Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Toba esapament Laguna II, probleme, modificari

Lucian_19
post 19 Apr 2010, 20:48
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 302
Joined: 21 October 08




dar daca toba s-a sectionat dupa catalizator,acolo merge sudata cu autogen sau trebuie in argon?!cum iti dai seama ca e racordul stricat?!


--------------------
Renault Laguna II 2.2 DCI 150 CP 2003/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VF1BG0
post 19 Apr 2010, 20:56
Post #152


Gone 4 a while


Group: Members
Posts: 1.608
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




Te bagi sub masina, pui mana pe teava de esapament si misti temeinic de ea. Daca se misca din racord o sa vezi cat de grav e. Poti totusi sa te bagi sub masina astfel incat sa fi shiar sub racord si sa ai o priveliste mai frumoasa smile.gif Cert e ca daca racordul e ok nu trebuie sa se miste stanga dreapta sus jos.

Dupa catalizator nu prea are cum sa se sectioneze pentru ca racordul e prins chiar de catalizator.

This post has been edited by VF1BG0: 19 Apr 2010, 21:11


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi & 2.2dCi 2002 / Expression; 2002 / Privilege - B-XX-Z4T
kituri de reparatie macarale electrice!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian_19
post 19 Apr 2010, 21:04
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 302
Joined: 21 October 08




mie imi face ca naiba catalizatorul,dar numai dupa ce s-a sectionat toba exact dupa el(pana in imbinarea aia de dupa catalizator,inspre toba finala,nu stiu daca intelegi).in fine,racordul ala cred ca de aia e flexibil nu?!ca sa se miste toba in voie,adica sa amortizeze miscarile motorului,altfel nu mai era flexibil.cred biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna II 2.2 DCI 150 CP 2003/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VF1BG0
post 19 Apr 2010, 21:10
Post #154


Gone 4 a while


Group: Members
Posts: 1.608
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




Corect. Ala e


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi & 2.2dCi 2002 / Expression; 2002 / Privilege - B-XX-Z4T
kituri de reparatie macarale electrice!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aster
post 25 Apr 2010, 22:36
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 March 10
From: Galati




fix aceeasi problema am si eu cu greierii de sub masina......
m-am bagat sub masina si am vazut k tablitzele de aluminiu sunt desprinse putin(mai mult..)....cand mai reusesc sa ma bag am sa fac niste poze sa va arat....

daca poate cineva sa imi dea si mie o idee ce fel sa le prind la loc.... sau daca se pot prinde cu suruburi autoforante....


--------------------
Renault Laguna II 2002 - Dynamique - GL-25-BGU
George Bigu
Inspector Asigurari - Piraeus Insurance Broker (Galati)
tel: 0743.418.959
e-mail : bigu.george@gmail.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VF1BG0
post 25 Apr 2010, 22:54
Post #156


Gone 4 a while


Group: Members
Posts: 1.608
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




Teoretic tabla aia se prinde cu un soi de clema din tabla care se insurubeaza pe suruburile existente deja.
Nu stiu denumirea lor exacta dar cam asta e ideea. Eu am pus ceva gen colivie pentru holsuruburile cu care e prinsa aparatoarea de noroi la bara fata solenza.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi & 2.2dCi 2002 / Expression; 2002 / Privilege - B-XX-Z4T
kituri de reparatie macarale electrice!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexHD
post 10 May 2010, 09:19
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 November 07




Salutare,am si eu zgomotul acela metalic sub masina la turatii joase.Am pus`o pe rampa si am observat ca acel scut termic e prins bine asa ca ma mai gandesc doar la racordul flexibil despre care am vazut ca se vorbeste pe aici.Imi poate spune cineva cum ajung la acel racord? De vazut l`am vazut care este,de ajuns la el mai greu ca sa vad in ce stare e(am bagat mana dinspre mijlocul masinii in fata dar nu mi`am dat seama).Dupa cate am observat daca dau jos scutul de plastic de la motor tot nu ajung la acel racord.
Multumesc


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privilege 1.9 dCI 120cp
Seat Cordoba 2001 1.9 TDI 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kbr106
post 28 Jun 2010, 13:59
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 10 December 06




am avut si eu problema cu vibratia tobei la turatii joase,am rezolvat-o inlocuind acel racord flexibil


--------------------
Renault Laguna II 2002 estate 120cp - B 57 DFW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexHD
post 29 Jun 2010, 11:40
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 November 07




Salut,daca l`ai schimbat mai recent poti da te rog un pret pentru racordul flexibil? eventual spune`mi te rog si in ce consta operatiune sa stiu la ce ma astept.Mersi


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privilege 1.9 dCI 120cp
Seat Cordoba 2001 1.9 TDI 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlackHole
post 29 Jun 2010, 18:33
Post #160


Laguna Albastra


Group: Members
Posts: 206
Joined: 17 May 08




Eu mi-am schimbat acel racord flexibil cu tot cu teava centrala, pentru ca spuneau ca numai asa vine, dar dupa 6-7 luni, a reaparut acea vibratie enervanta.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 120CP 2001 Expression - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhonn_boss
post 10 Sep 2010, 15:54
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 September 10
From: slobozia




nu are nimeni o poza cu acel racord ca sa ne facem o idee cum arata si prin ce zone se afla?aceeasi problema am si eu cu zgomotul tevii de esapament la relanty.m-am uitat sub masina la toba finala are un tampon de guma.am miscat de el si mi se pare foarte moale,adik toba joaca in voie(cam mult dupa parerea mea).si mai este unul p la jumatatea masinii parca care la fel "joaca" in toate directiile.si in afara de astea mai exista si alt racord?ca nu imi dau seama cum arata.deci o poza ar fi cea mai potrivita.si cu scop informativ pt cine este interesat de pretul tamponului de la toba finala=75 lei.curios este ca am fost la magazin i-am zis sa mi-l arate...am miscat de el si pare ca ar face la fel ca cel de pe masina.adik acel cauciuc este f moale.


--------------------
renault megane II combi 2006 1.9 dci 131cp 6+1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulush
post 16 Jan 2011, 13:55
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 15 July 08




problema cu scutul termic care imbraca toba am avut-o si eu. am agatat o piatra si mi-am miscat tabla aia din locul ei. rezolvare : am bagat cateva suruburi autofiletante pe unde era mai desprinsa si acum sta bine. mai nou insa am descoperit ca daca o turez undeva intre 2500-3000 de ture si decelerez brusc(fara sa franez) huruie ca toti dracii. la accelerare insa suna foarte frumos. m-am uitat sub ea si nimic nu joaca, nimc nu dardaie! poate nu am vazut bine sau nu stiu unde sa ma uit. a mai avut cineva o problema asemanatoare? poate fi si din alte cauze ???

This post has been edited by paulush: 16 Jan 2011, 13:56


--------------------
Renault Laguna II 2003 expression 1,9 dci 110 hp
multi stiu multe, nimeni pe toate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius7500
post 20 Mar 2011, 15:06
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 12 April 10




Salut aceiasi problema cu toba o am si eu dar se aude doar la relanti si cand e rece motorul cum se incalzeste nu se mai aude??????????? sad.gif


--------------------
Renault Laguna 2002-2 - BT-PFL
Botosani
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 2 Apr 2011, 10:59
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.745
Joined: 29 December 08
From: Braila




Salut,
Pe o laguna 1 am aceeasi problema si am schimbat pana acum toba de mijloc, finala si racordul flexibil, s-a mai atenuat zgomotul dar nu a disparut. La drum lung e chiar enervant, incepe sa faca urat de pe la 2600 rpm incolo si face cu atat mai tare cu cat o accelerez mai tare si-mi face si in decelerare pana scade pe la vreo 1500rpm. N-a mai ramas decat galeria.... Are cineva vreo solutie?(in afara de schimbat ca e o caruta de bani - noua)


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 4 Apr 2011, 07:47
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.745
Joined: 29 December 08
From: Braila




Mda.....am pus pe cineva sa conduca masina cu mine in dreapta. De pe scaunul din dreapta vreau sa zic ca zgomotul motorului este absolut normal.....chiar am ramas surprins ce incet se aude....deci ori e o problema de izolatie fonica ori vreo fisura in galerie orientata spre sofer... blink.gif

This post has been edited by cri8sti: 4 Apr 2011, 07:48


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 4 Apr 2011, 13:52
Post #166


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




De pe partea soferului se aud toti greierii, mai ales daca e masina ta... biggrin.gif

Eu am renuntat sa mai imi bat capul cu vibratia asta, pentru ca solutiile propuse vizau costuri mari. Daca tin fixata teava de exapament sau pun piciorul pe ea, se opreste imediat vibratul, la fel si la o turatie doar putin peste relanti... deci ma gandeam s`o fixez cu ceva in zona, ca sa taca...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 5 Apr 2011, 12:47
Post #167


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




QUOTE(przamfiri @ 31 Oct 2008, 10:03)
am scapat de zdranganit! smile.gif

zdranganitul vine de la teava aceea mare care intra in vibratii la o anumita turatie,
rezolvarea problemei:
se modifica pozitia tobei finale pana dispare zdranganitul,se slabeste  colierul care leaga toba de teava aceea  lunga si se  modifica pozitia .
la mine nu se mai aude acel zdranganit iar ca pozitie a tobei pot sa spun ca se vad cam 5 cm din acele tevi care ies din toba ,cum privesti din lateral
*




QUOTE(przamfiri @ 2 Nov 2008, 19:09)
cum privesti din lateral se vad cam 5 cm

toba se leaga de tava aia mare printr-un colier  eee,de acolo poti modifica pozitia tobei ideea este ca modificand pozitia tobei  ori in sus (adica sa nu se mai vada deloc cele doua tevi )ori in jos(sa se vada cele doua tevi) depinde de  punctul in care nu mai intra in trepidatia aceea puternica,  astfel  modificand  pozitia tobei se intareste toata structura esapamentului ...hai ca am facut si niste poze sa te lamuresti... smile.gif
*




QUOTE(przamfiri @ 2 Nov 2008, 20:04)
Frate andu  la mine nu zdranganea esapamentul pana acum un an cand mi s-a rupt colierul ala care leaga toba de tava aia mare,lunga  si am cumparat colier  de nova ,se potriveste  perfect ,l-am pus si de atunci a inceput sa zdrangane esapamentul. Cand am pus colierul am lasat toba mai jos ,sa se vada acele doua tevi,mi se parea  mai frumos asta pana acum o saptamana cand uitandu-ma la masina mai de departe mi s-a parut ca este prea lasata si am zis sa o mai ridic un pic si dupa ce am ridicat-o am realizat ca am scapat de acel zdranganit,cand am cumparat masina nici nu se vedea toba chiar am dat o roarta masinii si nu o gaseam biggrin.gif  asa era  pitita perfect sub bara  spate.
cred  ca merge si varianta ta  ... dar acum nu stiu ce sa zic merge incercat bine ca una este sa intaresti jumatatea traseului creeand alt  unghi  acolo la imbinare si alta sa intaresti  la capat .... zic si eu...
piese bune colierul este pus de un an si ati vazut  cum arata ,  este de solenta, pret 7 lei
*




--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piticul&laguna
post 19 Jul 2011, 08:22
Post #168


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 18 July 11




buna ziua,am si eu o problema care nici macar "mecanicii" de la renault nu i-au dat de cap.poate cineva poate a mai intalnit aceasta pb.instantaneu a aparut o vibratie la motor(laguna 1.6 16V,2003).cateodata pana si in scaun simt aceea vibratie,nu mai zic ca schimbatorul de viteze e mai ceva decat un vibrator si se misca singur.am schimbat:kit distributie,trotlle,demarorul,bujii,fise bujii(am pus VALEO),ulei,filtre,tampoane motor si cutie viteza.m-am saturat de schimbat piese si masina tot vibreaza,la 120km/h face de parca as avea 500 de cai sub capota.am pus-o de 20 de ori pe tester si nimic e perfecta dar tot vibreaza ca dracii.daca cineva a avut sau stie problema,va multumesc mult pt orice raspuns. sad.gif


--------------------
renault laguna 2003 1.6 16V - bv 11 ady
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu23
post 20 Jul 2011, 12:49
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 29 January 11
From: Timisoara




Uita-te sa nu fie distributia pusa gresit sau volanta dezechilibrata


--------------------
Renault Laguna 2004, Dynamic - TM 57 LIV
1.9 dci 120 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanbby
post 21 Jul 2011, 20:24
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 13 March 11




verifica evacuarea sa vezi poate iti atinge undeva caroseria


--------------------
renault laguna 2 model privilege 2002 2,2 dci - bh 24 bby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super98
post 28 Jul 2011, 11:06
Post #171


Super membru :d


Group: Members
Posts: 454
Joined: 25 September 09
From: Ialomita




QUOTE(VF1BG0 @ 19 Apr 2010, 19:45)
Eu am schimbat racordul flexibil de cateva ori ..
Beleaua mare e ca nu exista niciun suport de la racord pana la toba finala si vibreaza prea rau. Asta e motivul pt care se duce mereu racordul flexibil. Eu de cativa ani buni deja am inca un suport pus cam la 70 de cm de la racord si nici ca s-a mai stricat.
*



Poti sa faci o poza sau sa-mi detaliezi cum ai prins acel suport?

Pe mine ma enerveaza acele tampoane de toba de foarte proasta calitate si nu stiu ce sa pun in locul lor ca sa tina mai mult timp. In wekend o sa incerc si varianta cu bucata din curea de distibutie. Momentan am pus un cauciuc panzat dar este prea dur si a aparut sunet de clopotei. wacko.gif

This post has been edited by super98: 28 Jul 2011, 11:07


--------------------
Renault Laguna II 1.9 DCI 120CP KG0G0 motor F9QC750 2002 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 6 Aug 2011, 09:48
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




salu am si eu o problema la laguna 2 cand iau o groapa sau un damb dala de reducere de viteza am auzit ca zdrangane ceva pe spate pe partea cu soferul .. e un zdranganit gen asa cum sar misca toba si ar atinge tabla cu tabla .... ce poate fii garniturile de la toba ca am tras un pic de ea si are joc da nu mi se pare mare jocul smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 8 Aug 2011, 11:00
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




ajutor la ce am scris mai sus [pls smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12AHD
post 8 Aug 2011, 19:16
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 24 December 09
From: Ploiesti




Salut! Baga-te sub ea cum poti si loveste cu podul palmei toba, de jos in sus, simuland socul denivelarii. Vezi daca zdrangane la fel cum ai auzit in rulare. Loveste si tablele de aluminiu de protectie de la toba. Vezi cum se aude....


--------------------
Renault Laguna 3 110kw 2009 break automata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MatzuJr
post 24 Aug 2011, 22:29
Post #175


Matzu


Group: Members
Posts: 332
Joined: 13 February 08
From: Hunedoara,Calan




Salut,am observat ca si la mine face un huruit cand i-au piciorul de pe acceleratie,m-am bagat pe sub ea partial si am miscat de toba de la mijlocul masini si parca se aude o pietricica in ea,mai mult aceea toba are pe un un fier de zici ca e maner sa prinzi de ea in forma de L care sta in jos.Este normal sau este rotita cumva toba?Are cineva o poza cu masina de sub sa imi dau si eu seama ce este cu acel maner.


--------------------
Renault Laguna 3 grandtour 4 control 2.0 dci m9r 12.2009 - Hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MatzuJr
post 26 Aug 2011, 12:15
Post #176


Matzu


Group: Members
Posts: 332
Joined: 13 February 08
From: Hunedoara,Calan




Nu stie nimeni ce este acel maner?


--------------------
Renault Laguna 3 grandtour 4 control 2.0 dci m9r 12.2009 - Hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MatzuJr
post 31 Aug 2011, 20:37
Post #177


Matzu


Group: Members
Posts: 332
Joined: 13 February 08
From: Hunedoara,Calan




Salut,la voi este acel maner pe toba de la mijloc si va rog sa va dati cu parerea daca toata galeria este cumva mai jos decat ar trebui.

31 Aug 2011, 20:39:
Salut,la voi este acel maner pe toba de la mijloc si va rog sa va dati cu parerea daca toata galeria este cumva mai jos decat ar trebui.

This post has been edited by MatzuJr: 31 Aug 2011, 20:39

Attached thumbnail(s)
30082011761.jpg ( Size: 144.45k ) Number of downloads: 643
30082011757.jpg ( Size: 94.35k ) Number of downloads: 685
30082011760.jpg ( Size: 164.57k ) Number of downloads: 678


--------------------
Renault Laguna 3 grandtour 4 control 2.0 dci m9r 12.2009 - Hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 12 Sep 2011, 21:06
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




salut la toba mea se aude un fel de marait la turati scazute si un fel de zdranganit... la turati de peste 1500 nu se mai aude .... si se aude zdranganitul pe spate .la toba finala .. si maritul de toba cred ca de acolo de la motor de unde iese toba pe sub masina .. nush sigur ..... ce sfaturi imi da smile.gif smile.gif smile.gif ti


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 13 Sep 2011, 22:36
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




up pls


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maruk84
post 14 Sep 2011, 20:31
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 29 December 10
From: ostroveni,dolj




QUOTE(daniLaguna2 @ 6 Aug 2011, 09:48)
salu am si eu o problema la laguna 2 cand iau o groapa sau un damb dala de reducere de viteza am auzit ca zdrangane ceva pe spate pe partea cu soferul .. e un zdranganit gen asa cum sar misca toba si ar atinge tabla cu tabla .... ce poate fii garniturile de la toba ca am tras un pic de ea si are joc da nu mi se pare mare jocul smile.gif  smile.gif  smile.gif  smile.gif
*




eu zic sa verfici bucsele de la basculele spate

This post has been edited by maruk84: 14 Sep 2011, 20:31


--------------------
renault laguna 2 2003 - dj 11 mru
laguna II 1.9 dci, 74 KW, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:03
Dacia