Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

" Bazin " Servo, Cum se umple lichidul Servo

ClioFaraServo
post 6 Sep 2016, 20:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 September 16




Hey,


Sunt mandra posesoare a unui Clio din 2006.
Am observat ca nu merge volanul ca inainte si dupa inspectia facuta cu tatal meu, am ajuns la concluzia ca nu mai am lichid de servo in " bazin " ( vas, sticla nu stiu cum sa ii zic ). Am cumparat un Repsol ATF la recomandarea baiatului de la magazin, dupa ce am cercetat pe net despre treaba asta cu lichidele.
Am ajuns acasa, am desfacut capacul, am turnat lichid in vas... si degeaba. Nu se duce in bazin. Am pipait si am descoperit ca un dop care se roteste cu un sant pe centru... Am rotit cu unghia in el, incercand sa fac cumva sa inghita lichid bazinul... Dar nimic. Am rotit de volan stanga dreapta si degeaba, nu papa !
Puteti va rog sa imi spuneti ce pot sa fac sa umplu bazinul ( n'as vrea service, ca's fata mare si pot si singura, fara tata si mecanici )? Va multumesc din inima.
Pupici


--------------------
Renault Clio 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 7 Sep 2016, 16:12
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Intrebarea ar fi: ce s-a intamplat cu lichidul vechi? Este circuit inchis, daca nu mai are lichid inseamna ca scapa pe undeva.
Si daca are pompa de servo electrica poate fi si asta o problema. Daca pompa este stricata nu are cine sa faca presiune in instalatie sa puna lichidul in miscare.
Da mai multe detalii despre masina, motorizare ....


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Sep 2016, 16:31
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ala nu este un dop este o sita ... si eu tare cred ca nu intra pentru ca este full ...

Lichidul de servo si toate lichidele (frana, antigel) se schimba o data la 4 ani .... ai facut asta vreodata?

Lichidul se poate sa isi fi pierdut din proprietati sio de aia sa iti mearga volanul greu ...

Mergi la un service .... sfatul meu.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:29
Dacia