Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna 2.0T, Vreau sa vand...

ghetau dan
post 10 Apr 2006, 11:16
Post #1


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Recent mi s-a oferit o oportunitate si ma bate gindul sa cedez leasingul in favoarea unei alte marci care ofera 4x4(nu vreau sa fac reclama aici,poate nu este voie),de fapt o dorinta de-a mea mai veche.Primul an de leasing se incheie in sept.2006 si mai am de plata 36 luni cite 330 euro cu tva inclus si 3610E valoare reziduala.Asta nu este o problema decit in masura in care nu cred ca pot si ca nu are sens sa tin doua masini.As putea sa o cumpar si apoi sa o vind dar sint mai multe formalitati si bani aruncati aiurea decit la cedare.Voi ce parere aveti?


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ubik
post 11 Apr 2006, 16:43
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 July 05
From: Bucuresti




parerea mea: ....despre ce e vorba in post-ul asta ?!?! unsure.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Dynamique
2006 Honda Accord LS - 2006 - 2.0i-vtec/155cp/AT
2005-2006 Laguna 2 - 2002 - 1.9dci, 120cp, Lux Dinamique
2002-2005 Laguna 1 - 1997 - 1.8i 8v + GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 11 Apr 2006, 16:50
Post #3


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




ideea e ca sint 2 variante:fie sa cedez leasingul,fie sa astept un an de la incheierea contractului,sa cumpar masina si apoi sa o vind...Am expus in mare cam ce am platit(40%) si ce ar mai fi...


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 11 Apr 2006, 18:07
Post #4


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Daca acel 4x4 (o dorinta mai veche de a ta) este vreun model rusesc sau chinezesc, nu merita.

Daca problema se pune strict financiar, atunci pana in Septembrie nu ai ce face, trebuie sa dai ratele. Apoi poti sa cedezi contractul sau sa il inchei, dar depinde de tine. Eu as termina cu el daca as avea banii, pt. ca aconomisesti banii pe dobanda. pe de alta parte asa poate iei mai putini bani pe ea, decat daca ai ceda leasingul.



--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 11 Apr 2006, 20:07
Post #5


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Alex,ai dreptate,este mai avantajos sa cedez leasingul decit sa-l duc la final.Eu sint incintat de masina,nimic de zis;din punct de vedere financiar nu sint probleme,330 euro cu tva si casco este o suma rezonabila.Nu vreau sa fiu inteles gresit:eu nu vreau sa scap de ea,pur si simplu am o oportunitate si vreau sa cintaresc bine inainte de a lua o decizie.Ca alternative m-am orientat spre 2 marci care ofera diesel cu injectoare piezo(nu cu pompa injector) sau injectie directa de benzina,dar ma multumesc si cu cea indirecta.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 11 Apr 2006, 22:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(ghetau dan @ Apr 11 2006, 09:07 PM)
;din punct de vedere financiar nu sint probleme,330 euro cu tva si casco este o suma rezonabila.
*




Pnetru anumite persoane,nu pentru toate biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 13 Apr 2006, 11:42
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




OK! Am inteles ce ramane de plata ... ma intereseaza ce pret ceri tu pentru avans? As putea sa preiau leasing-ul acum? Sau se poate doar dupa un an? Leasing-ul este la RCI?

------------------------------------
P.S. Nu am cumparat-o pe cea din Cta ... pentru ca sincer mi s-a parut prea scumpa ... scaderea dupa 6-7luni era foarte mica! Masina nu avea TVA!


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 13 Apr 2006, 15:27
Post #8


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Forte,sincer nu stiu cum se procedeaza cu leasingul:daca pot face transfer de responsabilitate sau daca trebuie sa astept sa se incheie primul an de leasing.Nu l-am facut la RCI pentru ca era cu 35 euro mai scump decit la Volksbank.Nu am avut timp si curiozitate sa vad cam cit m-a costat(sau cit ma va costa dupa primul an),cred ca undeva la 12000 euro dar nu cred ca cedez cu mai putin de 10000.Ma mai gindesc.Sper ca ai inteles motivele(promotie si faptul ca m-am chinuit din aprilie pina in august sa fac o comanda,telefoane,drumuri la B,nervi,etc.).O masina echipata ca a mea cred ca face sa coste dupa primul an(la preturile actuale) cam 13-13500,deci o ''depreciere'' de 3000-3500 dupa un an este mai mult decit la''oferta''.Intereseaza-te si tu si mai discutam.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 13 Apr 2006, 18:50
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




se zice ca 10% din valoare se pierd doar cand iesi cu masina pe poarta dealer-ului.... indiferent de kilometrii.... bine... sa n-o luam exact cum suna...dar....


--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 13 Apr 2006, 19:45
Post #10


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Se prea poate,dar cu nu prea mult timp in urma se vindeau masini noi(0 km) mai scump in tirg decit din fabrica... Dacia spre exemplu.Sau Dacia nu e masina?!Cind cererea e mare si pretul e pe masura.Cine vrea poate sa cumpere SH orice model de la orice marca.Puteti spune ca totusi e Renault,dar cin va opreste sa luati altceva?Nu vreau sa polemizez,discutiile ar putea fi constructive.Nu exista masina perfecta!Si oricum ,3000 din 13500 e aproape un sfert!!!


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 14 Apr 2006, 13:29
Post #11


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Postez cu mare grija, nu vreau sa supar pe nimeni. Am tecut recent prin exact o poveste de genul asta si concluzia mea ca si cumparator a fost sa imi evaluez toate alternativele inainte de a ma hotari.

Respectiv: se ia masina X cu dotarile a,b,c ... Se cauta pe mobile.de una cat mai apropiata, se adauga 1000 de Euro la pretul de acolo. (Da se poate iesi mai ieftin cu adusul dar nu stii niciodata..)

Avem deci pretul, repet, dpdv al cumparatorului. Vin la rand posibilitatile de finantare:

1. Am banul pe mine, gata povestea.
2. Nu am banul: pot lua credit, pot lua leasing, pot transfera leasing. Transferul de leasing pt. cumparator este exact ca un dosar nou, trebuie toate formalitatile si documentele. Vanzatorul de asemenea are niste complicatii.

In functie de istoricul firmei si diferite garantii disponibile, creditul poate fi chiar lejer comparat cu leasingul, fara sa mai punem celellate avantaje: asigur unde si cum vreau, sunt proprietar, ies din tara cum/cand vreau fara hartii de la leasing, o busesc cand vreau, nu pastreaza ei o cheie (BCR), etc.

In cazul de fata, am gasit pe mobile.de ,la Auto Haass, Laguna 2.0 T foarte aproape ca dotari, nu spun la ce pret, la 9.900 km, oricine poate sa vada si sa-si faca propria idee. Formalitatile de adus de dincolo sunt infinit mai rapide decat adunatul unui dosar de leasing. Asta este parerea mea si doar atat.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 14 Apr 2006, 14:29
Post #12


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Sa le luam pe rind. 1.Acea masina este un model cu 163 CP,modelul fiind pe piata externa de citiva ani buni(neimportata in Romania).Echiparea este Privilege si nu Lux Dinamique,deci difera la unele dotari si la cum arata unele dotari.Pntru unii este mai apreciata varianta Privilege iar pentru altii cealalta.Oricum modelul 2.0T/170CP se vinde in Ro DOAR in varianta Lux Dynamique care are diferit bordul si scaunele(pe linga altele).Modelul acesta s-a lansat in premiera mondiala la Geneva anul trecut.Modelul de pe mobile.de nu are cum sa aibe REAL doar 9900km;puteau sa umble foarte lejer la km.Si sigur arata ca Laguna II faza 1.Eu am facut in 6 luni 12500km. 2.Chestia cu creditul este mai complicata.Am incercat si eu sa iau credit si am constatat urmatoarele:aveam 9000 euro si mai trebuiau 12500 sa o cumpar,sa fie a mea.La credit,dobinda la valuta era 11%;aceasta suma in 4 ani(perioada leasingului meu)(asta ca sa facem o paralela) ajunge la 17500 euro.Pe luna suma se ridica la 365 euro.Bun,dar nu am CASCO(ca la leasing) si atunci la suma asta se mai adauga si rata lunara de 115 euro.[21500 euro ddp x 6.5%=1400 euro asig.CASCO. 1400:12=115. Suma rezultata este de 480 euro fara a mai avea posibilitatea sa mai scazi tva! Diferenta este de 150 euro pe luna,timp de 4 ani,iar eu mai deduc si tva!!! Am studiat problema din aprilie si pina in august si am decis sa fac leasing.Oricum eu am luat ambele carduri,de fapt dealerul mi le-a dat si am semnat pentru ele,iar leasingul la RCI era cu 30-35 euro pe luna mai scump decit la Volksbank.Eu acum platesc 330 euro pe luna(tva si casco incluse) iar de diferenta de 150 euro imi pun benzina.Masina este asigurata la ALLIANZ si nu se compara in veci cu alte societati de asigurare(rata este de 94 euro si nu e purtatoare de tva sau dobinda...ceva de genul asta).Apropo,la masina aia de 17000 euro nu se platesc tva si accize la import?Asta chiar daca e recupereaza tva german.Mi se pare ciudat sa cumpar din Germania o masina frantuzeasca,dar gusturile nu se discuta.Sper ca discutia va fi constructiva felicitari pentru ton si limbaj si LA BUNA REAUZIRE...sau REVEDERE...sau...


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 15 Apr 2006, 14:45
Post #13


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Ma bucura mult faptul ca m-ai inteles corect. Exact asta doream, o discutie constructiva si amicala.

Tot ce spui tu este adevarat si se aplica perfect la o masina noua, probabil ca in situatia ta as fi facut la fel. Si eu deduc TVA, samd. Voi incerca sa raspund pe rand si sa mai adug pe ici pe colo. Decizii de genul cumparat masina se iau greu, sau asa ar trebui, daca banii conteaza.

Inainte de a incepe, daca inteleg corect, a ta e Laguna faza 2, facelift (nu-mi place mie, multi o prefera) si interior cool si ma bine gandit si realizat, atunci e un punct mare in favoarea ei. Ar ajuta mult niste poze.

1. Si eu am preferat Dynamique in favoarea Privilege, sunt multumit de alegere si platesc pentru asta in bielete. Nu poti fi cu toate. Scaunele si volanul stiu ca difera ( mai bun Dynamique, mai pe gustul meu) dar bordul? In ce fel? Nu are Navi default? Ma refer strict la Laguna II faza 1.

2.KM la bord: corect, cei 9900 suna ireal, dar nu poti sti. Cruciala este cartea de service (pe fax din germania, mers direct la Renault si verificata). Eu stiu sigur ca a mea avea kilometrajul dat peste cap si majoritatea pot spune acelasi lucru. In doua luni de cand o am am facut 10.000 Km, jumate in tara asta cu drumuri inacceptabile, nu stiu cat mai putem inghiti bataia asta de joc pe banii nostri. Incheiat OT drumuri.
Concluzie la Km: oricine ii poate da inapoi, faptul ca e din RO face doar verificarea mai usoara.

3. La calculele financiare credit/leasing, dobanzi, TVA - fiecare stie mai bine situatia lui si, in functie de asta, alege calea. Nu intru in detalii despre cazul meu, nu vreau sa sperii pe nimeni si nici sa dau detalii despre contabilitatea firmei mele, dar leasingul nu este intotdeauna cea mai buna alegere. Daca, subliniez daca, ai TVA mult de platit la un moment dat, iti convine sa iei o masina de dincolo (fie ea si noua), sa faci importul tu si sa dai tot TVA-ul in vama la momentul respectiv. Fiecare stie de unde face rost de bani (proprii, credit de investitii sau de alt fel, ipoteci sau nu etc.). Aici se ridica problema garantiilor in cazul creditului. Daca masina e dincolo, evaluarea e aproape imposibila, deci nu poti garanta cu bunul cumparat, trebuie alternative de genul imobile. Dar astea sunt iarasi detalii care difera de la caz la caz.

4. Accizele sunt intr-adevar o problema dar la motoare sub 2 litri sunt acceptabile, eu am dat cam 10 milioane la 1.9 diesel. Taxele vamale sunt inexistente (certif EUR 1) iar restul sunt maruntisuri incluse in cei 1000 de Euro bugetati cu adusul masini.

5. Ajung si la asigurare. Marea problema la asig pe leasing este ca te cam forteaza sa faci contractul pe 4 ani (sau cat o fi leasingul) si nu iau in calcul deprecierea la plata ratelor. Respectiv: in anul 4 faci praf masina, mie mi s-a explicat ca nu primesti cat ai dat ci suma cu depreciere (aprox jumate). Rata in schimb e constanta pe toti anii. Daca gresec aici corectati-ma dar eu nu au semnat asa ceva. Insist pe contract anual cu reinnoire si reevaluare anuala.

6. Chestia cu germania masina frantuzeasca smile.gif. Da, lumea e ciudata, ca si cumparator cauti cele mai bune conditii. A mea e din Italia (macar e tara latina, ce sa-ti povestesc, si Moldova e) dar cumparata de la un garaj din Ungaria care le tinea acolo fara acte pana vine bizonul roman sau sarb sa le vada. Avantajul pentru mine a fost ca, fiind aproape, m-am dus, am vazut masina si numai dupa aceea m-am hotarat. A fost un drum in plus dar am fost mai bine informat decat din niste poze pe internet si o voce la telefon. Aici intervine treaba ca anuntul la care ne referim pe mobile nu are poze.

Toata vorbaria asta are singura concluzie ca alternativele exista dar trebuie cantarite atent si diferentiat de la caz la caz.

This post has been edited by bh07xyk: 15 Apr 2006, 14:46


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 15 Apr 2006, 19:57
Post #14


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




,, Si eu am preferat Dynamique in favoarea Privilege, sunt multumit de alegere si platesc pentru asta in bielete,,-de fapt ce varianta ai? Navi default la Laguna?Nu,nu cred ca va fi vreodata(cel putin pentru RO) Poze sint pe turatii.ro. Totusi,nu m-ai convins ca este mai avantajos creditul decit leasingul.Ar trebui sa fie o dobinda de 5-6%(cred) sa compenseze si pierderea din nededucerea tva.Da-mi un exemplu si te cred. Sa mai inteleg ca acciza la 1.9 diesel este de 10 mil la SH? Dar cit ai dat pe ea? Stiam ca acciza la nou e 2,5 iar la SH 8 SAU 11% si tot nu iese.Deci masina te-a costat in final cu 10 mil in plus fata de achizitie.Nu ai platit tva??Scuze ca nu am facut pauze intre paragrafe dar chiar nu stiu sa fac.SALUT!!


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 15 Apr 2006, 20:10
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Accizele si TVA la maisni SH se calculeza la o valoare de catalog care tine doar de cap. cilindrica, combustibil folosit si anul de fabricatie. De obicei iesi la o masina de 3-4 ani la ~75% din valoarea ei de piata.
Valoarea de referinta este aceiasi fie ca e vorba de E klasee de 2.2 sau Lada de 2.2.


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 17 Apr 2006, 07:59
Post #16


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Deci pentru o masina din 2002,diesel,95000km,2498 cm cubi,14500 euro cumparata din Germania,cit TE MAI COSTA ? Concret.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 17 Apr 2006, 10:51
Post #17


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Dane, uite acum m-am interesat la comisionar:

Diesel 2002, Eur1 (fabricata in EU), 2498 cmc

Valoarea in vama = 7894 Euro (dupa tabelele vamiii)

la asta la cursul Euro al vamii de saptamana asta (difera f. putin de BNR) ai TVA 5851 RON si accize 3052 RON. Acciza e mare datorita cap. cilindrice.

La postul tau anterior: Am Dynamique, precum semnatura, am fost ambiguu in postul initial si nu l-am putut edita ulterior.

Creditul il iei fara TVA si il dai fara TVA. Nu te incurca cu nimic la TVA. Nu platesti "TVA pe credit" sau alte tampenii debitate de vanzatorul de leasinguri.

Dobanzi. Eu am primit 11% la credit si aveam alternativa 7.8 la leasing, dar.... DAR. (nu pot scrie un DAR mai mare). La leasing dobanda e la valoarea contractului, respectiv cat costa masina in timp ce la credit dobanda e DOAR la suma ce iti lipseste. In functie de diferenta dintre ele rezulta avantaj sau dezavantaj pt. credit. La mine a fost un avantaj net.

Comision administrare, inamicul meu nr. 1: 2.5% minim la leasing la TOATA valoarea masinii versus 60 Euro fix la creditul meu.

Restituire anticipata: oricand, fara "amenda", chiar si in a doua luna la credit in cazul meu. Normal ca nu se va intampla, dar e o posibilitate buna daca ma lovese un ban din senin.

Taxa de inmatriculare decenta/legala la credit versus hotiile de 150+ Euro la leasinguri. "Iradiere" inexistenta.

Adaug la asta asigurarile idioatesi de obicei bagate pe gat, deja mentionate. Nu zic ca o companie de asig e mai buna ca alta, ci doar rata fixa pe durata contractului.

Sunt de acord ca se poate negocia cu leasingurile dar numai daca ai muschi. Firma mea nu e Orange Romania sa ia 80 de masini odata asa ca cel mult pot screme o reducere de comision cu 0.5%.

Cam asta ar fi exemplul meu legat de finantari si este in aceasi nota cu celelate posturi, respectiv subiectiv.



--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 17 Apr 2006, 11:50
Post #18


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Eu am luat-o pe concret:am avut o suma de bani rezultata din vinzarea M1 1,9 dti si am avut de ales:credit au leasing?Am iesit cu mult mai ieftin pe leasing pentru ca dobinda se plateste la valoarea finantata,nu la aloarea DDP.Vezi TOATE posturile mele referitor la Laguna 2.0T,UNDE AM ARGUMENTAT calculele.Totusi,cit costa masina aceea din postul meu anterior?Adica TOTI banii pe care ii dai pe ea plus ce te mai costa prin tara?Suma TOTALA! De curiozitate.Pa



--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 17 Apr 2006, 11:53
Post #19


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Vin si ma corectez, am scos o bazaconie si nu mai pot edita postul. De ce oare?

Dobanda este bineinteles la sold, nu altfel.



--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 17 Apr 2006, 12:12
Post #20


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Luam masina din exemplu,

Varianta 1 - 14500 fara TVA in Germania

Vei plati factura de export 14500 la neamt. Eventual ti se va solicita garantie vreo 500 ca scoti masina din UE.

Numere export Germania 100 Euro. Comisioane vamale DE + RO(unguente incluse) ~ 50 Euro.

Drum - treaba ta - dar cam 500 cu tot.

La iesirea din UE (Bors-Nadlac pe partea maghiara ti se stampileaza hartia verde de export germana , ii zice EX), trimiti la neamt pe UPS si iti trimite garantia. Copie dupa EX iti va trebui la vama romana.

Ajuns in Ro vei plati taxele aferente, TVA si accize la valoarea in vama, NU la valoarea din factura. Val vama la masin aia= 7894 Euro.
TVA 5851 RON si accize 3052 RON ~2550 Euro

RAR (identificare vamala, omologare, ITP)+inmatriculare ~450 RON ~ 130 Euro



14500 + 100 +50 + 500 + 2550 + 130 = 17830 si esti aprox. fericit proprietar smile.gif


Varianta 2 - 14500 cu TVA inclus in Germania.

Platesti factura de export 14500 - 2900 = 11600 . lasi si TVA-ul acolo 2900 pana faci dovada ca ai iesit din UE cu masina. Sau lasi numai garantie vreo 500

La iesirea din UE (Bors-Nadlac pe partea maghiara ti se stampileaza hartia verde de export germana , ii zice EX), trimiti la neamt pe UPS si iti trimite TVA-ul sau garantia.

In rest e la fel. rezulta
11600+ 100 +50 + 500 + 2550 + 130 = 14930 si esti fericit proprietar smile.gif

This post has been edited by bh07xyk: 17 Apr 2006, 12:15


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 17 Apr 2006, 12:21
Post #21


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Am un amic ce si-a adus masina de sus BMW525d touring si l-a costat in final 18000 euro.Ai avut dreptate.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 19 Apr 2006, 18:01
Post #22


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Revin cu o precizare:ai avut dreptate cind ai presupus(zis) pretul final.Te costa in plus cam3500-4000 euro fata de pretul de achizitie.In ceea ce priveste disputa credit-leasing NU este mai avantajos creditul pentru auto decit leasingul.Era poate mai avantajos un credit NP(nevoi personale),dar masina trebuie si asigurata casco.Oricum eu am incercat la mai multe banci si la nici una nu am iesit mai ieftin in varianta creditului.De ce oare masinile se cumpara in leasing(dobinda mai mica in procente) si nu prin credit.Si oare la credit nu tb garantii?Te rupe banca!


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:08
Dacia