Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pedala Ambreiaj cazuta!, Am ramas fara pedala de ambreiaj

floricelu71
post 4 Feb 2011, 12:43
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 22 June 10
From: Bucuresti




Salut,

Va impartasesc din intamplarea mea cu pedala de ambreiaj care , pe autostrada fiind, a cazut in podea.
Dupa ce am tractat masina la Serus, s-a constatat ca axul de plastic care leaga pedala de pompa de amreiaj prezenta uzura si a iesit din locas.

Rezolvarea.... prinderea cu un colier!

Rezolvarea permanenta consta in schimbarea pedalei, a pompei iar toata distractia costa ~1500 ron.

Asadar daca aveti un pocnet in pedala de ambreiaj sau la un moment dat va cade in podea.... bagati-va sub bord si veti vedea ca este iesit acel ax.
Se poate pune la loc si mers cu grija...
Asta daca vreti sa evitati sa fiti tractati si sa scoateti bani buni din buzunar.

Eu dupa reparatia provizorie am plecat cu masina in Austria iar masina nu a facut niciun fel de probleme!



--------------------
Renault Megane Sedan 2007/1.9DCi/Privilege - B 73 UWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 4 Feb 2011, 13:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Se vede cu ochiul liber sau ai dat ceva jos de sub bord ? Am si eu problema asta cu pacanitul din cand in cand.
Poate pui si o poza...


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 4 Feb 2011, 13:03
Post #3


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Baga capu' sub bord si vezi acolo live toata distractia... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 4 Feb 2011, 14:05
Post #4


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Tija aia de plastic nu ar trebui sa iasa de acolo fara motiv, ca sa se intample treaba asta ar insemna sa cada siguranta de blocare...desi nu vad cum s-ar putea intampla asta unsure.gif ...

This post has been edited by Hack: 4 Feb 2011, 14:05


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Grotesque
post 29 Jul 2016, 21:39
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 29 July 16




QUOTE(floricelu71 @ 4 Feb 2011, 12:43)
Salut,


Dupa ce am tractat masina la Serus, s-a constatat ca axul de plastic care leaga pedala de pompa de amreiaj prezenta uzura si a iesit din locas.

Rezolvarea.... prinderea cu un colier!


*




Exact asta am patit eu azi in mijlocul drumului in centrul orasului.

Cand m-am uitat imediat sa vad ce s-a intamplat, nu mi-a venit sa cred ca acel capat al tijei care se conecteaza la pedala de ambreiaj e facut din PLASTIC! De fapt cred ca toata tija e din plastic.

Am avut noroc si tija a sarit din punctul de prindere dar acea "siguranta" se facuse tzandari, si ea din plastic. Sa ma astept oare ca si la pedala de frana sa fie tot un sistem de asta din plastic ieftin?

Am bagat urechea de la capatul tijei in nitul de pedala de ambreiaj si m-am tarat acasa. De fiecare data cand apasam ambreiajul ma asteptam sa sara din nou. Cand am ajuns am constatat ca o prinsesem invers fata de cum trebuia. smile.gif Macar nu am dat banii pe tractare.


Acum ma gandesc cum sa asigur acea tija in punctul de prindere de pe pedala fara sa fiu nevoit sa cumpar o pompa de ambreiaj pentru ca sigur nu iti vinde nimeni doar acea tija.





--------------------
renault megane II 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 11:08
Dacia