Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inchidere portbagaj Megane Sedan, Se inchide greu

eos5
post 22 Jan 2006, 03:32
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 16 January 06




Eu am avut o 'bucurie' cand a intrat unul din spate in mine (M2 Sedan). A deformat putin portbagajul (el a intrat în bară, bara a presat din lateral-jos în portbagaj) şi nu se mai închidea chiar bine (trebuia trântit). Când m-am dus la service, mi-a schimbat bara şi portbagajul l-a ajustat prinzând de laterale capacului şi trăgând de el stânga dreapta (sau sucit). M-am enervat groaznic pe sistem dar am mai repetat şi eu operaţiunea de câteva ori acasă până am obţinut un aliniament bun între fanta de la încuietoarea din capac şi piesa de metal de jos, de pe caroserie. Şi acum mai freacă puţin, nu se închide chiar ca atunci când era nouă dar în mod sigur nu trebuie trântit. Poţi eventual să studiezi piesa de metal dacă e zgâriată. La mine, înainte de accident nu era zgâriată semnificativ, acum se vede unde freacă.


--------------------
Renault Megane 2 2004 1.5dCI/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu
post 22 Jan 2006, 20:01
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 June 05




am si io un motiv de bucurie: am vazut ca atunci cand este portbagajul deschis, lampa 3 stop se aprinde usor. cam prea putin...


--------------------
Megane2.1 Sedan
1.5 dci 100cp, Lux Privilege
Peugot 207
1.6 hdi 90cp, Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinZ
post 24 Jan 2006, 16:59
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 26 November 04
From: Piatra Neamt




dadu Explica si mie faza de mai sus cu lampa 3 stop ca nu prea m-am prins. Merci frumos. Mie mi se inchide mia greu numai cind este frig afara si anume iarna. Eu cred ca se intimpla ceva de la temperatura scazuta. Adica ma refer ca se mai contract balamalele alea ceva de genu asta. Oricum eu am patit numai iarna.Daca vreti sa dati cu "vaselina" pe la yale incercati cu WD-40. Este cel mai bun.
OFF eu avea un pacanit la usa din dreapta fata care se parea ca vine din stilpul central. De fapt era de la yala din uas. Am dat cu un spray cu teflon si in scurt timp a revenit. Am dat apoi cu WD-40 si nu am mai avut nici o problema de genul asta.


--------------------
Renault Megane Sedan 2004
MEGANE II 1.5 dCi 100 CP
Confort Privilege - Vert Cuivre - Clima - Oglinzi rabatabile electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renonino
post 24 Jan 2006, 17:11
Post #34


Cuore Sportivo


Group: Members
Posts: 107
Joined: 13 July 05




Pentru problema cu inchiderea portbagajului va recomand cu caldura un service, daca inca e in garantie chiar merita. Mie imi statea capota de la motor putin ridicata pe partea dreapta si mi-au reglat garniturile de plastic in service pentru nivelare si a fost OK.


--------------------
Alfa Romeo 147 1.6 TS 2006

Daewoo Matiz E 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 25 Jan 2006, 14:48
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




Subscriu la problema de acum 2 zile de cand temperatura a scazut sub -15 grade. Pana acum nu am avut nici o problema cu portbagajul, se inchidea foarte usor. de 2 zile se inchide numai trantit desi am curatat chederul si marginile portabajului de gheata. Ma gandesc ca frigul ar fi una din probleme, prea brusc a aparut problema.
Asa cum zicea si "nacht" la mine nu este posibila inchiderea centralizata daca una din usi sau protbagajul este deschis, ramanand lumina interioara aprinsa + dublu piuit in loc de doar unul.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moomoo
post 25 Jan 2006, 22:06
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 21 January 06




Si eu am aceasta problema din noaptea in care au fost -18 grade. Dimineata cand am deschis portbagajul, nu numai ca nu se mai inchidea la loc, dar nici nu se mai ridica. Acele "amortizoare" ( sau cum s-or numi ele) erau inghetate, nu se mai decompresau si nu puteam sa ridic capota la portbagaj. Stie cineva, daca este o solutie sau un spray, cu care se poate da pe ele sa le faca o ungere mai buna? Si daca este indicat? dry.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2005, 1.6 16V
Megane Sedan Influence 1.6 16V Aprilie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 26 Jan 2006, 10:58
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Da
Si eu am scapat de grija portbagajului uitat deschis.
Nu se mai deschide de loc.
Ba m-a pus Aghiutza sa si trag de el spre cer (neinteles ca nu s-a deschis) si a trebuit sa ma trantesc pe el cu toata greutatea ca sa se simta senzorul sa nu mai imi arate ca a ramas deschis (ca nu stiu nici cum mai inchideam masina in cazul in care nu mai voia sa se inchida).
Hm, si nici nu erau decat vreo cateva grade sub zero.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 27 Jan 2006, 10:44
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Fratilor, ce fac cu el, ca nu mai vrea sa se deschida.
Mentionez ca m-a pus dracu s-o spal chiar inainte de a se lasa un ger maxim in Bucuresti (adica duminica trecuta).
E sedan
Ce sa-i fac? ieri a fost chiar caldutz aici si tot nu s-a destupat.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 27 Jan 2006, 10:52
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




In Bacau , la un service ,aveau o aeroterma din aia mare ce functioneaza cu motorina. Eu cam asa ceva as recomanda sau sa bagi masina la cald undeva....a si mai e varianta cu Dorel ,dar nu te-as sfatui...


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 27 Jan 2006, 11:13
Post #40


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(meganedeux @ Jan 27 2006, 10:44 AM)
Fratilor, ce fac cu el, ca nu mai vrea sa se deschida.
Mentionez ca m-a pus dracu s-o spal chiar inainte de a se lasa un ger maxim in Bucuresti (adica duminica trecuta).
E sedan
Ce sa-i fac? ieri a fost chiar caldutz aici si tot nu s-a destupat.
*




Si eu am spalat-o tot duminica trecuta (dimineata la ora 10) - asta inseamna ca a mai prins aproape toata ziua care a fost mai "calduta" pana sa dea frigul cel mare de duminica noaptea. Luni dimineata au fost -18 grade. Cu toate astea nu am avut nici o problema la deschiderea vreunei usi si nici a portbagajului. E adevarat ca am insistat ca dorel de la spalatorie sa-mi stearga bine chederele, dar nu s-a omorat el prea tare cu carpa, nici o problema.
Singura mentiune pe care o pot face este ca manerele de la usi nu reveneau singure in pozitia inchis (imediat dupa ce trageam de ele ca sa deschid usile) si trebuiau ajutate sa revina, altfel nu se inchide usa. Si am auzit un usor zgomot la deschiderea usii, se simtea ca totusi chederele erau un piiiiic de tot lipite.
Am scapat ieftin, si eu am avut emotii luni dimineata, mai ales ca am plecat de acasa la 7 fara 10 minute...

later edit: pardon, eu am hatchback, am uitat sa spun cool.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 27 Jan 2006, 11:30
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Eu am spalat-o seara, cand tocmai incepuse vajul, ca nu mai am incredere in prognozele meteo si cri cri cry, toamna gray.
M-am gandit si eu sa o bag undeva la cald, da nu prea am unde wub.gif
Cred ca o sa astept ghioceii. Sau sa ii pun niste apa fiarta pe la portbagaj. Mi-au mai tras si o zgarietura pe aripa din spate dreapta in parcare marti (cu vopsea sarita inclusive).
Is un car de nervi.

This post has been edited by meganedeux: 27 Jan 2006, 11:31


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 27 Jan 2006, 11:33
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




Du-o intr-o parcare subterana (Bucuresti Mall, City Mall, etc.) si las-o cateva ore ca acolo e mai caldut, cateva grade peste zero. Incearca acolo sa-l deschizi si, daca reusesti, sterge-l bine sa nu mai ramana apa sa inghete iar... Succes!

P.S. Uita-te in topicul despre masini curate ca am scris acolo cum am facut cand am spalat-o (duminica seara)...


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex_HbI
post 27 Jan 2006, 23:21
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 10 November 05




Subsriu si eu la acesta problema, aparut de ceva vreme si sper ca intr-o saptamana sa ajunga tatal meu in service si s-o rezolve si pe asta pe langa problema cu semnalizarea "buclucasa".


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005
M II Sedan, 1,5 Dci 100CP, Confort Expression, Beige Angora, Clima, etc.
timpul trece, gropile raman ... ce sa facem si noi ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 28 Jan 2006, 11:20
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Am lasat-o la soare ieri toanta ziua 8-17(a fost oleaca de soare in Bucuresti) si s-a desfacut de parca n-ar mai fi avut nimic.
Instant i-am dat cu niste antigel pe cheder (cred ca nu ii dadusem), da parca nu se ma tranteshte bine portbagajul.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu
post 28 Jan 2006, 17:25
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 June 05




la mine nu sunt probleme cu portbagajul, chiar deloc

@florinz: cand deschid portbagajul, lampa centrala de stop se aprinde dar cu o intensitate mai slaba.


--------------------
Megane2.1 Sedan
1.5 dci 100cp, Lux Privilege
Peugot 207
1.6 hdi 90cp, Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 26 Mar 2017, 21:36
Post #46


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




De cateva zile am observat ca dupa ce deschid portbagajul, la cateva secunde usile masinii se blocheaza singure. Daca inchid capota portbagajului, masina ramane incuiata.
Am crezut ca o fi problema din cartela, ca ramane vreun buton blocat, dar am scos bateria din cartela si face la fel.
Daca nu umblu la portbagaj, nu se blocheaza singura.
A mai patit cineva la fel?


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:22
Dacia