Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nissan Primera 2006, impresii

LemonDemon
post 5 Sep 2006, 07:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




In primul rand prin dimensiuni iti da senzatia de masina puternica, bine construita.Nu stiu daca se observa din poze dar are dimensiuni considerabile, fiind mai mare ca Laguna2 de exemplu.Cand intrii la sofer, prima data ramai placut surprins de dimensiunile interioare foarte generoase accesul fiind foarte facil.Consola centrala este deosebita, avand un aspect foarte futurist.Partea comuna,ca sa zic asa, se intinde pe toata latimea bordului
este de asemenea digital (spre deosebire de modelul 2002) intr-o lumina portocalie, iar martorii de bord sunt in rosu.Pe mijocul bordului se afla consola centrala , cu un ecran TFT de 7' si keybordul in mijlocul caruia troneaza un joystick.Cele doua butoane sunt in genul celor de la BMW , i-drive, sunt sensitive si se folosesc in functie de aplicatia ce ruleaza.Camera din spate se activeaza automat cand cuplez in march-arriere.In rest are dotarile pe care le au toate masinile din clasa ei: toate sistemele de siguranta pasiva si activa , sistem multimedia DVD-MP3, Navigatie,6 boxe plus 2 tweetere , este asa cum am mai spus Full-Option.

In legatura cu dinamica , este o masina extraordinara , puternica , iti da sentimentul de putere inca de la primul contact cu volanul genros cu comemnzile cromate pe pe acesta.

Este extraordinar de silentioasa , practic pana la 160-170km/h nu simnti ca ai un motor sub capota.La liber nu simnti nimic, nu sesizezi decat o usoara vibratie a schimbatorului , in rest liniste totala.
Eu am optat pentru kitul drumuri grele asa ca beneficiez de o suspensie mai inalta si de amortizoare un pic mai tari , ceea ce ii confera un aer un pic sportiv , deoarece aproape ca pot sa afirm ca simnt textura drumui in volan.

Cuplul mare ii asigura un avnat in plus la depasiri , iar la mersul pe care l-am efectuat pana acuma , adica in regim mai putin sportiv pana se mai aseaza si el pe sosea , treapta a -5-a a fost de ajuns ca sa trec Dealul Negru fara cea mai mica problema , asigurandu-mi in conditii optime o viteza in medie de 100 km/h la un cosum de 5.7l/100km.
Finisajele sunt extraordinare cu mult crom,piele si plastic cauciucat si un material plusos.Multe spatii de depozitare indedite,mult mai multe si mai stilate ca la modelul 2002 , inclusiv cotiera reglabila pe toate dimensiunile.

Este puternica , motoarele pe benzina sunt pline de viata , fiind motare japoneze sunt de turatie, dar foarte vioaie.Un exemplu, chit ce este vorba de doar cateva secunde , de la 40-130 km/h am reusit sa merg in paralel cu un A6 model nou.Bineinteles ca dupa 130/km pe ora m-a depasit , dar nu chiar atat de lejer pe cat ma asteptam.

Vitezea de croaziera este de 160-165 km/h ceea ce pentru mine este o viteza rezonabila pentru drumurile noastre.

Per ansablu este o masina cu totul deosebita, iar modelul restilizat , puternic la interior si la soft si mai putin evident la exterior ( un profil mai accentuat , praguri de la usi cromate,spate putin mai ascutit si forma oglinzilor ascutite ca la A4 nou alaturi de fauri cu 6 segmente cu Xennon si stopuri cu cristale competate de stopuri de ceata cu totul redesenate) fac din Primera genul de masina care te face sa te simnti cu adevarat relexat si in siguranta , alaturi de masina ta , care parca a fost construita in jurul tau , al soferului.

Ceea ce am pus pe scaune si presurile sunt provizorii caci desi am dat comanda de 1 saptamana cei de la Nissan tot nu m-au sunat sa ma duc sa ridic pe cele originale.Cum am fost la munte am zis ca e pacat sa stric interiorul cu namol smile.gif



--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 5 Sep 2006, 08:26
Post #2


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




si un pret DDP?! biggrin.gif asa de curiozitate...


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 5 Sep 2006, 14:48
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




22000 eur ca sa o am in fata blocului smile.gif


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 5 Sep 2006, 14:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




Sa o stapanasti sanatos!! Da' ca sa fiu si un pic carcotas....:
Ceea ce nu mi-a placut la Primera sunt usile prea subtiri si clancanitul pe care il fac acestea cand se inchid, dau aspect de masina ieftina! In plus capota de la portbagaj nu este antifonata... se vede tabla! Bine poate la modelul pe care si l-a luat cumnata-miu da' totusi....


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 5 Sep 2006, 15:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Nu stiu de ce usi vorbesti dar la modelul pe care il am nu ajung usor cu mana afara , usa avand in jur de 15 cm grosime daca nu mai bine.De altfel e facuta de asa natura sa nu stai cu mana pe geam caci are air-bag cortina care poate sa iti rupa mana daca stai cu ea pe geam ph34r.gif


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 5 Sep 2006, 15:24
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




Nu ma refeream la statul cu mana pe geam ci la grosimea usii in general, daca o deschizi... usa e mai groasa la Megane!


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 5 Sep 2006, 15:27
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




paulp nu stiu care e problema ta dar scrie mare in manualul de la masina chestia asta cu mana pe geam...Ma rog daca tu vrei ca la un impact de 20 km/h sa iti sara air-bagurile si singura vatamare sa fie mana ta .... eu unul nu ma risc , stiu mai bine cei care o produc cum e bine sa mergi.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 5 Sep 2006, 15:29
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Nu stiu ce sa zic de asta cu usa...mie nu mi se pare subtire usa ..defapt e mult mai robusta ca la Megane.Acuma eu nu stiu ce model ai vazut dar cel mai bine o sa ma uit , o sa ii fac o poza .

Specific inca o data ca masina este deosebit de robusta si este mai mare si mai lata ca laguna2 , iar usile cred ca sunt proportionale.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 5 Sep 2006, 15:34
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Cateva poze ca sa ne facem o parere ...

Attached thumbnail(s)
P1000271.JPG ( Size: 205.17k ) Number of downloads: 4160
P1000293.JPG ( Size: 108.82k ) Number of downloads: 4540
P1000276.JPG ( Size: 136.02k ) Number of downloads: 4441


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 5 Sep 2006, 15:36
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




paulp eu iti zic ce scrie la Nissan Primera in manual!!! La sectiunea air-bag zice ca este dotat cu air-bag cortina care poate aduce leziuni daca mergi cu mana in afara habitaclului.Acuma eu inteleg ca air-bagul ala imi provoaca leziuni...

Mai pun cateva poze tongue.gif

This post has been edited by LemonDemon: 5 Sep 2006, 15:40

Attached thumbnail(s)
P1000275.JPG ( Size: 163.53k ) Number of downloads: 4053
P1000277.JPG ( Size: 166.54k ) Number of downloads: 4427


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 5 Sep 2006, 22:02
Post #11


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Am si eu o intrebare. Cum te descurci cu bordul central? Nu e ciudat sa te uiti in dreapta?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 6 Sep 2006, 06:41
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Mi se pare un varf al tehnologiei pentru o masina de 22000 eur ! Nu poti sa compari Nissan Primera cu S-Clase caci intre ele exista o diferenta mare de bani!
Sincer nu ma asteptam sa primesc o masina asa de dotata pentru un asemenea pret!
Aceasi reactie am avut-o si la Logan cand l-am vazut prima data , adica pentru pretul pe care il are e o masina doatata!
De asemenea Megane2 ! Cel putin cand a aparut mi se parea un Vel-Satis mai mic si mult mai accesibil , iar cand ma uit la versiunile de top ale Megane 2 iarasi sunt foarte incantat de oferta pret/calitate.

Bordul central te obisnuiesti foarte repede cu el , si nu trebuie sa te uiti in dreapta , caci se vede perfect si daca te uiti in fata , deoarece are dimensiuni considerabile.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 6 Sep 2006, 08:03
Post #13


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Mie imi place consola centrala, iti lasa impresia de nava spatiala.


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 6 Sep 2006, 08:12
Post #14


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




QUOTE(Bliss @ 5 Sep 2006, 23:02)
Am si eu o intrebare. Cum te descurci cu bordul central? Nu e ciudat sa te uiti in dreapta?
*



Am condus 4 masini cu bord central: 807, x-trail(analogic), twingo si scenic(digital) . Am observat o diferenta. Cele cu bord analogic sunt mai greu de citit datorita faptului ca trebuie sa urmaresti acul in dreptul carei viteze este apoi sa citesti viteza, pe cand la cel digital iti ajunge doar sa arunci privirea si ai cules informatia, m-am acomodat mult mai usor cu cel digital fiind mai mare scris si luminat si ziua.


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 6 Sep 2006, 09:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




Ce motor ai pe ea?


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 7 Sep 2006, 07:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Motorul este 1.6 16v 110 CP si Cuplul de 160 Nm.
Pentru situatia drumurilor din Romania si a traficului aglomerat am considerat ca o motorizare mai puternica nu isi are rosul.
Am fost tentat de 2.0 16v dar o diferenta de doar 10 CP si in consum care crestea cu 3l in plus m-a facut sa ma reazgandesc repede.In legatura cu motoarele diesel , nu sunt fan al acestora , iar in contidiile inca voi face anual in jur de 30.000 km nu cred ca isi avea rostul un astfel de motor.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 8 Sep 2006, 21:05
Post #17


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Motorul de 2l are 140CP, cf. nissan.ro - deci are 31CP in plus fata de motorul de 1.6 (109CP). Acum, ca sa spui ca pachetul de drumuri grele ii da un aer, chiar si un pic ...sportiv, e putin cam mult spus. smile.gif

Cat despre cuplul cel mare de 160Nm - pai atunci cineva cu 250Nm ce ar putea sa spuna, ca-i uriesesc, probabil. 1.5DCI 65CP are tot 160Nm.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 8 Sep 2006, 21:41
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Adevarul ca atat Laguna cat si Primera (ca si Octavia 2 de altfel) sunt submotorizate cu 1.6 benzina. Se simte clar lipsa de cuplu la greutatea masinii. Ai de asteptat destul de bine ca sa accelerezi pe autostrada, iar la depasiri, trebuie impins motorul peste 3500 de ture la plecare ...

Intr-adevar, pe la 250 se poate spune ca e un cuplu ok la masinile de clasa asta (gen cel de la 2.0T biggrin.gif).


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 9 Sep 2006, 01:31
Post #19


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Masina are intr-adevar usile cam "subtiri"...nu ma refer la grosime ci la antifonare. Zgomotul facut de usi la inchidere (mai ales cele din spate) imi aduc aminte de o dacie din anii 80.

Despre silentiozitate, mai vorbim peste vreo 20.000 km biggrin.gif. Masina este un mare cuib de greierasi, din cauza suspensiei destul de rigide. Suspensie care de altfel iti aduce mari plusuri la stabilitate.

Iar plansa de bord nu e digitala, este tot analogica, doar ca este "mascata" de un plastic fumuriu care nu lasa sa se vada nimic sub el atata timp cat nu sunt aprinse becurile de iluminare ale bordului. Daca te uiti cu motorul oprit si cu soare din spate, vezi instrumentele analogice acolo.

In rest, te felicit pentru alegere. Este intr-adevar o masina exceptionala pentru banii astia. Solida, spatioasa, fiabila....
Cat despre motorizare, intr-adevar, 1.6 mi s-a parut prea mic. Placandu-mi si dieselul, am ales 1.9 si nu imi pare rau de loc.

O alta chestie....are scaune din piele? Cu incalzire si reglaj electric? Din poze nu mi s-a parut a fi piele si nici nu am vazut butoanele de la incalzirea din scaune, amplasate de-o parte si de alta a butonului de blocare a usilor. Fiind Acenta, nu ar fi trebuit sa le aiba? Sau s-a schimbat oferta?

This post has been edited by richie: 9 Sep 2006, 01:32


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 9 Sep 2006, 07:02
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Nu are scaune incalzinte, iar usilie , oameni buni o sa ii fac poze , totusi nu stiu cum e vechea Primera , dar la modelul noul au cam 25-30 cm grosime si se inchid foarte bine.
Din cate am inteles modelul precedent a avut multe probleme , insa cu Ph2 multe au disparut.M-am referit la suspensie cand am zis de sportivitate , iatr motorul de 1.6l nu este mic pentru ea , recunosc ca la inceput mi se parea lenesa rau , insa daca o turezi pe la 3700-4000 merge chiar bine , iar zgomotul interior este inexistent.Cuplul de 160 Nm este pentru o masina pe benzina , nu diesel biggrin.gif.Nu are scaune de piele , are un material ca de pus care este pe tot interorul.

This post has been edited by LemonDemon: 9 Sep 2006, 07:02


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Sep 2006, 20:17
Post #21


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte numai de drumuri drepte !!

Mie singurul lucru care nu-mi place la Primera e ca interiorul da senzatia de concept de prin 97, adica futurist dar cu linii vechi, daca intelegeti ce vreau sa spun. Nu are subtilitatea designului unei masini de generatie noua.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 Sep 2006, 21:36
Post #22


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




QUOTE(LemonDemon @ 9 Sep 2006, 08:02)
... dar la modelul noul au cam 25-30 cm grosime ...


Cu scuzele de rigoare, dar nu ti se pare ca e cam exagerat? 30 cm grosimea unei usi? Nici macar la o blindata nu e usa atat de groasa. Come on man! Plus ca mi se pare cam scump 22.000 euro pentru o masina de 1.6. La banii astia DDP iei deja Toyota Avensis D4D...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 12 Sep 2006, 08:24
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Eu am mers ceva cu o Visia de 1.6 si mi s-a parut MULT subdimensionat motorul pentru caroseria asta. O dovedeste si consumul mediu de 10l/100 in 15k km. Si asta drumuri si in afara o gramada, nedepasindu-se 120km/h.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 12 Sep 2006, 22:23
Post #24


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@LemonDemon:
S-o stapanesti sanatos! Ma declar un pic surprins, tu fiind printre foarte putinii posesori de Primera care sunt multumiti de aceasta masina.
Acum sunt oarecum nelamurit, daca intrarea in gama (1.6 16v) costa 15.600 euro DDP, spune-ne si noua ce dotari optionale ai pus pe ea de s-a dus pretul in 22.000 euro?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 12 Sep 2006, 22:55
Post #25


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




usi groase de 30 de cm... smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 15 Sep 2006, 20:37
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Ok sunt de 10 cm tongue.gif m-am lasat purtat de val.Pai din cate stiu modelul vechi de Primera (2002) a fost un fiasco total , insa modelul 2006 Phase 2 este o masina buna , peste Avensis, 407 sau Octavia2.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 17 Sep 2006, 09:01
Post #27


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




QUOTE(hellcat @ 12 Sep 2006, 23:23)
@LemonDemon:
S-o stapanesti sanatos! Ma declar un pic surprins, tu fiind printre foarte putinii posesori de Primera care sunt multumiti de aceasta masina.
Acum sunt oarecum nelamurit, daca intrarea in gama (1.6 16v) costa 15.600 euro DDP, spune-ne si noua ce dotari optionale ai pus pe ea de s-a dus pretul in 22.000 euro?
*




Pe asta cu nemultumirea de unde ai scos-o? Eu nu cunosc nici un nemultumit de masina.....Mai vezi pe alte forumuri...In afara de zgomot, nu prea ai ce sa-i reprosezi. Probabil, daca as fi avut motorul de 1.6, as mai fi avut ceva sa-i reprosez.... tongue.gif dar asa, deocamdata n-am ce comenta de ea. Si am ajuns la 40.000 km.

Cat despre preturi si dotari: Nu exista optionale la Primera. Doar vreo doua-trei de genul Navigatie, Inteligent Cruise Control si....cam atat. Sunt 3 variante de dotare, iti alegi care-ti convine. Pretul ala de 15.600 este pentru varianta Visia (cea mai "saraca" ) cu motorul de 1.6. A mea a fost 23.000 DDP.



QUOTE(LemonDemon @ 15 Sep 2006, 21:37)
Pai din cate stiu modelul vechi de Primera (2002) a fost un fiasco total , insa modelul 2006 Phase 2 este o masina buna , peste Avensis, 407 sau Octavia2.
*



Phase 2 nu a fost lansata in 2006 ci in 2005. Anul asta n-au mai scos nimic nou....probabil se pregatesc pentru o inlocuire pe la anul.
Peste Avensis...nu stiu daca e. Peste 407, e doar la fiabilitate, nu la restul. Peste Octavia2, cam e din toate punctele de vedere....(e si normal, e alta clasa)


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 17 Sep 2006, 10:00
Post #28


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Am "scos-o" din faptul ca vad zi de zi clienti de Nissan, majoritatea de Primera si Almera, cum iau cu asalt service-ul cu o groaza de probleme. Stii care-i modelul Nissan cu cele mai multe reveniri in service pe perioada garantiei?
Cat despre preturi si dotari: le cunosc prea bine, asta e! Tocmai de aceea am incercat sa-l rog pe LemonDemon sa ne explice mai concret echiparea masiinii sale. Sau poate poti sa ne explici tu cum o Primera Acenta de 1.6 costa 22.000 euro?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 17 Sep 2006, 13:29
Post #29


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Despre partea cu service-ul....nu te contrazic. Dar toti cei pe care ii cunosc posesori de primera (de almera nu cunosc) au vazut service-ul doar pentru revizii. Si unii au trecut de 100.000 km. Vezi si pe www.masini.ro/forum la sectiunea Nissan, cate plangeri sunt.

Despre dotare: Accenta mea are cam asa: Piele (sau ...ma rog...o fi ecologica, nu stiu si nici nu ma prea pasioneaza), scaune incalzite fata, scaune reglabile electric pe 6 directii, jante aliaj, 16", xenon pe faza scurta, camera pentru mers cu spatele, senzor de ploaie, oglinda centrala electrocromanta (parca asa o cheama tongue.gif).... Parca astea ar fi. Daca imi mai aduc aminte de ceva mai spun. Bineinteles, astea fiind peste Visia, adica peste dotarile de baza care sunt destul de "sanatoase" . Nu stiu pe motorizarea de 1.6 care e nivelul de dotare. Vazand putin pozele puse mai sus de LemonDemon, sunt si eu putintel surprins....


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 17 Oct 2006, 20:49
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Ok , hai sa explic dotarile:
Exterior
Faruri cu Xenon autoreglabile
Oglinzi actionate electric, in culoarea caroseriei
Proiectoare de ceata
Jante aliaj 16"

Interior
Geamuri electrice fata
Geamuri electrice spate
Computer de bord
Display central full color 7.0"
Indicator temperatura exterioara
Scaun sofer+pasager reglabile electric pe inaltime
Scaun sofer+pasager cu reglaj lombar
Bancheta rabatabila 60 /40 cu ISO-Fix, cotiera

Confort
Inchidere centralizata cu telecomanda cheie
Camera de luat vederi color pentru marsarier
Sistem de navigatie color cu DVD
Cruise Control
Radio CD + 6 boxe +2 tweetere
Comenzi audio pe volan
Aer conditionat cu reglare automata
Filtru polen
Stergator parbriz cu senzor de ploaie
Reglaj volan pe inaltime + telescopic
Volan imbracat in piele
Maner schimbator viteze imbracat in piele
Tapiterie piele/sintetic, scaune fata cu incalzire

Siguranta
Airbaguri sofer + pasager
Airbag-uri laterale tip perdea (2)
Tetiere active fata
3 tetiere spate
ABS + EBD+ brake assist
Sistem imobilizare NATS
ESP


Pretul : 22000 eur pe factura de la Nissan + 200 eur covorase Nissan + 500 eur Alarma Viper + 200 eur Pedalier H&R + Taxe inscriere si alte cheltuieli.
O alta problema am avut-o la computerul de bord si la parametrii masinii.Problema a fost urmatoarea:CP s-a blocat dupa 1 saptamana , iar masina nu tragea deloc si am fost la service cu ea.Cei de acolo mi-au zis ca asa e setata din Anglia pentru consum minim (in medie aveam 5,6 cu mers prin oras).Asa ca i-am lasat sa umble la parametrii masinii:rezultatul? Cu totul si cu totul alta masina! Nici nu se compara , este mult mai vioaie! Doar a crescut un pic consumul , insa se simnte altfel la condus
Ca fapt divers :A4,Avensis si Superb nu mi-au stat in cale(e drept ca la demarari rapide Disel ma face , e si normal are un cuplu mai mare , la turarii mici , insa dupa ce se tureaza il depasesc elegant )

This post has been edited by LemonDemon: 17 Oct 2006, 20:59


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:59
Dacia