Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot suspensie, Bataie la trecerea peste denivelari

rino
post 3 May 2008, 18:46
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Am desfacut plasticaraia de sub volan, ocazie cu care am localizat un zgomot de arc la rotirea spre dreapta (aproximatin 45 grade) (la fel ca si cloncanitul pe piatra cubica in miscare - tot spre dreapta) in zona piulitei de presiune a sistemului de regraj sus jos si in profunzime a volanului.

Sa fie oare cele doua zgomote (cel de arc si cloncanitul) date de aceeasi cauza?

Acum (fara plastice) zgomotele sunt mai clare si sunt din habitat (coloana de directie).

La viteze mici cloncanitul e un fel de scartait.


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 3 May 2008, 20:32
Post #62


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




"La viteze mici cloncanitul e un fel de scartait"

Rino eu acum cateva zile am desfacut bordul si implicit plasticul de sub volan pentru ca aveam probleme cu o clema de acolo care cloncanea enervant.Cu aceasta ocazie am observat ca (cel putin la modelul meu ) intre scoica de plastic de sub volan si coloana de directie este pun un polistiren ce se muleaza perfect pe aceasta - poate de acolo scartaitul si cloncaneala.


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 3 May 2008, 22:28
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Scoica de care spui tu e deja data jos (am vazut si polistirenul)

scartaitul e de metal pe metal.



4 May 2008, 13:04:
Nu am joc in volan.


... cred ca ma las pagubas

This post has been edited by rino: 4 May 2008, 13:04


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrA
post 16 May 2008, 23:59
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 20 January 08




Am citit tot topicul insa nu am gasit (cel putin nu am vazut) pe nimeni care sa aiba exact aceleasi simptome.

Masina are 24.000 km.

Am un scartait in partea din fata a masinii (imi pare ca din partea dreapta). Se manifesta doar la viteze de 5-10-15 km/h pe denivelari sau la plecari lente.

Dupa asa zisa constatare de la service si un intreg "control" (in repetate randuri, pana au ajuns la o concluzie!) mi-au spus ca bieleta are joc si ca aceasta ar fi cauza scaraitului. Am schimbat bieletele (de altfel in acelasi timp si celebra fulie).

Scartaitul a ramas. Amploarea confuziei celor de la service depaseste cu mult rezumatul care l-am facut. Un intreg circ.

Aveti idee ce ar putea avea? Macar sa stiu clar ce sa le indic , la ce sa se uite. Degeaba ma duc in service pentru constatari samd.

Iar ca supliment cand dau un sfert de tura volanul spre dreapta se aude un fel de scrasnet infundat (nu metalic, greu de descris, un huruit). Doar in acel punct al rotatiei. La problema asta nici nu s-au mai obosit sa se "uite".

Mai bine imi luam alta masina !!!


--------------------
Renault Megane II 1.6 / Megane IV Sce 1.6 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 17 May 2008, 09:39
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




nu suna a flanse amortizor??? mai ales daca apare la rotatie de volan! ...asa presupun, poate gresesc


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrA
post 17 May 2008, 11:28
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 20 January 08




Din ce am citit pe topicul cu flansele daca asta ar fi fost cauza ar fi trebuit sa apara un fel de "clinchet" la maxim dreapta - stanga sau scartaituri partea din fata dar la viteze mari, daca nu ma insel (am citit multe topicuri ieri ,posibil sa gresesc).
Oricum pentru orice eventualitate cand ma duc la service o sa le spun sa se uite si la flanse.

Nu-mi dau seama daca cele doua fenomene ,cu volanul si cu scartaitul sunt din aceeasi cauza. Sunetele sunt destul de distincte ,cel de la volan si cel facut pe denivelari..

17 May 2008, 17:51:
Am mers azi impreuna cu cineva. Cel de pe locul din dreapta spunea ca respectivul "scartait" in timpul mersului pe denivelari la viteza mica ar veni de unde din centru sau stanga. Deja ma depaseste total chestiunea. Daca 4 controale mecanice ale masinii nu au identificat chestiunea ...

This post has been edited by MrA: 17 May 2008, 16:51


--------------------
Renault Megane II 1.6 / Megane IV Sce 1.6 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adox0101
post 18 May 2008, 19:51
Post #67


ex r19, ex clio2, ex megane 2


Group: Members
Posts: 83
Joined: 26 December 07
From: miercurea ciuc




aceleasi probleme.. ne lovim de incompetenta celor de la service renault. asta da o nota proasta masinilor care dupa parerea mea sunt printe cele mai bune


--------------------
renault Laguna 2, 2.0 DCI, 150 CP, initiale Paris 2.0 dci 150cp, 2007 - CT09YCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 19 May 2008, 21:52
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




MrA ... doar patru controale? (cam putine). Schimbat flanse amortizor pe garantie exista o imbunatatire dar nu s-a rezolvat. Deci poate fi numai din caseta de directie sau coloana de directie. Ca sa fii propriul tau mecanic trebuie sa ai simturi bune .... urechi de megane smile.gif


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 20 May 2008, 11:46
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




@adox0101 si @MrA : mai scartaie si bordul la imbinariile lui cu magnificul plastic standard. Du' masina pe niste damburi si mergi cu 4-5 km/h sa vezi atunci scartaieli.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 20 May 2008, 13:53
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Avani daca nu stii de ce te bagi? Serios!

Ai impresia ca scartaitul metal pe metal sau cloncanitul poate fi din plasticaraie?!

Ei bine TE INSELI!

Daca postezi pe thread-ul asta din cauza ca e pe prima pagina de la MEGANE II, atunci am rugamintea sa nu o mai faci.


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 20 May 2008, 14:01
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Nu am dat o rezolvare a problemei pentru ca nu cunosc solutia. Postul meu nu s-a referit la initiatorul topicului ci la cateva posturi mai sus.
Solutia nu se cunoaste, pentru ca nu se cunoaste problema. Eu am spus constatarea care a fost valabila la mine, la o problema asemanatoare

Deasemenea a nu se retine ca ii contrazic pe cei care au acest cloncanit, scartait .. etc, incercand sa-i conving ca ar fi de la plasticul slab din interior. Daca s-a intele asa ceva, imi pare rau. Deasemenea, nu sunt interesat de nr-ul de posturi pe zi, luna, an, astfel activitatea mea pe forum nu consta in primul topic => primul post. Asadar remarca ta nu o consider binevenita.

This post has been edited by Avani: 20 May 2008, 14:15


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrA
post 20 May 2008, 22:17
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 20 January 08




Am "studiat" mai bine problema.
Toate simptomele observate (nu stiu daca sunt din aceeasi cauza cu siguranta) :

1. La un sfert de tura dreapta se aude un vag huruit infundat (parca ar trepida arcul de la roata)

2. Scartait metalic la trecerea peste denivelari cu viteze mici (5-10km/h) ,mai concret cand se tensioneaza amortizorul de parte dreapta). In panta face mai des si rar in viraje.

3. Se aude un click (nu totdeauna) la rotatie maxima

Suspectez flansa.

A doua varianta : bieletele barii antiruliu.

A treia : bucsele?!

Doar presupuneri.

Urmeaza o vizita in service (iar) pentru verificarea acestor presupuneri. Cu mult noroc poate se indura sa identifice cauza la al 5lea control mecanic dry.gif

This post has been edited by MrA: 20 May 2008, 22:23


--------------------
Renault Megane II 1.6 / Megane IV Sce 1.6 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 20 May 2008, 22:25
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




pai nu chiar asta e un test pt flanse??: un amic roteste de volan si tu tii mana pe arc, daca trepideaza/vibreaza sunt flansele. Gresesc? parca asa am citit pe topicul dedicat



--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu27
post 20 May 2008, 22:25
Post #74


membru


Group: Members
Posts: 239
Joined: 6 July 06
From: baia mare




Primele 2 simtome -flansa rulmentului.


--------------------
renault sedan2 2004 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrA
post 20 May 2008, 22:30
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 20 January 08




Multumesc smile.gif

In cazul in care intarzii reparerea problemei ,fiind flansa rulmentului , ce consecinte mai pot aparea ? Se mai strica ceva sau asta e singura consecinta neplacuta, scartaitul ?

This post has been edited by MrA: 20 May 2008, 22:31


--------------------
Renault Megane II 1.6 / Megane IV Sce 1.6 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu27
post 20 May 2008, 22:39
Post #76


membru


Group: Members
Posts: 239
Joined: 6 July 06
From: baia mare




Eu am mers destul de mult cu flansele praf - aproximativ un an-deci se poate.
Acum am problema cu un joc la bieleta dreapta, dar nu cred ca se leaga.


--------------------
renault sedan2 2004 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrA
post 20 May 2008, 22:40
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 20 January 08




Abia am schimbat bieletele , cca 5 zile distanta. smile.gif

This post has been edited by MrA: 20 May 2008, 22:41


--------------------
Renault Megane II 1.6 / Megane IV Sce 1.6 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dani_covaci2006
post 21 May 2008, 00:17
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 May 08




sal.am avut aceeasi problema.rezolvat prin inlocuire telescoape...

21 May 2008, 00:19:
scuze am uitat pt Adrian cu zgomote la denivelari


This post has been edited by dani_covaci2006: 21 May 2008, 00:19


--------------------
renault megane II sedan 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catsclaw
post 21 Feb 2009, 16:50
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 13 May 07




Am si eu o bataie in volan, ceva de genul unui cloncanit care nu se aude dar se simte in permanenta in volan. Practic orice mica pietricica se simte ca un cloncanit in volan, daca ma exprim corect. Am verificat puntea fata in 2 service-uri renault si nu exista jocuri. Suspectez urmatoarele: caseta de directie, dar nu are joc asa mi s-a spus, sau coloana de directie, dar asta stiu ca se manifesta cu niste batai in bord de nu poti sta in masina. Oare exista vreo bucsa de cauciuc pe coloana volanului, sau suruburile acelea sa fie slabite?
Mai rau e ca in proba mecanicii au soriciul gros si nu simt chestia asta 022.gif
Deci, ce poate fi, prieteni? A mai intalnit cineva asa ceva? Sincer, e un cloncanit enervant, de nu mai imi vine sa tin mana pe volan, glumesc smile.gif .


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU
post 3 Mar 2009, 20:49
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 March 09




Am citit nenumarate topicuri despre aceste cloncănituri dar cred că nimeni nu s-a gîndit la caseta de direcție, mai precis ayi am demontat burduful de protecție al bieletei din dreapta și am virat dreapta maxim, apoi am miscat de cremalieră lateral și am observat joc destul de mare în interiorul casetei între cremalieră și o bucsă din interior cred că de teflon. Am ajuns să demontez tot de pe partea dreaptă (acolo se aude cloncăneala la trecerea peste denivelări mici repetate), culmea totul este OK. De aceia am continuat căutările.Dacă cineva are informații despre cum se demontează total caseta de direcție, sau de unde putem achiziționa kitul de reparație pt. casetă, orice informație l-aș ruga să nu ezite să ne-o împărtăsească și altora ca mine.


--------------------
RENAULT megane 2 2006 EXPRESION - bz05uyp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU
post 10 May 2009, 20:01
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 March 09




Am descoperit probema, cel putin deocamdata.Am gasit bucsa de teflon din caseta de directie uzata adica intre cremaliera si bucsa si bucsa si interiorul casetei de directie era un joc foarte mare.
Solutie a fost sa fac alta bucsa total diferita fata de cea originala ,ma refer constructiv. De fapt ea se numeste palier antizgomot si este foarte elastica din cauza constructiei.Eu am facut alta din teflon dar bruta o simpla bucsa pe care am introdus-o prin usoara presare in locul celeilalte. Am testat masina si nu se mai aude acea troncaneala fier pe fier.Parerea mea este ca pentru a testa daca este bucsa de teflon probema, ridica-ti roata dreapta pe cric si verificati jocul pe directie cu conditia sa nu aveti bieleta uzata . Daca are joc si daca vedeti ca joaca in caseta , atunci este clar este BANALA BUCSA DE TEFLON . DACA INTERESEAZA PE CINEVA VOI POSTA IN VIITOR CU SE DEMONTEZA BUCSA SI COTELE PETRU CEA NOUA , EVENTUAL CU UN DESEN ATASAT


--------------------
RENAULT megane 2 2006 EXPRESION - bz05uyp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 10 May 2009, 20:45
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Sunt interesat. Am avut cloncaneala si se pare ca si joc in caseta de directie. Masina a ramas oarecum in familie si deci ma intereseaza.


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suky
post 14 May 2009, 09:14
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 March 08




Am si eu acel zgomot la trecerea peste denivelari, si in concluzie am schimbat mai tot ce se poate la directie dar zgomotul persista. Ar fi foarte folositoare o poza cu bucsa aceea si pozitionarea ei.
Daca m-as duce in service sa le zic de problema asta oare schimba numai bucsa aceea , sa ma pun sa schimb toata caseta?


--------------------
Renault Megane II 1.5 DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 14 May 2009, 18:20
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




nu se comercializeaza decat cu tot cu caseta din cate stiu pana acum.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU ALEXANDRU
post 15 May 2009, 16:46
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 2 May 08




Pentru cei interesați.Bucsa se afla pe partea dreapta a casetei de direcție ( sens de mers), se observă greu de afară.Contrar celor spuse de cei de la sevice care au susținut sus și tare ca nu are bucsă am reusit să-i contrazic cu piesa in sine.
Pentru început o să vă explic cum se demintează bucsa:
1. se slăbeste suruburile roții din dreaptă
2. se se suspendă cu ajutorul cricului
3. se asigură masina cu un suport rigid (să nu cadă de pe cric)
4. se desface piulița bieletei de directie cu tubulară de 16
5. se extrage rotula de directie cu o presă pt.pivoti sau cu doua ciocane
6. se taie colierul de plastic al burdufului de protecție aflat pe caseta de direcție
7. se înlătură colierul metalic aflat spre rotula de direcție
8. se trage burduful de tot spre rotula de direcție pt. a putea demonta bieleta de direcție
9. se virează maxim stânga ( pt acționarea direcției trebuie introdusa cartele, se ține apăsat pe butonul de start cca 5 sec pâna apare un zgomot și aprinderea bordului , fără a apasa pe nici o pedală, se face virajul la maxim stânga, se decuplează se directia prin acționarea rapidă a butonului de start de două ori urmată de înlăturarea cartelei)
10 se demontează bieleta de direcție cu o cheie reglabilă
11. se virează maxim dreapta acționând ca mai sus ( pt acționarea direcției trebuie introdusa cartele, se ține apăsat pe butonul de start cca 5 sec pâna apare un zgomot și aprinderea bordului , fără a apasa pe nici o pedală, se face virajul la maxim stânga, se decuplează se directia prin acționarea rapidă a butonului de start de două ori urmată de înlăturarea cartelei)
12.După virare la drepta veți observa în interior banala bucsă de deflon care există,sși se scoate cu o surubelnița subțire prin presarea ușoară spre interior a celor doi pinteni vezi poza


15 May 2009, 16:49:
Aceasta este poza bucsei demontate.

15 May 2009, 16:55:
Bucsa noua am facut-o din teflon dar plină nu secționată ca cea originală, la strung. Părerea mea că nu tot ce este original este și perfect. Dimensiunile le gasiți în următoarea schiță care sper să fie de stul de relevantă

15 May 2009, 16:57:
Altă vedere a busei vechi.


15 May 2009, 17:01:
Este secțiunea casetei de direcție parte dreaptă.

15 May 2009, 17:05:
Am modificat-o un pic deoarece în sensul că i-am adăugat o siguranța identică cu cea de la dacie diametru 37 mm care se introduce în canalul circular în care erau introdusi cei doi pinteni pentru blocarea bucsei.
Sper să fie de folos pentru cei interesați.

15 May 2009, 17:06:
Siguranța are grosimea de 1,5 mm


15 May 2009, 17:07:
Montarea se execută invers fată de operațiunea de demontare.


This post has been edited by ZISU ALEXANDRU: 15 May 2009, 17:07

Attached thumbnail(s)
IMG0969A.jpg ( Size: 6.96k ) Number of downloads: 10034
IMG0967A.jpg ( Size: 7.44k ) Number of downloads: 9900
Bucsa_teflon_1.jpg ( Size: 116.11k ) Number of downloads: 8918


--------------------
RENAULT MEGANEII 2006/Megane Sedan 1.6 16 v - BZ 05 UYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geoman
post 15 May 2009, 18:46
Post #86


George


Group: Members
Posts: 385
Joined: 28 October 07
From: Iasi




Si bucsa veche ce avea ? Era roasa prin interior sau exterior ?


--------------------
renault megane sedan 2 1.5dci 80 cp, 1.9 dci E4 FAP 2004, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bunicu
post 15 May 2009, 20:55
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 12 September 04




felicitari alexandru ! din pacate nu ma pricep sa fac toate operatiile mai sus descrise, si nici nu am cum sa fac bucsa bucuclasa. sunt dispus fac un drum pana la buzau daca vrei, ai timp etc sa faci si altora inlocuirea bucsei.
daca esti interesat si daca ne comunici un pret poate facem un "lot" de forumisti si te vizitam intr-o zi cand iti convine tie.


--------------------
Renault Megane 2.1 Estate 1,5 dci 101 CP comfort expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU ALEXANDRU
post 15 May 2009, 20:58
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 2 May 08




Nu este complicat deloc .
Cei drept am lucrat in domeniul auto. Bucsa cea veche avea uzura atit interior cit si exterior


15 May 2009, 21:01:
Deocamdata am facut pentru prima oara la masina mea. Pentru a trece la productie de serie in primul rand trebuie sa fac rost de mai mult teflon pe care il gasesc undeva la Focsani. Asta inseamna ceva timp

15 May 2009, 21:18:
O sa va tin la curent.

This post has been edited by ZISU ALEXANDRU: 15 May 2009, 21:18


--------------------
RENAULT MEGANEII 2006/Megane Sedan 1.6 16 v - BZ 05 UYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bunicu
post 15 May 2009, 23:26
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 12 September 04




acum ca ma gandesc mai bine bucsa e problema, in rest gasesc eu un mester care sa o inlocuiasca, ptr ca ai descris excelent operatiile.
ai deci un client ptr bucsa cand treci la productia de serie. astept vesti.


--------------------
Renault Megane 2.1 Estate 1,5 dci 101 CP comfort expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suky
post 16 May 2009, 10:06
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 March 08




Incerc orice numai sa scap de zgomotul acela...trece-ma pe hartiuta ca si client.


--------------------
Renault Megane II 1.5 DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:43
Dacia