Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[Timis] Auto Europa - Timisoara, Str. Miresei, nr 1 , Timisoara

Dodone
post 1 Jul 2009, 20:58
Post #61


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Pai, si la service-ul care ti l-am recomandat iti da factura, pe care o poti anexa la dosarul de daune CASCO. Si ai si garantie pe lucrare.Trebuie doar sa fie de acord in prealabil si inspectorul de daune. Si nu vad motivul pentru care nu ar fi.
Exact asa am facut eu in ianuarie, cand am avut si eu buba mica cu masina.

<span class='edit'>2 Jul 2009, 14:22:</span>
Astazi am fost laReprezentanta Renault Timisoara sa returnez piesa identificata gresit.
De la inceput trebuie sa recunosc ca am fost tratat foarte prompt si politicos, indiferent de compartimentul la care m-am adresat.
La Piese Auto, unul din angajati a lasat la o parte receptia marfii (cu toate ca era aproape un TIR), iar persoana de la facturare a venit din pauza de masa.
A fost o mica neintelegere in legatura cu stornarea in contabilitate (era doar una din piesele de pe factura, care era pe firma).
La un moment dat a intervenit si o persoana din conducerea reprezentantei (nu dau nume pentru ca nu am cerut acceptul), mi-a explicat care este situatia din punct de vedere contabil si a rezolvat elegant situatia.
Oricum, a fost una din putinele ocazii in are am simtit ca sunt tratat corect, ca un adevarat client, mai ales ca suma in "litigiu" era nesemnificativa (30 lei).Deci, a contat principiul, ceea ce e mare lucru.
Ca o reparatie morala la unele afirmatii facute de mine referitor la acesta Reprezentanta, trebuie sa marturisesc ca in momentul in care am fost acolo (aprox. orele 12-13) service-ul era plin, si mai erau masini in asteptare.
Cu persoana din conducere am purtat o discutie f. pragmatica si obiectiva vis-a-vis de preturile din service si am inteles ca se pot face reduceri punctuale de tarife (cel putin la manopera), mai ales la automobile mai vechi, asa cum e al meu.
Sunt sanse ca in viitorul apropiat ca membrii reno.ro sa beneficieze de reduceri la serviciile Reprezentantei.

This post has been edited by Dodone: 2 Jul 2009, 14:23


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 2 Jul 2009, 18:22
Post #62


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




"Sunt sanse ca in viitorul apropiat ca membrii reno.ro sa beneficieze de reduceri la serviciile Reprezentantei"

detalii ... te rog biggrin.gif


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 3 Jul 2009, 12:40
Post #63


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Cat de curand o sa vin cu informatii in directia asta. Depind de factorii de decizie de la Renault. Oricum, nu e nimic sigur, dar never say never...

This post has been edited by Dodone: 3 Jul 2009, 12:41


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 8 Jul 2009, 13:52
Post #64


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Scuzati cacofonia, doar acum am observat-o... blush.gif

This post has been edited by Dodone: 8 Jul 2009, 13:53


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 28 Jul 2009, 09:35
Post #65


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




Ce mai ziceti in ultima vreme despre service-ul din Sagului referitor la revizii? Se merita sa merg la ei, sau mai bine o duc la Arad? Am deja 19.000 km si nu stiu unde sa merg la prima revizie. Am inteles ca unii iti iau 400 ron si altii iti iau 800 pe aceeasi revizie...Ce ziceti?


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 28 Jul 2009, 10:23
Post #66


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




La 30k am cerut la telefon pretul si la Timisoara a zis 900 iar Arad 570 Ron. Am mers acolo si pretul final a fost cam 620 anul trecut. Poate anul asta au si Timisorenii preturi mai bune.


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lg2
post 3 Aug 2009, 17:03
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 30 May 08
From: Timisoara




nu stiu cat de bune sunt preturile la Timisoara, dar pe mine revizia de 10k m-a costat 670 lei. nu mi s-a parut deloc ieftin.


--------------------
Renault Megane Sedan 2008 Expression 1.5dCi 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 3 Aug 2009, 17:14
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




De preturi nu comentez,oricum nu angajatii de acolo fac preturile! Cat despre angajati nota 10 de fiecare data am fost tratat ca un adevarat client si reparatiile la masina au fost facute cu profesionalism.Eu unul ma declar multumit de acest service.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hed Kandi
post 18 May 2010, 21:17
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 16 May 10
From: Timisoara




Un factor extrem de important referitor la decizia de a fi in continuare client Renault il reprezinta existenta AutoEuropa Timisoara.
Sunt clientul lor din 2007, problemele avute la Megane fiind mereu rezolvate: echipa de mecanici extrem de priceputi, stiu foarte precis sa identifice si sa rezolve orice anomalie de functionare.
Din pacate, am fost nevoit sa testez si atelierul tinichigerie si vopsitorie, lucrarea realizata fiind ireprosabila.
Intreg personalul este amabil si bine pregatit. Spun asta pentru ca am avut de-a face, cu ocazia achizitiei Fluence-ului, si cu echipa de vanzari care a reusit sa-mi depaseasca asteptarile initiale.
Referitor la Fluence, chiar in prima saptamana de la achizitie am avut un eveniment, izolat, destul de neplacut. Pe langa cei de la service care s-au ocupat de problema, inclusiv conducerea s-a implicat in rezolvarea acesteia, dovedind o maxima preocupare pentru calitatea serviciilor si produselor oferite dar si pentru satisfactia clientului.
Preturile practicate nu ma intereseaza: mi se par normale pentru o reprezentanta auto autorizata (ba chiar in contextul economic actual s-au adaptat la cerintele si posibilitatile pietei) si pentru mentenanta unui autovehicul nou (sau, in general, a unuia de care nu-ti bati joc). Detinerea unei masini nu se refera doar la pretul de achizitie, ci si la cheltuielile cu intretinerile si reparatiile.
Recomand cu multa incredere!


--------------------
Renault Megane II Sedan/ Fluence 2006 Expression 1.6 16v/2010 Privilege 1.6 16v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 18 May 2010, 21:50
Post #70


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Am fost si eu recent sa cumpar piese si am fost f. bine tratat de toti angajatii cu care am intrat in contact. Nu vezi mutre acre sau deranjate.
Ii recomand fara rezerve.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 19 May 2010, 08:45
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




Hai nu-i mai laudati atata. Ia puneti voi o copie dupa factura si apoi mai discutam.

Fade


--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 19 May 2010, 09:22
Post #72


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Pai, hai sa vedem de ce-i "laudam". Ultima factura a fost de 1.040 de lei pt. doua bare de torsiune, la puntea spate. pretul e pt. client constant, adica o reducere de cel putin 10% din pretul de lista, fara plata taxei de comanda de urgenta (sunt piese solicitate f. rar, vin greu in mod normal).
Nu au comentat ca nu doresc manopera, cu toate ca ma gandesc ca mai bine o faceam la ei , ca mi-am rupt maiinile sa dau jos barele. Si imi faceau o reducere si la manopera.
Piesele se gasesc doar in reteua Renault. Magazinele de prin orase cumpara tot de la ei, dar isi pun adaos peste pretul Renault. Daca tu crezi ca as fi putut cumpara din alta parte mai ieftin, eu iti platesc dublu diferenta de pret.
Exista stigmatul ca toate reprezentantele auto sunt masini de jecmanit bani de pe clienti. Lucrurile s-au schimbat in bine, cel putin in cazul reprezentantei Renault din Timisoara.
Cred ca nu am sa mai postez pe topicul asta ca o sa creda lumea ca sunt platit ca sa fac asta. Userii de pe forum care ma cunosc personal stiu ca nu e asa.
"Ia puneti voi o copie dupa factura si apoi mai discutam."
Daca discuti pe tonul asta o sa vezi copia la Sfantu' Asteapta. Pe aici nu poruncesti 'mneatale... dry.gif



This post has been edited by Dodone: 19 May 2010, 09:31


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 19 May 2010, 10:09
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




@ Dodone, esti bugetar si vrei sa te descarci pe cineva?


--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 19 May 2010, 10:11
Post #74


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




presimt un warn/ban! 04.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 19 May 2010, 13:01
Post #75


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@fade2black
Cu toate ca nu vad ce relevanta are unde lucrez eu iti pot spune ca nu sunt bugetar.
Ar trebui sa-ti mai temperezi tonul. Chiar daca suntem pe net un minim respect fata de interlocutori consider ca e obligatoriu. De fapt, depinde si de educatia fiecaruia... sleep.gif
@ gotty
Nu vad de ce as primi warn/ban huh.gif . Eu m-am exprimat politicos.
Stai linistit, ce nu ma ucide ma caleste.
O zi buna la toti.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lg2
post 29 May 2010, 17:51
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 30 May 08
From: Timisoara




trebuie sa recunosc, am fost intotdeauna tratat corect la Autoeuropa. am facut reviziile acolo, si am avut si 2 incidente rezolvate pe Casco. totul fara nicio problema, personalul a fost foarte politicos. asa ceva, mai rar.

LE: vorbesc de service-ul din Sagului, nu de cel de pe Miresei.

This post has been edited by lg2: 29 May 2010, 17:52


--------------------
Renault Megane Sedan 2008 Expression 1.5dCi 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 29 May 2010, 22:52
Post #77


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




ph34r.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hed Kandi
post 30 May 2010, 09:56
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 16 May 10
From: Timisoara




Nu trebuie sa o luati, neaparat, ca pe o critica, dar nu vad ce relevanta are faptul ca mecanicul iti vinde piesele sau iti incheie factura cu smerenie sau urland. Nu cred ca asta este rolul sau, si anume, sa aibe calitati de comunicare excelente. Fiind mecanic, cred ca trebuie sa stie sa-ti repare masina, nicidecum sa-ti spuna frumos ca va trebui sa-ti dea jos chiuloasa sau ca ai cutia de viteze varza. Este ca si cum ai spune despre o depravata ca iti place ca iti spune ca te iubeste, in timp ce ea face orgii cu vecinii. Daca voi va intoarceti intr-un service (nu neaparat la cel de fata) ca urmare a faptul ca personalul a fost amabil....wow! Cred ca amabili si comunicativi ar trebui sa fie cei de la vanzari, nicidecum cei din service sau tinichigerie.
Asadar, utile sunt exemplele in care interventiile facute la AutoEuropa au fost incheiate cu succes sau nu, cele cu amabilitatea si fetele zambitoare nu isi prea au rostul.
Asa cum am zis si in postul anterior, stiu foarte bine sa identifice problemele si sa le rezolve.
Cat despre preturi, tot acum ceva vreme am spus ca o masina, din punct de vedere al costurilor, nu inseamna doar pretul de achizitie. Intretinerea si reparatiile daca alegi sa le faci la un service "Nea Gicu" S.R.L. sau Temeco, este doar alegerea ta, nicidecum cea mai buna. Iar daca alegerea se face doar tinand cont de preturi....atunci sa nu aud de la respectivul ca masina nu-i merge sau ca fabricantul X face masini proaste. Mai conteaza si pe cine lasi sa umble in ea, cat de priceput e, ce aparatura are etc.
Dar cam asa sunt romanii: au seria 5 luat in rate, dar stau in garsoniera.


--------------------
Renault Megane II Sedan/ Fluence 2006 Expression 1.6 16v/2010 Privilege 1.6 16v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 30 May 2010, 10:33
Post #79


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




QUOTE(Hed Kandi @ 30 May 2010, 10:56)
Nu trebuie sa o luati, neaparat, ca pe o critica, dar nu vad ce relevanta are faptul ca mecanicul iti vinde piesele sau iti incheie factura cu smerenie sau urland. Nu cred ca asta este rolul sau, si anume, sa aibe calitati de comunicare excelente. Fiind mecanic, cred ca trebuie sa stie sa-ti repare masina, nicidecum sa-ti spuna frumos ca va trebui sa-ti dea jos chiuloasa sau ca ai cutia de viteze varza.
*


Din cate stiu eu la receptie esti intampinat de un inginer, nu de mecanicul din hala. Nu poti spune ca nu conteaza atitudinea celui care iti preia masina... Una e sa-ti explice amabil ce se va intampla cu masina ta cat timp este in service, si alta e sa te ia la misto si sa nu te trateze cum ar trebui tratat un client in adevaratul sens al cuvantului. In rest, in legatura cu mecanicul, ai dreptate... El doar trebuie sa lucreze bine, si atat. wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 30 May 2010, 13:11
Post #80


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@Hed Kandi
Criticile constructive sunt binevenite. Dreptul la opinie pertinenta e garantat. Citeste si semnatura mea.
Persoana care iti preia masina in service nu trebuie sa fie neaparat inginer. Important e sa stie meserie. Am vazut destui mecanici cu experienta ce puneau rusine pe ingineri cu patalama. Teoria e frumoasa, practica ne omoara...
Atitudinea personalului in relatia cu clientul conteza, de multe ori e factor decizional in alegerea service-ului. Eu sunt in primul rand om, apoi client. Nu interactionez cu droizi din Star Wars ci cu alti oameni.
Daca interlocutorul crede ca i se cuvine ca eu sa vin la service-ul in care lucreaza si ma trateaza rece , neutru, pe mine m-a pierdut de client. Cer doar amabilitate, competenta profesionala si respect, nu matanii si ode.


This post has been edited by Dodone: 30 May 2010, 13:18


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hed Kandi
post 30 May 2010, 13:22
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 16 May 10
From: Timisoara




QUOTE(Duyu @ 30 May 2010, 10:33)
Din cate stiu eu la receptie esti intampinat de un inginer, nu de mecanicul din hala. Nu poti spune ca nu conteaza atitudinea celui care iti preia masina... Una e sa-ti explice amabil ce se va intampla cu masina ta cat timp este in service, si alta e sa te ia la misto si sa nu te trateze cum ar trebui tratat un client in adevaratul sens al cuvantului. In rest, in legatura cu mecanicul, ai dreptate... El doar trebuie sa lucreze bine, si atat.  wink.gif
*



Sper sa nu devenim off-topic. N-am zis ca nu conteaza atitudinea, insa nu mi se pare de mare pret. Am avut experiente neplacute cu alt service Renault unde felul in care erai intampinat si tratat era foarte bun, dar problemele masinii nu erau rezolvate. Sau, veneau cu explicatii gen "asa fac toate", "masina merge ceas". Asa ca n-are nicio importanta, dupa mine, lucrul acesta. Ma intereseaza sa am masina functionala. Plus, degeaba imi explica amabil ce se va intampla, ce operatii vor face, daca eu oricum nu pricep (nu e de domeniul meu, nu am idee). Pot sa stau si langa masina si sa-mi explice pas cu pas, habar n-as avea de ce ar face respectivul acolo, daca ar fi bine sau nu. Deci, te-ar putea prosti chiar daca ti-ar vorbi frumos, explicit, dandu-ti impresia de experimentat/priceput.
Nu m-am insurat cu autovehiculul incat sa vreau sa stiu ce-i vor face in service...pur si simplu nu mi se pare relevant; degeaba ar pupa masina daca ea tot n-ar functiona, sau te-ar pune sa schimbi piese cu zecile, problema mentinandu-se.
De luat la misto nu e cazul in vreo reprezentanta auto, nu sunt abonati la conducta de petrol.
In cazul de fata, evident ca daca te duci la ei fara programare, s-ar putea sa astepti multi si bine, caci au de lucru foarte mult, poate doar daca ai vreo operatie banala, gen schimbat becuri s.a.m.d.
Eu unul am facut programare, m-am dus sa le dau masina, le-am explicat ce este in neregula, daca operatia dura mai mult de o ora le-o lasam acolo, daca era sub timpul acesta ma plimbam prin showroom sau mai stateam de vorba cu careva. In rest, ce si cum ii fac....repet, nici nu ma intereseaza (si nu vad niciun motiv pentru care ar trebui sa ma intereseze) si nici nu ma pricep.
In concluzie, la service predai masina, spui care este problema si pleci (asta, evident, daca ai si....nu stiu, un serviciu la care trebuie sa fii prezent, o viata pe care s-o traiesti sau, pur si simplu, masina nu e unica ta realizare pe Pamant - pentru multi dintre romani, din pacate, doar asta e notabila - ). Revii cand e gata, faci un test, daca este in regula, achiti si iar ai plecat. In toate etapele astea nu vad de ce ar trebui sa fii tratat ca pe covorul rosu sau sa ceri sa ti se ofere o suta de mii de explicatii si proceduri in legatura cu operatiile facute.

LE: Cred ca postarile mele sunt extrem de bine argumentate. N-am discutat despre chestii relative si subiecte, ba din contra, am cerut sa venim, mai ales in acest topic, cu chestii concrete.
Plus, in cadrul Renault AutoEuropa nu cred sa fi fost, vreodata, careva tratat cu dispret. Nu vad cine ar face asta: cei de la vanzari nu, cei la tinichigerie chiar nu, la service? Pai sa vedem: Motorga chiar nu este genul flegmatic, d-nl Nicolae nici atat, mai sunt inca doi baieti (ale caror nume imi scapa momentan) pe care, la fel, nu i-am vazut vreodata sau simtit antipatici. Deci, despre ce vorbim?

This post has been edited by Hed Kandi: 30 May 2010, 13:40


--------------------
Renault Megane II Sedan/ Fluence 2006 Expression 1.6 16v/2010 Privilege 1.6 16v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 30 May 2010, 20:02
Post #82


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




Ai sedan din 2006 si nu l-ai remarcat pe "bogdan?". Sau pe meseriasu ala de la vopsitorie de se c..a in masina mea si in suportii mei de la stopul spate?
Oricum Autoeuropa a crescut mult calitativ dupa intalnirea gazduita la sediul lor si de cate ori am fost acolo in perioada urmatoare am fost tratat bine si prompt. Dar sa nu le facem inca statuie pentru ca se lupta (cu succes zic eu) sa repare o imagine stricata in vremurile de prosperitate. Un plus e ca au devenit bimarca renault/dacia si in sagului.
Ca o paranteza la felul de a alege reprezentanta sau nea gicu....baiatul de la temeco care se ocupa de audi le da clasa la aia de la quark care chiar se lauda ca sunt service audi. smile.gif

This post has been edited by catalin_tm81mis: 30 May 2010, 20:05


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hed Kandi
post 30 May 2010, 22:43
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 16 May 10
From: Timisoara




Nu-l stiu pe Bogdan...am retinut decat numele celor de la receptie si al unui mecanic, Teo....el se ocupa de injectii, probleme porniri etc. Pe ceilalti ii stiu din vedere: ala mi-a facut distributia, ala mi-a schimbat compresorul, ala geometria, electricianul etc.
La vopsitorie si tinichigerie am ajuns o singura data, cu Megane-ul, am avut toata partea stanga lovita. A iesit bine si reparatia si vopseaua. Deci, nu prea pot sa ma pronunt cine stie ce. Oricum, de preferat, este sa nu prea am tangente cu vopsitoria/tinichigeria.
Am auzit ca ati fi avut intalnire la sediul lor....pana sa pomenesti eram cam sceptic ca s-a realizat, mai ales ca n-am vazut ceva de genul asta pe topicul respectiv (apropos, care ati mers? Cei care va intalniti, de regula, si de pe forum?)
In alta ordine de idei, un cunoscut mi-a zis ca, la Temeco, ii verificau nivelul de lichid de frana deschizand bidonasul cu pricina si presand pe sita de sub dop.Daca ajungea lichidul la sita, era bine, daca nu, nu. Mi s-a parut o verificare extrem de profesionista. La fel si cand i s-au busit injectoarele: i-au pus nu stiu ce pasta in ele, apoi i-au schimbat furtune s.a.m.d. Passat-ul aluia nici pana in ziua de azi nu merge... Mi se pare ca i le-au luat pe incercate. Poate astea sunt limitele lor, poate asta se intampla cand vrei sa ai masina premium, dar vrei s-o repari cu doi lei si cu scotch.
Intr-un service al unui fabricant ai oameni care sunt specializati pe masinile respective in primul rand, abia apoi pe cele ale altor marci. Sunt trimisi la cursuri de specializare, au asistenta in caz ca se impotmolesc etc. Ma indoiesc ca un service general, fie el si Temeco dispune de asemenea conditii.


--------------------
Renault Megane II Sedan/ Fluence 2006 Expression 1.6 16v/2010 Privilege 1.6 16v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 31 May 2010, 09:45
Post #84


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




La intalnirea de la Renault am fost aprox. 10 forumisti, care ne intalnim de obicei. Primirea a fost mult peste asteptari (nu vreau sa periez pe nimeni, dar mi se pare corect sa dau Cezarului ceea ce este al lui...), s-a discutat foarte deschis, atmosfera a fost colocviala.
S-ar putea sa mai facem o intalnire, de data asta la o terasa sau la iarba verde.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 31 May 2010, 12:40
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Imi permit sa reconfirm si eu buna impresie ce mi-au lasat-o baietii din Sagului.
Ulterior celei de a doua intalniri ce am avut-o cu ei am fost impreuna cu un coleg de munca ce detine un Clio sa le cer cateva informatii(specificatii tehnice asupra fluidelor de lucru,mai exact)precum si lista de anvelope ce o admite producatorul pt a fi montate pe masina respectiva.In cateva minute ne-au informat asupra amanuntelor ce ne interesau si in plus am primit si un print cu lista de anvelope,lista cu care colegul meu sa se prizinte la RAR sa-i fie mentionate in CIV.Rapizi,concisi,super-amibili.Cand a venit vorba sa platim am fost trimisi,elegant, la plimbare. happy.gif

This post has been edited by marian-j: 31 May 2010, 12:42


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 31 May 2010, 13:12
Post #86


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




sa nu uitam intalnirea de la giroc laugh.gif

"bogdan" - receptie mecanica

This post has been edited by catalin_tm81mis: 31 May 2010, 13:13


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
biscu
post 31 May 2010, 13:23
Post #87


...


Group: Members
Posts: 500
Joined: 24 January 07




QUOTE(marian-j @ 31 May 2010, 13:40)
Imi permit sa reconfirm si eu buna impresie ce mi-au lasat-o baietii din Sagului.
Ulterior celei de a doua intalniri ce am avut-o cu ei am fost impreuna cu un coleg de munca ce detine un Clio sa le cer cateva informatii(specificatii tehnice asupra fluidelor de lucru,mai exact)precum si lista de anvelope ce o admite producatorul pt a fi montate pe masina respectiva.In cateva minute ne-au informat asupra amanuntelor ce ne interesau si in plus am primit si un print cu lista de anvelope,lista cu care colegul meu sa se prizinte la RAR sa-i fie mentionate in CIV.Rapizi,concisi,super-amibili.Cand a venit vorba sa platim am fost trimisi,elegant, la plimbare. happy.gif
*



Sunt curios si eu de acea lista cu dimensiunile anvelopelor.


--------------------
Renault Clio III 2007 - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_sman
post 10 Aug 2010, 20:59
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 August 10




De curand mi-am luat o masina lovita, mai ieftin evident. ma dusei la Autoeuropa sa vad cat ar costa reparatia. Ma sperie aia cu preturile lor. Nu am dat pe masina cat imi cerea tehnicianu de acolo.
prin cineva ajung la mecanicul Alin de acolo, care are atelier si vopsitorie acasa, Ma inteleg cu el la pret, ii dau masina acasa si surprizaa !!!
Dupa 2saptamani masinuta mea era carpita cu tot felu de piese furate de prin autoeuropa. Ba si ce tupeu au , dupa ce le dai banii nici nu te mai cunosc. tot sun la telefon , nu mai respunde.
Va spun asta sa nu o mai pateasca nimeni cu smecherul ala.

This post has been edited by dan_sman: 10 Aug 2010, 21:07


--------------------
RENAULT LAGUNA 1 2001 - CS11MAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 10 Aug 2010, 23:24
Post #89


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




Nu trebuie neaparat sa fie furate ca intr-o vreme stiam ca au acces la piese de pe stoc la preturi preferentiale. (asa era pe miresei cand aveam solenza).
Restul povestii nu il comentez ca nu il cunosc pe Alin.


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_sman
post 31 Aug 2010, 19:46
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 August 10




va salut, tocmai ma intorsei din concediu, am parcurs 1200 km fara probleme , Apropo de piese, nu erau piese noi,erau piese vechi recuperate si lipite cu capse de aluminiu si suruburi de lemn sau cum le zice holsuruburi.


--------------------
RENAULT LAGUNA 1 2001 - CS11MAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:20
Dacia