Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pareri cauciucuri Bridgestone B381

dragosbr
post 27 Dec 2007, 16:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 7 November 07




am avut ocazia sa le pun la lucru zilele astea

m-a surprins cat de bine agata pe zapada si ce randament dau la franare in aceleasi conditii

dealerul mi-a spus ca ar fi all season, ce parere aveti comparativ cu good year sau michelin


--------------------
Renault Clio 2007 symbol music
Clio Symbol Music 1.4 8v decembrie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 27 Dec 2007, 19:24
Post #2


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Sunt de vara si ce comporta ca atare pe zapada/gheata/asfalt inghetat. Am avut chiar o intamplare destul de nasoala cand am observat un pieton tarziu pe trecere (a pus piciorul imediat dupa ce a trecut masina din fata), am calcat tare frana, a intrat ABS-ul si am trecut fluierand pe langa el. Asfalt doar inghetat, fara strat de polei/gheata/zapada. Naspa.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MVD
post 27 Dec 2007, 23:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 13 September 07




daca sint fabricate in turcia sant de vara



--------------------
Renault clio2 2005 fidji - MM71 DDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sdj_ro
post 28 Dec 2007, 12:43
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 25 February 07
From: Constanta




si eu aveam impresia ca sunt de vara dar nu sunt:
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...&tireModel=B381


--------------------
RENAULT/BMW CLIO SYMBOL/320D E90 2007 1.5 dci 70cp/2006 2.0 163cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_winner
post 28 Dec 2007, 13:39
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 December 07





Ati vazut undeva ca scrie de cauciucurile B381, 175/65/R14 ca sunt ALL-SEASONS? Cele pe care le am eu pe masina sunt facute in Turcia, si nu mi-au dat nici cel mai mic motiv sa cred ca sunt bune pentru iarna. E adevarat ca pe Google se pot gasi referiri de bine la cauciucurile B381, dar o sa vedeti ca e vorba de alte dimensiuni si produse in fabrici din alte tari - "culmea", n-am vazut sa produca si cauciucuri cu dimensiunile astea pe care le avem noi (B381).

Ale mele aluneca foarte tare cand e umed pe jos, iar de cand e putina gheata - chiar daca intra imediat ABS-ul - masina tot se duce sanie. Solutia ar fi sa punem cauciucuri dedicate sezonului rece - cred ca e o investitie care merita.

Sarbatori fericite!


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin-Bacau
post 28 Dec 2007, 14:01
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 18 September 07
From: Bacau




Sal,

Pot sa va zic ca la prima ninsoare din Bacau nu am mai putut iesi cu masina din parcare decat impins de un vecin,patinam in draci...la prima vedere zici ca sunt bune dar uite ca nu ai baza asa mare in ele...ce-i drept , conteaza mult si cine este la volan ( daca esti BUT nu iesi nici din o balega ...dapai din zapada...)


--------------------
Renault Symbol-Fidji 2007-1.5 dCI/70Cp - BC-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bhal
post 28 Dec 2007, 17:34
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 30 April 07




QUOTE(Bliss @ 27 Dec 2007, 19:24)
Sunt de vara si ce comporta ca atare pe zapada/gheata/asfalt inghetat. Am avut chiar o intamplare destul de nasoala cand am observat un pieton tarziu pe trecere (a pus piciorul imediat dupa ce a trecut masina din fata), am calcat tare frana, a intrat ABS-ul si am trecut fluierand pe langa el. Asfalt doar inghetat, fara strat de polei/gheata/zapada. Naspa.
*



Din pacate am avut si eu aceeasi experienta. La 30 la ora, abia plecasem de la o alta trecere de pietoni, nu am putut sa opresc, fara sa fie gheata pe jos.

La fel, am trecut cu masina aproape total de trecerea de pietoni cu mii de scuze fata de pieton, mii de multumiri ca s-a uitat si mii de injuraturi pentru cauciucuri.


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan Expression + Clima 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tinu
post 28 Dec 2007, 19:16
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 21 February 07




Eu am un symbol din octombrie 2006 echipat cu cauciucuri bridgestone (de vara, mi se pare ca au cod 382).
La prima zapada de anul trecut a trebuit sa fiu impins ca sa urc o panta....
A doua zi mi-am cumparat cauciucuri de iarna si n-am mai avut probleme.
O alta problema: asta-vara am facut o pana urata, n-am mai putut recupera cauciucul si n-am mai gasit nicaieri sa cumpar la fel (aveam rezerva tot bridgestone) asa ca am investit iar in cauciucuri...


--------------------
Renault Symbol expression 2006 (octombrie) 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jfo
post 29 Dec 2007, 14:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 5 November 06
From: Bucuresti




Fratilor parerea mea e ca astia echipeaza masinile cu cei mai ieftin eu unul dupa 10000k mi-am luat alte anvelope e adevarat nu erau bridgestone ci good-year gt 2 niste porcarii de caucicuri pe umezeala la 0 viteza modesta vreau sa va zic ca am intrat in derapaj, asta fiind vara .


--------------------
Renault Megane 3 Limited /Clio-Hatchbach/ Limited 2016/110Cp DCI/2001 65 Cp
D C i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 29 Dec 2007, 21:18
Post #10


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Si eu am tot Good Year GT2, dar sunt multumit de ele. La nevoile mele eu zic ca sunt bunicele. Am mers cu ele si pe uscat, si pe umed, si pe zapada, si s-au comportat ca niste cauciucuri de vara! icon_mrgreen.gif E cert ca nu sunt cine stie ce... Bridgestone B381 cred ca este fratiorul vitreg al Good Year GT2 tongue.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bdiac
post 30 Dec 2007, 13:18
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 11 August 07




eu tot bridgestone am! si mi-a zis cel care mi-a predat masina ca sunt allseason si sa imi iau neaparat cauciucuri de iarna, cel putin pe fata. mi-a zis ca astea se intaresc la frig , si stau aiurea pe zapada....sper sa nu am probleme, caci unii zic ca dc sunt noi, iarna asta le pot folosi, dar la anul......creca imi iau de iarna!numai bine!


--------------------
.......... ........... ................
fidji, 1,5dci, 85cp, phase 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Dec 2007, 16:07
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




40 de mii de km cu bridgestone: rezistente la uzura (pe spate mai merg 15 mii de km), rezistente la gropi, pana acum nici o galma, taietura, nimic, in schimb insa sunt rigide la asfalt, pe umezeala necesita atentie sporita, nu mi_au inspirat incredere, pe zapada sunt foarte proaste, si montanele sunt mai bune in astfel de situatii. In offroad la fel, te innisipezi, innamolesti usor. Ca anvelope de varâ pentru drumurile noastre sunt foarte bune.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 1 Jan 2008, 17:33
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




same here... mi se par ok cauciucurile a mea tot cu gt2 a venit are 72000 si pe spate inca mai le am pe cele originale cam uzate cei drept biggrin.gif Vreau sa mi iau goodyear eagleF1 pe fata (au auzit ca sunt bune) si mut gt2 nou dupa fata pe spate smile.gif


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 2 Jan 2008, 18:46
Post #14


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




1700 km cu Bridgestone B381 ... sa mor de stiu sau ma intereseaza de-s de vara sau "ol sizan"

urcat si coborat orice ... in limitele bunului simt (nu patinoar) ... nu zic ca n-au dat rateuri dar m-am descurcat ... cred ca este ffff importanta latura umana ... accerezi brusc sau nu, franezi prea tarziu si nu folosesti frana de motor etc.

si cu gume de iarna, daca acclerezi sau franezi ca gogomanu', te duci de nu te vezi ... tot prudenta te scapa de cautat asigurarea prin sertare

apropo ... iarna 2008-2009 n-o fac fara gume de iarna ca pe astea le rod pana atunci


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
master17r
post 4 Jan 2008, 15:51
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 January 08




Muntele Mic, dupa Craciun: panta, un strat mic de zapada, asfaltul ridicat peste nivelul marginii prapastiei, drumul ingust. Am reusit sa ies dar facea motorul ca toti dracii ca mi-era frica sa nu fac o excursie cu botul in marginea drumului. In rest, nu mi-e frica sa merg mai tare cu masina, chiar si pe zapada sau la-9 C. Pana o sa dau de polei probabil. blink.gif

LATER EDIT: BTW, nu exista DELOC cauciucuri Bridgestone All-Season.
Recomandare: Cauciucurile de iarna merg superb si vara, doar ca e nasol la peste 120 km/h.

This post has been edited by master17r: 4 Jan 2008, 16:31


--------------------
Renault Symbol dec 2007 1.4 75CP Music - TM....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rhunder
post 4 Jan 2008, 16:37
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 15 August 06
From: Bucuresti




cauciucurile de iarna se pun iarna si cele de vara ..vara.
Am facut vara asta obligat cu cauciucuri de iarna pe spate si am vazut cum se comporta la temperatura ridicata (si nu vreau sa amintesc cum se tocesc cauciucurile de iarna)
Ca sa nu mai vorbim de zgomot..si chiar consum.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 - b25wzj
Clio II 2005 1.5 DCI 65
Megane Prima 1.6 16V - temporar! :)
VW Golf V 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solidu
post 31 Jan 2008, 14:40
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 27 November 07
From: Pitesti




Si eu am de astea. Pe de o parte mi-a intrat ABS de nenumarate ori pe asfalt fara polei dar frig afara, aderenta proasta la cea mai mica urma de zapada framanatata sau batatorita, dar pe de alta am venit pe autostrada de la bucuresti la pitesti cu 110 km/h fara nici cel mai mic derapaj pe zapada necuratat deloc cam de 10 cm (poate am avut noroc, am vazut cateva masini iesite in sant) si am iesit cu ele din zapada pana la pragul masinii cu ceva efort evident. Am doar 10000 cu ele. SUNT DE VARA TOATA ZIUA. EU STIU CA PE ALEA ALL SEASON SUNT TRECUTE SEMNE DE NOROI, ZAPADA SI UMEZEALA CEVA. AM INTREBAT SI LA SERVICE LA RENAULT SI A ZIS CA DACA NU ARE SEMNELE ASTEA NU SUNT ALL SEASON SAU DE IARNA.

This post has been edited by Solidu: 31 Jan 2008, 14:42


--------------------
Renault/Ford Symbol/Focus Fidji dCi 70 CP, 2007/ Titanium 1.6 TDCI 2008 - AG-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Studebaker
post 31 Jan 2008, 21:48
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 30 December 06




1. Am facut o pana urata (de fraier ce-am fost) si nu am reusit sa gasesc decat 391.....ca cica 381 nu se mai fabrica. Totusi 391 are alt desen decat 381.
2. Am aderenta proasta.....


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 2005 Expression
Am avut candva stramosul lui Clio: Dacia 1100.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 31 Jan 2008, 22:42
Post #19


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Iarna asta am prins zapada si cu B381 si cu Sava Eskimo. Nu exista nici un fel de termen de comparatie intre ele. Cu Sava am reusit sa traversez chiar o portiune acoperita cu gheata sticla. Patinau, a trebuit sa merg incet, dar a trecut. Cu Bridgestone nu ma mai miscam de-acolo. Daca mai prindeti zapada (prin tara, ca in Bucuresti nu mai e nici un semn), schimbati-le.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tanaka
post 3 Feb 2008, 10:40
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 January 08




Eu am la ambele masini bridgestone - de la prima echipare dar le folosesc doar vara cand sunt excelente pe asfalt uscat. Iarna am firestone winterhawk si chiar nu sufera nici o comparatie. Este diferenta de la pantofi de bal la bocanci smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2007 fidji 1.5 dci 80 cp / 2008 fidji 1.4 8v 75 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Feb 2008, 11:30
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Deci s-au scos din fabricatie???
Sa le f... m.... in k...., ca eu nu pun anvelope diferite pe masina mea. In cazul asta, la primavara le rotesc fata-spate si merg asa, si cand se uzeaza toate, trec pe Goodyear GT2, ca tot sunt 157 ron.

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Feb 2008, 11:32


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryry
post 6 Feb 2008, 10:16
Post #22


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




Eu am trecut iarna asta grea cu cauciucurile din fabrica. Mai greu la plecari de pe loc pe zapada de 20 cm cum era in Bucuresti dar s-au descurcat, mai ales ca nu am ABS... Bine adevarul este ca sunt noi . Deci la anul probabil ca nu o sa se mai descurce la fel de bine si o sa trebuiasca sa iau de iarna .

This post has been edited by ryry: 6 Feb 2008, 10:17


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 6 Feb 2008, 12:39
Post #23


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




@ryry: nici eu nu am avut probleme iarna asta cu ele, fiind noi si conducand responsabil si prudent totusi ....

am remarcat ca, afara fiind cca +2 grade, +4-5 grade ... pe aici ... oricum sub +7, daca carosabilul e putin umed, aderenta e ffff proasta ... mi-a fugit putin botul masinii intr-o parte ... acvaplanare, dure iarna fiind de vara... ce sa mai zic, se cunoaste

o senzatie super naspa la viteza de cca 80 km/h, drum drept .... dai de portiunea umeda si simti ca botul masiniii sare nitel spre dreapta sau stanga


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryry
post 6 Feb 2008, 18:58
Post #24


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




mda ... citisem undeva ca sunt excelente in conditii de ploaie, dar probabil nu si cand temperatura exterioara scade .


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 6 Feb 2008, 21:26
Post #25


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




s-ar putea sa faca minuni pe ploaie ... da' dincolo de +7 grade ...
in definitiv, bridgestone nu e chiar ultima firma de pe Pamant

apropo, apa aia era intr-un pasaj ... deci e posibil sa fi fost acolo mai putin de 2-4 grade cat imi arata bordu' .... stiu eu, sa fi fost 0 si sa fi fost gheata amestecata cu apa ...


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Feb 2008, 10:22
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Sunt excelente pe draku in conditii de ploaie, mai bune sunt montanele. Inca de cand avea 1000 de km masina am simtit ca pierde aderenta intre Iasi si Vaslui pe drumul ala. Si era Iunie, si n-aveam cine stie ce viteza pe acolo, ca erau curbe.
De bine de rau insa se dovedesc rezistente la craterele de pe drumurile noastre, cred ca poti sa le tii pana la sarma si nu vor face galme.

This post has been edited by Laurentziu83: 7 Feb 2008, 10:23


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hashcip
post 13 Mar 2008, 16:45
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 31 October 07




stie cineva cum pot cumpara si eu o asemenea anvelopa? bridgestone b381?
am masina de o luna si una din anvelope a "cedat". pana ma cert cu Renault ca trebuie sa mi-o schimbe pe garantie vreau sa imi cumpar eu una la fel avand in vedere ca celelalta sunt noi(1900 km)
curios ca am cerut sa o cumpar la Ipso Ploiesti si mi-au zis ca nu pot sa ma ajute.
de ce oare vin echipate cu asemenea anvelope daca nu ai de unde sa le cumperi?


--------------------
renault symbol 1,5dci 85 cp 2008 fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 13 Mar 2008, 16:49
Post #28


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Incearca la magazinele de profil. (si cand spun asta nu ma refer la Renault, ci la magazinele care se ocupa cu comercializarea anvelopelor). Cum s-a intamplat sa ti se duca cauciucul? unsure.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 13 Mar 2008, 17:13
Post #29


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Incearca aici.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hashcip
post 13 Mar 2008, 17:31
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 31 October 07




ms
Pai treaba sta cam asa
La 3 saptamani de la punerea in circulatie (1006 km) aud fal-fal
Service, constatare, poze et.
O portiune cam cat palma din calea de rulare dezlipita de pe anvelopa ( ceva de genul la cele resapate).
Parerea mea defect de fabricatie ca doar nu eram nebun cu masina de 3 saptamani sa merg ca nebunu prin gropi si chiar daca ar fi asa am mai mers cu masini si am mai dat si in gropi dar nu am mai intalnit asa ceva decat ca urmare a defectului din fabricatie
Parerea lor o lovitura puternica in groapa
Acum intervine urmatoarea intrebare: desi janta este perfecta si anvelopa nu a pierdut aer (mai mult in portiunea cu pricina nu este nici un semn de deteriorare ca urmare a unei lovituri puternice care sa produca dezlipirea caii de rulare de pe partea de rezistenta) ce sanse voi avea sa le demonstrez contrariul in cazul in care vor delibera ca este vina mea?


--------------------
renault symbol 1,5dci 85 cp 2008 fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:34
Dacia