Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Newcomer: mecanic bun in Cluj ?, Prima data proprietar de Renault

lukebrenner
post 30 Dec 2016, 15:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 December 16
From: Cluj-Napoca




Salutare tuturor, pentru prima data in viata detin un Renault, un frumos Grand Espace 04/2012 pe care l-am cumparat acum 2 saptamani din Germania. Sincer sa fiu, am facut-o pentru ca e singura masina "de familie" care a avut EXACT ce mi-am dorit: Diesel, automatica, Panoramadach ( pentru fetitele mele sa se poata uita dupa avioane si pasari) si monitoare pt DVD player in tetiere - pt desene animate smile.gif ( este 25th edition). Si s-a incadrat si in buget.

Masina a fost in leasing la SAP si are carnet se service cu toate inspectiile la zi. Acum are 107.000 km la bord, motor de 1995 cmc, si 173 CP.

Traind (foarte) multi ani in Canada si avand experienta cu cutii automatice, vreau sa ii schimb uleiul in cuta de viteze si caut un mester bun in Cluj.
Treaba cu schimbatul este foarte subiectiva si sunt sigur ca cineva ma va contrazice cu eternul "nu se schimba niciodata". Ca raspuns proactiv, am cumparat in 1998 in Canada un Chrysler Voyager NOU. Dupa cativa ani, la vreo 65.000 km, au inceput sa "patineze" vitezele. M-am dus la un mecanic roman din Toronto pe care il cunoasteam care m-a intrebat mirat daca am schimbat vreodata uleiul in cutie, evident am zis ca nu. Am mers rapid la Canadian Tire ( un fel de ATU canadian), am insfacat un bidon de ATF, l-a schimbat si instant n-am mai avut nici cea mai mica problema. Am vandut masina cu vreo 120.000 km la bord, si cutia functiona inca impecabil.

Deci: ca o cutie automata sa ramana sanatoasa, eu sunt convins ca trebuie schimbat uleiul cel putin la 100.000 km. Punct

Exista in Cluj ( sau prin imprejurimi ) un mecanic de nadejde ( probabil exagerez smile.gif) ) ... care sa "se stie" bine la Renault, in special la Espace ?

Merci anticipat, bine v-am gasit si ... un An Nou cu impliniri maxime !

PS la admin: nu se poate face un subforum numai pt Espace, Safrane, etc ?



--------------------
Renault Grand Espace 2012 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lukebrenner
post 7 Feb 2017, 16:01
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 December 16
From: Cluj-Napoca




Salutare, pentru ca s-au inghesuit asa de multi sa raspunda mai pun o intrebare smile.gif))))

- stie cineva ce ulei este in cutie de viteze automatica la Espace 4, AF 2012 ? Stiu ca Renault e cu Elf, da na, ma intereseaza, poate pun alt ulei.

Si o sugestie: Daca sunt proprietari de Espace din Cluj, rog sa ma contacteze, poate ne intalnim la o bere sa schimbam pareri ...


--------------------
Renault Grand Espace 2012 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gp6722
post 14 Feb 2017, 17:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 13 October 10
From: Cluj-Napoca




Salut
Am sa iti raspund doar ca sa nu te simti singur. Nu am rezolvare la nici una din problemele tale.
Sunt din Cluj-Napca si am Espace 4, dar nu mai locuiesc de ceva vreme in Ro. Cit despre schimbul de ulei, si eu ma intrebam de multe ori unde ar fi cel mai bine sa schimb uleiul in cutia automata. Nu am incredere in reprezentantele din Cluj, nu exista reprezentante pt cutii automate cum exista in Bucuresti, pt cutiile ZF de exemplu. Neavind nici o varianta 100% sigura am vorbit cu mecanicul la care imi servisam masinile si el mi-a facut schimbul de ulei, pe principiul "atit ulei am scos - atit ulei bag". Plus filtrul din cutie. Asta inseamna ca nu faci rau atita timp cit pui tipul de ulei corect. Dar un schimb corect de ulei al cutiei de viteza automata inseamna un pic mai mult.
Asa ca iti urez succes, si sa va bucurati cit mai mult de trapa panoramica, care e intr-adevar grozava.
Numai bine.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lukebrenner
post 15 Feb 2017, 09:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 December 16
From: Cluj-Napoca




Salutare si merci pt raspuns, da intr-adevar ma simt mai bine ca nu sunt singur smile.gif)))) Eu mai am un Saab si pe forumul saabistilor este ceva mai multa actiune smile.gif

Stiu si eu ca schimbul de ulei la o cutie automatica inseamna mult mai mult: pentru un flush 100% trebuie data jos cutia, desfacuta, schimbat filtrul si pus ulei complet nou, asa se schimba cei 7 litri in total. Si asta facut tot la 100.000 km, o ai pe vecie smile.gif

Dar avand in vedere - si ai perfecta dreptate - ca in Cluj "knowledge"-ul este limitat, chiar nu stiu ce sa fac. M-am conversat cu service-ul Renault unde i-a fost facuta ultima inspectie ( masina a fost in leasing la SAP ) si mi-au spus ca uleiul este ELFMATIC J6. L-am cautat online in RO, nu este nicaieri. L-am gasit insa in Germania pe ebay la 10 euro litrul ( super pret ) si ma gandeam sa ii fac 3 schimburi consecutive ( tot la 200 km ) cu cate 4 litri ceea ce ar fi 12 litri, 120 euro + 30 shipping, este un pret foarte bun.
Problema este ca lipseste mecanicul care stie sa faca asta, pentru ca m-am documentat si e o intreaga procedura care trebuie urmata la sange ...

Am incercat sa-ti dau un PM dar sunt limitat in actiuni fiindca sunt nou. As aprecia daca m-ai putea pune in contact cu cel care ti-a schimbat tie, asta daca se mai ocupa de asa ceva.

Merci fain.

This post has been edited by lukebrenner: 15 Feb 2017, 09:47


--------------------
Renault Grand Espace 2012 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gp6722
post 15 Feb 2017, 11:38
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 13 October 10
From: Cluj-Napoca




Se pare ca nici eu nu pot sa-ti trimit PM. Ti-am scris pe ***y@hotmail.com. O zi buna.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 09:04
Dacia