Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages « < 21 22 23 24 25 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

b34uen
post 7 Sep 2020, 10:20
Post #661


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




In mod sigur sunt de prin ani 50 fabricate la Resita. Ce sa mai impingi ca i-au sarit rotile daca au pus 10 vagoane.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Sep 2020, 10:35
Post #662


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




posibil, eu pe sitreul ala citisem de917... Dar dupa cum arata si eu as zice ca are niste cuceriri mai moderne ale tehnici aburului decat la 917


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Sep 2020, 08:02
Post #663


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




14 septembrie 1895-14 septembrie 2020
Data de 14 septembrie este una care a pus România pe harta feroviară internațională. Pe 14 septembrie 1895 a avut loc inaugurarea podului peste Dunăre între Fetești și Cernavodă, proiectat și construit de inginerul Anghel Saligny.
Acesta a fost construit între 1890 și 1895 pentru a asigura legătura feroviară între București și Constanța, fiind la acea vreme al doilea pod peste Dunăre. Primul era Podul Franz Josef din Novi Sad, situat la 955 de km în amonte și inaugurat în anul 1883.
La multi ani lu' Podu' Anghel Saligny!

<span class='edit'>15 Sep 2020, 10:13:</span>
https://newsweek.ro/actualitate/foto-a-ajun...85cL9bwaCx6oLKI

Primul trin la aeroportul otopeni

This post has been edited by dizzy: 15 Sep 2020, 09:13


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Sep 2020, 22:38
Post #664


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Un articol foarte interesant despre noua cale ferata Gara de Nord - Aeroportul Henri Coanda:

https://www.construim-romania.ro/2020/09/17...-cadenta-de-10/


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Sep 2020, 07:57
Post #665


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




misto articolul, nu doar lamentari ci si solutii.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Sep 2020, 19:02
Post #666


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@einstein1984

Omul este foarte tare. Pe site-ul indicat anterior vei gasi si alte articole scrise de el.

Revenind la articolul despre trenul catre aeropror, acesta este disponibil si pe Contributors. De data asta, insotit de comentarii interesante, inclusiv ale autorului:

https://www.contributors.ro/solutie-trenuri...de-10%e2%80%b2/

This post has been edited by gibonu: 18 Sep 2020, 19:02


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 18 Sep 2020, 20:22
Post #667


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Din cate știu eu, o să verific cu cei din AFER, soluția cu sarma deasupra nu este agreata de cei din aviație, exista pericolul sa o agate vreun avion care zboară prea jos.
Puteau folosi soluția cu sina laterala de curent ca la metrou pe zona din aeroport până la magistrala.
La cum e proiectata soluția, nici trenulistii nu cred in viitorul ei.
Dar hai sa o vedem full pe asta și pe urmă or monta ei niste macaze că nu o fi capăt de lume.
De-abia aștept să merg cu trenul asta

This post has been edited by dizzy: 18 Sep 2020, 20:36


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Sep 2020, 21:22
Post #668


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@dizzy
Chiar te rog sa te interesezi la AFER despre problema trenului electric si a traficului aerian. Pare o discutie interesanta.

In rest, proiectul este bun, insa, asa cum se intampla in RO, era loc si de mai bine.
Si eu abia astept sa fie gata.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Sep 2020, 08:09
Post #669


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Am fost sambata la gara de nord cu piciul sa facem trainspotting. Google lens nu a recunoscut o rama X72500 (imi zicea ca e poza in gara), a trebuit sa apelez la un amic care le stie pe de rost si am aflat cu stupoate ca spre brasov circula niste automotoare f sexy si retro construite in anii 60... Aparent au motoarele originale Saurer conform cu siteul MArub unde au fost reconditionate.
Cu si mai amre stupoare am aflat ca in seria respctiva, denumita si caravelle, francezii aveau un automotor cu turbina de elicopter (turbomeca de 880 cai) si diesel in celalat caat cu Vmax de 180k/h (150 constant in exploatare). Asta in anii 60!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Sep 2020, 09:01
Post #670


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Avioanele, de exemplu, au durata de viata altfel calculata, poti gasi avioane din anii 60 inca in exploatare, probabil ca si la trenuri e la fel.
Probabil ca o sa ajung curand pe la AFER sa vorbesc cu ei si ii intreb.
La cum au proiectat solutia pentru tren, nu se asteapta sa aibe trafic prea mare pe acolo, vor fi probabil maxim doua trenuri in pendul.
Daca vor prinde la public, probabil ca se va trece la solutia cu doua linii (scuze limbaj, nu stiu termenii din cai ferate). Resurse exista, asa cum zice si articolul citat de @gibi;
Este evident ca au facut o improvizatie pentru Campionatul european de fotbal 2020 -2021.
Totusi avand in vedere distantele mici pana in Gara de Nord, de pana in 15 km, nu consider ca e chiar cea mai rea varianta posibila;
As fi preferat o gara subterana, sau macar la nivelul solului, electrifciata, de unde sa plece tren spre: Bucuresti, Pitesti, Craiova, Constanta, Brasov, Galati, Iasi; dar atat s-a putut pana acum. Daca solutia asta va avea succes, prespun ca se va extinde.
Fac o paranteza aici, am venit de mai multe ori cu autobuzul de la Otopeni, inclusiv cu familia. A fost ok, m-a lasat la Pta Presei Libere, si de acolo cu 335 pana acasa. Am facut cam o ora, consider timpul acceptabil

This post has been edited by dizzy: 21 Sep 2020, 09:01


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Sep 2020, 16:52
Post #671


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Postat de @IRONICK pe topicul dedicat primarilor:
https://www.g4media.ro/proiect-pentru-reali...a-in-13-or.html

Comentariul lui @dizzy:
"@ironick, cam de ce as vrea sa fac cu trinul 13 ore cand as putea face 3 cu avionul?
N-am frica de avion, nu-mi place in mod deosebit trenul, care ar fi explicatia?"


@dizzy
Nu au inteles conceptul.
In cele 13 ore, acel tren nu opreste doar la Berlin, Lyon si Barcelona, ci opreste si in alte orase de pe traseu. Adica deserveste zeci de orase din Europa, din cel putin 3 tari: Germania, Franta si Spania. Asta daca n-o trece traseul prin Elvetia sau prin Benelux.
Este putin probabil ca intre zecile de orase deservite de acel tren exista si curse de avion directe.

In alta ordine de idei, 3 ore cu avionul nu este chiar exact.
Cele 3 ore sunt timpul efectiv de zbor, intre decolare si aterizare, insa ai uitat sa iei in calcul ca la aeroport trebuie sa ajungi cu doua ore inainte de decolare (pre-covid).
Plus alte doua ore (de acasa la aeroport si de la aeroport in centrul orasului de destinatie). Nu cred sa existe vreun aeroport in centrul orasului, insa garile centrale sunt in centrul orasului in majoritatea oraselor. Sau sunt oricum mult mai aproape de centru comparativ cu aeroportul.
Asadar, cele 3 ore de fapt sunt 7 ore, conform calcului de mai sus. Asta daca nu prinzi vreun ambuteiaj in traficul rutier spre / dinspre aeroport.

Cand pleci in concediu, da, te doare la basca, insa daca pleci cu treba, nu-I chiar asa de bine. Daca ai un zbor cu decolare la ora 06:00 inseamna ca te trezesti la ora 03:00.
Iar in tren poti foarte bine sa dormi in vagonul de dormi si sa ajungi fresh a doua zi la destinatie. Adica un neamt care pleaca cu treaba la Barcelona, se poate urca in tren la Berlin la ora 19:00, apoi lucreaza, citeste, vede filme, etc cateva ore, apoi doarme ca la el acasa in pat, iar la ora 08:00 a doua zi coborara din tren la fel de odihnit precum colegii sai spanioli cu care trebuie sa lucreze.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Oct 2020, 09:36
Post #672


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Pare o veste buna. In Europa civilizata deja se apllica, ramen de vazut cand se va conforma si CFR Calatori, care nu sta prea bine la transportul bicicletelor in tren.

"Negociatorii Consiliului și ai Parlamentului European au ajuns joi la un acord provizoriu cu privire la reforma propusă a drepturilor călătorilor feroviari.

Acestea vor încuraja companiile feroviare să ofere servicii mai multe și îmbunătățite. În spiritul Green Deal, pasagerii vor avea dreptul să își ia bicicletele la bordul trenurilor, ca regulă generală. Pentru a facilita acest lucru, companiile feroviare vor trebui să creeze un număr adecvat de spații pentru transportul bicicletelor la bordul trenurilor lor. "


Sursa si mai multe detalii:
https://clubferoviar.ro/bilete-pentru-intre...le-pasagerilor/

This post has been edited by gibonu: 2 Oct 2020, 09:36


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 3 Oct 2020, 17:22
Post #673


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Auzisem de mult ca ar exista un pasaj pietonal peste calea ferata, paralel cu vechiul pasaj Basarab, care inca mai e folosit de oameni, si care ar ajunge in Giulesti. Azi eram cu bicla prin zona, asa ca... hai sa vad daca mai e.

Nu e asa greu de gasit. De pe Calea Grivitei, undeva in dreptul statiei de metrou, se face o straduta ingusta si slab circulata. In capat, in dreapta, e pasajul.


20201003_123017.jpg ( Size: 628.8k ) Number of downloads: 368


Pasajul e 100% metalic, facut din structura tip cornier si asamblat cu nituri. Podeaua e facuta din foi de tabla care nu sunt identice. Latimea e cam de 2 m, lungime - sa zic 70-80m, poate 100. Nu am idee cand a fost construit.

20201003_123117.jpg ( Size: 673.58k ) Number of downloads: 370
20201003_123214.jpg ( Size: 709.52k ) Number of downloads: 362



Pasajul traverseaza toate liniile ferate, dinspre Calea Grivitei si ajunge in spatele blocurilor din Giulesti. Spre sud se vad Gara de Nord, podul Basarab, Casa Poporului, noua catedrala.

20201003_123342.jpg ( Size: 945.58k ) Number of downloads: 367


In apropiere sunt cladiri administrative. Una din ele pare mai noua, sau e renovata relativ recent. Se pot vedea chiar si canale in care stau tehnicienii si repara de dedesubt vagoanele si/sau locomotivele. In rest, cladiri si hale industriale, cu service si tot ce presupune intretinerea trenurilor. Cladirea imensa verde probabil ca e un astfel de 'service'. E si un turn de apa, sa nu depinda de apa cu debit nesigur a municipalitatii. Lucratorii isi vad linistiti de treaba, unde se poate se mai motaie - aici oamenii se trezesc cu noaptea-n cap.

20201003_123353.jpg ( Size: 879.98k ) Number of downloads: 379
20201003_123406.jpg ( Size: 793.24k ) Number of downloads: 51
20201003_123537.jpg ( Size: 565.19k ) Number of downloads: 49


La un moment dat din pasaj se desprinde o scara ce duce la nivelul solului. M-am gandit sa cobor, dar probabil ca cineva mi-ar fi spus ca n-am ce sa caut acolo.

20201003_123553.jpg ( Size: 965.78k ) Number of downloads: 53


Vagoanele stau cuminti, isi asteapta plecarea la Iasi, sau la Craiova, sau Brasov. Garniturile alb cu portocaliu nu le-am vazit pana acum, le-as fi remarcat.

20201003_123707.jpg ( Size: 934.32k ) Number of downloads: 54


...

Intotdeauna mi-au placut vagoanele cu etaj. Alegeam etajul, era vizibilitatea mai buna, lumina mai multa. Jos nu-mi placea, eram parca apasat de greutatea de deasupra.... Si-mi placea si mirosul trenului, un amestec de fier, uleiuri, plastic si textile, imbibat cu diverse arome ale calatorilor. Capetele vagoanelor erau zgomotoase si nesigure, oamenii fumau si intotdeauna venea un iz dinspre toalete. Dar in compartiment era cald si bine, radeam si vorbeam despre ce vom face, scoteam sandvisuri pregatite atent si desfaceam si o sticla de suc. Cand ne-am mai marit eram cu ochii dupa 'berebaieti', niste tineri ce vindeau bere in tren, carate in masive sacose de rafie. Era rece si buna. Strigau 'beeere baieti !!!"si asa le-a ramas numele.
.....

Pe sub pasaj trece o locomotiva alb cu albastru, pare destul de noua. Face cateva manevre, motorul diesel suna foarte frumos!


20201003_123753.jpg ( Size: 908.89k ) Number of downloads: 57


Sub pasaj sta si o locomotiva veche, probabil nu mai e folosita. Are si claxon! Cateva precautii sunt vopsite direct pe ea, dar timpul le-a sters partial.

20201003_123817.jpg ( Size: 837k ) Number of downloads: 52


Ajung la capatul pasajului. Cat am stat pe el au trecut 4 oameni, si un tren pe dedesubt. N-ai cum sa nu te gandesti ca, acum 25-30 de ani, locul asta forfotea de trenuri ce se succedau la minute, de lucratori ce se invarteau cu treaba (sau nu), de miile de oameni ce ieseau si intrau in Bucuresti. Si de mine imi amintesc, cum vedeam blocurile de pe Grivitei - gata, da bagajul jos! Am ajuns!

20201003_124030.jpg ( Size: 517.59k ) Number of downloads: 56


Cobor cu bicicleta in brate, ies pe o straduta. Un steag al Rapidului, ponosit si decolorat, atarnat la o poarta, imi reaminteste de anii '90, de Giulestina, de unchiu-meu, mare rapidist (Dumnezeu sa-l odihneasca). A, si ultimul meci de fotbal l-am vazut pe stadionul acum demolat, la invitatia unui prieten rapidist, cand a batut Rapidul pe Sportul cu 3-0.

In dreptul stadionului un batranel cu ochi vii se uita la noul stadion ce se construieste.

This post has been edited by Bicicleta galbena: 3 Oct 2020, 17:29


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Oct 2020, 18:07
Post #674


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Bicicleta galbena

Foarte tare, atat plimbarea cat si povestea

"Garniturile alb cu portocaliu" cred ca sunt "Tren Cupla Etajat" fabricat la VFU Pascani.
Apar aici niste poze: https://www.electroputerevfu.ro/modernizare.php

Le-am mai vazut prin Gara de Nord.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Oct 2020, 22:21
Post #675


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Nu te intreba nimeni de nimic teoretic, ala-i peronul haltei Grivita. Se vede si cladirea in stanga pozei. Daca nu ma insel, aia e halta.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Oct 2020, 06:52
Post #676


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Cererea sa nu fie sarma pe deasupra nu e de la feroviari deci e din alta parte sau distanta extrem de scurta nu justifică economice ale electrificarii.
Merge trenul? A fost cineva cu el?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 5 Oct 2020, 06:59
Post #677


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Tata - cred ca ai dreptate, se vede ca e un peron amenajat, are stalpi de iluminat etc.
Gibi - alea sunt!



This post has been edited by Bicicleta galbena: 5 Oct 2020, 07:02


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Oct 2020, 10:10
Post #678


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 5 Oct 2020, 08:52)
Cererea sa nu fie sarma pe deasupra  nu e de la feroviari deci e din alta parte sau distanta extrem de scurta nu justifică economice ale electrificarii.


Mersi.
Din pacate, cel putin deocamdata va fi doar legatura strict intre aeroport si Gara de Nord.
Daca ar fi fost gandita mai bine, poate ar fi fost posibil sa lege aeroportul si cu alte orase.

Sa speram ca vor asigura macar o freceventa a trenului la 30 de minute si nu la 50 de minute cum s-a vorbit pana acum.

QUOTE(dizzy @ 5 Oct 2020, 08:52)
Merge trenul? A fost cineva cu el?


Din cate stiu, deocamdata nu circula trenul (cu pasageri).
Spune Bode ca s-ar putea da in folosinta pe 12.12.2020, odata cu intrare in vigore a noului mers al trenurilor. Insa, aici nu stiu ce sa spun, sunt multe variabile:
- ca nu este gata in totalitate;
- ca o fi vreo prostie biocratica in vreun regulament de cale ferata si nu poti pune un tren nou pana nu se schimba mersul trenurilor;
- are caracter politic in contextul alegerilor din 06.12.2020 (daca se vor tine) in sensul ca o inaugureaza pe mai devreme ca sa arate "cat de destepti suntem noi


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 13 Oct 2020, 09:25
Post #679


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Deci putem sa-i zicem inaugurare la misto?
Deci mersul trenurilor se poate schimba? Ciudat, n-as fi zis, credeam ca-i lasat de zei, daltuit in piatra.
Si il mai inaugureaza atunci o data? Cum face?



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Oct 2020, 10:11
Post #680


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pe vremea cand mersurl treurilor era tiparit inteleg de ce nu se putea schimba, ca trebuiau retiparite si nu stia toata lumea ca ala vechi e expirat, dar azi?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Oct 2020, 10:16
Post #681


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Vezi ca si ala tiparit se schimba. Aparea anual, scria pe el pana la ce data era valabil.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Oct 2020, 10:25
Post #682


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Evident, dar nu puteai la 2 luni de la aparitie, cat ala era inca valabil sa bagi alta cursa. Asteptai sa expire si bagai in ala nou.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 13 Oct 2020, 17:40
Post #683


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 13 Oct 2020, 11:16)
Aparea anual, scria pe el pana la ce data era valabil.
*


12 mai, daca-mi amintesc bine. Nu stiu cum au hotarat data.





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 Oct 2020, 22:09
Post #684


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 13 Oct 2020, 11:25)
Deci putem sa-i zicem inaugurare la misto?
Deci mersul trenurilor se poate schimba? Ciudat, n-as fi zis, credeam ca-i lasat de zei, daltuit in piatra.
Si il mai inaugureaza atunci o data? Cum face?


Despre inaugurare pe bune trebuie sa-l intrebi pe Bode, nu pe mine.

In rest, discutia era despre oportunitatea schimbarii mersului trenurilor, nu despre posibilitatea propriu-zisa de schimbat.
Si mai clar: nu se schimba mersul trenurilor din cauza incapacitatii unui primar de a gestiona traficul in oras.


QUOTE(einstein1984 @ 13 Oct 2020, 12:11)
pe vremea cand mersurl treurilor era tiparit inteleg de ce nu se putea schimba, ca trebuiau retiparite si nu stia toata lumea ca ala vechi e expirat, dar azi?


Se schimba si pe vremea cand exista doar tiparit pe hartie.
Am patit-o eu in 2002, cand am fost prima data cu bicicleta pe Transfagarasan. Planul initial era sa plec la Pitesti (nu era tren direct la Curtea de Arges) cu un tren pe la ora 04:30. Insa, cand am ajuns la gara am aflat ca acel trenu nu mai circula de cateva luni. Asa ca mai stat in gara pana pe la ora 07:00 cand era primul tren spre Pitesti.

Mersul trenurilor tiparit exista si azi, se gaseste la agentiile CFR [si probabil la gara].

Din cate stiu, mersul trenurilor este valabil 1 an si se schimba in in prima parte a lunii decembrie.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Oct 2020, 10:02
Post #685


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Mai auzim si lucruri bune.

"Un contract pentru 100 de locomotive Softronic la export în Suedia, către operatorul Green Cargo, a fost semnat recent de constructorul craiovean.

Aceasta este șansa Softronic de a investi în inovare și de a se extinde pe piața feroviară din Europa cu noi tehnologii. România își continuă tradiția feroviară îndelungată, fiind una dintre puținele țări din lume producătoare de locomotive. România va întoarce astfel favorul Suediei, care acum 50 de ani ne-a vândut licența pentru locomotivele electrice ASEA, produse în peste 1.000 de exemplare la fosta Electroputere Craiova
."

Sursa si mai multe detalii: https://clubferoviar.ro/locomotive-softroni...port-in-suedia/


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Dec 2020, 10:39
Post #686


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Mai apar si vesti bune de la CFR Calatori:

"CFR Călători testează instalarea rastelurilor pentru biciclete in automotoarele Siemens Desiro."
Sursa si mai multe detalii: https://mobilitate.eu/cfr-calatori-testeaza-biciclete/

Pare foarte tare acel sistem cu culisare, sper sa fie ok rezultatul final.

Si, daca s-a inceput la Sageata Albastra, poate se extinde si la alte tipuri de vagoane. De exemplu, cum ar fi cele cu doua banci pe care te poti sprijini si o masa intre ele, care azi sunt total inutile si ocupa loc aiurea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Jan 2021, 12:25
Post #687


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Instituție de prestigiu în cadrul CFR, închisă după peste 8 decenii de existență ! ⚠️⚠️⚠️
Înființat la CEFERIADA din 1939 și inaugurat de însuși regele Carol al II-lea, Muzeul CFR este închis de către autorități după 82 de ani de existență !!! Asta tocmai în 2021, #AnulEuropeanalCăilorFerate. Iată cum “cinstește” România Anul European Feroviar. Un model clar de AȘA NU ! ❌❌❌ Într-o vreme în care incultura, prostia, non-valorile ne domină iată că segmentul culturii mai primește o lovitură grea prin închiderea unei embleme în istorie feroviară și patrimoniu. CFR- Istorie și cotidian dorește să tragă un semnal de alarmă în privința aceasta în contextul în care proiectul nostru se bazează în cea mai mare parte pe valorile promovate de un muzeu feroviar, proiect care conservă și promovează istoria și patrimoniul CFR. 🚂🇹🇩
Ministerul Culturii, prin Direcția de Cultură a Municipiului București, a închis Muzeul CFR din Capitală în baza Legii 311/2003 (legea muzeelor) din cauză că nu ar fi acreditat. Instituția a fost și amendată. Contactat de CFR- Istorie și cotidian, directorul Muzeului CFR-Mircea Dorobanțu ne-a declarat că instituția prin CENAFER va trebui să parcurgă etapele ca muzeul CFR să devină temporar măcar o colecție publică, acest titlu presupunând pentru început etape mai ușor de parcurs față de statutul de muzeu ca apoi să fie parcurse toate etapele birocratice ca muzeul care a luat naștere în 1939 să fie acreditat.
Este inadmisibil cum în secolul XXI, în Anul European al Căilor Ferate, o țară membră U.E. și cu mare tradiție și istorie feroviară își închide una din CĂRȚILE DE VIZITĂ ale CFR, o instituție emblemă cu peste 8 decenii de existență. Sperăm ca aceasta închidere să fie cât mai scurtă și să NU reprezinte un prim pas spre începutul sfârșitului..Sperăm ca toate pragurile birocratice să fie traversate cât mai repede și toate demersurile să fie îndeplinite cu succes ca Muzeul CFR să revină cât de curând la o formă sau alta de organizare care să îi permită să continue tradiția colosală pe care o are de 82 de ani !
Despre povestea înființării MUZEULUI CFR în cadrul CEFERIADEI din 1939 am scris în vara lui 2020 în rubrica de ANIVERSĂRI FEROVIARE de pe site-ul nostru. Articolul poate fi citit aici:👉 http://cfristoriesicotidian.ro/aniversari-feroviare/
Iar despre muzeul CFR și comorile pe care le adăpostește am scris într-un amplu articol despre MUZEELE FEROVIARE ALE ROMÂNIEI din octombrie 2020. Întreg articolul poate fi citit aici:👉 http://cfristoriesicotidian.ro/muzeele-feroviare-ale.../


Pacat, era frumos!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Jan 2021, 10:59
Post #688


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@dizzy
Sunt si aici niste detalii: https://clubferoviar.ro/ministerul-culturii...his-muzeul-cfr/

Imi este cam neclara treaba. Nu acuz pe nimeni, insa cei de la Muzeul CFR nu stiau ca traiesc in RO unde trebuie sa te ingropi in hartii?

Si mai tare mi se pare asta din articolul de mai sus:

"Mircea Dorobanțu se întreabă retoric unde au fost funcționarii Ministerului Culturii atunci când Muzeul a fost obligat să scoată locomotivele de epocă din depourile aparținând CFR Călători. Concret, în urma unui control al Curții de Conturi la operatorul feroviar de stat s-a decis că aceste locomotive pot sta în depouri doar dacă plătesc chirie.

Inițial, Curtea de Conturi a cerut recuperarea ”prejudiciului” rezultat din plata chiriei pe mai multe decenii. Apoi, în urma unor decizii ale instanțelor, s-a decis că nu trebuie plătit din urmă, dar că locomotivele trebuie scoase din depouri. A urmat o operațiune de executare silită, iar la finele anului trecut, la ultima rectificare bugetară, Ministerul Transporturilor a alocat fonduri pentru relocarea lor.

Locomotiva Călugăreni a fost dusă în curtea Muzeului CFR, iar alte două, care fuseseră la depurile din Galați și Brașov, au ajuns la CENAFER Iași, acolo unde spațiul era ceva mai generos decât în alte orașe din țară.
"


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Feb 2021, 14:17
Post #689


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




https://m.hotnews.ro/stire/24580210?fbclid=...Su0YUzC_EVqn_kQ

​În ultimele trei decenii s-au închis pentru traficul de pasageri mai bine de 40 de linii secundare de cale ferată ce au în total peste 1.700 km. În unele locuri oamenii s-au trezit de pe o zi pe alta că nu mai au tren și s-au orientat către mașini și microbuze, în alte cazuri declinul a fost lent, vitezele au scăzut fiindcă infrastructura s-a degradat și vitezele medii au ajuns și la sub 25 km/h. În multe cazuri a fost rea-voință, în altele s-a încercat salvarea căii ferate, dar nu s-a reușit. În articol puteți citi pe larg despre locurile pe unde trenurile nu mai trec și despre cum s-a ajuns aici.

Peste 40 de linii secundare au dispărut în ultimii 30 de ani din Mersul Trenurilor, cele mai lungi având 100 km și cele mai multe în jur de 30-50 km. Două dintre secțiile unde nu se mai circulă aveau linii electrificate, lucru deloc de neglijat într-o țară care nu a mai electrificat nimic după 1989.
Au fost mai multe etape de închideri de secții: o parte au fost închise de CFR Călători între 1997 și 1998, o altă etapă a fost în 2012 și apoi în 2018. În ultimii ani operatorii privați au ieșit de pe mai multe secții, motivând că sunt prea puțini călători: la acest capitol un val consistent de ieșiri a fost în 2015 și altul în 2018.
Pe unele linii infrastructura era atât de învechită încât vitezele medii erau de numai 20-25 km/h, astfel că trenurile făceau nepermis de mult chiar și pentru distanțe mici de navetă de 30-40 km. Nu facem la timp reparațiile, iar asta s-a văzut și pe magistralele mari, dar mai ales pe liniile secundare.
Multe dintre secții au urmat un traseu al declinului similar: industria a decăzut, au circulat tot mai puțini oameni, linia nu a mai fost reparată și vitezele au ajuns să fie mult mai mici decât în anii 80. Gările au ajuns în paragină, trenurile au devenit tot mai rare și mai scurte. În unele cazuri autoritățile chiar s-au zbătut să salveze căile ferate, dar era prea târziu și astfel de cazuri sunt rare.
Simbolul neputinței de a repara infrastructura este podul de la Grădiștea, de pe linia București-Giurgiu care nu este reparat, deși au trecut peste 15 ani de la prăbușirea sa. Cel mai recent pod care s-a prăbușit și a scos trenurile de pe o secție este între Brașov și Întorsura Buzăului.
Un alt caz celebru este linia Ilva Mică - Rodna Veche pe care trenurile au revenit cu mare fast în 2017, dar au fost retrase cinci luni mai târziu. S-a investit prea puțin în modernizarea liniei, astfel că trenurile făceau în 2017 aproape 50 de minute pe 21 de km, mult mai mult decât acum 80 de ani.
În multe cazuri retragerea operatorilor de pe linii au fost anunțate că doar câteva zile înainte, astfel că oamenii au fost nevoiți să găsească rapid alte variante. Nu în puține locuri au prosperat firmele cu microbuze care practicau și tarife mai mare decât la tren.
În afară de 4-5 exemple probabil că trenurile nu vor mai reveni niciodată pe cele peste 40 de secții descrise mai jos, mai ales că pe o parte dintre ele liniile au fost demontate.
Unele secții au fost extraordinar de greu de construit, cum ar fi Vâlcele - Bujoreni Vâlcea sau Deva - Brad. Pe unele au circulat în trecut și trenuri accelerate, dar și internaționale de lung parcurs. Pe unele secții mai circulă în prezent doar trenuri de marfă.




--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Feb 2021, 18:00
Post #690


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@dizzy
Foarte interesant articolul. Am vrut sa-l postez si eu dar tu ai fost mai rapid.

Chiar si dupa finalizarea podului de la Gradistea (vor lucra la el austriecii de la Porr) sa nu ne entuziasmam prea mult de calea ferata spre Giurgiu.

In primul rand, presupun ca restului liniei (neelectrificate) nu se gaseste intr-o starea prea buna avand in vedere ca trenul nu a mai circulat pe acolo de ceva ani (parca pana acum vreo 5 ani era un tren pe bucata Giurgiu - Gradistea).

In al doilea rand, linia asta este in prinicipal pe bucata Bucuresti Progresu - Giurgiu. Am inteles ca pe bucata Bucuresti Nord - Gradistea - Giurgiu (atunci cand exista pod la Gradistea) trenul facea cu aprox. 30 min mai putin comparativ cu azi (ocolul pe la Videle).

Ramane de vazut daca prin implicarea autoritatilor locale (Jilava, 1 Decembrie, Adunatii Copaceni, etc) se vor infiinta niste curse de autobuz catre calea ferata si coordoante cu orarul trenurilor sau ceva park and ride. Poate asa, navestistii din zona vor prefera trenul pana la gara Progresu in locul aglomeratiei din traficul de pe DN 5 la intrarea / isesire din Bucuresti.

In alta ordine de idei, refacerea caii ferate Snagov - Balotesti - Bucuresti Nord ar fi un mare avantaj pentru toti cei care stau in zona extinsa Snagov (bineinteles cu niste autobuze colelate cu trenul si cu niste park and ride).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
48 Pages « < 21 22 23 24 25 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:20
Dacia