Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Garantie extinsa - merita?, RR nu ofera lamuriri depre ce acopera

gerula2006
post 4 Aug 2018, 08:51
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Salut!
Am vrut de mai mult timp sa incep acest topic, dar am zis sa mai astept ca poate Renault Romania nu ma va dezamagi. Dar din pacate RR nu tine cont de clienti......
Inca de la achizitionarea Meganului am vrut sa cumpar o prelungire de garantie. Apoi am aflat ca am timp un an sa ma hotarasc si asa am tot amanat. Am primit contractul de la VC si doamna cu care am vorbit mi-a spus ca daca am ceva nelamuriri pot apela VC.
Pe 13 mai 2018 am trimis la VC urmatorul mail :
As fi interesat sa inchei un contract Renault Adagio pentru prelungirea garantiei la 5 ani sau 100 000 km. Dar am rugamintea sa imi raspundeti la citeva intrebari:
1. La art 3.3 se precizeaza ca nu fac obiectul contractului ( nu se inlocuiesc in caz de defectiune) anumite componente de uzura printre care si ansamblul ambreiaj (placa disc rulment). In cazul cutiei automate EDC ansamblul ambreiaj faca obiectul contractului? Adica daca apar probleme sunt rezolvate pe garantie, tinand cont de faptul ca nu soferul il actioneaza , totul fiind automat?
2.Cutia de viteze face obietctul contractului?
3. La art 3.4 se precizeaza ca dupa 50 000 km articulatiile nu mai fac obiectul contractului. Dar daca ating cei 50 000 de kilometrii in perioada standard de garantie, acestea nu sunt schimbate? Prin acesrt articol se exclud de la garantie toate componentele care alcatuiesc directia , amortizarea etc.
4 La art 3.11 printre alte componente este exclusa de la garanatie si plansa de bord. Ce se intelege prin plansa de bord? Tableta, ecranul TFT si indicatoarele sunt parte din plansa de bord?
Practic ce acopera contractul de garantie extinsa? Sunt foarte multe excluderi ......"
Suntem in 4 august si inca nu am primit niciun raspuns!!! Am sunat de nenumarate ori la VC, am fost sunat de persoana care are lucarea si mereu acealsi raspus sec: nu am primit raspuns de la departametul de specialitate.
Masina face 1 an pe 15 august si inca RR refuza sa dea un raspuns. Eu cred ca acesta garantie este mai mult de forma si practic nu cuprinde mai nimic, de aceea tot amana sa imi dea un raspuns.
Am mai intrebat diverse persoane care lucreaza in reprezentante si mi-au spus si ele ca nu intra mai nimic..nici ambreiaj, nici ecranul de bord etc.
Voi ce parere aveti?Merita?
PS: atasez si contractul. Am trimis solicitare si pentru lamuriri cu privire la roata de rezerva de dimensiuni normale si protectie praguri - la fel, niciun raspuns de o luna...


Attached File(s)
Attached File  Draft_Contract_Renault_Adagio.pdf ( 122.43k ) Number of downloads: 195


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 4 Aug 2018, 11:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Salut,

1. In cazul EDC ambreiajul face obiectul contractului. Sunt persoane pe forum care au schimbat ambreiaj pe garantie. Cutia EDC intra in garantie, da.

2. Cutia de viteza, prin excludere, este inclusa, pentru ca nu e mentionata expres si nici nu tine de "componente de uzura ce tin de utilizarea normala a autovehiculului si de kilometrajul".

3. Articulatiile, asa cum sunt mentionate in 3.4, sunt asigurate 50,000 sau perioada garantiei. Daca achizitionezi garantie extinsa, esti acoperit doar daca respecti limita de 50,000 km. Deci fac obiectul garantiei extinse, cu conditia respectarii numarului maxim de km.

4. 3.11 se refera la excluderi pe baza evenimentelor ce tin de uzura normala in timp a ansamblelor respective. Adica, in garantia extinsa, nu poti sa comentezi ca s-a ros scaunul, sau ca plansa de bord are o imbinatura dubioasa din timp, etc. Este, insa, asigurata prin garantia extinsa functionalitatea tuturor ansamblelor dar se mai exonereaza de defectele estetice.

Eu consider ca merita, pentru ca ti se asigura functionalitatea masinii pe perioada garantiei extinse. Si aici ma refer la chestii legate de defecte motor, cutie de viteze, tren de rulare (ce nu tin de bucse etc.). Daca ti se defecteaza cutia de viteze dupa 3 ani si 1 luna, te-ai incaltat de mii de euro. smile.gif

Eu am luat garantie extinsa la 5 ani, ca sa stau linistit cu EDC-ul. Daca faci putini km, poti sa mai scoti si niste articulatii bonus, desi inafara de niste capete de bara, nu cred ca vei vedea mari defecte.

This post has been edited by vladof: 4 Aug 2018, 11:24


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 4 Aug 2018, 11:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Eu mai spuneam pe un alt thread ca decat sa vorbesti cu RR prin vocea clientului mai bine vorbesti direct cu dealerul. Nu te astepta sa iti mai raspunda daca nu au facut-o pana acum.

Legat de cutie pentru ca eu cred ca e destul de importanta in acest context. Nu cred ca ti se duce ambreiajul sau ce mai e mentionat acolo in 100 k de km sau 5 ani. Din cate am citit eu, pe megane 3 le pica "calculatorul" cutiei si asta nu e precizata la excluderi.

Sincer, mie mi se pare ok ca se ofera garantie 50 000 pe articulatii. Poti sa prinzi din fabrica piese cu defecte si cu siguranta acelea se uzeaza mai repede. Sunt destui colegi care au schimbat pe garantie bielete care pana la coada sunt un rahat daca stai bine sa te gandesti.

Legat de plansa de bord, eu inteleg din contextul enumerarii tot ce inseamna bord(acel poliuretan). Mai jos scrie ca sistemele audio sunt excluse cu exceptia celor care sunt montate din fabricatie de catre constructor.

Eu unul am tinut sa o am. Sper sa nu o folosesc niciodata, dar mi-a fost frica pentru ca unei prietene i s-a rupt cureaua de distribuitie la un Fluence. Noroc ca era in garantie si s-a rezolvat...prin schimbarea motorului.
Asigurarile intotdeauna asa sunt, poti sa dai banii de pomana sau poti sa scutesti de 10 ori cat a costat... in principiu reno castiga.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 4 Aug 2018, 12:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




E adevarat ce spuneti.....Dar de ce nu vor sa raspunda?
Au schimbat ambreiajul pe garantia nomala sau pe cea extinsa?


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 4 Aug 2018, 12:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Cam toti suntem inca pe garantia normala.

Pun alta intrebare, care sunt conditiile garantiei?

Dau un copy-paste:

Conform Carnetului de Garanție sunt excluse de la garanție anumite intervenții cum ar fi:

piesele supuse uzurii normale (filtre, bujii, curele, becuri, siguranțe, lămpi de iluminat si alte asemenea);
cheltuielile de întreținere (inclusiv reviziile) ce vor fi suportate de către Client;
deteriorări rezultate dintr-o întreținere necorespunzătoare a autovehiculului etc.

Singurele diferente fata de garantia normala ar fi lipsa de limita de km la articulatii si faptul ca acopera in astia 3 ani uzura cosmetica a diverselor componente.

In rest, daca ei pot demonstra ca tu ai indus defectul, fii sigur ca nu schimba nimic pe garantie. De asta si contractele au in majoritatea timpului un element de ambiguitate. Niciun contract nu poate acoperi toate situatiile ce se pot intampla, un unele chiar scrie asta. De exemplu daca tu ai cutie automata dar mergi cu ea 10,000 km cu eroare in bord, insa la Renault spui ca de fapt e de 1 km, etc., samd.

Probabil VC nu vrea sa raspunda pentru ca asteapta la randul ei sa ii raspunda departamentul legal si aia nu stiu sau nu vor sa se bage in elemente discutabile. Asta e o chestiune legata strict de romania si mentalitatea romaneasca. Sunt sigur ca au primit 1000 de intrebari de genul asta de la oameni, cat era sa aiba o foaie explicativa mai pe intelesul tuturor.

Eu asa interpretez articolele astea. Pentru orice plangere ai dreptul sa te adresezi si instantelor competente.

This post has been edited by vladof: 4 Aug 2018, 13:05


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 4 Aug 2018, 13:39
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Cu siguranta nu vor sa se bage .... daca ar explica concret ce acopera sunt convins ca ar pierde multi clienti.
Practic in contract sunt mai multe excluderi!


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 4 Aug 2018, 13:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Eu am primit raspuns legat de roata de rezerva cum ca desi este facuta din alt material si are alte dimensiuni si se monteaza cu aceleasi prezoane , aceste lucruri NU afecteaza siguranta deplasarii autovehiculului. Literalmente asta le-am cerut !
Legat de garantie si de excluderile alea de faruri, cei care au led intra in aceeasi oala ? Evident sunt excluderi, garantia insa o faci in principiu pentru motor, cutie, instalatie electrica si cele aferente acestora. Acum ca ti se buleste o stopitoare sau un buton e relativa treaba ca intra la utilizare necorespunzatoare.
Voi ce ati vrea acum, masina la scara cu allinclusive !?

This post has been edited by myreno4me: 4 Aug 2018, 13:56


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 4 Aug 2018, 21:34
Post #8


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Sunat la VC primit pe email in 2 ore contractul, sunat iar la VC pentru confirmare si apoi a doua zi am primit tot pe email avizarea pentru plata garantiei extinse. Fata de pretul de pe site se ofera un discount de 20%...din punctul meu de vedere merita extinderea garantiei care impreuna cu casco te lasa sa dormi linistit!

This post has been edited by Gill_ro: 4 Aug 2018, 21:34


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 4 Aug 2018, 21:51
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




+1 Like...5 ani dureri de cap free


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 4 Aug 2018, 22:18
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Gill, ceva detalii despre reducere ? Cum se obtine !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 4 Aug 2018, 22:30
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Gill ce varianta ai ales? citi kilometrii?
Eu as vrea sa o iau pe cea cu 100 000 km
Zi-ne si noua cum e cu reducerea. Ce pret ai obtinut?


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 4 Aug 2018, 23:10
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Farurile LED sunt incluse in garantia extinsa atata timp cat nu exista un subansamblu vandut separat de Renault care se numeste Bec. Daca exista, e consumabil. Din cate stiu, se schimba farul cu totul. Eu i-am pus sa dea in scris ca farul este consumabil si nu au vrut. Din nou, exista colegi care au schimbat far pe garantie, ce-i drept, pentru ledul de pozitie. La capitolul asta nu exista discrepante de termeni si conditii intre garantia standard si aia extinsa.

Dupa mine, excluderile din garantia extinsa sunt de bun simt. Si pretul este unul decent, avand in vedere beneficiile.

Eu am luat 5 ani cu 150.000 km. Asa era oferta atunci, eu fac 12,000 pe an.

Am pus toate intrebarile astea din prima cand am văzut contractul si înainte sa semnez. Am luat garantia extinsa odata cu masina. Daca am probleme si e ceva deviat de la cele de mai sus, nu mi-e greu sa arunc un plic la judecatoria de sector. Pana acum, in schimb, Renault au fost foarte ok. Si dealerul la fel.

This post has been edited by vladof: 4 Aug 2018, 23:18


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 5 Aug 2018, 06:28
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Eu mai am 10 luni sa ma decid, oricum si la logan am avut extenso si mi-am bagat piciorul in ea ca nu au vrut sa imi bage ce ulei doream eu, cumparat de la ei, adica sa mi-l aduca !
E interesanta treaba cu reducerea....

This post has been edited by myreno4me: 5 Aug 2018, 06:29


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 5 Aug 2018, 10:48
Post #14


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




@myreno4me si @gerula2006 am ales varianta cu 60 de luni / 120.000 km / pret initial pe site 440 Euro... toti cei ce suna si cer prin VC aceasta garantie extinsa primesc un discount de 20% fata de pretul de pe site, cel putin asa mi-a zis persoana cu care am discutat. In final am platit aproximaiv 360 euro. evident la cursul de schimb al RCR.


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 5 Aug 2018, 12:34
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Extras din carnetul de garantie. smile.gif

Sunt clauze total similare. Mai mult, Vad ca aici este mentionat clar "lampi de iluminat si semnalizare". biggrin.gif

Garantia extinsa are aceleasi conditii ca garantia normala. Ai si asistenta rutiera gratuita pe aia extinsa. biggrin.gif

Garantie.jpg ( Size: 2.8mb ) Number of downloads: 1112


This post has been edited by vladof: 5 Aug 2018, 12:35


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 5 Aug 2018, 19:16
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Deci sunt confuz, farul led daca se booleste il schimba pe garantie sau nu ?

This post has been edited by myreno4me: 5 Aug 2018, 19:17


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 5 Aug 2018, 19:57
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Avand in vedere ca sunt oameni care si-au schimbat, as zice in continuare ca da. tongue.gif M-as lega de faptul ca ei considera farul consumabil si i-as intreba ce se consuma la el. Becul da, dar ajungem din nou la discutia de mai sus conform careia daca nu au un subansablu vandut care se cheama bec atunci intra pe garantie.

Inafara se semnatura luminoasa nu am auzit pe nimeni cu faza scurta arsa sau ceva de genul asta, cred ca sunt fiabile. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 5 Aug 2018, 20:49
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Am intrebat eu acum ceva vreme la Serus daca farul led face obiectul garantiei. Au intrat in sistem, au verificat, iar raspunsul a fost pozitiv. Deci se schimba pe garantie daca se arde. Am mai povestit la momentul respectiv cum ca i-am intrebat si de lamelele stergatoarelor, iar acestea sunt consumabile din pacate. Zic asta pentru ca ale mele sunt mai varza decat unele Valeo cu care am echipat fostul M2 acum vreo 3 ani. M2-ul este utilizat de tatal meu in acelasi ritm ca M4.

This post has been edited by jbn: 5 Aug 2018, 20:52


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 6 Aug 2018, 12:33
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Mie mi se par stergatoarele similare in calitate ca unele de 60 de lei maxim (ambele).

Nu se compara deloc cu Bosch Aero Twin sau Valeo gama premium. Eu am avut dare din prima pe parbriz, nu sterg bine. Cred ca le schimb in toamna.


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivintila98
post 6 Aug 2018, 13:57
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 23 July 18




QUOTE(vladof @ 4 Aug 2018, 23:10)
Farurile LED sunt incluse in garantia extinsa atata timp cat nu exista un subansamblu vandut separat de Renault care se numeste Bec. Daca exista, e consumabil. Din cate stiu, se schimba farul cu totul. Eu i-am pus sa dea in scris ca farul este consumabil si nu au vrut. Din nou, exista colegi care au schimbat far pe garantie, ce-i drept, pentru ledul de pozitie. La capitolul asta nu exista discrepante de termeni si  conditii intre garantia standard si aia extinsa.

Dupa mine, excluderile din garantia extinsa sunt de bun simt. Si pretul este unul decent, avand in vedere beneficiile.

Eu am luat 5 ani cu 150.000 km. Asa era oferta atunci, eu fac 12,000 pe an.

Am pus toate intrebarile astea din prima cand am văzut contractul si înainte sa semnez. Am luat garantia extinsa odata cu masina. Daca am probleme si e ceva deviat de la cele de mai sus, nu mi-e greu sa arunc un plic la judecatoria de sector. Pana acum, in schimb, Renault au fost foarte ok. Si dealerul la fel.
*



Farurile LED se schimba pe garantie. Acum doua saptamani am fost la service pentru ca imi trepideaza lumina de zi odata cu trepidatia motorului. Mi-au comandat alt far si urmeaza sa merg sa mi-l inlocuiasca. A durat 3 zile pana mi-au adus farul, dar nu am putut sa merg sa-l schimb pentru ca am fost plecat.


--------------------
Renault Megane GT 1.6dci 2017 - B777RVI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnm
post 6 Aug 2018, 18:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 544
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti




QUOTE(myreno4me @ 5 Aug 2018, 20:16)
Deci sunt confuz, farul led daca se booleste il schimba pe garantie sau nu ?
*


In general la carticica M4 din ce am citit... orice este pe LED se recomanda a te duce intr-un service Renault, nu se dau nici un fel de sfaturi cu privire la schimbarea becurilor tip LED. Normal orice iluminare LED este mai durabila decat una pe xenon/ halogen/ sau incandescenta cu Wolfram chior...cel putin la noi acasa.
Daca Renault France a ales cele mai ieftine LED-uri de la Alibaba sa le puna pe M4... se cam cere sa achizitionezi si garantia extinsa vrand -nevrand... mi se pare mie.

Off topic : O lampa spate de numar chioara la Dacia Sandero 1,6l/ 2009 an de fab. fara bec in magazin pe Pantelimon am dat 45 lei pe buc.

This post has been edited by mnm: 6 Aug 2018, 18:37


--------------------
Renault Megane 2 sedan 2005 1,6l 16V Privilege
Megane 4 ZEN ENERGY TCE 132, 2018
Ex: Dacia 500, Supernova 1,4l, Sandero 1,6l MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 25 Jan 2019, 15:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Am vazut ca se pot cumpara 5 ani de garantie extinsa mai nou, asta inseamna ca 8 ani putem sta linistiti !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blanarucristi
post 25 Jan 2019, 16:00
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 27 August 07




Si daca eu deja am 5 ani, mai pot cumpara inca 3? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane IV 2018 Intens 1.5 dci 110 CP Blue Cosmos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 25 Jan 2019, 16:12
Post #24


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Eu cred ca ati inteles greseit in special myreno.

Citez " Renault Adagio este un contract de prestări servicii ce îți oferă posibilitatea de a prelungi avantajele garanției comerciale de trei ani, pentru unul sau doi ani suplimentari, în limita a 200.000 de kilometri. "

De exemplu :

Megane IV - garantie de producator 3 ani sau 100.000km , iar daca vrei 3 ani si 150.000 km platesti 357 Euro .. si tot asa.

In lunile trecute pe site-ul Renault.ro sunt incluse si cele din garantia standard.

Si DA merita sa iei garantie extinsa care impreuna cu Casco te ajuta sa dormi mai linistit.

This post has been edited by Gill_ro: 25 Jan 2019, 16:14


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 25 Jan 2019, 16:49
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Mda, m-as orienta la cel de 60 de luni si 100k km . Oare se mai da reducerea de 20% la VC ?
Intrebare bonus : a facut cineva contract Service Easy ?

This post has been edited by myreno4me: 25 Jan 2019, 16:59


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RenaultR27
post 26 Jan 2019, 09:43
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 February 09
From: Timisoara




@myreno4me Acum 2 saptamani am incheiat un contract Renault Adagio. Am primit 20% reducere fara a cere acest lucru.


--------------------
Ex Dacia Logan 1.6 8v Ambition 2005
Renault Megane 4 GT 1.6 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 26 Jan 2019, 10:01
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Poti confirma ca de fapt ai prelungit garantia cu 24 de luni , adica doi ani pana la un total de 5 ?
Presupun ca este acelasi contract si in garantie raman doar motorul,cutia fara ambreiaj si instalatia electrica !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RenaultR27
post 26 Jan 2019, 14:51
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 February 09
From: Timisoara




Da, am prelungit cu 24 de luni. Am in total 5 ani garantie/120.000km. In mare da, motorul, cutia(in cazul meu fiind automata, nu stiu daca e exclus ambreiajul) si instalatia electrica. Eu zic ca acopera esentialul, cam ce se poate defecta. Personal, consider ca merita extensia de garantie.


--------------------
Ex Dacia Logan 1.6 8v Ambition 2005
Renault Megane 4 GT 1.6 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 26 Jan 2019, 15:01
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




S-a mai discutat si s-a mai postat contractul pe aici. Acopera ce acopera si cea de baza.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 26 Jan 2019, 15:25
Post #30


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Nu acopera tot ce acopera cea de baza! Am cerut eu date si mi-au trimis contractul, sunt multe chestii care nu sunt acoperite!
Eu mai am 1 luna sa ma hotarasc daca o fac sau nu, poti face contractul in primul an de la achizitie.
Momentan inclin 70% sa nu fac si sa raman cu cei 3 ani de garantie full.

This post has been edited by Andy_ACS: 26 Jan 2019, 15:39


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 15:58
Dacia