Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparate frana de mana megane II.1

ncristi
post 26 Aug 2009, 12:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Reparare frana de mana megane II.1
La 120000km , dupa o utilizare intensa (in cazul meu), frana de mana a cedat. Lucru care m-a enervat nu a fost faptul ca a cedat ci faptul ca reno Romania te pune sa inlocuiesti degeaba intreg sistemul. Totul costa in jur de 8 milioane. Pe scurt – butonul care bloca si debloca frana nu mai functiona – frana tinea dar maneta nu mai ramanea sus.
Cauza:
Butonul pe care apesi sa deblochezi frana este actionat de un arc (asemanator cu cel de la un carlig de rufe) . Arcul are ca puncte in care se fixeza niste canaleuri (tuburi de plastic) care fac parte din maner. Din cauza fortei relative mare si a faptului ca plasticul in timp se “rascoace” si-si pierde din proprietati canelurile se rup. Renault foarte simplu putea sa schimbe cele 2 prasele de plastic in nici un caz tot sistemul.
Reparatria a constant in refacerea canelurilor. Eu le-am facut rudimentar din sarma de cupru si pasta de la bison – cum se vede in poze. Din momentul in care am facut reparatia am mai facut aproximativ 7 000 km si functioneza perfect.

Scuze pentru pozele de calitate slaba – le-am facut cu telefonul. Daca aveti intrebari va pot ajuta.
Bafta.

Poza 1:
Se desface capacul din fata cotierei (a aratat un coleg aici cum se procedeza) si cele 2 suruburi sin spate in care sunt prinse praselele de plastic. Se desfac cele 2 plastice cu grija fara sa se rupa. Pentru desfacerea lor eu am folosit o surubelnita indoita insa eu recomand desfacerea cotierei pentru un mai bun acces.

Poza 2:
cele 2 prasele.
Poza 3:
Prima canelura cu inelul de cupru.
Poza 4:
sculele folosite de mine.
Poza6:
cele 2 caneluri cu cele 2 inele de cupru.

Ca sfat - la mine a cedat primul tubulet de plastic dar l-am facut si pe al doilea pentru ca avea fisuri - probabil si acesta urmand sa cedeze curand. Solutia aleasa de mine a fost una destul de rudimetara existand si solutii mai "elegante". Asa ca cine doreste poate imbunatati modul de a repara acest defect. Mie mi-a luat in jur de 1-2h cu desfacut cu tot si totul a fost gata peste 6h dupa ce pasta(lipiciul) de la bison s-a uscat si a refacut tubrile din cupru.

bafta multa si scuze de calitatea redusa a pozelor.

This post has been edited by ncristi: 26 Aug 2009, 14:57


Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 582.78k ) Number of downloads: 14507
2.JPG ( Size: 515.52k ) Number of downloads: 16233
3.JPG ( Size: 424.09k ) Number of downloads: 15265
4.JPG ( Size: 580.86k ) Number of downloads: 15401
5.JPG ( Size: 552.19k ) Number of downloads: 15543
6.JPG ( Size: 431.73k ) Number of downloads: 6798


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 6 Oct 2009, 14:39
Post #2


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Te felicit pentru ideea de a posta tutorialul asta, mai ales ca este o problema destul de intalnita... cel putin de mine.
Am patit-o de 2 ori, o data nu statea frana in pozitia de parcare, iar a doua oara a ramas in pozitia de parcare in timp ce eram in trafic. Foarte neplacut sa stai cu frana de mana blocata in timp ce masina este pe mijlocul strazii.
Nu am rezolvat ca tine pentru ca masina este in garantie, deci ansamblul maner frana de mana a fost inlocuit de 2 ori.

Pentru cei care patesc ca mine, sa ramana in trafic cu frana de mana blocata deblocarea se face foarte simplu:
- se da capacul de la cotiera prin care culiseaza manerul de la frana de mana;
- cu o surubelnita sau ceva asemanator se trage pintenul de la clichetul franei de mana.
Este treaba de un minut, dar in acest minut auziti injuraturile cele mai variate. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gutui
post 15 Feb 2010, 11:47
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 May 08




salutare. am si eu o problema legata de frana de mana, poate ma ajuta careva.
am fost in vara la un mecanic sa-mi schimbe un rulment pe dreapta spate, la roata biggrin.gif
si dupa ce am plecat de la el, am remarcat urmatoarele: maneta de la frana de mana, nu mai sta ridicata...in sensul ca eu trag de ea in sus, si cand ii dau drumu...pur si simplu cade. si treaba devine din ce in ce mai rea. daca la inceput, tragea doar de 2-3 ori pana prindea o pozitie sa nu mai cada, acu trag si de 15 ori. ce are? ce tre sa-i fac si cam cat m-ar costa? plss help.


--------------------
M II -11.2002 VW Jetta, diesel 1.6 -01.2013 - VN 11 LUK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bochi
post 10 Apr 2010, 18:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 28 January 04
From: Bucuresti




am si eu o intrebare? Cum ai reusit sa desfaci bucata de piele ce imbraca manerul de la frana de mana? multumesc anticipat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 22 Jul 2010, 22:29
Post #5


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Eu astazi am observat ca frana de mana nu mai face click de fiecare data cand o ridic. Din ce am observat eu, piciorusul ala care trebuie sa stea cat de cat apasat de piesa metalica cu dinti de care se prinde nu revine la pozitia sa initiala dupa ce dau drumul la buton. Adica pe scurt, pintenul ce este legat de buton nu mai apasa pe dintii de prindere si nu se prinde intotdeauna.
Am sa ma apuc sa curat zona ca s-a adunat ceva mizerie si sa vad daca isi revine. Daca nu sper sa nu fie arcul de vina sa fiu nevoit de o inginerie noua la masina sad.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 25 Jul 2010, 13:41
Post #6


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Am facut si eu reparatia respectiva, aceasi problema, se rupsese canalul de plastic unde intra piciorul arcului dupa cum se vede in poze.
Am tras o lipitura cu pistolul de lipit, niste plastic topit si mult super glue meserias smile.gif
Dupa ce am pus totul la loc frana mergea cum trebuie, facea toate clickurile, etc. Daca mai am probleme ma gandesc sa schimb manerul cu unul de la un model privilege biggrin.gif
M-au ajutat foarte mult instructiunile tale, multumesc!
Sfaturi pentru cei cu aceasi problema:
- ca sa scoateti cele 2 suruburi din spatele cotierei, dati scaunele in fata maxim si le ridicati cat puteti de mult din levierele aferente (asta daca aveti pe ambele scaune) pentru ca merge treaba mult mai repede.
-daca nu doriti sa scoateti colierul ce prinde inelul schimbatorului nu veti putea scoate de tot consola centrala ci doar sa o tineti ridica, eventual sa stati cu ea in brate in timp ce desurubati cele 2 suruburi de pe manerul franei de mana cum am facut eu.
Succes la reparatii!

Attached thumbnail(s)
DSCF0001.JPG ( Size: 529.58k ) Number of downloads: 6281
DSCF0003.JPG ( Size: 604.42k ) Number of downloads: 4329


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 1 Aug 2010, 13:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Si la mine nu mai calca pintenul cum trebuie am desfacut cotiera si am studiat un pic problema si am obsevat ca s-a deplasat un pic manerul spre schimbator, ca un fel de joc iar cad trag de el sa ridic manerul nu prinde pintenul pe dintii respectivi, insa daca trag de maner spre spate adic ridic si imping inapoi functioneaza perfect..ori sa tocit un pic capatul pintenului ori dintii respectivei pieses s-au tocit, piesa care am vazut ca se poate da jos, exista locas si pe partea dreapta pentru piesa respectiva probabil pentru cei cu volan pe dreapta
Am incercat sa strang si piulita de la frana de mana insa nu imi dau seama cam cat trebuie stans, de tinut tine si cu ea stansa si cu ea mai desfacuta, nu am observat nici o diferenta, aveti idee cam cat trebuie stansa, mi e sa nu mearga infranata pe urma radmasa.gif 04.gif o sa ridic masina pe cric sa ii fac o verificare daca merg infranate, asa la prima vedere masina se misca foarte usor pe loc, am mer prin oras , la sosire am constatat ca doar roata de pe stanga spate era fierbinte ca cele de pe fata sa zic asa, cea de pe dreapta spate era rece


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 1 Aug 2010, 13:34
Post #8


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Ca sa iti dai seama daca ai strans prea mult ridici masina pe cric si verifici roata sa nu fie in frana. Eu am strans parca vreo 3-4 spire din ce tin minte, oricum nu mult.
Fa niste poze ca sa explici ce e pe acolo ca nu prea imi dau seama din descrierea ta.
Din ce spui tu ai avea aceasi problema ca a mea, pintenul nu statea presat de dinti iar asta e problema din cauza tijei care nu impinge cat trebuie din cauza arcului din maner cum am aratat eu mai sus.
Daca apesi cu degetul pe pinten spre dinti se duce? Face clickuri daca tii apasat si ridici frana de mana?
Sunt aproape sigur ca ai aceasi problema ca altceva nu prea are cum sa se deplaseze pe acolo daca ai cele 2 suruburi ale manerului de plastic stranse pe manerul metalic interior.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 1 Aug 2010, 20:11
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




cum am facut eu verifcarea dupa ce am mai strans de piulita....
1. o las sa plece f usor doar din ambreiaj, daca pleaca usor nu e prea stransa
2. o urc cu rotile fata pe un damb mic (nu prea mare ca nu cumva sa alunece inapoi din cauza unghiului prea mare), astfel incat sa nu stea singura si sa alunece inapoi, trag frana sus pe damb sa o opresc, apoi las frana jos si ar trebui sa curga singura in spate

mie mi-a mers asa desi de strans nu am strans decat f putin, nicio tura cred, la mai mult deja se simtea ca e infranata


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 2 Aug 2010, 07:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




@SorinCT: da apas pe pinten face clik din prima, si da tija respectiva parca nu elibereaza total pintenul, am incercat sa desfac plasticul de la frana de mana insa nu merge daca nu desfaci toata cotiera.
Insa ce explicam eu cand ridici frana de mana ai tendinta de a ridica doar in sus, ei daca ridic si imping manerul inspre baza lui ridici si impingi spre parte din spate prinde de fiecare data. Manerul respectiv e prins de suportul ansablului prin 2 bolturi sa le zic asa care am obervat ca au putin joc, insa problema ramane ori de la tija care nu elibereaza complet pintenul, ori sa uzat pintenul si dintii respectivi.
In ce priveste frana de mana am strans, prima data am zis ca daca o stang mai tare se apropie mai tare pintenul da nu are nici o legatura, da oricat de mult as fi strans, pe loc daca o inpingeam nu parea infranata, o sa ii fac o verificare ridicata pe cric sau daca la drum incinge inseamna ca freaca si mai trebuie dat drumu la cabluri

This post has been edited by valikris2002: 2 Aug 2010, 07:47


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 2 Aug 2010, 10:00
Post #11


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Eu iti spun ca daca desfaci manerul franei de mana si te uiti la arcul pozat de mine mai sus ai sa vezi ca nu sta unde trebuie si asta impiedica tija aia sa apese pe pinten pana la capat.
Ca sa demontezi cotiera nu e asa greu si chiar merita daca vrei sa iti repari dracia. Oricum daca vrei sa schimbi manerul cu totul tot trebuie demontata cotiera deci e singura solutie, daca nu ai o surubelnita cu cot pentru cele 2 suruburi smile.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 3 Aug 2010, 13:31
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




am sunat si eu un mester in reprezentanta sa il intreb daca ma poate primi cu problema mea, cica nu ca are nu stiu ce comisie de la reno, i am zis cam care sunt simtomele si mi a zis ca e din cauza arcului din buton care nu elibereaza complet tija cica, s-ar fi rupt suportii de la arcu respectiv insa din ce povestesc colegii care au reparat prinderile arcului respectiv la ei nu mai elibera pintenul de tot din buton, la mine pintenul nu ajunge la zimti sa blocheze, cica aceeasi cauza ar fi si pentru situatia mea. Oricum la mine nu e decedat de tot manerul ala, daca imping de il inapoi in timp ce ridic prinde, ideea e sa nu uit de treaba asta, oricum pana la urma cred ca am sa renunt la mania asta cu frana de mana, sa vad ce pret si ce solutie imi gasesc cei de la reno, daca nu e de bun simt il desfac eu sa verific arcul daca e in regula


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 3 Aug 2010, 14:03
Post #13


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Dupa cum ti-am spus, ai exact aceasi problema care am avut-o si eu si restul colegilor de pe acest thread. Ai grija la ce bani dai la reno daca iti schimba manerul cu totul sau iti face vreo lipitura acolo. Dupa cum am aratat mai sus poti sa iti repari manerul de unul singur cu unelte de baza.
Ai nevoie de torx-uri pentru suruburile cotierei, o surubelnita in cruce pentru cele 2 suruburi de pe maner, una plata ca sa deschizi manerul si in rest lipitura sau peticeala o faci cu ce ai la indemana, un pistol de lipit, superglue, un cui incins, sarma, ce vrei tu.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 1 Sep 2010, 12:28
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am si eu o rugaminte.
Trebuie sa mai strang putin suruburile de la frana de mana.
Nu stiu cum se desface capacul de la maneta .
Va rog un sfat.

1 Sep 2010, 12:29:
Atentie, la mine NU am cotiera, doar cutia de depozitare dintre scaune.

This post has been edited by cosmin_69: 1 Sep 2010, 12:29


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 1 Sep 2010, 12:49
Post #15


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Vrei sa strangi suruburile de la capacul manerului sau vrei sa strangi piulita franei de mana ca sa tina mai jos?


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 1 Sep 2010, 19:54
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Pt. Sorin CT

Vreau sa strang piulita franei de mana ca sa tina mai jos.
Exact.
Dar nu stiu cum sa desfac ?


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 1 Sep 2010, 20:00
Post #17


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




http://www.reno.ro/Cum-se-monteaza-cotiera-t101881.html
Uita-te in poza. Scoti capacul cu cele 2 santuri si bagi inelara.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claussit
post 7 Oct 2010, 18:58
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 7 October 10




Eu am un model cu piele . Din cate am vazut nu se desface decat daca strici cusaturuile de la piele . A reparat cineva la un model cu piele pana acum ? Daca da va rog dati-ne si noua idei cum sa desfacem fara sa stricam prea rau aspectul exterior . Multumesc !


--------------------
Renault Megane Sedan 2008 Privilege - no way
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danem
post 24 Nov 2010, 18:40
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 November 10




aceeasi problema am si eu cu butonul de la manerul franei de mana care ramane apasat .. cred ca din cauza arcului din interior. problema e ca manerul este acoperit cu piele si nu stiu cum sa procedez sa-l desfac.. ceva idei va rog....


--------------------
renault megane 2004/ II.1 / 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 24 Nov 2010, 19:28
Post #20


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Tind sa cred ca alea cu piele nu se pot repara foarte usor, doar daca descosi ata. A avut cineva vreo tentativa si a reusit?


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sebz
post 29 Nov 2010, 18:02
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 September 10
From: Sibiu




La mine nu se poate trage frana de mana de pe scaunul din dreapta! De ce?
Este vre-un fel de siguranta anti-glume/idiotisme ca sa nu traga ala din dreapta frana sau este un fel de defect? radmasa.gif


Mentionez ca merge perfect daca o trag de pe scaunul soferului.

This post has been edited by Sebz: 29 Nov 2010, 18:03


--------------------
renault megane II renault megane II 2004
MEGANE II 1.6 16V 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 29 Nov 2010, 18:58
Post #22


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Pai ori ca pui mana dreapta sau stanga tu nu tragi in acelasi mod?
Poate e pe principiul it's a feature not a bug.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sebz
post 30 Nov 2010, 16:36
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 September 10
From: Sibiu




Da,posibil sa fie acest principiu. Dar e pe cat se poate de adevarat. Daca ma pun pe scaunul din dreapta o trag si cade ori de cate ori as incerca.Daca ma duc cu mana in spre sofer mai reusesc din cand in cand sa o trag,iar de la sofer merge perfect.Defect nu prea are cum sa fie atata timp cat de la sofer se trage usor si prinde cum trebuie .

Tine de unghiul din care tragi.Oricum ciudat,nu am auzit in viata mea de o astfel de optiune pe nici o masina.

This post has been edited by Sebz: 30 Nov 2010, 16:39


--------------------
renault megane II renault megane II 2004
MEGANE II 1.6 16V 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 30 Nov 2010, 18:48
Post #24


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Probabil atunci cand tragi din partea soferului sa se aseze pintenul altfel pe dintii aia. Dar atat timp cat merge sa o tragi perfect din partea soferului las-o asa biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Low Profile
post 8 Jun 2011, 14:30
Post #25


Master Auto System


Group: Members
Posts: 1.054
Joined: 7 September 09
From: Hunedoara




Pt cele cu mansa din piele,da se desface cusatura dupa ce se scot plasticele laterale interioare prin culisare spre cotiera,la capete se vede cusatura se descoase,asa se ajunge la mecanizm,cusatura se poate reface dar trebuie facuta la o masina de cusut ,doar la partiile unde se imbina si la un capat si la celalalt,gen tiv pe lungime imbinare,dupa care se fixeaza ,un dublu adeziv pe sapte piele ,se imbina si se coase de la stanga la dreapta,dupa care de la dreapta la stanga ,dar nu prin piele prin ata formand de fapt un carlig intre doua ate,se merge in zig zag


--------------------
Renault Megan 2 Sedan 2004 - HD 10 KRS
Volkswagen Touareg 2005 v6 3.2,4x4 HD 84 XNX
Life Is A Mistery!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
menyayto2
post 16 Jul 2011, 17:16
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 3 February 10
From: Bucuresti




Eu am dat o gaura, cu un ac incins, in spatele vechiului locas pentru arc. In noua gaura arcul sta mai tensionat si frana tine cand ridic manerul. In poza, sageata verde arata locul unde am dat gaura.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 1.5 DCI 86CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 22 Aug 2011, 13:12
Post #27


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




QUOTE(SorinCT @ 22 Jul 2010, 23:29)
Eu astazi am observat ca frana de mana nu mai face click de fiecare data cand o ridic. Din ce am observat eu, piciorusul ala care trebuie sa stea cat de cat apasat de piesa metalica cu dinti de care se prinde nu revine la pozitia sa initiala dupa ce dau drumul la buton. Adica pe scurt, pintenul ce este legat de buton nu mai apasa pe dintii de prindere si nu se prinde intotdeauna.
Am sa ma apuc sa curat zona ca s-a adunat ceva mizerie si sa vad daca isi revine. Daca nu sper sa nu fie arcul de vina sa fiu nevoit de o inginerie noua la masina sad.gif
*



Cu problema asta m-am confruntat si eu in ultima vreme si anume frana de mana nu mai avea sunetul ala de "frana de mana", adica nu mai tacanea cand o trageam si de multe ori nu prindea, adica o trageam si pica la pozitia de jos singura, alteori nu imi prindea decat la al 3-lea dinte, etc. Am studiat o vreme acel mecanism si din motive practice nu am ales solutia mai "destructiva" si anume sa desfac manerul, sa rup cusaturile la pielea de pe el si sa lipesc pe acolo canalele alea iar dupa un timp sa se rupa iar. Ce solutie am ales eu? Simplu, am intercalat un arc in consola centrala, care tine acel pinten impins. Dupa operatiune, frana tacane iar cand o ridic, prinde pe fiecare dinte perfect, inclusiv pe primul, iar cand apas pe buton sa o cobor nu mai scoate acel pacanit pe care il scotea inainte, ci se apasa smooth & silent, ceea ce este perfect.

Voi descrie rapid cum am facut:

1) Am luat un arc mai rigid, asta pentru a se comprima liniar, nu se deformeaza in parti. Spatiul respectiv in care trebuie intercalat arcul l-am indicat in poza de mai jos printr-o sageata galbena. Conform acelui spatiu, un arc de vreo 3 cm lungime ar fi suficient. Eu am cautat destul de mult un arc care sa se potriveasca insa nu am gasit la acea dimensiune, asa ca am folosit un arc de la un pistol din acela in care se pune tubul de silicon sanitar si se apasa (vezi marcat in poza de mai jos).

spatiu_pinten.jpg ( Size: 132.91k ) Number of downloads: 2945
arc.jpg ( Size: 125.75k ) Number of downloads: 1926
arc2.jpg ( Size: 186.1k ) Number of downloads: 1590


2) Am masurat locul in care ar trebui sa intre arcul si l-am fixat intai in partea de jos, pe acea tabla cu gaura in ea, de pe manerul franei. Fiind arcul mai lung, am lasat o bucata de vreo 5 mm de arc (cam 2 spire) in partea de sub acea tabla, insa nu afecteaza cu nimic pentru ca nu atinge de nimic, dedesubt fiind spatiu gol in momentul cand frana este lasata maxim. Am fixat arcul pe acea tabla cu o sarma de cupru mai rigida, dupa care am invartit de arc pana s-a comprimat destul astfel incat sa tina pintenul impins la pozitie, dupa care am legat arcul in partea opusa de pinten tot cu o bucata de sarma de cupru.

Pintenul acum sta impins cum trebuia, iar in momentul cand trag frana se aude acel tacanit specific ce inainte lipsea si prinde inca de la primul dinte.

Alte poze cu "inventia":
IMAG0222.jpg ( Size: 770.74k ) Number of downloads: 2027
IMAG0223.jpg ( Size: 972.3k ) Number of downloads: 2038
IMAG0224.jpg ( Size: 816.66k ) Number of downloads: 1749
IMAG0228.jpg ( Size: 912.9k ) Number of downloads: 1686

IMAG0229.jpg ( Size: 672.79k ) Number of downloads: 1818


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 28 Aug 2011, 10:52
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Am adoptat solutia lui menyayto2 .. desi si celelalte solutii sunt ok ... asta fiind totusi cea mai simpla, arcul sta mai incordat un pic ... si ce sa vezi, pintenul prinde chiar si primul scat.

This post has been edited by rino: 28 Aug 2011, 10:54

Attached thumbnail(s)
franamana.jpg ( Size: 374.5k ) Number of downloads: 2058


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 9 Sep 2011, 19:49
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am si eu o nedumerire.
Mentionez ca am schimbat acum un an placutele frana pe spate .

Astazi am desfacut consola din plastic de la frana de mana sa mai verific piulita de strangere de sub plasticul consolei si ...surpriza !

Piulita de reglare era prea lejera.O puteai strange cu mana.
Am observat eu mai demult ca tinea cam sus. sad.gif
Insa am o nelamurire cu stransul piulitei.

Va intreb :

CAT TREBUIE SA STRANG PIULITA CA EA STA LEJER ACOLO ?

Si cam cate CLINKETE trebuie sa se auda ca sa fie stransa normal piulita ?


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheo_c
post 20 Sep 2011, 10:23
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 20 September 10




salut skorpio_bog si multumesc pentru topic

din poze observ ca ai cotiera si manerul franei de mana imbracte in piele?
solutia asta merge in locul celei in care trebuie desfacut manerul franei de mana?

si in utimul rand vreau sa te intreb cum ai desfacut capacul ala de peste mecanism? nu vreau sa rup ceva pe acolo

MULTUMESC!


--------------------
renault/ dacia megane 2 1.6 16V/ supernova confort 2005/2002 - b29nsy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:24
Dacia