la 1 Ianuarie 2007 si sa speram ca primim si noi masini mai bune acum ca suntem comunitari...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 13 Jun 2007, 14:16
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Ai deschis cutia Pandorei: cand le povesteam pe aici eu si inca cativa colegi forumisti de diferentierea produselor pt piata est/vest, au sarit alti 1000 sa spuna ca nue adevarat, ca replublicile bananiere au aceleasi drepturi si beneficiaza de aceeasi tip de marfa ca si o tara dezvoltata. Lumea cere dovezi, dar care ar fi nebun sa scape astfel de informatii pe piata? In acea piata, ar fi cadere libera pt acel producator.
Atunci era vorba de noua Laguna 2.0dci. Dar bineinteles ca nu e singurul model si nici singurul producator!
Ne place sa credem ca banii nostri valoreala la fel ca ai neamtului, francezului dar nu e asa. Pt ca nu e greu sa-ti dai seama ca intr-o tara in curs de dezvoltare succes vor avea produsele ieftine si abia cand ajunge la un anumit nivel de dezvoltare se va orienta catre calitate.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 13 Jun 2007, 14:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Macar eu astept cu interes dovezi concrete pentru a sustine cele 2 posturi de mai sus...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 13 Jun 2007, 16:47
Post #13


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- nu inteleg... ce dovezi concrete??? e stiut de cine a fost interesat sa afle si sa se convinga... ce vrei? o hartie oficiala semnata si stampilata de consiliul director de la Audi? ce... crezi ca numai la masini veneau hartiute care insoteau un produs si scria a se comercializa in afara U.E. sau Europa de est? nu, si la electronice, si confectii si cam tot ce era import... daca vrei dovezi cauta procese pe rol sau finalizate in care victime ale accidentelor rutiere ce detineau masini noi cumparate de la reprezentante din RO au murit sau au fost mutilate si grav ranite in urma unor coliziuni la care sistemele de siguranta AIRBAG nu au functionat (deloc)... sau sistemul ABS nefunctional... sau ESP si lista poate continua... am in memorie un accident cumplit intamplat acum 2 ani mi se pare la intrare in Iasi, o masina OPEL VECTRA C noua proaspat cumparata de la CJ a izbit in plin alta masina, toti ocupantii (5 la numar) masinii au murit pentru ca nici unul din airbaguri nu a functionat, expertiza a scos la iveala ca sistemul era nefunctional, din cate stiu urmasii si acum se judeca cu reprezentanta... apoi nu mai departe compar Laguna mea cu cele comercializate in RO, merg in service si pune CLIP pe masina si se minuneaza ca totul e in parametrii perfect functionali etc si imi spun ca Laguna noua la 15000 km la revizie vine cu tot dat peste cap, plin de erori, decalibrari, injectie etc, ar fi multe de vorbit dar situatie este cat se poate de limpede... pana la 1 Ianuarie masinile comercializate (de majoritatea producatorilor, poate Ferrari sau alte marci exclusiviste nu) in RO toate erau cu destainate pietelor non U.E.

- si mai este un aspect... dc Loganul de RO nu prea e la fel cu cel din Germania... de ce la noi aceleasi masini cu acelasi nivel de echipare fie ele VW, BMW etc sunt mai ieftine la noi? sau poate acolo sunt mai scumpe ca au aia salarii mari dry.gif

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 13 Jun 2007, 16:55


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 13 Jun 2007, 17:31
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Se poate intampla in orice tara ca un produs sa nu functioneze in parametri normali si sa aibe consecinte fatale asupra utilizatorilor.
Eu am putin peste 15.000 km la a mea si nu am absolut nici o problema. Defapt mint. Mi s-a ars un led de la un buton de geam acum vreo 1500 km si mi s-a intamplat asta.

In ceea ce priveste politica de preturi este alta poveste. Logan afiseaza in Vest preturi asa mari din cauza cererii foarte mare. Masinile vestice au preturi mai mici in Romania datorita specificului pietei noastre. La fel cum au preturi mici si in S.U.A.. Spre exemplu, un Golf MKV GTI costa in S.U.A. 22500 USD, pe cand in Romania costa 23000 EURO. Sau un E 320 Bluetec costa 52000 USD fata de E 320 CDI care costa 49000 EURO in Romania. Acestea sunt automobile produse in Europa.
Dar poate la ei ajung gunoaiele care nu intrunesc standardele est-europene. smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 13 Jun 2007, 18:36
Post #15


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- nu are rost sa polemizam... e prea mult de discutat si deja ajungem si la Logan si cine stie unde... lucrurile sunt clare... vrei sa te convingi contacteaza pe telefon sau email DEKRA sau TUV in Germania si spune ca ai un Passat achizitionat de nou din Romania in 2006 si vrei sa il inmatriculezi in Germania, apoi vei primi confirmarea sau infirmarea celor spuse mai sus... daca continuam asa ajungem sa ne certam si sincer nu are rost smile.gif

- si inca ceva... Mercedes are fabrica in USA, VW in Mexic... deci sunt prea multe aspecte care influenteaza... eu zic sa vb de noi astia din U.E. si Europa... pentru ca de aici se vad primele diferente intre calitate si preturi...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 13 Jun 2007, 18:39


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 13 Jun 2007, 18:47
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Intr-adevar, e foarte mult de discutat si nu cred ca ajungem la vreun rezultat. O sa incerc sa ma interesez catre autoritatile germane.
Mercedes cred ca produce in USA doar ML, C, CL, S, R si GL. Dar asta e alta discutie. Uite asa deviem si ne luam warn biggrin.gif





--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bingo_floryn
post 14 Jun 2007, 10:54
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 April 07
From: Piatra Neamt




cel mai concludent ar fi faptul ca pentru piata din vest s-au facut 5 modele de laguna 2 iar pt est doar 3!cel putin asa stiu eu! sorry daca sunt pe dinafara!


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IvanCG
post 14 Jun 2007, 10:58
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti




Daca nu va suparati am o intrebare offtopic :B
Placute de frana Jurid a folosit cineva? La ei pe site scrie ca sunt folosite uzual de VW, BMW, Audi etc. La Renault fac fata?


--------------------
Renault Laguna II Estate Privilege 1.9 dCi 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inalbi5m
post 15 Sep 2007, 12:38
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 443
Joined: 8 April 06
From: Brasov




Trebuie sa schimb discurile de frana pe fata,si cu ocazia asta m-am gandit sa schimb si placutele.Ce parere aveti despre discuri de frana Brembo cu placute frana Ferodo.A folosit cineva combinatia.Astept sugestii de combinatii discuri + placute frana.


--------------------
Renault Laguna 2006 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
floraur
post 20 Sep 2007, 22:04
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 25 March 06




Bun si daca la renault le gasim pe cele mai bune, inseamna ca ei pot impune pretul lor, nu gasim prin alte parti aceeasi marfa?


--------------------
Dacia Logan - wew
Renault Laguna II, 2.0dci, Luxury, 2007.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 20 Sep 2007, 23:59
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Nu folositi Textar ca scartaie groaznic.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 4 Oct 2007, 07:29
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




A folosit cineva placute ROAD HOUSE? cum se comporta?


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Oct 2007, 07:45
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu de multi ani nu folosesc decat Ferodo, foarte multimit de pret calitate si nu le-am auzit nici macar odata sa scartie...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 4 Oct 2007, 08:04
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




Corect..te cred 100% deoare Ferodo am in acest moment si sunt excelente...faza este ca am primit o oferta bune pentru Road House si nu stiu ce sa fac...multumesc

4 Oct 2007, 15:44:
Andule chiar am comandat Textar...sa-mi incerc norocul

This post has been edited by mtdragos: 4 Oct 2007, 14:44


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byby
post 4 Oct 2007, 18:07
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 489
Joined: 29 July 07
From: IASI




Road house sunt placute dure, eu am folosit la cealalta masina si va pot spune ca tin mult dar(exista si un dar) uzeaza in draci discurie, ceea ce nu prea e recomandat la Laguna unde sunt scumpe discurile cu draci.De preferat placute mai moi si schimbate mai des, decat dure si schimbat discurile. Recomand Ate, Ferodo, Lucas- astea le-am folosit cu succes. Nu recomand Bosch - se uzeaza mult prea repede- in 15000 le-am schimbat, in comparatie cu Ferodo sau Lucas-trw care m-au tinut 50000km.


--------------------
Renault Laguna 2003 1,9 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inalbi5m
post 4 Oct 2007, 18:45
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 443
Joined: 8 April 06
From: Brasov




De discurile de frana Brembo ce parere aveti?
Sau ce recomandati din experienta.
Multumesc.


--------------------
Renault Laguna 2006 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 5 Oct 2007, 07:24
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




Inalbi nu stiu ce sa zic despre Brembo...bosch clar sunt cele mai proaste...ieri dupa ce am dat comanda de Textar m-au sunat ca nu au disponibil...si m-am reorientat spre ferodo pentru ca am mai avut...sper sa se potriveasca azi cand ajung la ei sa mi le si monteze

P.S. -discurile daca ai rabdare cu ele si stii de unde sa le cumperi nu le iei chiar asa scump


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inalbi5m
post 5 Oct 2007, 21:32
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 443
Joined: 8 April 06
From: Brasov




Nu ar fi scumpe nici Brembo (320 lei perechea) dar nu stiu daca sunt bune.


--------------------
Renault Laguna 2006 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
budyspy
post 9 Oct 2007, 22:16
Post #29


ce nu te omoara, te intareste!!!!!


Group: Members
Posts: 88
Joined: 16 August 07
From: slobozia




eu am cumparat masina cu placutele schimbate in franta si am mers cu ele vreo 32.000 km, in total la schimbare aveau cam 44.000 de km. am avut surpriza ca aceste placute sa fie uzate cam 50-60 %.
le-am inlocuit ca sa fiu sigur, dar am impresia ca m-am grabit. placutele noi, in special cele de pe spate, fac zgomot. le mai acord cativa kilometri, penru a se aseza.


--------------------
renault laguna II 2007/1,9 dci/expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 10 Oct 2007, 09:34
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




Gata...le-am schimbal...Ferodo si pe fata si pe spate...primele zile au facut ceva zgomot...acum s-au calmat...am mers deja cam 300 km cu ele...sper sa nu am probleme...BAFTA


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:20
Dacia