Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 10 11 12 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Demontare/ungere aeroterma, -= split de la aria tehnica =-

teffanita
post 15 Jun 2020, 20:44
Post #331


Membru autentic


Group: Members
Posts: 222
Joined: 11 April 08
From: Bucuresti; Pitesti




Salutare,

Dupa 12 ani, din iarna, incepuse sa isi faca timid aparitia si la mine un greieras la aeroterma. Am lasat-o pana s-a mai incalzit, am desfacut si eu aeroterma in week-end si dupa ce am curatat,degripat si uns, am verificat si carbunii care mai aveau cam o treime din total. Am zis sa ii schimb, daca tot am dat-o afara, dar din pacate nu am gasit pe la magazinele de piese auto. In schimb am gasit carbuni de alternator (cred), pe care i-am taiat pe jumatate si ulterior i-am adus la cote cu smilgher. Pare.sa functionezd corespunzator cu un mic zgomot care cred ca va disparea dupa pasuirea carbunilor.
Intr-adevar, destul de anevoioasa operatiunea, cel mai greu mi-a fost la desfacutul piulitelor de la pedale pentru ca nu am avut o tubulara mai inalta si ce aveam eu lovea in surub.
Foarte utile informatiile de pe forum, m-au scutit de.mult timp si nervi smile.gif

O seara frumoasa,


--------------------
dacia 1310 1995/ renault megane sedan manager 1.4 16v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 5 Aug 2020, 10:15
Post #332


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Saptamana asta a murit si la mine aeroterma, nu mai pleca pe nicio treapta.

Am facut si eu operatiunea acrobatica a demontarii aerotermei, rezistenta am reusit sa o scot fara sa demontez pedalele, dar nu avea nimic in neregula - pe placa erau toate lipiturile intacte si mufele cu toti pinii intregi.

Am desfacut pedalele si apoi cu multe injuraturi am scos aeroterma. Trebuie neaparat o tubulara de 13 mai inalta sau goala pentru ca suruburile sunt lungi. Am avut noroc cu una care mi-a ramas de la o masa de Ikea, aviz amatorilor smile.gif

Dupa ce scoateti mufele de la acceleratie si frana puteti scoate foarte usor si senzorul de la frana prin rotire - o sa va incurce mai putin la scos/montat pedale.

Aeroterma avea ceva mizerie, am suflat, curatat am pus ulei pe lagare si cand i-am facut o proba a mers.. asa ca am pus-o la loc cu tot cu injuraturile de rigoare si deocamdata merge..

M-a chinuit special siguranta aia care arata ca o saiba de la pedala de frana, pana la urma am fixat ceva intre pedale si am batut cu ciocanul in tubulara de 13 si am convins-o sa intre.

Am gasit aeroterma valeo la aprox 250lei dar mai astept.


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 31 Oct 2020, 12:56
Post #333


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Saptamana asta a cedat de tot aeroterma asa ca am comandat una noua aftermarket Thermotec la 180lei + 20 transport. De data asta mi-a luat doar o ora demontat si montat. E diferenta mare la zgomot pe asta noua practic nu o auzi.. ma obisnuisem cu zgomotele celei vechi.


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teffanita
post 2 Nov 2020, 10:32
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 222
Joined: 11 April 08
From: Bucuresti; Pitesti




Salutare,

Si eu am schimbat pana la urma aeroterma, incepuse sa faca din nou urat si sa scartaie si am preferat sa o schimb cu una Valeo, 260 Ron, cu totul mi-a luat cam 45 minute, a fost deja a patra oara cand desfaceam aeroterma de pe pozitie.

Parerea mea este ca desi o curatam/ungem pe cea veche, nu facem mare lucru si tot va trebui inlocuita.

O zi frumoasa,


--------------------
dacia 1310 1995/ renault megane sedan manager 1.4 16v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 3 Nov 2021, 15:09
Post #335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Cum ziceam acum peste 2 ani pe acest topic, se trezise soricelul si in aeroterma mea. Cum a fost destul de linistit de-a lungul timpului si mai mult tacea, l-am lasat in pace. Weekendul trecut, la un drum de peste 6 ore i s-au urcat varsta si kilometrii masinii la cap si a facut ca apucatul. Asa ca i-am pus gand rau - demontare/curatare/ungere sau inlocuire. Vazand prin posturile anterioare ca se intampla destul de fecvent ca la cateva luni dupa demontare/ungere sa pice definitiv, inclin spre inlocuire. Motiv pentru care am comandat deja piesa si-am zis sa cer si-o oferta de pret la un service-partener al celor care-o livreaza. Mi-au raspuns ca pentru NUMAI 1000 lei imi demonteaza bordul si inlocuiesc ventilatorul de habitaclu, "ca asa e la Megane 2".
Asadar o sa ma inarmez cu ceva calmante pentru weekendul asta (se anunta calduros) si incerc sa o inlocuiesc singur. Daca are cineva vreo recomandare de service pe zona Bucuresti, e binevenita. Tare mi-e ca nu ma tin oasele pentru contorsionismul necesar operatiiunii de inlocuire...

This post has been edited by meg2s: 3 Nov 2021, 15:11


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 8 Nov 2021, 10:46
Post #336


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Cum n-am primit vreo sugestie de service pentru inlocuirea ventilatorului, am purces la a-l schimba singur. Pe langa info din acest tutorial, cel mai util video de informare in vederea acestei operatiuni mi s-a parut asta:
https://www.youtube.com/watch?v=LdabQ83su7o
E adevarat ca nu inteleg cum a reusit francezul sa lucreze fara sa demonteze plasticul de sub volan si tubulatura de aer pentru picioare (cea de sub volan / deasupra pedalelor) - o fi vreun liliputan. Insa in acel video explica destul de clar care este "traseul" pe care se extrage/introduce ventilatorul. In plus, e prezenta o informatie care cred ca e cheia acestei operatiuni: "cilindrul" reprezentat de palele ventilatorului este destul de flexibil. Se poate deforma destul de usor ca sa poata fi strecurat pe langa axul amplificatorului de franare.
O alta informatie pe care n-am observat-o pe acest topic (poate n-am fost suficient de atent): la versiunile cu rezistente de incalzire (cum am si eu) cutia de relee pentru rezistente este fixata (cu click din nefericire) pe capacul ventilatorului (prima poza). Iar deblocarea click-ului este un cosmar. Cu mari eforturi si pe bajbaite am reusit s-o declipsez fara sa rup piciorusele.
Bilant:
- timp efectiv de lucru ~2 ore (vreo 3 total - cu pauze de odihna sau injuraturi);
- zgarieturi/lovituri/intepaturi pe la maini (am 1,87 inaltime si mainile proportionale - cineva cu mainile mai mici si mai flexibile va suferi mai putin);
- o febra musculara pe la muschi pe care nu stiam ca-i am biggrin.gif
- succes partial: ventilatorul e clar mai eficient (mai mult aer la aceeasi viteza), insa pe treptele 7 si 8 vibreaza.
N-am reusit sa elimin vibratia, am verificat fixarea/pozitionarea ventilatorului in carcasa si n-am observat nimic in neregula. In plus, presupun ca daca ar atinge ceva din cauza pozitionarii incorecte, ar atinge in toate treptelle de viteza. Am observat insa o diferenta intre cele doua ventilatoare (ambele Valeo, originalul fabricat in Ro, cel nou fabricat in Fr), diferenta ce ar putea avea legatura cu vibratia. Ventilatorul nou avea pe una dintre pale o tablita nituita, pentru care singura explicatie pe care o vad este ca a fost adaugata ca greutate de echiilibrare. O fi posibil ca acea echilibrare sa nu fi fost completa, ci doar partiala, a.i. sa intre ventilatorul in tolerantele admise? Intre vitezele 7 si 8 nu este o diferenta sesizabila de zgomot, iar in 6 nu exista nicio vibratie.

l.e. 1. mizeria (punctele negre) ce se vede pe mocheta e ceea ce cade la atingere de pe marginile "spumei" cu care e acoperit bordul. Spre mirarea mea, cam lasa urme si dupa aspirare, asa ca aviz obsedatilor de curatenie - puneti o folie in zona de lucru.
2. adaug o poza si cu spatele cutiei de relee - unde se poate vedea siguranta care trebuie deblocata pentru demontare.

This post has been edited by meg2s: 8 Nov 2021, 10:53

Attached thumbnail(s)
WhatsApp_Image_2021_11_08_at_10.39.14.jpeg ( Size: 150.43k ) Number of downloads: 206
WhatsApp_Image_2021_11_06_at_11.03.28.jpeg ( Size: 249.62k ) Number of downloads: 211
WhatsApp_Image_2021_11_06_at_11.03.28__1_.jpeg ( Size: 320.57k ) Number of downloads: 222
WhatsApp_Image_2021_11_08_at_10.47.42.jpeg ( Size: 155.41k ) Number of downloads: 213


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 9 Nov 2021, 17:03
Post #337


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Am mentionat eu in postul 291 cutia cu grupul de relee montata pe aeroterma. Are o clema care trebuie apasata si apoi trasa spre fata masinii. M-am chinuit si eu ceva prima oara cand am demontat-o. A doua oara a mers mai usor.

La aeroterma mea nu am observat sa aiba vreo tablita nituita si nu are nici o vibratie. Am cumparat-o prin 2017 de la autokarma dar nu mai stiu care unde era facuta. Tin minte doar ca una era Franta si una Romania.

This post has been edited by skorpio_bog: 9 Nov 2021, 17:05


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 9 Nov 2021, 20:41
Post #338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Da, tocmai pentru acea clema am adaugat cea de-a patra poza - ca sa se inteleaga din ce parte trebuie deblocata. Eu ma uitasem in manualul de service, stiam de clema si in ce parte iese modulul, dar nu m-am asteptat ca trebuie apasata clema din partea cu firele releelor. Trebuie sa fii David Coperfield ca sa poti introduce o mica surubelinta dinspre bord, pe sub acele fire, sub cutia de relee. Eu am inncercat din cealalta parte - dinspre motor.

Acum imi pare rau ca n-am fost suficient de metodic sa fac o poza acelei tablite de pe aeroterma mea. Atasez cateva poze gasite pe net:
- in prima se poate vedea tablita respectiva (si nitul de fixare) pe pala de jos (de la ora 6);
- in a 2-a o tabllita pe pala de la ora 3;
- in a 3-a (ventilator non-megane) doua tablite pe palele de la ora 12 si una pe cea de la ora 6.
Acum cred ca o sa supravietuiesc cu acea vibratie (adica nu voi folosi vitezele 7 si 8). Alternativa ar fi sa demontez si sa pun la loc ventilatorul vechi, sa-l returnez pe cel nou si sa astept piesa de inlocuire, apoi inca o operatiune de demontare-remontare. Cam greu... Nici nu mai am a 2-a masina sa pot sa las M2-ul "dezmembrat" pana vine piesa noua, nici vremea nu mai permite deplasarea fara ventilator.

This post has been edited by meg2s: 9 Nov 2021, 20:44

Attached thumbnail(s)
ventilator_habitaclu_valeo_pt_renault_megane_2_445c3447a08e088f6e_0_0_0_0_0.jpg ( Size: 67.98k ) Number of downloads: 207
ventilator_habitaclu_valeo_pt_renault_megane_2_1c209447a08f86f7ed_0_0_0_0_0.jpg ( Size: 68.96k ) Number of downloads: 45
ventilator_nnon_megane.jpg ( Size: 359.7k ) Number of downloads: 41


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 2 Jul 2023, 16:38
Post #339


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Revin si eu cu experienta mea, poate ajuta pe cineva. Acum vreo 2 luni aeroterma se mai oprea. O zi nu mergea, o zi mergea, samd. Am dat-o jos(chinul dracului prima data), am uns-o, verificat-o, si a mai mers pana acum o saptamana. Dupa experientele altora de aici am zis ca asta e, si-a dus viata, si am luat o Valeo noua de schimb (330Ron). Am montat-o azi (stiind ordinea de lucru operatiunea a durat cam 1.5hr vs 3hr initial), dar surprize surprize cu Andreea Marin, cand am dat drumul n-a mers deloc.

Asa ca am cautat pe net si am gasit un tutorial pe YT (nu stiu daca e ok link, asa ca pun doar numele complet) "Remediere defectiune ventilator habitaclu Megane 2 / Megane 2 interior fan fault repair"

Am scos rezistorul si intr-adevar, mufa de power spre ventilator era aproape topita. Am scos foarte greu conectorul de 2 pini fiind aproape sudata. Pinul dinspre exterior (nu mi-am batut capul sa masor daca era + sau -) era deconectat de pe placa.

Cand am scos mufa, pinul ala s-a tras vreo 3mm mai sus. Am incercat sa-l incing sa-l duc la inaltimea potrivita in mufa, dar n-am reusit. Am refacut absolut toate lipiturile de pe spatele placii cu fludor bun. Din fericire, el face contact cu lipitura, dar nefiind baza pinului trecuta complet prin PCB nu stiu ce viata va avea. Am pus suficient fludor incat sa-i dau suprafata cat mai mare de contact cu PCB-ul.

Acum merge ok. Si silentioasa iar fara scartait (suflanta noua). smile.gif

Asadar, daca nu va merge aeroterma, scoateti intai modulul ala. Sunt doua suruburi T15 pe laterale, se scoate usor afara, deconectati mufele, declipsati carcasa si verificati sa fie totul in regula pe PCB. Daca nu, refaceti lipiturile.

Un rezistor nou e ~150Ron. Cod: 7701207718. Daca aveti probleme cu mufa luati setul complet cu tot cu cabluri.

Sper sa tina la mine cu pinul ala buclucas, dar daca nu tine macar stiu ca rezolvarea e inlocuirea rezistorului.

Bafta!


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 10 11 12
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 18:17
Dacia