Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spalare masina, Cum e mai bine sa speli masina?

eugenTL
post 12 Nov 2012, 20:20
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Arexons folosesc si eu "polish" care de fapt inlatura pete care la spalatorie nu ies; ceara care da un luciu f ok si lasa suprafata alunecoasa si solutie pt jante.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VDR
post 20 Mar 2018, 22:35
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 March 18





Discutia este extrem de lunga si poate fi abordata in diferite metode, detailerii inraiti de pe afara fiind din categoria produse fara numar, lirele sa curga pe masina si apoi in canalizare. Fiind vorba de Romania si venituri evident mai mici, multi tind sa se uite la pretul pe care o spalare il atinge de asta o sa incerc sa fac un mini tutorial legat de felul in care eu va recomand sa va spalati masinile. Este adresat majoritar celor care nu au aparat de spalare sub presiune si nici nu stau la casa.

La self wash
0. Jet de apa - iarna daca masina are sare sau material antiderapant pe suprafata ei . In cazul in care masina are pamant in zona aripilor am aceeasi recomandare
1. Prespalarea.

Prespalarea reprezinta pulverizarea pe suprafata lacului murdar al masinii al unui amestec de apa si " detergent de prespalare ". Se poate face folosind sampon auto sau direct substanta de prespalare.
1. Varianta de buget, foarte ok - Sampon Auto ProX - cel verde diluat intr-un pulverizator . Culmea, pH neutru.
2. Valet Pro Citrus Pre Wash - varianta dedicata prespalarii care presupune si un pret mai ridicat.

Pulverizatorul.
1. Varianta de buget . Eu va recomand jucaria de mai jos care poate fi achizionata din dedeman
https://www.dedeman.ro/ro/pulverizator-de-m...g4008/p/7037955
2. Variante dedicata pentru cei care fac detailing
https://ingrijireauto.ro/56-pulverizatoare-si-recipienti

Eu am pulverizatorul din varianta " de buget " dar si pulverizatoare dedicate detailingului.

Lacul trebuie sa fie cat mai rece in momentul prespalarii. Daca masina este calda eu va recomand un jet de apa inainte de spalare.

2. Jet de apa
3. Spalarea, care se poate face in doua metode in acest context.
a. Metoda celod doua galeti
b. Folosind Optimum Wash and Wax.

a) Metoda celor doua galeti presupune sa aveti la voi, doua galeti ( costa 5 lei una in Dedeman ) sau puteti alege variantle utilizate de detaileri. O galeta cu apa curata cealalta in care aveti apa si sampon auto.
Dupa ce masina este prespalata, cu ajutorul unei manusi de microbirba se spala fiecare element in parte.
- se introduce manusa in galeata cu apa si sampon auto
- se curata fara forta mecanica un elenet mic ( aripa, usa )
- se intorduce la final manusa in galeata cu apa curata ( eventul cu mana indepartati pe cat se poate de mult murdaria acumulata )
- se stoarce manusa
Procesul se repeta cu urmatoarele elemente de exterior.

Recomandari
- incepeti din partea superioara a masinii catre partea inferioara
- daca manusa acumuleaza mizerie vizibila, o puteti clati de cate ori doriti pentru a obtine rezultatul cel mai bun.
- pragurile si partile inferioare este bine sa le lasati pentru final, necontaminand manusa inutil.

Puteti folosi atat samponul de la ProX cel verde la 2 litri, fiind varianta de buget.
Sau ceva de mai mare calitate Koch Magic Shampoo la 1 litru . Sincer prefer varianta la 1 litru care nu este in amablajul original pentru ca .... am acelasi produs dpdv calitativ doar ca mai mult si la un pret mult mai mic.
Manusa de spalare pe care o recomand

b. Daca masina a avut mizerie superificiala pe suprafata ei si sunteti oarecum in graba mai exista o varianta din partea celor de la Optimum.
Optimul Wash and Wax - se face o dilutie de Optimum fie prin metoda celor doua galeti ( in loc de sampon se foloseste optimum wash and wax,.
Intr-un pulverizator faceti dilutia de Optimum wash and wax, pulverizati pe elemente iar la final stergeti elementul.

Prima varianta, folosind metoda celor doua galeti, avantajul consta in faptul ca nu mai este nevoie sa clatiti masina ci doar sa o stergeti direct.
Exemplificare
https://youtu.be/XOxm59zDr1g


A doua varianta, presupune ceva mai multa atentie fiind o varianta de spalare contraindicata masinilor foarte murdare care isunt acesteasunt acestea adrul acestui proces sunt acesteasunt acestea
https://youtu.be/r2CWgCeFphk


Nu recomand sa curatati o masina cu murdaria celei din clip direct cu Optimum Wash and Wax ci eventual dupa o prespalare. Clipul l-am aratat pentru a vedea metoda de curatare.

Facand un bilant
Koch Magic Shampoo - dilutie 50 ml la 10 litri apa - pret 38 lei
ProX dilutie de pana la 100 ml sampon la 10 litri apa. - pret 14 lei
Optimum Wash and Wax dilutie 30 ml la 7.5 litri de apa - pret 50 lei pentru 250 ml sau 120 lei pentru 950 ml.

Optimum prezinta un avantaj pe care o sa il discut in cele ce urmeaza.

4. Jet de apa in cazul utilizarii samponului sau lipsa in cazul optimum wash and wax
5. Dupa spalare este recomandata folosirea unui Quick Detailer dupa fiecare spalare pentru a ajuta procesul de stergere si pentru a evita aparitia de zgarieturi, suprafata in timpul stergerii fiind " lubrifiata ".
Cel mai ok produs pentru fiecare spalare este Optimum Wash and Wax din punctul meu de vedere.
- in cazul in care masina mai prezinta mizerie pe suprafata ei, elementele sunt protejate in timpul stergerii
- stergerea se realizeaza mult mai usor, iar elementele pot fi finisate mult mai ok
- dupa spalare, prima tura cu masina presupune ca apa din din unzele zone ale masinii sa manjeasca usile, barile. Poate fi folosit acasa pentru a finisa elementele exterioare ulterior uscarii prin intermediul curentilor de aer.

Ale variante
- sonax brilliant shine detailer
- o ceara lichida in pulverizator albastru care se gaseste si la Carrefour sau in statiile Peco Petrom. Este un producator italian al caruit nume nu il mai retin.

6. Stergerea
Prosop de stergere - http://www.pro-detailing.ro/pro-det...avet...-cm-p-1745.html
Si/Sau lavetele addictive - http://www.detailinggeek.ro/microfibre/8-l...-addictive.html


Din cate se vede nu am recomandat spalatoriile de cartier. De ce ?
- spuma activa - de proasta calitate care curata superifical fiind o zeama de prespalare. Ramane un strat de mizerie care alaturi de laveta lor de " piele de caprioara " provoaca zgarieturi fine ceea ce determina in timp " panza de paianjen " pe suprafata lacului .
Ceara lor lichida ..... alta gluma.

Nu am recomandat nici produsele celor de la self wash. De ce ?
- sapon auto de proasta calitate si spuma activa la fel de proasta calitate in general.
Ceara lor lichida - aceeasi gluma ca la cele de cartier.

Exista totusi spalatorii self wash cu produse ProX, care ofera calitate ceva mai mare.

Spuma activa - curata masina de protectie - fie ea ceara sau protectie ceramica. In acelasi timp nu curata eficient lacul la nivelul necesar stergerii.
Afecteaza elementele de exterior in special cele cromate. Nu de putine ori acestea raman patate sau deterioare definitiv.

Buretii de spalare - suprafata lor neteda determina zgarieturi prin faptul ca mizeria nu are unde sa se duca, ramane pe suprafata buretelui . Cu toata lubrifierea samponului, tot apar zgarituri.

Am folosit produsele celor de la self wash - 2 ture de spuma/sampon. La care se adauga si o prespalare cu sampon ProX.
Nu am sters masina, self wash-ul fiind aproape de casa, am bagat masina in garaj si am trecut la o curatare cu Optimum Wash and Wax + lavetele additive.
rezultatul se vede clar, restul de mizerie ramasa pe masina. Am utilizat 2 lavete de 40x40, acestea fiind facute la fel de " praf " pe toate fetele.
detailing.jpg ( Size: 208.67k ) Number of downloads: 204


This post has been edited by VDR: 20 Mar 2018, 22:36


--------------------
Audi A3 2011 1.4 TFSI Stage 1 Powertech - BZ14VDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muale
post 29 Jun 2018, 12:07
Post #213


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 12 October 15
From: Bucuresti




cateva notari la postul de mai sus:
-nu confundati sampon auto cu spuma activa, difera gradul de lubrifiere si puterea de curatare. prespalarea se face cu spuma activa si jet de apa.
-pulverizatorul il alegeti in functie de ce pulverizati cu el, unele cedeaza rapid daca se folosesc solutii puternic acide/bazice. pt spuma activa folosesc gama albastra de la kwazar.
-la metoda celor 2 galeti, ajuta sa aveti pe fundul galetii un "grit-guard" , un grilaj ce ajuta sa tineti mizeria pe fund, cand agitati apa. astea se cumpara sau se pot face daca sunteti cat de cat priceputi in a manui un cutter si un tub de lipici.


--------------------
Renault / VW Kangoo / Golf 2008 / 2001 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 20 Jul 2018, 14:32
Post #214


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(VDR @ 20 Mar 2018, 22:35)
Nu am sters masina, self wash-ul fiind aproape de casa, am bagat masina in garaj si am trecut la o curatare cu Optimum Wash and Wax + lavetele additive.
rezultatul se vede clar, restul de mizerie ramasa pe masina. Am utilizat 2 lavete de 40x40, acestea fiind facute la fel de " praf " pe toate fetele.
detailing.jpg ( Size: 208.67k ) Number of downloads: 204

*



Ai folosit doar 2 lavete pentru a spala toata masina cu ONR? huh.gif

La ONR sau ma rog OWW in cazul tau, se foloseste 1 prosop de panou.

This post has been edited by Mutzunache: 20 Jul 2018, 14:36


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:31
Dacia