Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme cu blocul de lumini clio 3, 2008, Probleme cu blocul de lumini clio 3, 2008

euroexpert
post 20 Jul 2012, 12:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 1 July 08




A mai avut cineva probleme cu blocul de lumini la clio 3? Al meu este din 2008, motor 1149, 75 cp, benzina. Masina are proiectoare si nu are senzori.
Simptomele sunt urmatoarele:
- am gasit farurile aprinse (faza scurta) in conditiile in care era pe 0, masina oprita si inchisa. Chiar daca las farurile aprinse in momentul in care cobor (deschid usa) acestea se sting.
- se aprinde faza scurta in mers, singura;
- daca misc schimbatorul (il batai) palpaie bordul si se aprind farurile (cred ca este un contact imperfect acolo)

Intrebarea ar fi daca se poate repara blocul de lumini sau cat costa daca ar fi sa-l schimb. Am cerut cateva oferte si cineva mi-a zis ca e 500 de lei fara TVA numai partea stanga, iar o alta firma mi-a zis ca nu poate veni doar partea stanga si este 700 de lei cu TVA (bloc lumini complet si cu partea cu stergatoare). Daca a scimbat cineva poate ma lamuriti daca se poate schimba numai partea stanga. Multumesc.


--------------------
xxx xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aalex_i
post 25 Jul 2012, 12:57
Post #2


Alex Ionescu


Group: Members
Posts: 64
Joined: 2 January 07




Am avut eu problema asta desfa blocul de lumini si curata toate contactele cu un spray contact si mai intarestele putin. La mine nu a mai reaparut defectul si a trecut aproape un an.


--------------------
Dacia Sandero 2017 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euroexpert
post 25 Jul 2012, 13:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 1 July 08




Multumesc pentru mesaj. Cand ai desfacut blocul de lumini a trebuit sa dai jos volanul? Se desface si cu partea dreapta de la stergatoare?
Poti sa-mi descrii pasii pe care trebuie sa-i fac sa desfac blocul de lumini? Multumesc mult.


--------------------
xxx xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euroexpert
post 30 Jul 2012, 16:07
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 1 July 08




Atentie! Decuplati borna + de la bateria pentru a nu avea surprize si asigurati-va ca stiti codul de la radio pentru a-l reintroduce dupa ce terminati.

Am rezolvat problema cu blocul de lumini. Pentru cei care vor sa desfaca masca de la volan si sa scoata blocul de lumini, cateva sfaturi:
1. sub volan sunt 2 suruburi care dupa ce se desfac, cele doua parti care mascheaza in spatele volanului se departeaza daca tragi de ele usor (sunt clipsate).
2. Nu este nevoie sa scoti de tot partea de jos (masca), este suficient sa le departezi si poti lucra usor;
3. Blocul de lumini este modular si este fixat tot prin sistem de clipsuri. Identifici cele 2 clipsuri pe care le apesi si tragi usor de blocul de lumini;
4. Blocul de lumini este conectat cu partea dreapta (blocul de la comenzile radio si stergatoare) printr-un cablu.
5. Pentru a lucra mai usor se scoate si modulul stergatoare pentru a scoate mufele de la firul care face legatura intre cele 2 module. Firul trece pe sub volan.

La mine problema a fost cu acest cablu cu mufe la ambele capete. Unul din fire era aproape rupt si nu mai facea contact.
Am pus firul rupt in mufa, iar acum functioneaza perfect.
Am atasat si poze.

Eu am desfacut si blocul de lumini, iar din cate am observat pe acolo acesta se defecteaza destul de greu, doar daca nu sufera niste socuri. Principala problema apare in general de la mufe si cabluri.

This post has been edited by euroexpert: 30 Jul 2012, 16:18

Attached thumbnail(s)
IMG150.jpg ( Size: 559.07k ) Number of downloads: 1657
IMG151.jpg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 1853
IMG152.jpg ( Size: 927.76k ) Number of downloads: 1722
IMG153.jpg ( Size: 981.78k ) Number of downloads: 1744


--------------------
xxx xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 31 Jul 2012, 13:15
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




cat costa blocul de lumini?


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euroexpert
post 18 Jan 2013, 15:07
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 1 July 08




Gata! A cedat de tot blocul de lumini. Am comandat altul, original, 585 lei cu TVA. Asta e... Am cumparat si o lampa de la numar cu 50 de lei.

This post has been edited by euroexpert: 18 Jan 2013, 15:14


--------------------
xxx xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefix
post 1 Apr 2014, 14:16
Post #7


Posesor de Renault


Group: Members
Posts: 50
Joined: 12 December 10




Am aceeasi problema cu cablajul dintre blocul de lumini si cel de stergatoare, respectiv un fir desprins. Stie cineva daca se poate gasi cablajul respectiv si eventual cat costa? E foarte greu de lipit pentru ca este o mufa ingusta iar firele sunt subtiri sub 1 mm.


--------------------
renault Clio 3 2007 Dynamique 1.6
Laguna 3 2.0 Dci FAP 150
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 1 Apr 2014, 14:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




La un "atelier" de reparatii telefoane mobile ai incercat?


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefix
post 2 Apr 2014, 08:36
Post #9


Posesor de Renault


Group: Members
Posts: 50
Joined: 12 December 10




L-am lipit la un astfel de atelier, se poate lipi cu cositor, dar asa cum e construita mufa respectiva (firele sunt sertizate in mufa), permite foarte greu lipirea acestora si la mine este o solutie temporara. La inceput a stat lipit firul, au mers stergatoarele si luminile, dar nu mai mergea claxonul. Am reparat din nou, a mers claxonul, apoi s-a desprins din nou, deci solutia pe termen lung este inlocuirea cablajului. Si cum am citit ca nu sunt singurul cu aceasta problema, rezolvata desigur in reprezentanta prin schimbarea blocului de lumini cu costuri mari, am zis ca poate gasim impreuna o solutie. Am semnalat la Renault si astept un raspuns daca pot comanda exclusiv acel cablaj. Daca nu, ramane varianta second hand. Stie cineva un loc unde as putea gasi asa ceva? E cablul din postul lui euroexpert de mai sus.


--------------------
renault Clio 3 2007 Dynamique 1.6
Laguna 3 2.0 Dci FAP 150
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 2 Apr 2014, 09:37
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Dar resertizarea grupului de cabluri in pinii mufei (ca sa nu scurtezi doar un cablu din manunchi, a.i. sa stea apoi cablurile tensionate mecanic inegal) nu e o solutie? Pierzi 5mm din lungimea initiala a cablajului.

Uneori pinii se pot scoate din carcasa mufei.

This post has been edited by George Paul: 2 Apr 2014, 09:38


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefix
post 2 Apr 2014, 11:00
Post #11


Posesor de Renault


Group: Members
Posts: 50
Joined: 12 December 10




Da, ar fi o solutie. Dar tot trebuie o mufa similara si un instrument pentru sertizare. Cred ca mai greu gasesc asa ceva decat un cablu bun. Multumesc de raspuns! L-am intrebat pe euroexpert daca mai are cablul vechi, pentru ca el pana la urma a schimbat blocul de lumini cu totul. Poate din doua cabluri rele fac unul bun smile.gif


--------------------
renault Clio 3 2007 Dynamique 1.6
Laguna 3 2.0 Dci FAP 150
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 21 Jan 2015, 15:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Am avut si eu problema asta dar am rezolvat-o in aceasta dimineata. Am fost la un domn (electrician) care mi-a desfacut blocul, era un fir care intra in bloc rupt inainte de intrarea in mufa..l-a facut, a montat blocul si acum merge brici. Faza cum ca blocul vine capsulat si trebuie inlocuit e o vrajeala grosolana. Blocul are niste clipsuri si atata, mai complicat e pana ajungeti la bloc.


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kamasi
post 8 Jan 2020, 11:57
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 November 12




Buna ziua, stie cineva ce tip este conectorul care vine la blocul de lumini la blocul de stergatoare? As vrea sa iau pini sa resertizez cu fire mai sanatoase.
Multumesc


--------------------
daewoo cielo 2006 - is-06-mme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:24
Dacia