Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Senzor optic usi, Defectiune senzor optic usi

valypredica
post 13 Feb 2018, 20:33
Post #1


Vali / Brasov


Group: Members
Posts: 50
Joined: 24 November 07




Salutare! Grand scenicul meu 2005 are senzor optic la usi, in sensul ca pana acum ceva timp, deschideam usile prin simpla trecere a mainii prin zona dintre maner si senzor. Acum nu mai merge. Stie cineva de ce? Merge in continuare sa deschid toate usile prin tragere de maner la una din ele.


--------------------
Renault Grand scenic II 2005 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupuady
post 13 Feb 2018, 21:08
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 April 16




cauta sa vezi daca ai apa sub scaun sofer, daca ai apa de acolo se trage eu am pus mufa pe direct si acum merge keyless entry keyless go.


--------------------
renault scenic megane scenic 2004 Privilege - BT508GA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valypredica
post 13 Feb 2018, 21:25
Post #3


Vali / Brasov


Group: Members
Posts: 50
Joined: 24 November 07




Keyless go merge. Apa nu e, chiar azi m-am uitat, deoarece am frana de parcare blocata si am scos siguranta de acolo. Intr-adevar, sunt o multime de fire, mufe si sigurante acolo, daca intra apa, e jale! Oare nu are vreo siguranta separata keyless entry pe senzor? Am schimbat si bateria cartelei, a fost primul gand. Cum ai pus mufa pe direct? Care e mufa?

This post has been edited by valypredica: 13 Feb 2018, 21:27


--------------------
Renault Grand scenic II 2005 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupuady
post 14 Feb 2018, 06:23
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 April 16




si la mine mergea Keyless go, dar keyless entry facea figuri am dat scaun sofer jos si sertarul si am ajuns la mufa pe mufa aia e legat geamuri spate frana electrica keyless entry keyless go si multe altele din 52 de fire 8 erau rupte si in turnul de la schimbator de viteze ai o antena si sub podea pasageri spate mai o antena de keyless entry keyless go daca mai este vreuna inca nam dat de ea.


--------------------
renault scenic megane scenic 2004 Privilege - BT508GA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valypredica
post 14 Feb 2018, 09:07
Post #5


Vali / Brasov


Group: Members
Posts: 50
Joined: 24 November 07




Am vazut si eu manunchiul de fire de sub scaunul soferului. Acolo e munca de chinez smile.gif , nu m-as baga sa mai stric si altceva, eventual sa vizualizez daca sunt fire rupte (apropo, cum naiba s-au rupt singure?). Ma gandeam ca sunt ceva antene, dar ce probleme sa fie la ele? Tot fire intrerupte, sau altceva? Ai rezolvat refacerea circuitelor/firelor rupte singur sau ai fost la electrician?

This post has been edited by valypredica: 14 Feb 2018, 09:07


--------------------
Renault Grand scenic II 2005 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 14 Feb 2018, 09:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Sistemul keyless go-keyless entry de la Scenic 2 are opt antene, care sunt numerotate si pozitionate astfel:
1374 - usa sofer;
1375 - usa pasager;
1376 - usa stg. spate;
1377 - usa dr. spate;
1378 - haion;
1396 - interior fata;
1397 - interior spate;
1398 - interior central.

Mai jos va pun atasat pozele cu pozitionarea acestora si schema electrica. O scanare cu Clip o sa va arate eventualele erori ale acestui sistem.

Cu stima si drumuri bune.

This post has been edited by grig1960: 14 Feb 2018, 09:58

Attached File(s)
Attached File  Keyles_Scenic.pdf ( 1.92mb ) Number of downloads: 248
Attached File  Schema_keyless_Scenic.pdf ( 56.08k ) Number of downloads: 182


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupuady
post 14 Feb 2018, 12:45
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 April 16




am facut singur toata munca aia de chinez.


--------------------
renault scenic megane scenic 2004 Privilege - BT508GA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cryllyn
post 9 Nov 2019, 19:15
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 March 05




valypredica Posted 13 Feb 2018, 21:33
Salutare! Grand scenicul meu 2005 are senzor optic la usi, in sensul ca pana acum ceva timp, deschideam usile prin simpla trecere a mainii prin zona dintre maner si senzor. Acum nu mai merge. Stie cineva de ce? Merge in continuare sa deschid toate usile prin tragere de maner la una din ele.


Salutare,
Pana la urma cum ai rezolvat cu problema senzorilor? Ai reusit sa depistezi cauza? Am patit si eu la 2 din 4.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebir
post 16 Nov 2019, 08:40
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 12 February 09




QUOTE(cryllyn @ 9 Nov 2019, 19:15)
valypredica Posted 13 Feb 2018, 21:33
  Salutare! Grand scenicul meu 2005 are senzor optic la usi, in sensul ca pana acum ceva timp, deschideam usile prin simpla trecere a mainii prin zona dintre maner si senzor. Acum nu mai merge. Stie cineva de ce? Merge in continuare sa deschid toate usile prin tragere de maner la una din ele.
Salutare,
Pana la urma cum ai rezolvat cu problema senzorilor? Ai reusit sa depistezi cauza? Am patit si eu la 2 din 4.
*



Probleme cu senzorul optic de la usi am avut si eu. La mine reparația a fost simplă. Am cumparat de la dedeman bandă de aluminiu autoadeziva si am lipit-o pe interiorul manerelor. Merge fără probleme. Idea am găsit-o pe youtube.
https://youtu.be/s0jzE6mUZMo

16 Nov 2019, 11:09:
QUOTE(cryllyn @ 9 Nov 2019, 19:15)
valypredica Posted 13 Feb 2018, 21:33
  Salutare! Grand scenicul meu 2005 are senzor optic la usi, in sensul ca pana acum ceva timp, deschideam usile prin simpla trecere a mainii prin zona dintre maner si senzor. Acum nu mai merge. Stie cineva de ce? Merge in continuare sa deschid toate usile prin tragere de maner la una din ele.
Salutare,
Pana la urma cum ai rezolvat cu problema senzorilor? Ai reusit sa depistezi cauza? Am patit si eu la 2 din 4.
*



Probleme cu senzorul optic de la usi am avut si eu. La mine reparația a fost simplă. Am cumparat de la dedeman bandă de aluminiu autoadeziva si am lipit-o pe interiorul manerelor. Merge fără probleme. Idea am găsit-o pe youtube.
https://youtu.be/s0jzE6mUZMo

This post has been edited by vsebir: 16 Nov 2019, 11:09


--------------------
Renault Grand Scenic 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cryllyn
post 23 Nov 2019, 23:53
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 March 05




Vsebir, multumesc mult pentru raspuns. Am sa incerc si eu solutia propusa de tine. Acum mi-am dat seama de ce manerele usilor sunt de culoare argintie. Nu cu mult timp in urma ma intrebam de ce nu le-au vopsit in culoarea caroseriei. 😁


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:08
Dacia