Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna 2, probleme la laguna 2??

chris80
post 17 Jul 2005, 15:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 July 05




salut

vreau sa cumpar o laguna 2 dar sunt un pic nedumerit daca este sau nu fiabila. am vazut 2 forumuri de afara si am dat un pic inapoi pentru ca toata lumea se plangea de turbo, apoi mai se plangeau ca e lenta comparativ cu mondeo sau un passat, si alte probleme care culmea erau la masini de 2 3 ani.n asa ca ma gandeam poate ma lamuresc si pe mine proprietari de laguna 2 daca intradevar sunt probleme sau erau doar cazuri izolate ca la orice alta masina


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 17 Jul 2005, 19:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Au fost modele care au avut probleme cu turbina (primele in general) insa din ce stiu eu la noi nu prea am auzit ...

Probleme (nu stiu daca sunt neaparat proble in romania) au fost la trenul de rulare. Masinile veneau cu suspensii "moi" pt occident iar cand erau bagate prin gropanele noastre cedau usor.
Laguna ,in schimb, este o masina foarte confortabila iar face liftul probabil ca a eliminat si micile probleme pe care masina le-a avut...

Laguna este o masina buna.
http://www.whatcar.com/RoadTest_Summary.asp?DL=0&RT=213944


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 18 Jul 2005, 09:43
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Eu am o Laguna II, insa e varianta de 2.0 benzina (am observat ca pe tine te intereseaza ceva pe motorina).
Din pacate, n-o am decat de vreo 3 luni asa ca nu pot sa-ti spun probleme deosebite. Singura chestie care ma deranjeaza este un zgomot undeva in fata, dreapta (poti sa vezi un topic de mai jos).
In rest, pana acum mi se pare o masina foarte frumoasa in care eu personal ma simt foarte bine. Evident, depinde de gusturile fiecaruia si de ce masini a mai condus/avut.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solver
post 3 Oct 2005, 11:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 22 September 05




Am fost in weekend cu laguna2 din 2002 diesel a unui prieten si per ansamblu mi s- parut ok. Insa am observat citeva probleme. La scaunele din spate simteam toate denivelarile drumului ceea ce nu mi s-a parut ok. La motor dupa ce trecea de 2000 de ture motorul incepea sa sune destul de tare. Eu am momentan un opel astra F diesel din 1996 si vreau sa zic ca era comparabil sunetul motorului cu al meu. Ma asteptam ca motorul de laguna sa fie MULT mai silentios. Am mai condus un megane 2 diesel din 2005 cu 7.000 de km la bord si m-a incintat. Nu auzeam motorul aproape deloc si nici nu simteam nimic in scaune. Intr-adevar laguna are 135.000 km DAR stiam ca are suspensii mai moi si e mai confortabila. Cine are laguna diesel ma poate lamuri si pe mine e normal sa sune motorul intre 2000-4000 rpm TARE??? V-am zis la megane nici nu-l auzeam. Ma gindeam pe viitor sa-mi iau si eu laguna dar m-a cam dezamagit. Stiu ca motorul are 101 (102) cai si nu stiu daca e dTi sau dCi. smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 3 Oct 2005, 13:13
Post #5


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




dTi - 98CP
dCi - 102CP

deci..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JADRRO
post 29 Oct 2005, 23:09
Post #6


Membru " moderat "


Group: Members
Posts: 311
Joined: 31 August 05
From: Bucuresti




Laguna din semnatura are cam 58000 de km... probleme nu prea a avut doar amortizoarele fata schimbate... in rest ma declar multumit..


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCi 150 CP,2008,xenon,trapa,cabasse,handsfree
Nissan Pathfinder XE,2,5 dCi,174 CP,2007,Silver Lightning
Powered by RENAULT , driven by passion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:51
Dacia