Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Umflaturi in cauciuc, bolfa/galma

gruyuss
post 2 Jul 2010, 13:46
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 26 December 09
From: Tulcea/Bucuresti




am lovit cu roata dreapta-fata o bordura destul de iesita in afara, cred ca am urcat pe ea si roata a alunecat, nu mi-am dat seama exact pt ca s-a intamplat prea repede. janta s-a zgariat iar cauciucul a capatat o umflatura. desi umflatura nu e mare, ma supune la riscul de a face explozie cauciucul in timpul mersului cu viteza ridicata?


--------------------
Renault Megane 3 Coupe dec 2009/Dynamique - B 18 EAJ
cu un caracter de fier as fi ruginit pana acum
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Jul 2010, 13:47
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Anvelopa aceea a facut bolfa.... in traducere s-a rupt insertia si nu mai prezinta siguranta.... poti sa o muti ca rezerva.... si anvelopa de rezerva sa o pui la treaba.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 2 Jul 2010, 17:00
Post #3


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




eu recomand sa cumperi una noua..acelasi tip..si o schimbi..lasi si rezerva noua, in stare buna...cine stie unde faci pana si ai nevoie ca sa ajungi repede la destinatie...cu o rezerva nesigura nu prea merge.... pentru mine o guma de genul este compromisa...si nu as pune nici pe rezerva asa ceva....


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 2 Jul 2010, 20:35
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




ca tot ati pomenit de roata de rezerva.
la megane 2010, roata de rezerva o poti utiliza numai 80 km (temporar), sau este una obisnuita, la fel ca celelalte 4?


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoboM
post 2 Jul 2010, 20:49
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 February 07
From: Bucuresti




La toate versiunile de megane, roata de rezerva este de dimensiuni normale. Difera doar amplasamentul ei....


--------------------
Megane 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 4 Jul 2010, 22:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




La fel am patit si eu,si am fost nevoit sa imi iau doua pe fata ca sa nu aiba uzura diferita ,tot atunci am descoperit ca rezerva e michelin,si nu goodyear,asa ca am schimbat si rezerva,si mi a ramas michelin -ul daca te intereseaza o am la bursa de vanzare si e nerulata.


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruyuss
post 6 Jul 2010, 06:37
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 26 December 09
From: Tulcea/Bucuresti





am fost la o vulcanizare sa rezolv problema, baiatu ala mi-a schimbat anvelopa, dar mi-a aratat ca janta e cam stramba. am acceptat sa mi-o indrepte si am fugit repede acasa, ca ma grabeam. prin oras, la viteze mici, nu se observa nimic.

la o zi dupa asta am iesit putin cu ea pe A2 sa vad cum se manifesta..la peste 110-120 se simt niste vibratii in volan..deci ala n-a facut treaba buna. asta ar fi mai putin important acum. va trebui sa schimb janta pe CASCO dar ma intreb daca e vreun pericol sa folosesti masina, in afara de faptul ca se deterioreaza capetele de bara si servodirectia.

va trebui sa fac cu masina un drum de 300 de km...pentru ca la service colaborez cu dealerul Renault de la Braila.


--------------------
Renault Megane 3 Coupe dec 2009/Dynamique - B 18 EAJ
cu un caracter de fier as fi ruginit pana acum
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 30 Jul 2010, 22:44
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




Cauciucurile de cand nu mai au camera nu fac explozie deci nu iti face griji cu ea.
Galma care o ai la cauciuc daca e pe lateral intr-adevar prezinta un risc real de pana pe viitor daca iei o groapa mai mare, dar cam atat.
Daca nu vrei sa investesti acum intr-un cauciuc nou... parerea mea e sa mergi pe cauciucul asta pana se duce, ca e pacat sa il arunci acum.
Din moment ce ai indreptat janta nu exista nici un pericol la vreun capat de bara sau la servodirectie deci cine ti-a zis asa ceva cam visa.
Faza cu vibratiile usoare poate sa fie de la mai multe lucruri. Vezi sa nu fii indoit vreo bieleta sau ceva la roata cand ai lovit bordura. Varianta 2... desteptul care ti-a facut roata nu ti-a si echilibrat-o. Teoretic daca galma nu e ditai mai animalul genul cat pumnul nu ar trebui sa simti nimic special in volan deci e posibil sa fie doar o chestie de echilibrare ( aici evident daca nu ai galma pe suprafata de rulare si o ai pe lateral... daca o ai pe suprafata de rulare.... naspa, va trebui sa suporti. biggrin.gif )

P.S. Recomandare sincera. Daca te decizi sa schimbi cauciucul fiind vorba si de rotile de pe fata aici evident depinde de cati km ai pe masina dar daca ai peste 25-30 mii km nu iti recomand deloc sa schimbi doar acea roata ci eventual amandoua de pe fata. Motivul este simplu: un cauciuc relativ uzat si celalalt nou inseamna diferenta de tractiune de pe stanga pe dreapta ceea ce este foarte periculos in caz de situatie de urgenta gen manevra de evitare brusca, frana de urgenta pentru ca masina ar fi descentrata la franare/evitare iar ABS-ul/ESP-ul/ASR-ul/EBD-ul vor trebui sa se chinuie ceva ca sa te scoata din probleme. Daca ai pana in 10-15k km nu ai probleme daca pui roata noua. Diferenta nu ar trebui sa fie notabila.

This post has been edited by megax96: 30 Jul 2010, 22:50


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 08:00
Dacia