Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Insulele Canare - Tenerife, destinatii

chcstefan
post 10 May 2007, 15:20
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 11 January 06




As vrea vara asta sa renunt la masina, si sa merg in tenerife. A mai fost cineva pe acolo? Ceva impresii, poze, sfaturi, preturi.


--------------------
RENAULT MEGANE 2004 BICORP
Audi A6 allroad 3.0 TDI 239 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan98
post 11 May 2007, 01:59
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 28 November 04
From: Constanta




e frumos. e ieftin. poti inchiria masina


--------------------
Mercedes-Benz W211 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chcstefan
post 11 May 2007, 07:34
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 11 January 06




cam cat costa pe zi de inchiriat masina. am inteles ca trebuuie sa iti faci asigurare


--------------------
RENAULT MEGANE 2004 BICORP
Audi A6 allroad 3.0 TDI 239 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 11 May 2007, 09:27
Post #4


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




Te duci în Paradis, 'ai ? rolleyes.gif Eeeeeeeeeeeeeeeeh, ce bine de tine ! ...

Să ne povestești și nouă cînd te-ntorci.


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan98
post 11 May 2007, 12:32
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 28 November 04
From: Constanta




http://www.low-cost-auto-rental.com/

are preturi bune am facut o simulare ptr Iulie la inchiriere pe 3 zile

te costa 77 EURO 3 zile un Ford Fiesta 3/5dr , mi se pare pret ok tinand cont ca ai toate asigurarile incluse

daca vrei sa faci simulare alege Spain Canary Islands la locatie si Tenerife Airport - South (TCS) ca pick-up

This post has been edited by Dan98: 11 May 2007, 12:33


--------------------
Mercedes-Benz W211 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 13 May 2007, 15:46
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




Am fost eu acum 4 ani. E foarte frumos, chiar merita. In Tenerife variatia de temperatura anuala e foarte mica, in sensul ca si daca mergi in ianuarie, tot prinzi vreme rezonabila. Si nici in lunile de vara nu e asa de cald ca in alte locuri, deci e foarte placut.

Masini se pot inchiria fara probleme si chiar e indicat sa iei una. Benzina cred ca e cea mai ieftina din Europa. Eu am inchiriat un Corsa pe toata perioada cat am stat acolo. Nu mai stiu exact cat a fost, parca vreo 15 euro pe zi. E mai bine sa faci rezervarea din timp, de pe internet. Asigurarea e inclusa in pret (doar daca vrei Casco, platesti ceva in plus).

Mai citeste de pe internet informatii inainte de a merge. In principiu partea de sud e plina de straini (in special englezi), iar partea de nord (unde se afla si cele 2 orase mari) e mai "locala". In sud e aproape mereu vreme buna, iar in nord se intampla frecvent sa se innoreze si sa ploua.

Insula fiind mica si avand o autostrada foarte utila care practic o inconjoara, neaparat sa te duci in mai multe locuri: plajele faine, locurile de scufundari, vulcanul din centru, Zoo Loro Parque si multe multe altele.


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio 2002
post 14 May 2007, 14:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 September 06




Ceva preturi de acolo?
Cam la cat ajunge un sejur de 10 zile?


--------------------
Renault Clio 2002 / II - if-01-rnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 14 May 2007, 19:04
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Pai pentru un sejur decent sa calculezi cam 1500 EUR de persoana.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chcstefan
post 15 May 2007, 08:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 11 January 06




merci de informatii.


--------------------
RENAULT MEGANE 2004 BICORP
Audi A6 allroad 3.0 TDI 239 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 15 May 2007, 12:44
Post #10


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




In aprilie am fost pentru a doua oara in Tenerife. Prima tura am fost acum 3 ani de sarbatorile de iarna si a fost superb...este perioada pe care o recomand din toata inima deoarece atunci simti intradevar ca ai plecat......pe insula primaverii vesnice!
In acest an am stat o luna incheiata pe cont propriu deoarece am avut bine intiparit in cap ce sa fac si ce sa vizitez in aceasta perioada....datorita primei excursii ded acum 3 ani.
Am cautat bilete de avion ieftine si am gasit din Viena (prima data am plecat din Budapesta) , unde am si parcat masina ....
Insula e superba....mai ales cind este iarna la noi, exista o multime de chestii de vizitat, o multime de plaje tip golf...cu stinci abrupte si peisaje incredibile.
Vegetatia si stincile vulcanice sint fascinante!
A doua oara m-am cazat la o vila care apartine unei nemtoaice de origine romana. In vila are doua apartamente foarte luxoase , cu intrare separata, curte proprie dotata cu mobilier si plantele aferente, sufragerie foarte mare cu bucatarie (ultra utilata),dormitor elegant....cu pat de copil si o baie super misto.
Am platit 40 E pe noapte....in perioada de iarna am inteles ca te mai poti tocmi.
Vila se afla la 600 m de nivelul marii, aerul este super.
Problema este ca ori unde te cazezi, pe malul oceanului sau mai sus, trebuie sa inchiriezi masina (sau daca ai nervi autobusul) , daca nu ai mijloc de deplasare nu ai vazut nimic!
Excursii optionale organizate sint, dar cel mai misto este sa poti vizita singur totul si sa punctezi locurile cele mai importante cu un timp de sedere aflat la dispozitia ta!
Masini am vazut si pe la 60 E pe 3 zile ...chiar si mai ieftin daca iei pe o perioada mai lunga.
Obiective de vizitat> vulcanul, Loro Parque (parc zoologic si botanic cu spectacole de delfini , foci, orca, papagali....) Aquaparq, Plaje in golfuri mici , cu valuri imense2-5m sau cu valuri mai mici., singura plaja intinsa....tip Mamaia- Las America....., Orasele Puerto de la Cruz si capitala Santa Cruzetc
Am obosit...daca mai vreti amanunte va mai spun altadata...eventual va dau numarul de tel pe PM


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 15 May 2007, 13:44
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




Eu am platit pe transport dus-intors (din Anglia, cu avionul) si cazare (3*) 7 nopti cam 240 Euro/persoana. Din Romania cred ca pachetele turistice sunt mult prea scumpe, asa ca recomand sa va cautati singuri un zbor ieftin si sa rezervati tot singuri cazare de pe internet. Mancarea si benzina mi s-au parut foarte ieftine acolo.

Mergeti ca merita si e foarte fain.

This post has been edited by lecar: 15 May 2007, 13:45


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chcstefan
post 17 May 2007, 21:29
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 11 January 06




cu ce companie imi recomandati sa zbor pana acolo si din ce oras (din studiul facut de tine plecatul din viena este cel mai optim?)


--------------------
RENAULT MEGANE 2004 BICORP
Audi A6 allroad 3.0 TDI 239 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 18 May 2007, 07:48
Post #13


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




Prima data am plecat din Budapesta cu Malev si a costat 350 dus intors cu taxe de aeroport incluse.
A doua oara am fost presat de data de plecare si sosire deoarece am avut o perioada mai linistita si am putut sa iau mai mult concediu.
Din aceasta cauza am luat bilete din Viena cu 420 E cu NIKI Air Berlin.
Masina am lasat-o in aeroport Viena in Parkplatz C , care este parcarea pentru timp mai indelungat si am platit la intoarcere 150 E.
Bilete de avion foarte ieftine se gasesc din Germania, Austria....dar trebuie sa stai la pinda sau sa ai pe cineva acolo care sa iti faca rezervari.
Biletele mele din Viena au fost platite cu cardul pe internet de niste prieteni din Austria si eu nu am avut la mina decit un numar cu care m-am prezentat la agentia NIKI de pe aeroport de unde am primit biletele.
Alte amanunte pe PM... sau la telefon


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crystna
post 30 Oct 2008, 12:41
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 30 October 08




Pentru vead: imi poti da mai multe detalii despre vila acelei doamne la care v-ati cazat. Daca se poate un nr. de telefon sau o adresa de mail.
Si apropo cum este vreme in decembrie si ianuarie. Noi vrem sa mergem intre craciun si revelion.
Multumesc,


--------------------
Ford Ford 2007 - 32 YLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jedimisu
post 3 Nov 2008, 21:56
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 October 08
From: Bacau




In Tenerife am fost doar cu privirea din avion si din La Palma, vecinica de-a ei. Canarele sunt frumoase toate, zic localnicii, dar Isla Bonita e una si chiar ai ce vedea. Eu am stat la un fel de pensiune a unor nemti, decent, curat, fara fitze si de incredere. Daca vreti, va zic ceva restaurante ieftine sau, daca mai are carciuma romanca din Botosani pe care am intalnit-o acolo in 2005, va recomnada ea ce si cum.
Potrivit localnicilor, noiembrie e cea mai buna perioada de plaja acolo.

This post has been edited by jedimisu: 3 Nov 2008, 21:57


--------------------
Renault Captur, TCe EDC 2015
Energy flows where attention goes.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newme
post 20 Nov 2008, 19:27
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 November 08




Salut! Am citit din intamplare variile pareri si opinii despre Tenerife de pe acest forum. Eu locuiesc aici pe insula de vreo 2 ani si lucrez in domeniul turismului. Am vazut aici pe forum multe intrebari si multe raspunsuri subiective in ceea ce priveste insula si cred ca as putea sa clarific multe din intrebarile pe care cei doritori sa vada aceasta insula le-ar putea avea.
Daca doriti informatii cu privire la insula, rute turistice, modalitati de cazare mai economice, zone de interes turistic cat si excursii organizate in toate punctele turistice nu ezitati sa ma contactati prodchristine@yahoo.com


--------------------
nu am nu am 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 22 Jun 2009, 15:29
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




O intrebare doar: permisul de conducere normal, cat B, e recunoscut acolo? blush.gif
(Am condus in Germania si Austria, dar nu m-a oprit nici un echipaj, sa fiu sigur ca sunt in regula. La EuropeCar, de unde am luat masina, au vazut permisul si au zis sec..OK! unsure.gif).
Pe site-ul rent-a-car din tenerife scrie asta: * The driver's license must be valid in Europe and must have been issued at least 3 years prior.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 22 Jun 2009, 15:47
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




In principiu este valabil ca doar esti in Spania. Au mai fost cazuri prin Italia unde romanilor li s-a refuzat inchirierea masinilor dar asta nu tine de permis ci doar de neincrederea unor societati de inchiriere fata de romani. Eu am inchiriat peste 50 de masini peste tot in europa si alte continente/insule(incluzand canare) si n-am avut probleme nicaieri. In Particular in canare am folosit avis si europcar, pretul de inchirier fiind de aprox 25-30 eur/zi pentru un polo/leon

This post has been edited by murfi: 22 Jun 2009, 15:49


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 22 Jun 2009, 16:03
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Mda...Avis/Hertz/EuropCar sunt scumpe, in special in august.
Am gasit un Seat Cordoba la 186 EUR/6 zile (la cele de sus, ajungea la 260-300 EUR)


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 22 Jun 2009, 16:10
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Eu am inchiriat un pic in afara sezonului (daca putem numi asa pentru ca acolo este cald tot timpul si turistii nu lipsesc niciodata )si pe perioade mai lungi.
Prefer companiile mari mai ales cand merg in destinatii mai indepartate pentru ca ai cu cine sa discuti daca se intampla ceva. De exemplu ultima data Europcar mi-a taxat combustibilul cu toate ca eu facusem plinul chiar inainte de aeroport. Mi-au rambursat imediat banii dupa ce le-am explicat situatia.
In cazul unui accident care nu ar fi din vina mea nu sunt sigur ca o companie mica mi-ar sustine cauza in fata asiguratorului pentru ca eu sa-mi primesc inapoi cei 800-1000 de euro pe care mi-i va retine de pe cardul bancar.

This post has been edited by murfi: 22 Jun 2009, 16:16


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 5 Aug 2009, 20:11
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Vineri decolez, 5 nopti, 6 zile .... 124.gif Primul concediu dupa 3 ani si jumatate! blush.gif
Repede, sa-mi fac o idee - am inchiriat o masina pentru tot sejurul acolo:
1. Ce e de vazut in Tenerife?
2. Ce de de vazut in Barcelona? (Am o zi si o noapte popas acolo).

Le: Ok...stop, stop! smile.gif)
Masina e inchiriata in Tenerife (trebuie sa ajung din Tenerife Nord Airport pe o plaja din sud, acolo am cazarea - 85 km - plus intoarcerea).
In Barcelona ajung la intoarcere, dimineatza, ma cazez la un hotel, si am avionul spre tara a doua zi (seara la 23:00).

This post has been edited by Madriann: 5 Aug 2009, 20:47


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 5 Aug 2009, 20:31
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




Daca ai inchiriat o masina si pentru Barcelona nu cred ca ai facut o afacere buna. Noi anul trecut am lasat masina in parcare toate zilele state. AM mers cu RATB-ul lor smile.gif
Barcelona - Muzeul Picasso, Mont Juik, Sagrada Familia, Statuia Cristofor Columb, Lantul magazine Corte Ingles si altele....
Tenerife - sorry nu stiu

Attached thumbnail(s)
DSC01031.JPG ( Size: 293.27k ) Number of downloads: 3538
DSC01087.JPG ( Size: 156.44k ) Number of downloads: 3484
DSC01108.JPG ( Size: 174.99k ) Number of downloads: 3451
DSC01094.JPG ( Size: 138.21k ) Number of downloads: 3438


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 5 Aug 2009, 20:38
Post #23


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Nu ai timp sa vezi mai nimic in o zi in Barcelona , totusi ma incumet sa iti dau un sfat .

Ia bilet de o zi la "Barcelona Bus Turistic" sunt doua rute mari ce te plimba prin toata barcelona si macar pe afara o poti vedea .

Asa de o zi , iti pot recomanda sa faci la picior Citat Vuela (Centrul Gotic) si inarmeaza-te cu o harta buna . Dupa masa te poti plimba prin parcul Montjuic unde poti sa mergi pana la castel , sa te plimbi prin gradini , sa vezi stadionul olimpic , iar daca ajungi in week-end cum pleci din parc dupa 3 statii de autobuz normal (nu stiu cat e la cel turistic ) poti sa vezi fantana magica , insa doar in week-end .

Seara , dupa 9, poti sa faci o plimbare pe Rambla si sa continui pana in port si pe malul marii .

Au autobuze de noapte insa cand ajungi la hotel sau unde stai uitate ce autobuz trece pe acolo sunt notate cu N

In spun sincer ca am stat 5 zile in barcelona si am batut-o la picior si tot nu am apucat sa vad tot .

Daca ai alte intrebari ...


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 5 Aug 2009, 20:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Rasfoieste un pic pe aici:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=45039

Treci peste maruntisuri gen unde stati, cume e la nu stiu ce hotel si prostii de astea si opreste-te la descrierile celor ce povestesc impresii de calatorie, ca n-ai timp sa citesti tot. Dar, asa, in 2-3 ore te lamuresti.

This post has been edited by ice cube: 5 Aug 2009, 20:58


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 5 Aug 2009, 20:51
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Pai, multumesc, din poze, Barcelona arata superb smile.gif.
Ideea e ca nu am decat 24 - 30 de ore de vizitat...ma gandeam la ce este un "HAVE TO SEE IT!".
Mai mult stau in Tenerife...am cercetat eu pe Google Earth si ceva pagini turistice, pare fain dar...stiti voi...gusturile lor sunt cam diferite de ale noastre wink.gif. Vroiam parerea unor Romani!


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:26
Dacia