Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema volanta!, Apar uneori trepidatii la plecarile de pe loc

papa_mulo
post 27 Jan 2016, 12:03
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(ciprian83 @ 25 Jan 2016, 16:17)
Merci Marius de sfaturi. Asa e, inca nu imi patineaza ambreiajul doar pedala tine mai sus si uneori plecarea e ca de incepator😄 O sa caut un service in Cluj unde sa pot participa si eu la schimbarea pieselor.
*



Nu iti patineaza ambreiajul pt ca problema ta e la placa de presiune.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 27 Jan 2016, 12:39
Post #32


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Mai poti sa incerci o chestie: cand iti trepideaza, sa incerci sa pleci cu a 4 a de pe loc. Scopul este sa patinezi abreiajul defapt si sa mai elimini din depunerile pe care le acumuleaza. Eu asa faceam la meganetul vechi (2.2) si o perioada nu mai trepida deloc.

L.E.: oricum nu ti face impresii ca vei rezolva total preblema daca schimbi piesele... eu am cumparat masina cu tot ambreiajul schimbat la 130xxxkm, iar acum am 150xxxkm. Intradevar, tine foarte jos pedala si este mai moale, dar in schimb daca freci masina mult timp in aglomeratie, incepe sa aibe un usor tremurat la plecarea de pe loc (departe de a fi deranjant, dar totusi isi face simtita prezenta). La meganul 2.2 am schimbat de 2 ori ambreiajul in garantie fix pe acelasi motiv si dupa aceea m am lasat pagubas. De aceea am afirmat anterior ca a mostenit boala...

This post has been edited by solidconvert: 27 Jan 2016, 12:47


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian83
post 28 Jan 2016, 07:28
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 8 May 15




Ar fi ok sa fie placa de presiune si nu volanta insa saptamana viitoare sper sa aflu exact. Oricum nu prea am mai iesit cu masina de cand cu problema....ma cam streseaza....


--------------------
renault megane megane 3 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Jan 2016, 09:05
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(solidconvert @ 27 Jan 2016, 12:39)
Mai poti sa incerci o chestie: cand iti trepideaza, sa incerci sa pleci cu a 4 a de pe loc. Scopul este sa patinezi abreiajul defapt si sa mai elimini din depunerile pe care le acumuleaza. Eu asa faceam la meganetul vechi (2.2) si o perioada nu mai trepida deloc.
*


Cu tot respectul ... dar nu mai da astfel de sfaturi ! Dupa ce ca ii trepideaza si ca e pe duca ... ce naiba depuneri sa aiba ... Daca vrea sa-l curete , sa dea cu spray de curatare ambreiaj sau frane daca tu crezi ca trebuie degresat ceva pe acolo.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 28 Jan 2016, 09:13
Post #35


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




N ai inteles nimic! Cine a spus ceva de degresat????? Reciteste ce am scris! wink.gif N am spus sa omoare ambreiajul cand pleaca de pe loc... trebuie sa l patineze putin si dupa sa vada daca mai face. Vezi ca tot la fel se procedeaza si in service la reno'. Daca tu nu stii, nu inseamna ca nu stie nimeni. Cu tot respectul! wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianD93
post 6 Sep 2017, 23:22
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 May 17




si eu am acc probleme...am 190k si nu sunt sigur ca sunt reali 100%... trepideaza si smuceste in treapta 1.a si 2.a destul de rau. O sa merg cu ea pana face poc...30 de milioane volanta dual mass si tot kitul plus manopera. Sper sa nu stric cutia datorita volantei. excl.gif excl.gif

Attached thumbnail(s)
Fotografie0220.jpg ( Size: 2.06mb ) Number of downloads: 467


--------------------
Renault Megane 2 Renault Megane 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 24 Jul 2018, 16:07
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Eu e posibil sa am problema la volanta Renault Kadjar 2016 1.5 Dci -38.400 km. Vineri am facut softarea la EGR/Injection pentru reducerea noxelor de azot si de atunci am vibratie la relanti. Am dus masina azi in service si mi-au zis ca softarea e ok si ca ei cred ca e problema la volanta. Asteapta si ei ok de la Renault ca sa se apuce de demontat. E posibil la km asa de putini?

This post has been edited by kriprii: 24 Jul 2018, 16:10


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 25 Jul 2018, 09:59
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Daca faci o interventie la masina, oricare si oriunde ar fie ea si apoi apare o problema...is 99% sanse sa fie problema de acolo.
Altfel e doar o coincidenta nefericita...cam mici, sanse insa nu 0.
E suficient ca dupa resoftare sa se reduca cursa motorasului EGR cu cateva grada ca sa afecteze functionarea motorului.
Sfatul meu, tu faci cum vrei:nu demonta volanta!Revino la softul initial si vezi cum se comporta:daca problema dispare...ai gasit cauza;daca nu, vezi mai departe ce e de facut.

This post has been edited by azaghorth: 25 Jul 2018, 10:02


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:47
Dacia