Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Amortizoare Clio bicorp/symbol, probleme utilizare, inlocuire, garantie

romeo_id
post 16 Sep 2014, 08:21
Post #121


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




QUOTE(bata_razvan @ 21 Aug 2014, 14:09)
A schimbat cineva la clio bicorp 1,2 16V amortizoarele sa stim sigur daca sunt 58 sau 52?????????????
*


Da. Eu le-am schimbat. 58 de mm cota.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu rares
post 16 Sep 2014, 08:37
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 May 10
From: BUCURESTI




QUOTE(borky @ 25 Nov 2007, 19:04)
Salut
Stie cineva pe unde altundeva as mai putea sa fac un test din acela pentru amortizoare?
Stiu ca un banc din asta de test aveau la Serus, dar pe langa faptul ca e in capatul celalalt al orasului mai dureaza si programarea  cam vreo 3 saptamani. Am observat ca atunci cand mai iau cate o groapa sau o gura din asta de canal peticita troncane cam tare, la fel si cand cobor o bordura din parcare si banui eu ca ar fi amortizoarele cam duse. Cand am fost la revizie la Mach1 au zis ca bucsaraia si restul e in regula, dar n-aveau stand sa-mi testeze amortizoarele. BTW, a mai schimbat cineva amortizoarele pe Symbol ca sa-mi fac o idee la preturi? Atat in reteaua Renault cat si in afara ei m-ar interesa. Ar mai trebuii schimbat si altceva odata cu ele? Nu mai stiu daca pe reno.ro sau pe altundeva am citit ca cica ar fi recomandat sa le schimb si pe fata si pe spate odata daca tot ma apuc sa le schimb, e adevarat?
*



Amortizorul, asa cum ii spune si numele amortizeaza, in cazul de fata amortizeaza o miscare oscilatorie, in niciun caz nu scoate zgomot la denivelari ci masina va avea o miscare sus jos continua (neamortizata). Zgomotele vin din flansele amortizorului. Imi aduc aminte ca in facultate ne spuneau cum pot fi verificate amortizoarele, dupa un drum mai lung pui mana pe el si daca este cald inseamna ca functioneaza. El amortizeaza transformand energia cinetica in caldura. Cat despre marca monroe isi face destul de bine treaba la jumatate din pretul altor amortizoare!


--------------------
renault megane 1 2003
Renault=Masina buna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 17 Sep 2014, 19:31
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Pentru symbol 1.2 2008-2012 52 mm este cota, adica ce a zis Aurelyan mai sus, Monroe 11272 (o sa iau pe ulei). Nu merge sa masori cum trebuie cu roata pusa. Si repet ca e vorba de 6mm, nu cm. Si n-ar fi deranjant daca le gresesti si poti lua altele imediat, dar nu prea sunt pe stoc si unde ma duc eu trebuie sa astept minim 2 ore.

Razvan: nu era problema de lege si daca le pot returna ci ala nu vroia sa se incurce in hartii. Nu poti returna lenjerie intima, periuta dinti, d astea.

This post has been edited by SandelBS: 17 Sep 2014, 19:32


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 17 Sep 2014, 20:53
Post #124


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




QUOTE(SandelBS @ 17 Sep 2014, 19:31)
Razvan: nu era problema de lege si daca le pot returna ci ala nu vroia sa se incurce in hartii. Nu poti returna lenjerie intima, periuta dinti, d astea.
*


Pai am zis ca sunt anumite produse care nu pot fi returnate....tu daca cumparai un amortizor fata de 58 si unu de 52 ajungeai acasa si vedeai care se potriveste, iar cel gresit il puteai returna.
Nu te intereseaza pe tine ce hartogaraie are de facut cel de la magazin, si sa fim seriosi, doar aveai grija de produs, il returnai in stare buna/nou, se putea reambala ca are voie sa faca chestia asta si sa il puna pe raft la vanzare.

This post has been edited by RazvanF: 17 Sep 2014, 20:56


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 29 Sep 2014, 20:30
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Am schimbat cu amortizoare Febi Bilstein, 160 lei/buc. Cel de la magazin zicea ca e bitubular, ulei-gaz. Ca efecte, la curbe luate mai strans nu se mai inclina masina ca inainte (de fapt m-a si surprins, fiind obisnuit sa se lase destul mai ales pe stanga), dar la gropi se simte mai tare si cateodata se simte ca si cum ar pocni ceva. In fine, tre sa merg mai incet pe drumurile proaste.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 4 Feb 2015, 18:07
Post #126


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Sachs Kyb sau Monroe, cu gaz sau cu ulei? Voi cum aveti? Ce stiu de alea cu gaz este ca au o bucsa in interior pacatoasa care dupa ceva km parcursi incepe sa faca zgomot la denivelari mai proeminente, gen limitatoare viteza.
Cum vine masina original din fabrica? gaz sau ulei?
La inceput de topic vad ca cineva zice ca cele de la Sachs i-au facut masina barca, altcineva zice ca deabia le-a schimbat si ca va reveni cu amanunte...etc.
Masina are in prezent 172.000 km si are amortizoarele originale, am apucat sa le verific pe cele de pe spate, in sensul ca l-am dat jos si am apasat pe tija, a intrat destul de greu si a iesit singura, nu am fost nevoit sa o ajut...acum din ce stiu este recomantat schimb de amortizoare cam la 150.000 km.


This post has been edited by RazvanF: 4 Feb 2015, 18:23


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 4 Feb 2015, 18:44
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




amortizoarele se schimba cand nu mai fac treaba ca lumea (un test de amortizoare cred ca iti arata cel mai bine eficienta lor)

la mine pe masina sunt monroe pe ulei...

despre sachs si kayaba am auzit lucruri bune... dar doar de la altii, eu nu le-am schimbat


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 4 Feb 2015, 19:38
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




.......Sachs cum am scris am pus io pe spate in2011. Acum spate dreapta bate -nu stiu de ce dar concluzia mea e ca trebuia sa schimb atunci si arcurile,deci ma pregatesc de una pereche arcuri (acelasi cod culori cu cele de pe masina) si una pereche amortizoare , ambele absolut originale din reprezentanta indiferent de pret.

4 Feb 2015, 20:42:
Nu am incredere in ce gasesc aici prim magazine.

This post has been edited by verde: 4 Feb 2015, 19:42


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 4 Feb 2015, 21:14
Post #129


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Presupun ca erau pe gaz...eu unu nu am incredere in alea pe gaz, sunt patit, tot cele pe ulei raman mai de incredere.
Ma voi orienta spre Monroe cu ulei.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 24 Jun 2015, 20:51
Post #130


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




UP!
Vreau sa-mi inlocuiesc amortizoarele...cine, ce si-a mai achizitionat in ultima perioada?...ulei, mixte? diferente de tinuta fata de cele oem?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eduardsebe
post 2 Jul 2015, 00:09
Post #131


Membru Expressionist


Group: Members
Posts: 2.150
Joined: 19 September 08
From: Bucuresti




Eu am montat acum 2 saptamani pe fata Kayaba pe gaz si sunt foarte multumit...pe langa ca a mai crescut putin garda la sol e si mai rigida,e total alta masina.
Alta ruda a montat pe un Symbol aceleasi amortizoare...la fel,foarte multumit,deci le recomand.


--------------------
Seat Leon FR 184 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 2 Jul 2015, 19:51
Post #132


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




Salut tuturor,

Eu la o geometrie facuta dupa un cap de bara schimbat am descoperit un amortizor fata stramb si nu mi-a iesit unghiul de cadere; mi s-a sugerat schimbarea amortizorului si am optat pentru ambele amortizoare fata, Monroe cu ulei.
Sunt foarte multumit de ele.

Flansele si rulmentii i-am mai lasat. Ce ziceti, trebuie neaparat schimbate si ele ?

This post has been edited by plopii: 2 Jul 2015, 19:52


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 2 Jul 2015, 20:06
Post #133


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Daca faci o treaba o faci pana la capat. Daca ai avut amortizorul stramb iti dai seama ca si flansa aia si-a luat-o.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 8 Mar 2016, 10:11
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Salutare,

Am observat zilele trecute, cand am mai verificat masina ca in zona amortizoarelor sunt ridicati suportii respectivi ( n-am nici cea mai mica idee care sunt termenii corecti pentru ele asa ca va rog sa-mi spuneti smile.gif ). Am atasat 2 poze, 1 de la fiecare. Cred ca stau mult prea ridicate, cand masina e intr-o pozitie relativ dreapta ( mai sunt si denivelari mici in curte asa ca e posibil sa fi influentat si asta). Trebuie sa pregatesc ceva inlocuiri ?

In curand se apropie revizia si vreau sa imi fac lista de cumparaturi pt ea asa ca astept ceva sfaturi.

Multumesc!

Attached thumbnail(s)
a.jpg ( Size: 72.52k ) Number of downloads: 534
v.jpg ( Size: 61.8k ) Number of downloads: 582


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 8 Mar 2016, 10:35
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Flansele de amortizoare se numesc, dar sa stii ca nu se vad in poze. Daca nu apar batai la trecerea peste denivelari nu te grabi sa le schimbi; in pozele pe care le-ai incarcat e posibil ca pe partea stanga sa ai un joc ceva mai mare. Sa-ti mai spun ceva; daca la viraj stanga-dreapta stand pe loc apar trosnituri si zgomote in volan, e nevoie si de schimbarea rulmentilor de amortizor; in orice caz cand te apuci sa le schimbi, nu fa treaba pe jumate; inlocuieste si flansele si rulmentii de amortizor; adica tot.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 8 Mar 2016, 11:25
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Da, ai dreptate. Cand iau de volan, pe loc, spre sfarsitul cursei ( de obicei ) are un trosc. Cateodata face si in alt punct al cursei dar foarte rar. Initial credeam ca e caseta de directie dar sunt convins ca e ok ca nu am alte simptome.
Deci trebuie sa schimb si rulementii. In pozele atasate era virat la jumatate spre stanga.

Peste denivelari n-are nimic, merge brici. O sa pun pe lista flanse si rulmenti amortizor. Sper ca nu-s prea scumpe...


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 8 Mar 2016, 13:18
Post #137


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




Daca schimbi rulmentii si flasele la amortizoare, o trebui refacuta geometria rotilor ?


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 8 Mar 2016, 13:49
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Nu.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 8 Mar 2016, 18:36
Post #139


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Verificat reglajul geometriei....Da!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 8 Mar 2016, 20:17
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Guys, acum ca am citit aici, mi-am adus aminte ca si la mine se aude uneori de pe partea stanga spate un zgomot ca de oala dar se aude o singura data si am impresia ca se aude uneori cand pun masina in miscare un pic mai hotarat sau rareori cand trec peste o denivelare. Sa fie flansele? Amortizoarele sunt inca bune, ma las tare pe colturile masinii si coboara foarte putin sau deloc, nu exista miscarea de balans. Am sesizat zgomotul de ceva timp si il identific ca un sunet de oala sau de tabla pe tabla ca si cand s-ar aseza ceva.

This post has been edited by alexgeogabriel: 8 Mar 2016, 20:17


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 8 Mar 2016, 20:30
Post #141


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Este de la amortizoare zgomotul, aceeasi problema am avut-o si eu, se auzea un cloncanit, zgomot de oala, cum spui tu, la denivelari, chiar si usoare. Dupa ce am schimbat amortizoarele, a disparut.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 10 Mar 2016, 18:54
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Mersi pentru raspuns, mai da-le naibii, am 35000 km cu masina si ocolesc toate gropile, azi am auzit iar de 2 ori zgomotul dar pare sa se auda cumva din usa spate.


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 10 Mar 2016, 23:29
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




La mine se auzea un zgomot de genul si era de la carenajul rotii spate atingea de conduncta de carburant la vibratii, gropi si i-am bagat un burete smile.gif).


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 12 Mar 2016, 08:54
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Daca stau si ma gandesc, am pus sub mocheta un grilaj de gratar, de fapt, am umplut golul de langa roata de rezerva si am pus grilajul peste. Ma enervasem ca se lasase mocheta si oricum aveam mereu grilajul ala in portbagaj. Dar ar trebui sa fie zdranganit si nu sunetul sesizat de mine. Azi il scot si observ daca se schimba ceva. smile.gif)) .

This post has been edited by alexgeogabriel: 12 Mar 2016, 08:55


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 24 Apr 2016, 06:14
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




In urma cu vreo 2 saptamani, m-am dus la masina si am facut mai multe miscari de apasarea pe stanga spate, la inceput se auzea un mic zgomot la primele miscari, iar apoi nu s-a mai auzit nimic. E posibil sa fi ramas amortizorul un pic blocat si apoi s-a uns?smile.gif) De atunci, s-a auzit o data sau de 2 ori doar la primul drum dupa ce am apasat insistent pe masina. Nu am mai sesizat zgomot, trebuia sa il aud, merg zilnic cu masina biggrin.gif.

This post has been edited by alexgeogabriel: 24 Apr 2016, 06:16


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LittleHunter
post 8 Jul 2016, 19:54
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 24 October 12
From: Bucuresti




Salut!
Am si un Renault Clio Symbol din 2007 sedane si vreau sa-i schimb amortizoarele pe spate. Ideea este ca deja am comandat la un magazin online amortizoare Monroe si gaura de jos, cu care se prinde de masina era de 10, iar la masina mea este de 14. Am schimbat amortizoarele si am comandat altele, de la alta firma, Morelli Magneti sau asa ceva, si acestea aveau gaura inferioara de 12. M-am uitat impreuna cu cel de la magazin pe catalogul sau si toate amortizoarele pareau ca au loc pentru surub fie de 10, fie de 12, dar deloc de 14. Am vazuti pe site si Febi Bilestein, cum am originalele pe masina, si nu se potriveau nici ele. De asemenea, amortizoarele mele au o bucsa cu 1cm in exterior lateral unde intra surubul.
Am gasit la Nor*** (poate nu am voie sa fac reclama magazinului smile.gif ) de Logan cu loc pentru surub de 14. Oare se potrivesc acelea? Daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema il rog sa ma sfatuiasca in privinta alegerii amortizoarelor. Vreau sa le schimb, nu-mi place ca se aud in spate aiurea!!! Pe fata a fost mai simplu, am ales KYB.
Va multumesc pentru ajutor!

This post has been edited by LittleHunter: 8 Jul 2016, 19:55


--------------------
Renault Symbol 2007 / 1.4, 8v. Benzina + GPL - GR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 1 Sep 2016, 08:56
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




De cateva zile sesizez ca incepe sa trozneasca ceva ( n-am idee ce ) la viraje. Face un clanc cand merg incet si virez stanga sau dreapta. E ca si cum ar avea un obstacol peste care trece la un anumit punct.
Face la fel in ambele sensuri. Mai nou am observat ca a inceput sa faca si cand iau cate o groapa, la viteza mica. Mai ales daca trebuie sa virez.
Nu e zgomot metalic, e un clanc mai gros. Se simte si in volan o usoara vibratie. Sa fie de la amortizoare sau de la caseta ?


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 1 Sep 2016, 09:18
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Pot fi rulmentii de la amortizoare sau articulatia de pe coloana de directie.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 1 Sep 2016, 20:13
Post #149


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Sau capetele de bara ....


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 4 Sep 2016, 23:44
Post #150


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Sau flansele de la amortizor. Sau bieletele de directie.

Ridica masina pe cric si misca usor si ritmic de roata.
Daca se simte joc la miscarea sus-jos e de la amortizor, flanse, rumlenti.....
Daca se simte joc cand misti roata incercand sa o virezi stanga-dreapta, e din bielete sau capetele de bara.

Mai poti incerca ceva inainte. Du-te intr-o parcare goala mergi usor si vireaza incet pana cand ajungi la capatul cursei. Dar virezi foarte incet. Daca in timp ce virezi se aude si un usor scartait pot fi pivotii.

Cati km ai cu ea ?

This post has been edited by vallixx: 4 Sep 2016, 23:45


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:11
Dacia