Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

STATII RADIOCB MAXON, MIDLAND, TTI, ANTENE MIDLAND, CALIBRARE GRATUITA BUCURESTI sau TRANSPORT GRATUIT

Meghitzanul
post 9 Feb 2010, 16:30
Post #1


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Daca pana nu demult statiile radio in Citizens Band (CB) erau cautate doar de catre utilizatorii de autovehicule de gabarit mare, in prezent acestea au inceput sa fie folosite si pe autoturisme, fiind cunoscute in multe tari ca un sistem de radio comunicatii pe o distanta relativ scurta, in majoritatea acestora cat si in Romania nefiind nevoie de licenta pentru utilizare a lor.
CB-ul poate fi folosit atat ca un serviciu radio de comunicatii business dar si pe plan personal. Similar cu alte servicii radio, canalele CB sunt impartite de mai multi utilizatori, putandu-se obtine si furniza in acelasi timp foarte usor informatii despre trafic, starea drumurilor, locurile unde sunt amplasate radare si filtre de politie, etc.

Radiotelefoanele traditionalului producator britanic MAXON cu care compania RADCOM colaboreaza inca din 1993, model CM10 si CM70 permit datorita dimensiunilor acestora de doar 180mm (L) x 35mm (H) x 140mm (D) instalarea fara mari eforturi in aproape orice tip de autovehicul modern iar designul lor deosebit cat si simplitatea si complexitatea functiilor, coraborate cu pretul scazut de achizitie fac din aceste modele unele din cele mai atractive si mai apreciate de pe piata,

MAXON CM10 CB
Design modern si robust
Afisaj mare
Frecventa de lucru: 26.565 - 27.99125 MHz
40 canale AM/FM si 8 benzi de frecventa (coduri de tara)
Putere de emisie 4W
Sensibilitatea receptorului: 0.5 microV la 20 dB SINAD in modul FM
Squelch atat automat cat si manual
Buton de urgenta ("de panica") separat pentru canalele 9 si 19
Microfon de inalta calitate si cu suport
Tensiune de alimentare 13.2 V +/-15%
Dimensiuni: 180mm (L) x 35mm (H) x 140mm (D)
Greutate: 750 g
Pret: 240 ron
CM10_2.jpg ( Size: 43.84k ) Number of downloads: 5083
Attached File  Data_Sheet_CM10.pdf ( 652.8k ) Number of downloads: 169



MAXON CM70 CB
Design deosebit cu margini rotunjite
Afisaj LCD mare cu indicatoare de volum si semnal la receptie integrate
Touch screen pentru volum si squelch
Frecventa de lucru: 26.565 - 27.99125 MHz
40 canale AM/FM si 10 benzi de frecventa (coduri de tara)
10 canale programabile (M0-M9) cu acces direct
Putere de emisie 4W
Sensibilitatea receptorului: 0.5 microV la 20 dB SINAD in modul FM
ESP - Procesor Electronic de Voce
ASQ - Control Automat pentru Squelch
Buton separat ("EMG") pentru canalele de urgenta 9 si 19
Microfon multifunctional (cu taste) de inalta calitate si cu suport
Tensiune de alimentare 13.2 V +/-15%
Dimensiuni: 182mm (L) x 37mm (H) x 139mm (D)
Greutate: 850 g
Pret: 340 ron
CM70_white_back_ground2.jpg ( Size: 388.38k ) Number of downloads: 5326
Attached File  Data_Sheet_CM70.pdf ( 664.89k ) Number of downloads: 175



ANTENA MIDLAND ML145 CU PRINDERE MAGNETICA
Frecventa: 27 MHz
Putere maxima: 250W
Inaltime: 160 cm
Baza magnetica de 120 mm
Pret: 175 ron
*Optional se poate achizitiona cu baza magnetica de 160 mm, pretul devenind astfel 275 ron.
Aceasta antena are cele mai bune rewiev-uri pe site-urile de specialitate si nu numai fiind recomandata de cei mai multi utilizatori ai acestor tipuri de echipamente, avand un raport pret/calitate excelent.
ml145alan_large.jpg ( Size: 12.85k ) Number of downloads: 5002



ANTENA LEMM AT71 CU PRINDERE FIXA
Frecventa: 27 MHz
Lungime: 165 cm
Castig: 4 dB
Pret: 90 ron
253064b1.jpg ( Size: 35.88k ) Number of downloads: 4794



ANTENA MIDLAND T497 CU PRINDERE FIXA
Frecventa: 27 MHz
Lungime: 80 cm
Castig: 3.5 dB
Pret: 40 ron


Asiguram garantie un an in service autorizat Maxon cat si calibrare de antene si instalare pentru Bucuresti.
Pentru livrari in tara, echipamentele se livreaza cu plata ramburs si beneficiaza de transport gratuit fiind livrate printr-o firma de curierat rapid.


Date fiind restrictiile din aria Anunturi, pentru orice fel de detalii ii invit pe cei interesati sa vorbim AICI despre CB in general si nu neaparat despre modelele Maxon. Voi raspunde cu placere in limita timpului disponibil oricaror tipuri de intrebari indiferent de marca echipamentelor.
Pentru relatii comerciale doar despre echipamentele prezentate aici cred ca se poate vorbi in continuare pe acest topic.


Contact:
Dan Carare
Tel: 0744.654462
Email: dan.carare@radcom.ro
YM: dan.carare


Obs: Vand si statii radio profesionale (Maxon si Motorola), antene pentru statii mobile (taxi), statii talk about (walkie-talkie), cat si echipamente de monitorizare vehicule si flote de vehicule prin GPS, solutii complete de fleet management, etc. Pentru detalii va rog sa ma contactati folosind datele de mai sus.

This post has been edited by Meghitzanul: 10 Feb 2010, 16:20


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 10 Feb 2010, 16:44
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Intreb, pentru ca nu am cautat inca ... smile.gif ... antena chiar trebuie sa fie atat de mare ? bun cred ca inteleg ca sunt facute asa cu un scop ... dar totusi se gasesc cumva si altele de dimensiuni "normale" si la pret decent ?

Puteti sa-mi explicati putin si mie de unde vine diferenta de pret dintre cele doua statii prezentate in primul post ... ok am citit specificatiile dar nu inteleg exact utilitatea celor 2 benzi de frecventa in plus, celor 10 canale programabile etc.

In limita timpului disponibil.

Multumesc,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 10 Feb 2010, 20:58
Post #3


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




In ceea ce priveste antena, de regula, marimea chiar conteaza smile.gif... O antena mai lunga, se va calibra mai usor ca una scurta, avand totodata si un gain (puterea de receptie) precum si putere de emisie superioare. Exista si antene ceva mai mici, de 80-110cm, mute dintre ele avand radiantul si bobina concepute pentru a compensa dimensiuile reduse care fac si ele serviciu ok, in cele mai multe cazuri multumitor pentru utilizatorul mediu.
Eu de exemplu am o antena de 1.6 m si una de cca 70 cm (acemanatoare cu MIDLAND T497), si sa stii ca exista diferente la receptie si transmisie. Dar in multe situatii (cand am preferat comoditatea) m-am descurcat si cu cea mai mica. O antena compacta buna este SIRIO TURBO 800S, antena pe care vreau sa o cumpar si eu in locul celei mici pe care o am acum...

Principala diferenta (dpdv functional) intre cele doua statii de mai sus este faptul ca cea de a doua are Automatic Squelch Control. Squelch-ul este discriminatorul de semnal receptionat, care permite utilizatorului sa regleze statia in asa fel incat sa receptioneze semnalele care depasesc un anumit prag de putere in receptie, fiind clare si nedistorsionate. Se elimina astfel zgomotele de fond, interferentele statice si semnalele prea slabe pt a fi inteligibile ("out of range"). In vreme ce la CM10 acest lucru se face manual, la CM70 se face atat automat (ASC), cat si manual. Avantajul este ca ASC-ul iti confera un confort sporit in expluatare si mai multa siguranta la volan. De aici (si nu numai) vine diferenta de pret. Si inca ceva, CM70 are si DSP/ESP reglabil care permite o auditie mai clara a semnalului audio.

"Benzile de frecventa" sunt de fapt alocarile canalelor 1-40 sau 1-80, in AM sau FM in functie de tara unde va fi utilizata statia. De exemplu in Romania se utilizeaza 40 canale CEPT FM, cu frecvente cuprinse intre 26.965 (canalul 1) si 27.405 MHz (canalul 40). In Polonia de exemplu frecventele sunt alocate diferit pe fiecare canal, iar canalul 20 de la noi nu va fi pe aceeasi frecventa cu canalul 20 de la poloni.
Ca sa ma fac mai bine inteles, un canal este de fapt o valoare prestabilita a freventei alocate in intervalul pe care lucreaza statia (de exemplu la statiile de mai jos intre 26.565 si 27.99125 MHz). O statie multiband va putea fi folosita in mai multe tari chiar daca standardele sunt diferite. Acest lucru se face din meniul statei. La o statie care nu e multiband, se pot schimba alocarile doar intervenind asupra "hardwareului"...wink.gif
Canalele memorabile (8 sau 10), permit memorarea pe taste a unor canale din cele 80 sau 40 astfel incat utilizatorul sa le poata alege mai usor fara a le derula di comanda UP CH sau DOWN CH. Mai exact pe butonul de memorie 1 poti pune canalul de lucru 22, pe BM 2 canalul 16 samd...

Sper ca nu se supara Meghitzanul smile.gif ca m-am bagat peste anuntul lui, dar nu imi puteam permite sa il las pe Andrei cu asemenea nelamuriri biggrin.gif
Si ca sa inchei cu o recomandare pt Andrei...Mergi pe un CM70 daca vrei un CB. La banii astia e o statie super OK, cu un ASC bun, si cu un mare avantaj pe care nu cred ca l-a amintit initiatorul: meniul poate fi comandat si din butoanele de pe microfon, ceea ce permite un montaj al statiei si in zone din habitaclul mai putin accesibile in timpul mersului... smile.gif ... Meghitanule, sper ca mi-am luat revansa wink.gif

This post has been edited by TAW: 10 Feb 2010, 20:59


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 11 Feb 2010, 10:44
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Multumesc mult de raspuns smile.gif. worship.gif

Acum, mai e o intrebare. Exista vreo limitare de viteaza pentru automobilul care are montata o antena de 1,6 m spre exemplu ? (montata pe portbagaj, daca este posibil la un symbol).


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 11 Feb 2010, 11:39
Post #5


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




TAW nu m-am suparat deloc, dimpotriva, chiar iti multumesc f mult pt ajutor, oricum nu ramanea omul nelamurit, stai linistit smile.gif - am vazut postul lui Andrei de aseara dar stiam ca am de dat f multe explicatii si am lasat totul pt astazi ca sa o fac in timpul serviciului - intre timp ai facut-o tu destul de bine in mare parte.


Si ca sa fim cat mai precisi si sa dau cat mai multe informatii, as mai avea si eu unele completari la ce ai spus tu si anume:
QUOTE(TAW @ 10 Feb 2010, 21:58)
Principala diferenta (dpdv functional) intre cele doua statii de mai sus este faptul ca cea de a doua are Automatic Squelch Control. Squelch-ul este discriminatorul de semnal receptionat, care permite utilizatorului sa regleze statia in asa fel incat sa receptioneze semnalele care depasesc un anumit prag de putere in receptie, fiind clare si nedistorsionate. Se elimina astfel zgomotele de fond, interferentele statice si semnalele prea slabe pt a fi inteligibile ("out of range"). In vreme ce la CM10 acest lucru se face manual, la CM70 se face atat automat (ASC), cat si manual. Avantajul este ca ASC-ul iti confera un confort sporit in expluatare si mai multa siguranta la volan. De aici (si nu numai) vine diferenta de pret. Si inca ceva, CM70 are si DSP/ESP reglabil care permite o auditie mai clara a semnalului audio.
*

As spune aici ca marea diferenta intre cele doua statii o constituie in primul rand ESP-ul (Procesorul Electronic de Voce), CM10 avand de asemenea si el control automat al squelch-ului. Fac o paranteza si spun ca producatorul Maxon (chiar ieri le-am scris un email si i-am atentionat asupra acestui aspect) nu a pus indicatorul "AUTO" ca la celelelte modele de la concurentala la capatul cursei (stanga), pe panoul frontal al statiei la modelul CM10 (sec 37-43 de la acest filmulet o sa va faca sa intelegeti mai bine despre ce vorbesc http://www.cbmania.ro/statii_radio_cb_27_m...maxon_cm10.html
Revenind, practic CM70 face controlul automat al squelch-ului cu ajutorul ESP-ului, statia stiind astfel sa amplifice vocea si sa taie din buruiaje, marind astfel calitatea auditiei.
In schimb, squelch-ul automat de la CM10 (neavand ESP) functioneaza corect doar la un semnal receptionat consistent.


QUOTE(TAW @ 10 Feb 2010, 21:58)
Canalele memorabile (8 sau 10), permit memorarea pe taste a unor canale din cele 80 sau 40 astfel incat utilizatorul sa le poata alege mai usor fara a le derula di comanda UP CH sau DOWN CH. Mai exact pe butonul de memorie 1 poti pune canalul de lucru 22, pe BM 2 canalul 16 samd...
*

Aici ar fi bun un exemplu pt a ne da seama la ce este buna aceasta functie: sa presupunem ca mergeti impreuna cu un prieten cu doua masini, amandoua avand statii CB. Ei bine, daca vreti doar sa vorbiti intre cele doua masini pe de o parte iar pe de alta parte sa ascultati si canalul de trafic (canalul 22) veti programa pe M0 canalul 22 si pe M1 un alt canal mult mai putin folosit (37 sa zicem) pentru a vorbi intre cele doua masini. Astfel nu veti fi nevoiti sa derulati in permanenta din butoane de la canalul 22 la canalul 37, ci veti accesa direct M0 si M1.


QUOTE(TAW @ 10 Feb 2010, 21:58)
Si ca sa inchei cu o recomandare pt Andrei...Mergi pe un CM70 daca vrei un CB. La banii astia e o statie super OK, cu un ASC bun, si cu un mare avantaj pe care nu cred ca l-a amintit initiatorul: meniul poate fi comandat si din butoanele de pe microfon, ceea ce permite un montaj al statiei si in zone din habitaclul mai putin accesibile in timpul mersului... smile.gif
*

Despre microfon nu am precizat intr-adevar prea multe decat ca este multifunctional cu taste - totusi aici am scris doar caracteristicile. Comenzile exacte care se pot accesa de pe el le-am scris in postul ASTA.
Intre timp chiar i-am atentionat pe tehnicienii de la Maxon ca eu de ex tare mi-as fi dorit pe langa celelalte functii de pe microfon si comanda de SCAN pe care ei nu au pus-o si pe care eu o consider destul de utila in timpul deplasarii. Intr-adevar ea se poate accesa de pe panoul statiei, existand chiar buton de acces direct dar daca iti montezi statia cum mi-am montat-o eu tocmai sub torpedo (prin prisma faptului ca am cam toate comenzile pe microfon), e mai dificil sa ma aplec in timpul mersului sa apas pe scan.

Inchei prin a spune si eu ca intr-adevar, pt cei mai pretentiosi, CM70 pt o suma nu f mare totusi, isi merita diferenta de bani.
Nici cu CM10 nu poti da gres, e super ok pt un incepator in ale CB-ului care nu e f pretentios si care nu doreste sa se incurce in f multe functii - partea forte reprezentand-o bineinteles pretul si optiunea de squelch automat atat de necesara in timpul condusului, functie ce te scuteste de cea mai neplacuta treaba pe care trebuie sa o faci in timpul condusului la modelele de CB care nu au aceasta optiune: sa stai si sa rotesti aproape in permanenta de butonul de squelch!!


@Andrei, vad ca ai scris odata cu mine asa ca editez:
Da, exista limitari la antenele cu prindere magnetica, acestea stabilindu-le producatorul.
Definitoriu pt a stabili aceste limite de viteza este lungimea spicului, locul de amplasare al bobinei fata de talpa (mai sus sau mai la baza ei) - aceasta fiind destul e grea - si bineinteles diametrul talpii.
Iar ca sa-ti dau niste exemple, de ex la Midland, cele cu talpa de 160 mm sunt garantate de producator cam pana la 180 km/h, cele cu talpa de 140 mm sunt garantate pana la 150 km/h, etc
In schimb, am auzit cazuri cand s-a mers cu talpa de 120 mm si cu 190 km/h fara probleme!!

This post has been edited by Meghitzanul: 11 Feb 2010, 14:53


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 11 Feb 2010, 13:18
Post #6


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Multumesc mult de raspunsuri smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 14 Feb 2010, 15:52
Post #7


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




@ Meghitzanul: Amplificatoare de semnal (emisie sau emisie/receptie) nu ai de vanzare. Nu ma intereseaza ceva super puternic, ci mai degraba ceva pana in 35 w. Si eventual SWR metru la un pret bun... biggrin.gif
Mersi...


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 15 Feb 2010, 12:22
Post #8


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




La prima cerere iti raspund sincer ca nu ne tinem de prostii!! nono.gif Deci cauta in alta parte pt ca vei gasi sigur emotionat.gif
La a doua, nu comercializam nici reflectometre dar sunt convins ca cei de pe la magazinele de pe la Maica Domnului sau ceva similar te vor ajuta cu placere.
Sorry blush.gif


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 15 Feb 2010, 21:47
Post #9


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




Ok... Am inteles... Mersi oricum pentru raspuns si pentru sfaturi biggrin.gif


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fre33lancer
post 17 Feb 2010, 14:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 15 March 08




Recomand si eu combinatia statie+antena, ma declar client multumit de CM70 + ML145 se aud foarte clar din Colentina pana in Berceni , nici pe departe nu ma asteptam la asa rezultate smile.gif , sa zicem singura problema ar fi cablul de la talpa de 12 care este cam de 2metri si putin daca pun antena pe cupola imi ajunge cablul pana in dreptul cotierei si cam atat smile.gif . Poti sa imi spui la talpa de 16 cat de lung este cablul ?


--------------------
Megane Sedan 2.2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 17 Feb 2010, 15:55
Post #11


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Multumesc pentru aprecieri. Ce statie si ce antena spuneai ca ai avut tu inainte? icon_mrgreen.gif Asta ca sa fiu putin rau. tongue.gif

Deci, vad ca tu ramai in continuare la nemultumirile tale legate de lungimea cablului. smile.gif
Ca sa fim f precisi, am fost acum in depozit cu ruleta in mana si am masurat:
talpa magnetica de 12 cm are cablul cu lungimea de 2.9 metri
talpa magnetica de 16 cm are cablul cu lungimea de 3.4 metri

Oricum, tie iti trebuie cel putin 4-5 metri de cablu pt ce vrei sa faci, daca vrei sa il pui pe capacul de la portbagaj (cu toate ca pe cupola vei avea rezultatele cele mai bune) si apoi sa intri cu el in portbagajul sedanului si apoi in masina. Apropos de asta, stiu ca te intereseaza zgarieturile wink.gif , cand vei deschide capacul de la portbagaj spicul va atinge plafonul masinii!!

Dupa cum iti spunea si Alex pe topicul cu Statii CB, mai bine desfa talpa magnetica si inlocuieste tot cablul de la A la Z cu un alt cablu RG58 si o mufa PL259 (sau mai e cunoscuta si sub numele UHF de RG58).
Cand te hotarasti sa faci asta daca vrei sa vii la baietii mei de la Service te ajutam cu placere, ok ?


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fre33lancer
post 17 Feb 2010, 16:47
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 15 March 08




Inainte TTi550+Superstar Micro 30 smile.gif, care au cedat ieri psihic si fizic (psihic eu , fizic ea) .

Vreau sa fac o mentiune pentru viitori clienti de CM70, legat de microfon de pe acesta se poate schimba volum/canal/squelch/ si mai toate setarile din meniu , singura functie lipsa este scan, practic nu ai nevoie sa ajungi la statie , poti sa o tii si pe bancheta din spate.

O sa iti dau PM / telefon cand mai strang buget ca incerc sa marit talpa de 12 si sa schimb cu una de 16 si sa ii prelungesc direct cablu la cea noua .



--------------------
Megane Sedan 2.2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 17 Feb 2010, 18:10
Post #13


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Pai de ce nu ai luat direct talpa de 16?
Ok, in caz ca vrei sa te ajut, daca crezi ca strangi bugetul super rapid (adica zilele astea) si talpa e in aceeasi stare in care ti-am dat-o eu ieri, vino cu ea, iti fac un storno si iti dau o talpa de 16.

Referitor la functia SCAN, acesta este totusi f la indemana printr-o simpla apasare a butonului din dreapta sus al panoului frontal de la statie - deci nu-ti iei ochii de la drum decat cateva fractiuni de secunda.
Oricum peste 95% din cazuri eu de ex las statia pe Scan automat, pentru ca de obicei ascult, mai rar vorbesc smile.gif doar o singura data tb sa apas pe butonul de Scan si gata. Numai daca ai apasat pe emisie sau ai apasat pe un buton pentru a modifica ceva (volum ,canal, etc - orice) atunci trebuie apasat din nou butonul de Scan - deci mie cel putin, ca utilizator, mi se pare super ok totusi.



Edit: In lista echipamentelor se mai adauga si:

ANTENA MIDLAND MINI C593.01 CU PRINDERE MAGNETICA
Frecventa: 27 MHz
Putere maxima: 80W
Inaltime: 68 cm
Baza magnetica de 120 mm
Pret: 135 ron
Aceasta este cea mai stabila antena magnetica putand fi folosita cu incredere si la viteze de aprox 200 km/h. Spicul se poate regla pe plafonul masinii sub un anumit unghi.
antena_mini_cu_baza_magnetica_mare.jpg ( Size: 18.93k ) Number of downloads: 4270


Am uitat sa precizez tot cu titlu informativ in introducerea acestui topic ca, aceste echipamente sunt o alternativa reala pentru noile tipuri de radar achizitionate f de curand de Politia Romana, putand inlocui cu succes neputinta detectoarele radar in fata acestora iar in cele mai multe cazuri amortizandu-si investitia chiar si dupa evitarea primelor 2-3 amenzi de acest gen.


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 3 Mar 2010, 22:25
Post #14


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




SUPER OFERTA SPECIAL PENTRU MEMBRII RENO SI DACIA CLUB:

MAXON CM10 + Antena MIDLAND ML145 la numai 390 RON!!!!

MAXON CM70 + Antena MIDLAND ML145 la numai 490 RON!!!!



In plus, la achizitionarea unui pachet STATIE + ANTENA beneficiati de MONTAJ GRATUIT (cu alimentare de la bricheta) si CALIBRARE GRATUITA!!!! iar cei din tara beneficiaza de TRANSPORT GRATUIT!!


Cei ce doresc sa vada cum functioneaza combinatia Statie MAXON + Antena Midland ML145, le pot arata echipamentele gata montate si calibrate de pe masina mea (zilnic zona Pipera).

Garantia este de un an si ulterior se asigura postgarantie in Service agreat MAXON UK inca din 1993!!!!!
Toate echipamentele se livreaza la sediul firmei RADCOM, cu factura, certificat de garantie, etc... si nu pe strada sau prin comenzi online sau la numere de telefon doar de mobil!!!!!!!


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marco24
post 7 Mar 2010, 00:52
Post #15


Membru...


Group: Members
Posts: 592
Joined: 22 February 06
From: Cluj-Napoca/Rm.Valcea




Salut...se poate decupla beep tonul la cm70?


--------------------
Dacia Logan 1.6 16v / BMW E46
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 7 Mar 2010, 16:07
Post #16


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




banuiesc ca te referi la beep-ul pe care il scoate statia atunci cand apesi una din taste.... daca e ala atunci raspunsul este DA.


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marco24
post 7 Mar 2010, 17:18
Post #17


Membru...


Group: Members
Posts: 592
Joined: 22 February 06
From: Cluj-Napoca/Rm.Valcea




Ma refer la ce se preciza in linkul pus de tine pe forum"Cum sa alegem o statie Cb?", referitor la Beep ton:
8. BEEP ton. Beep tonul semnalizeaza sfirsitul emisiei printr-un ton strident, ce avertizeaza corespondentul ca ai trecut pe receptie. Aceasta facilitate daca exista la o statii, neaparat trebuie sa fie decuplabila de catre utilizator. Pe o perioada mai indelungata, de exemplu cand mergi in coloana 8-10 ore, beep-ul poate deveni enervant pentru corespondent, care va solicita sa-l decuplez. Microfoanele cu beep-uri multiton "trilulici" sunt suparatoare, nu pentru utilizator (ca el nu-l aude), ci pentru corespondentii din trafic.
REMARCA: Statia sa aiba posibilitatea de decuplare a Beep ton-ului. Microfoane, circuite, placi cu beep ton, etc, functional, sunt investitii inutile.

This post has been edited by Marco24: 7 Mar 2010, 17:19


--------------------
Dacia Logan 1.6 16v / BMW E46
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 8 Mar 2010, 12:32
Post #18


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




a, am inteles acum, credeam ca te referi la beep-ul pe care il da statia la apasarea tastelor.

deci, ambele modele de la maxon nu au beep ton la sfarsit de emisie.


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 12 Mar 2010, 14:58
Post #19


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




!!!!NOU!!!! STATII MIDLAND, ABSOLUT TOATE MODELELE PE STOC

CALIBRARE GRATUITA IN BUCURESTI PT ANTENE
sau TRANSPORT GRATUIT IN TARA



ALAN 100 PLUS (cod C442): pret 379 RON
ALAN_100_PLUS.jpg ( Size: 35.25k ) Number of downloads: 258

Alan 100 Plus este un radiotelefon de dimensiuni reduse dar care dispune de componente de aceeasi calitate ca si modelele mai scumpe ale aceluiasi producator.
Statia dispune de doua potentiometre, cate unul atat pentru controlul volumului cat si al squelch-ului si care, alaturi de microfonul cu condensator, constituie garantia unei emisii/receptii de cea mai buna calitate.
Caracteristici principale:
- Canalele de urgenta 9 si 19
- Display pt afisarea canalelor
- Taste sus/jos pt derularea canalelor
- Squelch
- Led indicator emisie/receptie
- Conector (jack mic) pentru casti/difuzor extern
- Dimensiuni (L x H x A): 124 x 38 x 190 mm;
- Greutate: 1.2 kg.


ALAN 121 (cod C831): pret 379 RON
ALAN_121.jpg ( Size: 109.75k ) Number of downloads: 258
ALAN_121____7_colors.jpg ( Size: 71.77k ) Number of downloads: 281

Alan 121 este un radiotelefon compact si cu dimensiuni reduse iar butoanele sale proeminente si ergonomice il fac cat se poate de prietenos si usor de utilizat. In plus poate fi personalizat conform culorii bordului autovehiculului, multumita display-ului cu 7 nuante diferite de culori.
Caracteristici principale:
- Display multi color cu 7 culori diferite de afisare;
- Setarea puterii de emisie pe High respectiv Low (1W/4W) in functie de tara;
- Indicator de nivel al semnalului atat la emisie cat si la receptie;
- Tuner PLL
- Conector pentru difuzor extern/casti;
- Dimensiuni (L x H x A): 123 x 38 x 165 mm;
- Greutate 0.82 kg.


MIDLAND 200 (cod C877): pret 389 RON
MIDLAND_200.jpg ( Size: 57.04k ) Number of downloads: 235

Midland 200 este un echipament nou al acestui producator, cu dimensiuni reduse, aparut de putin timp pe piata de echipamente CB. Comenzile acestuia sunt proeminente si foarte usor de utilizat. Display-ul LCD permite o vizibilitate excelenta a acestuia in orice tip de conditii de lumina exterioara.
Midland 200 este echipat cu un buton care va perimte sa selectati puterea si modulatia (4W FM - 4W AM - 1W AM).
Caracteristici principale:
- Controlul precis al frecventei si stabilitate pe toate cele 40 de canale oferite de functia PLL;
- Selectivitate superioara oferita de filtrele ceramice eliminandu-se in acest fel orice tip de interferente cu canalele adiacente;
- Indicator (led) de culoare albastra care arata in mod clar ce canal este activat;
- Indicatorul rosu (TX) si cel verde (RX) pentru indicarea emisiei si respectiv receptiei;
- Squelch-ul de tip hysterezis ce compenseaza in mod automat semnalul slab si intrerupt la receptie;
- Sensibilitate foarte buna la receptie;
- Microfon de cea mai inalta calitate ce ofera o transmisie superioara;
- Selector de banda ce faciliteaza trecerea foarte rapida intre benzile PL si EU;
- Mufa ce permite conectarea unui difuzor extern;
- Dimensiuni (L x H x A): 125 x 37 x 166 mm
- Greutate: 0,795 kg


ALAN 78 PLUS MULTI (cod C423.15): pret 479 RON
ALAN_78_PLUS_MULTI.jpg ( Size: 30.77k ) Number of downloads: 149

Aceasta este prima dintre cele mai populare statii CB ale producatorului Midland.
Se diferentiaza prin robustetea sa, fiind o foarte buna alegere pentru o folosire intensa si indelungata.
Midland 78 Plus Multi ofera o gama de caracteristici superioare, diferentiindu-se astfel de alte modele printr-o raza de acoperire peste medie la emisie, acest lucru realizandu-se cu o putere standard de 4W. Pe display-ul de dimensiuni medii dar generos dpdv al informatiilor afisate poate fi indicata puterea semnalului la emisie si la receptie, modul de lucru, setarea pe tara, etc.
Caracteristici principale:
- Multiband CB, incorporand 40 de canale europene cat si nord-americane de frecventa;
- Display generos cu indicator de nivel al semnalelor si PLL tuner;
- Conector pentru difuzor extern/casti;
- Functie de Scanare al celor 40 de canale;
- Putere standard de 4W la emisie;
- Dimenisuni: (L x H x A): 150 x 45 x 175 mm;
- Greutate: 1.02 kg.


MIDLAND 278 (cod 880), putere 10W: pret 489 RON
MIDLAND_278.jpg ( Size: 36.7k ) Number of downloads: 134

Midland 278 este noul model (2009) din seria "200" a producatorului Midland, diferentiindu-se de marea majoritate a radiotelefoanelor de pe piata prin puterea marita la 10W.
Acest radiotelefon reprezinta alegerea ideala pentru oricine doreste tehnologia de ultima ora prezenta in acest moment pe piata radiotelefoanelor de CB.
Este echipata cu "Noise Blanker System" (functie de reducere a zgomotului la receptie), reuseste sa reduca considerabil zgomotul audio (cu pana la 95%) si astfel ofera posibilitatea ascultarii inteligibile chiar si atunci cand semnalul este serios perturbat.
Informatiile de pe display-ul mare si multifunctional pot fi usor de distins in orice tip de conditii de lumina exterioara iar pentru o vizibilitate cat mai buna pe timpul noptii, butoanele sunt iluminate in acelasi ton albastru ca si display-ul.
Caracteristici principale:
- Noise Blanker System, de reducere a zgomotului audio la receptie;
- Dispaly de culoare albastra, multifunctional, pentru o vizibilitate confortabila pe timpul noptii;
- Butoane iluminate de culoare albastra;
- Microfon cu butoane sus/jos de parcurgere a canalelor, cu posibilitatea blocarii tuturor comenzilor la apasarile accidentale;
- Butoane pentru derularea rapida a canalelor +10/-10, sus/jos;
- Conector pentru difuzor extern/casti;
- Microfon cu 6 pini;
- Scan;
- Functia de urgenta, EMG.
- Dimenisuni: (L x H x A): 150 x 45 x 175 mm;
- Greutate: 1 kg.


ALAN 42 MULTI (cod C480.13): pret 589 RON
ALAN_42_MULTI__portabila_.jpg ( Size: 31.09k ) Number of downloads: 148
ALAN_42_MULTI___Accesorii__portabila_.jpg ( Size: 16.3k ) Number of downloads: 151

O solutie acceptabila, fara compromisuri mari, pt cei ce doresc sa aiba flexibilitate maxima in utilizarea unei statii in CB sau pt cei care configuratia bordului autoturismului nu permite un montaj clasic. Pt utilizarea in autoturism, se recomanda conectarea atat la bricheta masinii cat si la o antena exterioara.
Permite ascultarea a doua canale simultan, reducera puterii la doar 1 watt pt comunicatii f scurte micsorandu-se astfel consumul de energie pt acumulatori.
Se recomanda achizitionarea unor acumulatori (8 buc x R6) de putere cat mai mare, acestia nefiind inclusi in pachetul statiei. In pachet exista si un suport pt alimentarea la un numar de 6 baterii.
Supliemntar are functii de derulare a cate 10 canale sus/jos, reglarea puterii 1W/4W pt economisirea energiei atunci cand nu este alimentata de la bricheta in detrimentul scaderii razei de emisie/receptie.
Se poate monta in autoturism extrem de repede, atat la antena exterioara cat si la alimentarea de la bricheta.
Caracteristici principale:
- Putere 1W/4W (reglabila), depinde de tara unde va fi folosita;
- Canal de urgenta (EMG);
- Blocarea tastaturii;
- Indicator "battery charge" (LOW);
- Presetare High/Low pentru economisirea energiei;
- Functia SCAN, permite inclusiv scanarea a doua canale care pot prezenta interes pentru utilizator;
- Puterea de iesire audio: 0.5W;
- Audio jack;
- Tensiune de alimentare 7.2-13.2V;
- Dimenisuni: (L x H x A): 30 x 70 x 140 mm;
- Greutate: 220 g (fara acumulatori).
Pachetul contine:
- statie radio CB;
- antena infiletabila in carcasa staiei;
- incarcator 220V pentru acumulatori;
- suport acumulatori (pentru 8 acumulatori R6 - acumulatorii nefiind inclusi in pachet);
- suport baterii (pt 6 baterii R6x1.5V - neincluse in pachet)
- husa;
- adaptor pt antena externa si alimentare auto;
- alimentator pentru bricheta masinii la 12V.


ALAN 48 PLUS MULTI (cod C422.15): pret 599 RON
ALAN_48_PLUS_MULTI.jpg ( Size: 31.53k ) Number of downloads: 171

"Un radiotelefon serios conceput pentru o utilizare serioasa" este deviza producatorului Midland pentru aceasta statie, fiind o alegere foarte buna pentru cei mai exigenti utilizatori.
Alan 48 Plus Multi inglobeaza o gama foarte mare de caracteristici de top, avand o functie mai putin intalnita la alte modele, functia "PA" (adresare a mesajelor audio catre exteriorul masinii), imbinand functiile mobile (clasice) ale statiilo de CB cu cele statice.
Caracteristici principale:
- Multiband CB, incorporand 40 de canale europene cat si nord-americane de frecventa;
- Ecran LCD mare cu fundal iluminat si indicator de nivel al semnalului atat la emisie cat si la receptie;
- Tuner PLL;
- Conector pentru difuzor extern/casti;
- Functia SCAN;
- 5 canale de momorie programabile;
- Functia "PA" Public Address (adresare catre exterior);
- Putere 4W;
- Dimenisuni: (L x H x A): 154 x 50 x 170 mm;
- Greutate: 1 kg.


MIDLAND 220 (cu difuzor frontal si pana la 15 wati putere): pret 599 RON
MIDLAND_220.jpg ( Size: 50.66k ) Number of downloads: 131

Numar canale: 40 AM/FM
Gama de frecventa: 26.965 - 27.405 MHz
Controlul frecventei: PLL
Tensinue de alimentare: 13.2 Vdc ± 15%
Dimensiuni: 70(W) x 140(H) x 30(D)mm
Greutate: 220gr
Sensibilitate: 0.5µV la 10dB SINAD in FM si 0.25µV la 10dB SINAD in AM
Putere audio de iesire: 0.5 W la 8 Ohm
Distorsiuni audio: 3% la 1KHz
Sensibilitate: 65dB
Raport semnal zgomot: 45 dB
Consum in stand-by: 100 mA - 45 mA
Putere de emisie: 4W AM/FM la 13.2 Vdc
Modulatie: AM:90% ± 5% si FM: 2 KHz
Raspuns in frecventa: 500 Hz ˜ 3 KHz
Impedanta de iesire: RF 50 Ohm nebalansata
Raport semnal zgomot: 40 dB MIN
Curent consumat: 900 mA


ALAN 48 EXCEL PLUS MULTI: pret 639 RON
ALAN_48_EXCEL_PLUS_MULTI.jpg ( Size: 67.53k ) Number of downloads: 127

Numar canale: 40 AM/FM
Game de frecventa: 25.615-30.105MHz
Sensibilitate: 0.5μV pentru 20 dB SINAB in modul AM/FM
Rejectia canalului adiacent: 65dB AM/FM
Controlul frecventei: PLL(Phase Lock Loop)
Tensiunea de alimentare: 13.2/24 V±15%
Dimensiuni: 155(L)Ś50(H)Ś175(D)mm
Greutate: 1kg
Putere emisie: 4 W
Putere audio 2 W cu posibilitatea montarii unui difuzor suplimentar
Tensiune de alimentare 12-24V

This post has been edited by Meghitzanul: 13 Mar 2010, 14:42


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 13 Mar 2010, 17:12
Post #20


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




MIDLAND 220 (cod C860), cu difuzor frontal, dimensiuni DIN si pana la 15W putere: pret 599 RON
MIDLAND_220.jpg ( Size: 50.66k ) Number of downloads: 133

Midland C220 este un radiotelefon de generatie noua (model 2009), de dimensiuni DIN, putand fi amplasat in locul unui radiocasetofon auto, cu difuzor frontal si filtru ESP2 pentru reducerea zgomotului, fiind alegerea ideala pentru amplasarea in acest gen de spatii.
Datorita dimensiunilor DIN, poater fi instalat foarte usor, dispunand in cadrul kitului de inclusiv de consola de montaj in bord.
Butoanele ergonomice alaturi de ecranul mare de tip LCD ce perimite afisarea a 7 culori de fundal distincte asigura claritatea si usurinta in functionare in orice conditii de lumina.
Caracteristici principale:
- Dimensiuni DIN;
- Difuzor frontal;
- Sistem de reducere a zgomotului ESP2;
- Putere selectabila 1W/4W in functie de tara unde este folosit echipamentul;
- Display multicolor cu 7 nuante diferite;
- Posibilitatea memorarii si apelarii rapide a doua canale;
- Functia de urgenta, EMG.


ALAN 48 EXCEL PLUS MULTI (cod 580.13): pret 639 RON
ALAN_48_EXCEL_PLUS_MULTI.jpg ( Size: 67.53k ) Number of downloads: 109

Caracteristica principala a acestei statii o reprezinta dispozitivul ESP2 (de generatie noua) care reduce semnificativ interferentele audio cu pana la 95% pentru o auditie inteligibila chiar si atunci cand semnalul receptionat este foarte zgomotos.
Lumina de pe taste si display-ul multifunctional va permit sa vizualizati si sa accesati orice comanda sau functie a statiei cu foarte mare usurinta, indiferent de conditiile de lumina exterioara si fara a fi deranjati de lumina acestora pe timp de noapte.
Radiotelefonul este echipat cu un S-metru analogic ce permite vizualizarea nivelului emisiei si al receptiei. De asemenea dispune de un transformator de tensiune complet automat pentru ca statia sa poata fi utilizata pe fie pe autovehicule cu tensiunea de alimentare de 12V, fie pe autovehicule care dispun de o tensiune de alimentare de 24V.
Caracteristici principale:
- Canale si putere multistandard 1W/4W, in functie de tara unde va fi utilizat radiotelefonul;
- Microfon compact cu posibilitatea schimbarii canalelor direct de pe tastele acestuia;
- 5 canale momorabile;
- Conector jack "PA" Public Address (adresare catre exterior);
- Conector pentru difuzor extern/casti;
- Posibilitatea alimentarii de la 12V/24V;
- Posibilitatea blocarii canalelor.

This post has been edited by Meghitzanul: 13 Mar 2010, 17:17


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 16 Mar 2010, 15:55
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




MAXON CM70 CB Dimensiuni: 182mm (L) x 37mm (H) x 139mm (D) merge montat pe megan in spatiu destinat magaziei de cd? vazusem ca altele sunt dimensiunile standard din (70(W) x 140(H) x 30(D)mm )
Putere emisie: 4 W cam ce raza de acoperire are, vazusem ca cele cu 10-15W au o distanta de 10-15 km cu o antena de 1.5m



--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 17 Mar 2010, 00:32
Post #22


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Maxon CM70 nu are dimensiuni DIN
Daca vrei DIN va trebui sa te orientezi catre alte statii (vezi modelele de la Alan), eventual Midland 220 se preteaza f bine la asa ceva si vine in pachet inclusiv cu kit de instalare (sina metalica) si are 15W putere

CM-ul 70 poate fi montat asa: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=147...dpost&p=2271132
ideea e ca il poti da jos imediat
CM70, fiind o statie full digitala (cu exceptia butonului de pornit/oprit) are avantajul ca are cam toate comenzile pe microfon, inclusiv volum, squelch automat+manual, memorii, etc.. deci nu trebuie sa te apleci dupa ea chiar daca e montata sub torpedo ca sa apesi pe butoane
celelalte statii care au butoane pe microfon, au doar pt schimbat canalele si blocat tastatura.

o staie bagata in bord e mai dificil de scos... plus ca exista riscul sa fie atractie pt hoti in cazul in care nu stai la curte
in plus, daca totusi o dai jos, atunci cand nu va fi montata se va vedea urat spatiul respectiv
raza de acoperire pt o staie de 4W cu o antena buna gen Midland ML145 este de aprox 10 km (realistic vorbind) daca terenul e relativ plan

statiile de 15W ajung cu putin noroc si la 20 km


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c_costel
post 17 Mar 2010, 19:44
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 18 November 07
From: Bucuresti




Salut , as dori sa imi echipez masina cu o statie cb si m-am oprit la cele 2 statii Maxon .
Intrebare ; Merita diferenta de pret cm70 fata de cm10 ,tinand cont de faptul ca statia va fi folosita doar pt info trafic si doar in afara Bucurestiului ? Nu vreau nici sa platesc cine stie ce functii nefolositoare pt un incepator dar nici nu vreau sa imi para rau mai tarziu pentru 100 ron .
Masina pe care va fi montata este un Mercedes Vito .

Multumesc .


--------------------
renault modus 2005 1,2 dinamyque - h 593 r
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 17 Mar 2010, 20:44
Post #24


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




de ce toata lumea ma intreaba de statii si nu ma intreaba de antena si planul radiant?!!!!!!
70% din "treaba" o face antena si planul radiant

Raspuns la intrebarea ta: daca iti place sa butonezi ia CM70 iar daca crezi ca vei fi entuziasmat dar 1-2 luni si apoi vei pune statia in masina si vei uita de ea (doar vei asculta canalul 22 "info trafic") ia CM10.


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c_costel
post 17 Mar 2010, 21:28
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 18 November 07
From: Bucuresti




Eu daca ar fi sa cumpar as fi cumparat la pachet cu ML 145 , si nu te-am intrebat de plafonul radiant pt ca nu stiu ce e si nici nu vreau sa stiu . Nici nu o butonez , nici nu ii pun vreun amplificator vreau doar o statie cat mai potrivita pt nevoile mele .
Nu am avut niciodata statie iar pe asta o sa o folosesc doar o data la 2-3 saptamani sau la sfarsit de saptamana cand ies din Bucuresti.


Scuze daca te-am deranjat , dar imi facusei o parere buna pe topicul dedicat si de asta am decis sa te intreb aici si nu am postat acolo.

O seara buna.


--------------------
renault modus 2005 1,2 dinamyque - h 593 r
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 17 Mar 2010, 21:51
Post #26


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




@Meghitanul
Ce orar are firma? Cat dureaza instalarea si calibrarea unui Maxon CM70 si a unei antene ML145? Ma intereseaza/tenteaza acest pachet, dar stau prost rau cu timpul.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 17 Mar 2010, 23:48
Post #27


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




@Costel: nu m-ai deranjat deloc... ideea e ca toata lumea intreaba numai care statie e mai buna dar ff importanta este si antena. A fost doar o intrebare retorica, atat tot. smile.gif
Iti voi raspunde cu placere oricate intrebari vei avea, numai ca nu pot scoate raspunsurile din burta fara sa stiu si ce vrei tu, cum vei folosi statia, etc...
Sunt oameni si oameni pe lumea asta si fiecare dintre noi poate avea asteptari total diferite de la un obiect si de aceea trebuie sa stiu ce vrei pt ca e f important pt mine ca in final omul sa fie multumit de ceea ce a cumparat si sa nu-mi zica ca i-am dat o statie in care isi prinde urechile sau poate zice invers ca i-am dat o cutie cu 3 butoane si el la altcineva a vazut nu stiu ce OZN de statie.
Ambele statii isi fac treaba, diferenta intre ele rezumandu-se la cateva functii pe care daca ai chef le folosesti daca nu atunci nu are rost sa arunci banii aiurea.
Deci, sper ca nu ti-am schimbat impresia. smile.gif

@Vet: Cel mai convenabil interval orar ptr mine este 10-16.
Daca vrei sa nu astepti deloc decat cat facem calibrarea va trebui sa imi spui minim cu 1-2 ore inainte de a veni ca sa fiu sigur ca sunt disponibil, sa imi dai datele de facturare prin telefon ca sa iti fac factura, certificat de garantie, etc, sa imi spui daca vrei conector de bricheta ca sa ti-l montez pe cablul de alimentare inainte de a veni, etc
Daca totul este pregatit, calibrarea va dura aprox 5 minute, achiti factura si ai plecat.
In cazul in care vrei alimentare de la baterie (dar nu-i vad rostul) treaba e un pic mai complicata, depinzand f mult de masina pe care se instaleaza statia. Va trebui sa te ajute departamentul de Service si te va costa 25 euro+tva.

This post has been edited by Meghitzanul: 17 Mar 2010, 23:53


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marco24
post 20 Mar 2010, 13:25
Post #28


Membru...


Group: Members
Posts: 592
Joined: 22 February 06
From: Cluj-Napoca/Rm.Valcea




Am cumparat un Maxon CM70 si o antena Midland mini C593 de la domnul Dan Carare, alias Meghitzanul. Ce pot sa zic..sunt foarte multumit de alegerea facuta si de informatiile primite de la vanzator. Am primit raspunsuri la toate intrebarile si am fost "consiliat" pentru alegerea statiei si antenei(in functie de nevoile fiecaruia). Coletul a ajuns in Cluj a doua zi de la efectuarea comenzii. Dupa un drum de Cluj-Rm.Valcea am observat cat de eficienta poate fi o altfel de statie. Practic, detectorul de radar devine ineficient. In timp real, poti afla unde sunt radare amplasate, unde sunt blocaje..absolut tot ce tine de trafic. Recomand cu incredere vanzatorul si un mare UP de la mine. icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 16v / BMW E46
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draculiq
post 20 Mar 2010, 14:18
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 16 November 07
From: timisoara




salut.....ma interesaza daca pot sa le folosesc si in afara tarii??


--------------------
Renault megane classic 1.9dci(cu mici modificari) 2003 - TM 30 DAS
azi in timisoara maine in toata tara!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 21 Mar 2010, 00:15
Post #30


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Multumesc f mult Marco... sa o folosesti cu placere si sa te fereasca de toate alea nedorite!!!

Draculiq: da, se pot folosi in afara tarii iar informatiile le vei auzi bineinteles in limba tarii pe care o tranzitezi. smile.gif Recomandabil e sa iti iei statie de doar 4 wati.


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 18:08
Dacia