Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 17 18 19 20 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Diverse Asigurare CASCO

Sudsemnatu
post 7 May 2015, 09:46
Post #541


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Legea zice ca sunt obligati sa iti aduca masina la starea initiala dinaintea accidentului. Daca baia s-a spart si a curs uleiul pe jos, nu e normal sa imi dea masina cu tot cu ulei?
Si la anvelope CASCO se aplica, binenteles. Sunt obligati sa te despagubeasca cu o anvelopa la fel cum ai avut. De aia cand completezi polita casco brokerul noteaza ce anvelope ai, marca, dot, uzura..ca sa iti dea la fel.

This post has been edited by Sudsemnatu: 7 May 2015, 09:56


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 7 May 2015, 09:49
Post #542


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Da, la fel si in cazul in care s-a spart radiatorul de apa se despagubeste si antigelul si la cel de AC se despagubeste incarcarea cu freon. Trebuie introduse operatiunile in deviz !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 7 May 2015, 10:06
Post #543


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Eh, inseamna ca cu mine au fost jegosi... asta e, bine ca i-am schimbat.

Cand a fost momentul sa imi inlocuiasca o anvelopa au vrut sa le platesc eu 5% pentru uzura. Anvelopele erau luate in noiembrie si una am distrus-o pe 1 ianuarie.
Cat era sa merg in decembrie...?
Din nou, bine ca i-am schimbat.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 7 May 2015, 10:12
Post #544


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




si nu spui cine a fost, generali cumva?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 7 May 2015, 10:17
Post #545


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Niet, BCR/Omniasig.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 22 Jul 2015, 21:21
Post #546


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Incerc sa fac casco pentru o masina noua. Pana acum am primit doua opinii diferite cu privire la valoare de asigurare (din care se calculeaza si prima): pret de lista si pret de cumparare (dupa discount). In cazul meu diferenta este de aprox 7000 eur, deci o diferenta semnificativa in ceea ce priveste prima.
Care dintre cele doua este corecta? Daca varianta in care se asigura la pretul de cumparare este eronata, se poate sa nu fiu despagubit integral in cazul unei daune sau sa am alte dezavantaje? Ambii brokeri sunt foarte siguri ca este corect cum zice fiecare.

This post has been edited by St: 22 Jul 2015, 21:25


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Jul 2015, 07:10
Post #547


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




La toate masinile noi pe care le stiu, valoarea asigurata era reprezentata de valoarea inscrisa pe factura de cumparare .. ca tu ai luat-o cu discount este alta treaba.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Jul 2015, 08:16
Post #548


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Pe factura sunt ambele sume. Pretul de lista, discount, pret final.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Jul 2015, 09:09
Post #549


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu ma refeream la suma trecuta pe factura ca fiind suma finala platita de cumparator ... aia este suma asigurata... ca se poate sa iti ia si suma fara discount .. cred ca fiecare asigurator procedeaza cum are instructiuni ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Jul 2015, 09:22
Post #550


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ce masina?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Jul 2015, 12:33
Post #551


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Focus

QUOTE(cj98czh @ 23 Jul 2015, 09:09)
Eu ma refeream la suma trecuta pe factura ca fiind suma finala platita de cumparator ... aia este suma asigurata... ca se poate sa iti ia si suma fara discount .. cred ca fiecare asigurator procedeaza cum are instructiuni ...
*



Pai m-ai indus in eroare cu treaba cu "ca tu ai luat-o cu discount este alta treaba." Discount-ul ala e si el pe factura, nu mi-l da pe sub mana smile.gif)

Ideea este ca vorbim de 2 brokeri de asigurare diferiti, care mi-au trimis oferte de la Alliaz, Omniasig, Generali. Deci nu poate fi cazul ca asiguratori diferiti = politici diferite.

Intre timp am primit si oferta de la cel care foloseste valoarea de lista, fara discount. Prima este foarte aproape de prima brokerului care foloseste valoarea dupa discount. Cum le calculeaza astia, nu mai inteleg.

This post has been edited by St: 23 Jul 2015, 12:39


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Nov 2015, 18:37
Post #552


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




In ofertele de anul acesta a aparut o companie noua: Forte Asigurari Reasigurari. La pret sunt cu mult sub nivelul Allianz, Uniqa , Generali, Asirom. Pe cand acestia au toti oferte numai cu fransize , cei de la Forte au si fara. Este extrem de tentanta oferta lor.

Ce stiti de aceasta companie?

4 Nov 2015, 09:30:
Ok, mersi. M-am lamurit. dry.gif

This post has been edited by UXE: 4 Nov 2015, 09:30


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan-paul
post 6 Dec 2015, 10:12
Post #553


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 29 December 09




Forte Asigurari, o societate de asigurare de care trebuie sa va feriti. Nu va lasati ademeniti de preturile mici la polite.

Capezzone Carmine este (sper) fostul presedinte al consiliului de administratie al firmei de asigurari. Uitati-va la moaca lui spuneti-mi ce impresie v-a lasat.

Mai jos este un articol interesant despre cat de solvabili sunt ei (si altii) pe piata de asigurari.

https://ziaruldeinvestigatii.ro/blog/posts/...f-reactia-forte


--------------------
Renault Megane 3 Grandtour 1.5 dci 110CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Dec 2015, 09:59
Post #554


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




intrebare:

pot sa ma duc sa imi repar masina pe casco inainte sa fac constatarea la RCA? am completat hartiile de amiabila, am vorbit cu pagubitul sa ma sune cand merge la asigurare etc. acum eu vreau sa ma duc la casco, casco si rca sunt la aceeasi firma, sa imi fac constatarea si sa o bag in service inainte de sarbatori.

bafta.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 10 Dec 2015, 11:01
Post #555


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Are cineva un contract recent de CASCO de la Allianz? Ma intereseaza daca se plateste separat pentru alti soferi decat titularul si daca acopera si tari din UE.

This post has been edited by St: 10 Dec 2015, 11:01


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Dec 2015, 11:06
Post #556


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




in ce sens acopera?

la ei trebuie sa platesti in plus daca vrei sa scoti masina din tara sau sa ai RCA Allianz.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 10 Dec 2015, 11:08
Post #557


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Exact la asta ma refeream, daca asigurarea CASCO este limitata la teritoriul Romaniei sau este valabila si in afara.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Dec 2015, 11:10
Post #558


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




in contractul standard, pe care l-am facut acum 2 saptamani, da. vezi cele 2 posibilitati de prelungire a acestuia.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Dec 2015, 11:14
Post #559


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Se poate face aditional, daca nu e prevazut in polita ta. Vorbeste cu brokerul si vezi. Eu spre exemplu am mentionat, utilizatori multipli si e valabila international. Am intrebat in mod deosebit inainte sa o semnez.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Dec 2015, 11:59
Post #560


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(MuciX @ 10 Dec 2015, 11:14)
Am intrebat in mod deosebit inainte sa o semnez.

Intrebat si raspuns nu inlocuieste document scris......trebuie sa se specifice clar ca beneficiezi de Casco extern in documentul furnizat si semnat.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 17 Jan 2016, 08:15
Post #561


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




CASCO, din cate stiu, acopera doar daunele constatate pe drumuri publice. Acasa, masina sta parcata pe proprietate privata. Daca imi cade un turure de gheata de pe casa, sau daca imi vandalizeaza cineva masina, mai sunt acoperit?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 17 Jan 2016, 19:04
Post #562


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Depinde de clauze. Polita mea acopera sigur vandalismul.


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 17 Jan 2016, 19:07
Post #563


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Chiar daca nu e pe spatiu public? Asa si a mea acopera vandalism...


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Jan 2016, 12:19
Post #564


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(MuciX @ 17 Jan 2016, 09:15)
CASCO, din cate stiu, acopera doar daunele constatate pe drumuri publice. Acasa, masina sta parcata pe proprietate privata. Daca imi cade un turure de gheata de pe casa, sau daca imi vandalizeaza cineva masina, mai sunt acoperit?
*


Daca iti cade un turture pe masina, trebuie hartie de la politie. In baza actului de la politie, deschizi dosar de dauna, iar asiguratorul il va da in judecata pe proprietarul casei pentru ca era in sarcina lui sa curete gheata de pe acoperis.

De preferat sa faci asta doar daca esti cine stie pe unde. Nu are rost daca a cazut un turture de pe casa ta, sau de pe blocul in care stai, cred ca e clara urmarea.

Acum, depinde de polita daca acopera sau nu astfel de riscuri.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 9 Feb 2016, 13:18
Post #565


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Mie mi-a cazut zapada de pe casa mea (cand stateam in Chitila, s a desprins tabla aia pe post de opritor pt zapada si a cazut cu tot cu zapada pe masina) si mi a indoit capote fata+spart spoiler fata... am fost la politie si am declarat ce s a intamplat, apoi am deschis dosar de dauna si mi am reparat masina. Nici pana in ziua de astazi, n a venit societatea de asigurare sa ma intrebe de ce n am curat zapada de pe casa mea (intre timp m am mutat, dar am mai stat acolo vreo 3 ani dupa eveniment).


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexupb
post 13 Oct 2016, 22:14
Post #566


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 20 June 06




Am nevoie de un sfat, va rog sa ma ajutati.

Ieri seara am gasit masina usor atinsa in parcare: un far avariat si bara zgariata.
Masina are aproximativ un an si am asigurare casco la Porsche.
Pe polita este specificat asa: " Fransiza fixa 500 Ron aplicabila pentru fiecare eveniment in parte. Fransiza nu se aplica in caz de regres."
Eu mai am contract pe 4 ani la casco (cat mai dureaza imprumutul la masina) si in aceasta perioada nu creste rata la casco chiar daca il folosesc.

Un binevoitor mi-a indicat masina care m-a lovit si spre norocul meu, aceasta avea un biletel cu numar de telefon deoarece era parcata pe un loc ADP.
L-am sunat si l-am intrebat daca ar fi de acord sa plateasca fransiza. M-am gandit ca este cel mai simplu asa - dar nu stiu daca este solutia cea mai buna...

Cel care mi-a indicat masina care m-a lovit spunea ca a vazut incidentul in urma cu vre-o 2 zile. Din pacate nu m-am gandit sa-i cer un numar de telefon ca sa il am de martor (nu stiu daca ar fi fost de folos).

Va rog sa-mi spuneti cum este mai bine sa procedez :
1) declar autor necunoscut si imi plateste el fransiza. Daca aleg solutia aceasta sper sa fie de cuvant omul(nu il cunosc). La telefon a zis ca e de acord cu toate ca parea putin retinut.
2) sa declar ca stiu autorul. Am poza cu masina lui (se vede numarul de inmatriculare) si numarul de telefon - este de ajuns sau trebuie RCA-ul lui? Trebuie si amiabila, constatare de la politie? E tarziu acum pentru asa ceva?

Ce inseamna " Fransiza nu se aplica in caz de regres." ? Nu trebuie sa platesc fransiza daca repar prin casco si apoi regres pe RCA-ul lui?

Ar mai fi o intrebare: am o usa usor infundata (eu am fost autorul biggrin.gif ) : am vre-o sansa sa o rezolv tot acum fara sa platesc fransiza separat pentru ea?


--------------------
Skoda Fabia Combi 3 Ambition 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 14 Oct 2016, 08:45
Post #567


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




In caz de regres inseamna ca daca te duci la Casco cu amiabila in care el recunoaste ca e de vina si faci pe Casco tau cu regres pe RCA lui, nu platesti cei 500 de ron.

Cel mai sanatos ar fi sa faci asa, cum am descris mai sus: il rogi sa isi recunoasca fapta, amenintandu-l ca daca nu te duci la politie si declari, te duci cu foaia la casco si ai terminat balciul. Cu usa infundata de tine nu stiu cum sa faci? e pe aceeasi parte?

Daca alegi varianta 1 in care sa iti plateasca el franciza, nu vad de ce ar face el asta..ca oricum nu ii creste prima de asigurare cu 500 de ron, eu te sfatuiesc sa faci amiabila in care sa scrii ca ai fost despagubit de vinovat si nu mai ai pretentie de la RCA lui, asa are si el dovada la masina lui de accident si tu.





--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 18 Oct 2016, 08:00
Post #568


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Daca scrie ca a fost despagubit de vinovat nu mai poate deschide dosar pe Casco pentru ca in conditii e un paragraf prin care asiguratul e obligat sa dea drept de regres atunci cand e cazul. Banuiesc ca nu isi repara masina cu cei 500 de euro pe care i-ar primi de la vinovat, desi eu m-as mira sa recunoasca iar fara martori nu fac nimic.

Cat despre cealalta lovitura pe care o ai va trebui sa platesti fransiza de 500 de lei, asa ca nu stiu daca e rentabil. Un element de reparat usor si vopsit costa cam 100 de euro la orice service , bine, nu vorbim de reprezentante .

This post has been edited by kosfunny: 18 Oct 2016, 08:01


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexupb
post 18 Oct 2016, 10:15
Post #569


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 20 June 06




Salut,

Am vorbit cu un inspector de la casco astazi si mi-a spus ca cel mai bine este sa vin cu amiabila completata si semnata de mine si autorul daunei + copie dupa RCA-ul.
In caz ca declar autor necunoscut trebuie sa platesc 500 Ron fransiza. De asemenea a zis ca nu ajuta cu nimic sa declar autorul - trebuie mers la politie.

Sper sa fie de acord cel care m-a lovit si sa completeze amiabila + sa-mi dea copia RCA.
In cazul acesta am inteles ca nu mai platesc fransiza de 500 Ron.

In caz contrar, daca nu este de acord autorul daunei, trebuie mers la politie pentru autorizatie reparatie si proces verbal constatare - dar am inteles ca dureaza mult si de obicei nu se solutioneza nimic asa.

O sa iau legatura cu cel care m-a lovit , sper sa colaboreze (amiabila+copie RCA).

Ce parere aveti, asa scap cel mai simplu ca sa nu platesc fransiza si nici sa nu se taraganeze mult realizarea actelor si a reparatiei?


--------------------
Skoda Fabia Combi 3 Ambition 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 18 Oct 2016, 10:49
Post #570


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Tu vezi mai intai daca recunoaste ala...asta e problema principala !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 17 18 19 20 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:28
Dacia