Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sugestii monitorizare incarcare FAP si regenerare

IancuMIC
post 18 Feb 2015, 17:55
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




QUOTE(djcristi @ 18 Feb 2015, 13:23)
@IancuMIC , gresit, nu se face la 130 , si nu stiu ce intelegi prin ACTIVA, regenerarea se face doar de ECU (indiferent de viteza) , in mers prin post-injectie , iar pe loc prin al 5-lea injector. Ceea ce zici tu cu viteza de autostrada, este doar in cazuri de urgenta cand se aprinde indicatorul de Speed Request si este aproape plin filtrul, dar si atunci se poate forta o regenerare pe loc pe Diag sau din mers.


Era vorba despre regenerarea pasiva sau spontana; adica aceea fara postinjectie; scuze. Regenerarea activa este tocmai procesul de curatare/regenerare, dictat de ECU.

QUOTE
Le filtre à particules développé par Renault présente l’avantage de pouvoir se nettoyer de façon spontanée lors d’une utilisation prolongée du véhicule sur autoroute, à 130 km/h. Dans ces conditions d’utilisation, la température du moteur, de même que celle du filtre, s’élève. En parallèle, la présence en plus grande quantité, dans les gaz d’échappement, de certains composés à fort pouvoir oxydant abaisse le seuil de température nécessaire à la combustion des particules : le filtre se nettoie alors tout seul, sans recourir à la post-injection – on parle d’autorégénération.


http://www.planeterenault.com/1-gamme/40-t...particules-fap/
Deci, utilizarea cu precadere a masinii la o viteza de genul celei expuse, face ca regenerarea dictata de ECU sa fie tot mai rara, tocmai datorita conditiilor intrunite pentru o regenerare spontana. Dupa cum ai vazut, nu e corecta formularea dumitale conform careia "regenerarea se face doar de ECU"
Despre ce indicator vorbesti?
Suntem pe o arie unde vorbim despre M3, nu?

This post has been edited by IancuMIC: 18 Feb 2015, 18:07


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 18 Feb 2015, 18:57
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




nu are nici o importanta, fap-ul la 1.5dci euro4 (meg2) sau 5 (meg3) functioneaza aprox lafel. despre indicator vezi aici


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 18 Feb 2015, 19:24
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




In concluzie te-ai lamurit macar? Ai dat niste sfaturi eronate, legate de modul si conditiile de regenerare; de aia zic. biggrin.gif

This post has been edited by IancuMIC: 18 Feb 2015, 19:27


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 18 Feb 2015, 20:39
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




stiu ce spui tu, dar in practica nu cred ca se ating acele temperaturi la mers constant cu 130 , unde sarcina e foarte mica pentru motor deci temp mica pe evacuare mai ales iarna, gen 250 de grade.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 18 Feb 2015, 21:00
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




E nevoie de o temperatura a gazelor de minim 350*C pentru ca acele reziduri sa arda; aceasta temperatura se poate obtine, in anumite conditii de rulare.
E adevarat ca nu se obtine o curatare perfecta dar se evita acumularea in filtru; in cazul regenararii comandate de ECU, cu ajutorul postinjectiei, se ating 550-650*C.


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 18 Feb 2015, 23:55
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




@IancuMIC , vara la alergat pe autostrada ar putea sa se obtina acea temp.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 19 Feb 2015, 09:43
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Alergat pe autorstrada inseamna dincolo de viteza maxima legala de 130Km/h presupun. Mai spre 160-170Km/h nu?

QUOTE(IancuMIC @ 18 Feb 2015, 21:00)
E nevoie de o temperatura a gazelor de minim 350*C pentru ca acele reziduri sa arda; aceasta temperatura se poate obtine, in anumite conditii de rulare.
E adevarat ca nu se obtine o curatare perfecta dar se evita acumularea in filtru; in cazul regenararii comandate de ECU, cu ajutorul postinjectiei, se ating 550-650*C.
*

De unde ai aflat de temperatura de 350*C?

This post has been edited by madhorsefuzzy: 19 Feb 2015, 09:48


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 19 Feb 2015, 10:39
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




Nu neaparat; mai precis 3000rpm, in tr. IV.

http://www.carbon-cleaning.com/decalaminer...-particules-fap


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 19 Feb 2015, 14:43
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




aia e defapt o estimare, depinde de motor si de conditiile meteo dupa cum spuneam, o sa urmaresc si eu la viitorul traseu pe autostrada cate grame sunt inainte si cate dupa, in cazul in care nu se face vreo regen activa pe parcurs.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coktavi
post 24 Feb 2015, 20:51
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 16 June 14




Salutare,

Cine a deschis topicul asta a specificat clar "MONITORIZARE REGENERARE FAP".
De oare place romanului sa fie pe langa mereu. Atatea vorbe aiurea offtopic. Daca este cineva admin pe aici, il rog frumos sa faca curatenie.

On topic:

Eu am vazut asa:
In momentul in care se regenereaza FAP-ul , se aude altfel motorul (sunet mai infundat) si pe bord indicatorul de schimbare viteza in treapta superioara nu se mai aprinde in jur de 2000 rpm ca de obicei ci peste 2500 rpm. In momentul ala se face regenerarea in mers la mine. Cred ca asa este la toata lumea.
Va rog sa monitorizati si voi .

Numai bine tuturor.

This post has been edited by coktavi: 24 Feb 2015, 22:17


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 1.5 dci 110 EDC - YY-XX-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 25 Feb 2015, 09:04
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Asta e o informatie pe care nu o stiam (cea cu indicatorul de schimbare care se aprinde dupa 2500 rpm in momentul regenerarii).

Daca se confirma, e un mod de a vedea ca se face regenerarea si e o informatie foarte utila.

Insa, faptul ca nu exista un led special este nasol, pentru ca te intereseaza ca se face regenerarea inainte de a opri motorul, in parcare. In timpul mersului, in general, esti atent la trafic, nu la indicatorul de schimbare de viteza.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rMegane
post 25 Feb 2015, 11:15
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 March 14




QUOTE(roland @ 25 Feb 2015, 09:04)
Asta e o informatie pe care nu o stiam (cea cu indicatorul de schimbare care se aprinde dupa 2500 rpm in momentul regenerarii).
*


Sigur? Acelasi comportament il ai si in rampa.


--------------------
Renault Megane 2014, 1.5dci 95cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Feb 2015, 12:04
Post #43


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Doar ca in rampa chiar daca ai 2500 rpm ... cat timp esti in frana de motor injectia este oprita ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Feb 2015, 12:06
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




frana de motor in rampa? vrei sa zici ca "fortezi" motorul sa o urci. aia cu schimbatul vitezei la alte valori o ai si in depasire.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coktavi
post 25 Feb 2015, 12:21
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 16 June 14




Am sa testez mai amanuntit si iti spun, insa m-am jucat cu indicatorul ala in timpul regenerarii pe drum intins si in forta si normal si nu se aprindea sub 2500 rpm. Cum a terminat regenerarea se aprindea de pe la 1900-2000 rpm.
Daca o judec putin este cat se poate de normal. In regenerare are nevoie de ceva forta pe evacuare, si de aceea te pune sa schimbi mai sus.
Am sa o mai verific si data viitoare si sper sa nu fi fost doar o simpla coincidenta.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 1.5 dci 110 EDC - YY-XX-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Feb 2015, 12:33
Post #46


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(b76bgaarh @ 25 Feb 2015, 12:06)
frana de motor in rampa? vrei sa zici ca "fortezi" motorul sa o urci. aia cu schimbatul vitezei la alte valori o ai si in depasire.
*




Ai dreptate, gresala mea.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 25 Feb 2015, 14:14
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(coktavi @ 25 Feb 2015, 12:21)
Am sa testez mai amanuntit si iti spun, insa m-am jucat cu indicatorul ala in timpul regenerarii pe drum intins si in forta si normal si nu se aprindea sub 2500 rpm. Cum a terminat regenerarea se aprindea de pe la 1900-2000 rpm.
Daca o judec putin este cat se poate de normal. In regenerare are nevoie de ceva forta pe evacuare, si de aceea te pune sa schimbi mai sus.
Am sa o mai verific si data viitoare si sper sa nu fi fost doar o simpla coincidenta.
*



acel indicator se schimba in functie de sarcina (apasarea acceleratiei si conditiile de drum), nu va arata mereu la aceeasi turatie.
se poate observa daca este pe regen prin idle-ul putin mai ridicat si raspunsul mai rapid al acceleratiei , plus un plus de putere, mai ales la plecarea de pe loc.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rMegane
post 26 Feb 2015, 22:55
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 March 14




Pe forumul citroen un membru se lauda ca a facut un sistem cu leduri care sa-l anunte cand temperatura turbinei este ridicata sau cand se face o regenerare. Desi probabil se poate face si la renault, presupune sa faci niste lipituri in calculator.
Mi se pare ca in bord exista un indicator pentru fap dar nu este folosit. Nu poate fi activat din soft? blush.gif


--------------------
Renault Megane 2014, 1.5dci 95cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 27 Feb 2015, 03:19
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




daca citeai postarile mele anteroare aflai pentru ce este acel indicator din bord.

iar unul se poate face oricum, monitorizand pe CAN , e banal cu un MCU.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coktavi
post 27 Feb 2015, 07:50
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 16 June 14




Salutare,

M-am "jucat" cu sagetica din bord pentru schimbarea in trepte superioare si nu am reusit sa o fac sa se aprinda peste 2000 rpm in sus.
Si in sarcina, si in deal si in vale la aproximativ 2000 rpm se aprindea in regim normal (fara regenerare).
La voi in ce conditii se aprindea peste 2000 rpm sa incerc sa reproduc si eu?


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 1.5 dci 110 EDC - YY-XX-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Feb 2015, 11:23
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu stiu de ce am impresia ca relatarile voastre nu au legatura cu FAP-ul . La mine sageata se aprinde de la 1750 ture in sus , DAR depinde cum bag piciorul in pedala . Daca bag de cateva ori mai puternic si schimb turatiile mai sus , pe la 3000 si ceva , sageata se aprinde pe la 2500 , altfel ramane numai pe la 1750 .
La mine niciodata nu a aratat altfel la bord decat ce am precizat mai sus , iar daca vreti o monitoarizare FAP , nu o puteti face decat la modul mai complicat , asa cum au scris si pe Citroen si Peugeot club, mai precis monitorizand temperaturile din FAP , altfel va agatati de o sageata care are legatura cu consumul si nu cu FAP-ul direct si este timp pierdut.
coktavi - la ce te ajuta ca ai face un fel de regenerare statica si fortata a FAP-ului ? Se poate face oricand in service direct din testul CLIP. Din cate stiu masina accelereaza si lucreaza exact cat are nevoie , intre 3000 si 4000 de ture , cam 10-15 minute parca , dar aceste regenerari trebuie sa le faca singurica si fara sa fie fortate.
Ar fi ideal sa ai un beculet la bord care sa-ti indice ca se face regenerarea , dar fara adaptari pe electronica masinii acest lucru este imposibil.
Iesiti cu masinile la drum lung in fiecare weekend , va rupeti 10-15 litri de motorina din buzunar si veti avea FAP-ul curat ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coktavi
post 27 Feb 2015, 11:45
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 16 June 14




Ideea era sa gasim "ceva" dupa care sa ne dam seama ca isi face regenerarea singura si sa nu oprim motorul in timpul acestui proces.
Daca era un indicator in bord ( led) sa sti ca face regenerare era ok, dar nu e.
Nu poti sa stai tot timpul cu tester-ul dupa tine sa monitorizezi x parametrii si astfel sa sti.
In fine, eu mai testez partea cu sageata din bord, si daca e ok , am s-o folosesc ca indicator de regenerare.
Cine are alta metoda mai simpla, bravo lui.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 1.5 dci 110 EDC - YY-XX-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Feb 2015, 12:38
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Toti de pe toate forumurile preocupate de FAP (citroenul , peugeotul , fordul , volvo-ul ... si chiar reno-ul pana in prezent) au ajuns la concluzia ca NU exista o metoda simpla , numai tu vrei sa te iei dupa cum bate vantul pe langa motor si sa o dai ca varianta cea mai buna si testata pentru toti .
Este libertatea ta sa o faci cu masina ta , DAR nu da concluzia ta ca metoda cea mai simpla si exacta pentru ca nu este deloc asa.
Titlul este "Sugestii monitorizare incarcare FAP si regenerare". Tu nu monitorizeze nici o incarcare si nimeni nu o poate face fara un tester CLIP cu valori reale , iar regenerarea o dai la un mare ghici .
Si daca acceptam toti super metoda ta ca fiind una plauzibila , desi nu este o metoda , ci numai o observatie mai atenta , mai departe ce facem ? Stam cu motorul in 2500 de ture la semafor ? Ne plimbam cu masina de nebuni ? Unde ? In traficul de dimineata sau de la ora 18 ? Sau iesim toti pe magistrala si facem coloana , primul si ultimul tinand o pancarda pe luneta : "NU DERANJATI , NOI NE REGENERAM FAP-ul "??? icon_mrgreen.gif
Daca masina ta este din 2014 , poti sa mai astepti pana la cel putin 120.000 km si apoi sa-ti faci griji , multi avem peste 170.000 si incercam sa-l ajutam cum putem , dar cu metode poate mai babesti , mai precis motorina buna , aditivi unde este cazul , talpa cat se poate si iesiri cat mai dese .

This post has been edited by marius80_eugen: 27 Feb 2015, 12:40


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sibian
post 3 Mar 2015, 23:58
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 8 May 08




Cand am postat acest topic am fost putin descurajat vazand ca prima sugestie a fost sa dezactivez fap-ul. Ma bucur vad ca discutia a inceput sa fie mai organizata. Am 170.000 de km la megane 3 si am facut personal cu masina 6000 de km pana acum fara sa mi se aprinda vreodata indicatorul fap din bord. Pana acum nu am realizat cand s-a facut regenerarea iar toba este perfect curata. Merg cu masina in fiecare zi la munca 10 km (5 dus si 5 intors) in traficul aglomerat din Cluj iar ocazional mai ies din oras in weekenduri. In general tin motorul al 2000-2200 de ture si schimb la 2500. O data la 40 de zile fac si un drum Sibiu Cluj unde am si o portiune de autostrada. In Cluj sunt foarte multe taxiuri Megane, Fluence sau Scenic echipa cu 1.5 dci euro 5 cu fap si oamenii nu prea se plang de probleme pe partea de regenerare.

In Familie mai avem un kangoo din 2010, 1.5 dci 103 cai echipat FAP cu 150.000 de km la bord. De 3 ani (de la 125.000) masina e folosit de tatal meu preponderent in oras dar el e obisnuit sa mearga mai turat.

De ceva timp am observat ca toba s-a inegrit si de asemenea se observa o pelicula fina de ulei pe furtunul de admisie turbo in exterior. Sunt situatii cand indicatorul fap se aprinde si tot atunci se simte in aer un miros de ars si incins. E un miros destul de specific masinilor cu dpf pe care l-am observat si la alte marci.

Pe tester am observat si cateva regenerari esuate dat fiind ca masina e folosita pe distante scurte in oras. Ce e interesant e ca la un drum mai lung si in sarcina indicatorul FAP se aprinde sta aprins cateva minute (5-10 min) se simte in aer mirosul de care ziceam mai sus si se stinge singur.

Masina functioneaza perfect normal. Pe perioada de iarna i-am administrat un aditiv pentru FAP dar toba continua sa se înnegreascã usor.











--------------------
Renault Megane 3 / Kangoo 2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 4 Mar 2015, 00:43
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




probabil s-a dus filtrul, nu conteaza ca mergi pe distante scurte prin oras, daca functioneaza corect tot se regenreaza fara sa se aprinda indicatorul de fap (speed request). Megane-ul din semnatura (tot de 103cp) a avut perioade cand mergea doar 2-3 km zilnic (deplasare 2-3 strazi) si nu s-a aprins niciodata acel indicator , are 225mii km acum.

Ce ulei bagi? Asta si motorina conteaza in special (cat si stilul de condus), aditivul pentru FAP e alta balarie comerciala.

This post has been edited by djcristi: 4 Mar 2015, 00:44


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Mar 2015, 23:25
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Cristi orice regenerare incepe si se incheie , este o procedura standard comandata de ECU. Daca procedura incepe si nu are timp sa se incheie , este declarata FAIL si este inmagazinata ca eroare de durata in ECU. Daca ajunge la un numar mare de FAIL-uri , ECU-ul verifica acel grad de colmatare al FAP si normal ca i se aprinde la bord becul de eroare.

Sibian iti recomand un aditiv de la Metabond numit Megasel din cate tin minte. Nu il vand eu , nu fac reclama cu un scop , dar il folosesc de 3000 km de cand am masina . Este 89 lei - 250 ml , nu este un capat de tara , nu se foloseste tot la un plin . Faci un plin cu motorina normala de la Rompetrol sau OMV + exact cat recomanda pe recipient , cam 9 ml la fiecare 10 litri , cum e plin , bagi 60 ml cu o seringa in rezervor apoi faci plinul complet. Recomand sa faci apoi si un drum pe o magistrala sau DN , viteza la maxim legal , folosind acea functie de Cruise Control. Macar 100 km parcursi cat mai constant la 100-130 km/h in treapta 5-a.
Daca nici dupa o astfel de incercare nu se vede nici o imbuntatire , singura sansa ar mai fi o regenerare fortata din testerul CLIP intr-un service si cu ocazia asta acolo vezi si erorile de la regenerari daca are si valoarea de colmatare a filtrului FAP.
Sincer iti spun ca acei km 5+5 ... sunt criminali chiar si pentru o masina pe benzina (care nu ar avea timp sa incalzeasca nici catalizatorul bine) , dar un diesel care are nevoie de mai mult timp pentru a intra in regimul optim de functionare . Macar seara , mai fa si tu un ocol mic , eventual duci colegi pe acasa , mai dau si ei ceva bani la motorina si poate asa rezolvi si tu problemele cu masina.

This post has been edited by marius80_eugen: 4 Mar 2015, 23:30


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 5 Mar 2015, 00:21
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




gresit, in ECU sunt mai multe tabele , unul cu logul regenerarilor complete, unul cu esuate, etc. Becul se aprinde doar daca e aproape plin filtrul (>30g). De exemplu la fiecare oprire a motorului in timp ce se regenera se stocheaza un FAIL, desi probabil s-a regenerat jumate din cantitatea din filtru.

Dupa cum spuneam, eu merg 90% prin Bucuresti, o opresc mereu cand este nevoie (indiferent daca este activa regenerarea) si nu am avut niciodata becul aprins sau sa vad peste 15g in filtru.

uite si 2 poze ca sa intelegi, ca sa vezi cate FAIL-uri am stocate si nu se aprinde nimic.

nu ai ce sa cauti cu aditivi pe o masina cu FAP si injectoare piezo-Siemens, cum este si in cazul lui @sibian , 1.5dci 103cp. Filtru de particule se repara (daca este defect) doar prin schimbare cu unul nou.

in ultima poza, se poate observa secventa prin care porneste regenerarea.

This post has been edited by djcristi: 5 Mar 2015, 00:41

Attached thumbnail(s)
mac_sshot_2014_04_01_at_18.14.27.png ( Size: 113.74k ) Number of downloads: 532
mac_sshot_2014_04_01_at_18.15.00.png ( Size: 112.52k ) Number of downloads: 540
mac_sshot_2014_05_07_at_17.22.24.png ( Size: 126.98k ) Number of downloads: 537


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Mar 2015, 00:55
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Gresit ? Ce e gresit ? Am spus eu ca in ECU nu sunt mai multe tabele ? Ma contrazici pe ceva ce nu am spus sau pe o confirmare a ceva ce am spus ?
Tu , mergi in continuare cate 5 km pe zi , treaba ta , sfatul meu era pentru Sibian , nu pentru tine .
Daca ajungi la concluzia ca singura rezolvare sau INCERCARE de rezolvare se reduce la schimbarea FAP , atunci nu avem ce sa discutam ! Daca omul avea de unde sau chef sa dea acei bani pe FAP , nu ajungea in situatia asta , dar a spus ca nu vrea nici sa-l dezactiveze , ci sa incerce cateva solutii pentru folosirea in continuare fara mari cheltuieli ,mai ales ca nu stie sigur daca FAP-ul este terminat. DACA stia ca este terminat normal ca nu avea decat 2 solutii : inlocuirea sau dezactivarea. Deci NU mai vb. despre aceste doua solutii degeaba. Nu i-as fi dat sfatul cu aditivul daca FAP-ul era terminat , ca era apa de ploaie. S-au scris multe pagini , poate sute pe toate forumurile despre asta , dar in realitate nici o rezolvare concreta , nici o solutie. Personal am inceput sa folosesc aditivii la recomandarea unui prieten , am vazut ca rau nu au facut si ii folosesc in continuare. Poate fac o prostie sau poate ca nu , dar pana in momentul de fata NU au facut mai mult rau decat bine , tinand cont de faptul ca motorina in RO este proasta si dupa comportamentul masinii si al zgomotelor nu consider ca au fac de fapt nimic RAU si nu vb. numaid e cei 3000 de km pe M3-ul asta , ci si de alte sute de mii de km pe alte masini.

Eu i-am dat 2 solutii de testat , fara cheltuieli majore si cu asta am terminat discutia asta cu tine , ca nu are rost .
Tu ai o super masina M3 in haine de M2 (culmea Euro4) , care merge perfect si tie ti se intampla toate problemele de pe topicurile de M3 si la toate ai rezolvare. Personal nu sunt multumit de sugestiile si rezolvarile tale in multe din aceste probleme , astfel incat sunt liber sa-mi spun si eu parerea. NU te intreb pe tine daca esti sau nu de acord , ca nu ma intereseaza. Oamenii sunt liberi sa gandeasca si sa aleaga cu propria minte o incercare de rezolvare a problemelor lor care sunt MULTE si CRED ca nu toate ti s-au intamplat TIE si nici mare mecanic/electronist auto nu te consider tocmai din aceste multe posturi care le ai.
Nu mai considera orice post al cuiva ca fiind in contradictie cu tine , ci considera ca este o ALTA parere si treci mai departe .

This post has been edited by marius80_eugen: 5 Mar 2015, 00:58


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 5 Mar 2015, 01:28
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




fiecare cu parerea lui.

Am spus eu ca am o super masina sau M3 ?! Sau ca mi se inampla problemele din topicurile de M3?

Trebuie sa intelegi ca sistemul FAP functioneaza aproape identic la aceste 1.5dci, fie ca este e4-103cp fie e5-110cp. Deci solutia de care vorbesc eu este general valabila, poti gasi aceeasi parere si din postarile altor useri: daca FAP-ul nu se mai regenereaza nici fortat (cu regen din diag) poti sa bagi tu 100 de aditivi ca nu se va schimba nimic, mai auzisem pe undeva si prostia cu "curatarea FAP-ului", alta chestie de luat banii fraierilor.

Iar parerea meu in general despre aditivi: atata timp cat se merge cu motorina de calitate (ex EfixS) nu vor aparea probleme neprevazute.
Cu FAP-ul lafel, daca se foloseste uleiul recomandat (Elf 5w30 FAP) si nu se merge subturat, nu vor aparea prematur probleme.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nevro21
post 11 Mar 2015, 11:34
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 4 September 04
From: Bucuresti




daca cineva vrea sa stie cum sta cu incarcarea fap-ul , sa imi dee un semn( sunt din bucuresti tongue.gif ) pe privat .

Bafta


--------------------
Renault Megane 3 Combi \ Megane 4 Combi 2009 diesel 1.5 \ 2016 diesel 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 19:08
Dacia