Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Scenic 3, Scenic & Grand Scenic

andresmarius
post 4 May 2017, 16:48
Post #211


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 July 16
From: Resita




Salut, am un grand scenic 3 din 2010 1.9 dci, cand se incalzeste motorul imi apare eroarea "check injection system", daca circul mai mult cu eroarea in bord se schimba in "check antipollution system", nu e afectata puterea sau altceva. Am fost la reprezentanta si mi s-a spus ca e de la egr si ca singura solutie ar fi inlocuirea lui, de curatare nici vorba. Intrebarea mea este se poate curata egr-ul sau?


--------------------
Renault Grand Scenic 2010 1.9 dti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuaab
post 25 Jun 2017, 19:11
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 24 May 16




QUOTE(nyk199 @ 26 Nov 2016, 10:44)
Salutare tuturor  am cumparat de curand un grand scenic 12/2012 1.5 dci. si  nu are lumini de zi in bara stie cineva daca este instalatia pentru ele din fabrica trasa, daca nu are cum se poate face legatura cu istalatia electrica . multumesc anticipat .
*



Salut!
Ai rezolvat ceva cu luminile de zi? Sunt si eu in aceiasi situatie si nu stiu daca masina are preechipare pentru lumini de zi. Am vrut sa cumpar un modul separat pentru lumini de zi pe faza lunga dar respectivul de la care le luam a zis ca daca masina are lumini automate trebuie sa aiba si modul pentru lumini de zi. Este scenic 3 din 02.2011. Am aceiasi problema si cu conectarea unei camere de marsarier si a senzorilor de parcare si nu stiu unde sa gasesc informatii despre masina mea. Nu as vrea sa demontez toata instalatia electrica pentru asta, asa ca daca ma poate ajuta cineva ... rugaciune.gif


--------------------
renault scenic 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciorapel
post 10 Jul 2017, 20:44
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 435
Joined: 31 December 08




Vă salut cu respect.


De curând am cumpărat un Grand Scenic 3; mașina are jante pe 17 inch de vară cu senzori de presiune, și a venit la pachet și cu 4 jante de tablă ( 16 inch ) cu cauciucuri de iarnă. Pentru a evita pomul de crăciun ce va veni la schimbarea jantelor (din cauza lipsei senzorilor) aș dori să cumpăr un set de senzori. Întrebarea este : se potrivesc cei de Logan 2 ? (cod 10r-041328) Citisem în alte topicuri că nu trebuie codați senzorii, și că mașina îi ”învață” după puțin rulaj; este valabil și la Grand Scenic 3 ?

Este vorba de un Grand Scenic 3 1.6 DCI fabricat 11/2011 (pre-facelift).


Mersi !


--------------------
r m 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 15 Aug 2017, 15:52
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(GoGu @ 26 Mar 2017, 17:49)
Ziua buna si bine v-am gasit pe partea galbena a forumului.
Iacata-ma propitar de Scenic 3 1.5dCi  cheers.gif

Are cineva un plan de revizii (cum e recomandat pt Romania)? Am gasit pe topicul asta 2 planuri, dar valabile afara si as vrea sa vad diferentele.
*


Salut si eu .
Ca proaspat posesor de Scenic 3, 1,5l/110CP cutie automata cu 6.... caut si eu un grafic de revizii .Auto 2010 cu 240k la bord.

Multumesc si ne vedem la drum.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 27 Aug 2017, 21:09
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(nicuaab @ 22 Jun 2016, 00:51)
Si o intrebare. Se poate conecta o camera de marsarier la ecanul sistemului gps Tom Tom (are mufa av in ) de la scenic 3 2011?

Poate mai foloseste cuiva .
*



Multumesc, imi este de ajutor pentru ca nu-l aveam decat pe cel original in franceza .
Ceva legat de planul de revizii recomandate de Renault aveti ? Am depasit 248k .Ce se schimba si la cati km , de acum inainte ?
Multumesc anticipat .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 28 Aug 2017, 08:09
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




Fa-ti cont pe MY Renault.

This post has been edited by Aerius: 28 Aug 2017, 08:09


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyk199
post 6 Sep 2017, 17:57
Post #217


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 3 March 13
From: Bucuresti




Sal nicuaab am rezolvat cu luminile de zi am vrut sa trimit mesaj pe pm si nu pot pentru ca nu am mesaje ,daca te intereseaza suna la 0744683026 si vorbim .


--------------------
DACIA. RENAULT LOGAN. ESPACE INITIALE 1,5dci-85cp.2007-abs +, 1,6dci 160cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 7 Sep 2017, 13:08
Post #218


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




QUOTE(andresmarius @ 4 May 2017, 16:48)
Salut, am un grand scenic 3 din 2010 1.9 dci, cand se incalzeste motorul imi apare eroarea "check injection system", daca circul mai mult cu eroarea in bord se schimba in "check antipollution system",  nu e afectata puterea sau altceva. Am fost la reprezentanta si mi s-a spus ca e de la egr si ca singura solutie ar fi inlocuirea lui, de curatare nici vorba. Intrebarea mea este se poate curata egr-ul sau?
*



Anuleazăl software ,am și eu aceleași erori dar la mine este de la clapeta de evacuare între toba și filtru
Eu la.megane dinainte aveam egr anulat fără sa am probleme cu el și trăgea mașina bine rău


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyk199
post 8 Sep 2017, 09:31
Post #219


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 3 March 13
From: Bucuresti




Sal am si eu un grand scenic 1.5 dci din 2012 la fel si la mine a aparut eroare "chek injection" si pe urma " chek antipollution " si ieri am avut liber sa m-am apucat de mecanica am scos egr, senzor presiune ( inainte de clapeta de acceleratie) , senzor presiune rampa (langa clapeta de acceleratie) , desfacut partea electrica de la clapeta de evacuare (sub masina in dreptul manetei de viteza) are doua suruburi si am dat cu wd 40 am miscat la inceput cu o surubelnita si un patent pana a inceput sa se miste mai usor , le-am montat la loc(atentie la clapeta de evacuare cum o montati la loc sa intre partea mobila in tesitura de pe partea electrica care misca clapeta ,daca am timp am sa pun si poza), am sters eroarea si nu a mai aparut ,si se simte putin diferenta cand am mers cu ea , sa vad zilele urmatoare daca mai apare si spor la mecanica.


--------------------
DACIA. RENAULT LOGAN. ESPACE INITIALE 1,5dci-85cp.2007-abs +, 1,6dci 160cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 9 Sep 2017, 13:23
Post #220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(Aerius @ 28 Aug 2017, 09:09)
Fa-ti cont pe MY Renault.
*


Multumesc.
Acum am alta belea pe cap.
Si "My Renault" identifica seria de sasiu ca fiind un Grand Scenic cu 7 locuri....eu asta am si vrut sa cumpar . In carte e insa doar Scenic III cu 5 locuri .
RAR zice ca cineva a fost la RAR fara cele doua locuri din spate!!!!! Eu zic ca sunt de la mama lor si reprezentanta Renault sustine la fel.
Ce ma sfatuiti ? RAR Brasov vrea 1000 lei pentru modificare in carte (reomologare)....am fost deja de 3 ori la ei.....nu ai cu cine ....nici macar nu au ridicat haionul !!!!


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciorapel
post 14 Sep 2017, 13:32
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 435
Joined: 31 December 08




Locurile din spate nu se pot da jos, ele ies din podea; dacă mașina a venit din fabrică cu 5 locuri este altfel construită, și nu cred că se poate transforma prea ușor în 7 locuri. Postează aici VIN-ul și îți vom spune dacă apare ca fiind cu 5 sau 7 locuri.


--------------------
r m 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 14 Sep 2017, 13:51
Post #222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Mergi la Renault si ei o hartie oficiala prin care sa certifice ca masina a fost construita cu 7 locuri si omologata asa la nivel european.
Apoi depui o solicitare in scris la RAR prin care semnalezi o gresala de transcriere si atasezi hartia de Renault., in ea ceri sa se corecteze eroarea.
Banuiesc ca masina e adusa second de afara, in actele respctive cate locuri avea?

This post has been edited by BiGBearRO: 14 Sep 2017, 13:52


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 14 Sep 2017, 16:12
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(Ciorapel @ 14 Sep 2017, 14:32)
Locurile din spate nu se pot da jos, ele ies din podea; dacă mașina a venit din fabrică cu 5 locuri este altfel construită, și nu cred că se poate transforma prea ușor în 7 locuri. Postează aici VIN-ul și îți vom spune dacă apare ca fiind cu 5 sau 7 locuri.
*



Foarte bine punctat...asta au spus si la reprezentanta Renault.Varianta de 7 locuri "are cu totul alta podea,punte spate,esapament...." si nu este deajuns sa cumperi scaunele sa le adaugi acolo

QUOTE(BiGBearRO @ 14 Sep 2017, 14:51)
Mergi la Renault si ei o hartie oficiala prin care sa certifice ca masina a fost construita cu 7 locuri si omologata asa la nivel european.
Apoi depui o solicitare in scris la RAR prin care semnalezi o gresala de transcriere si atasezi hartia de Renault., in ea ceri sa se corecteze eroarea.
Banuiesc ca masina e adusa second de afara, in actele respctive cate locuri avea?
*



Masina este la a doua inmatriculare in Romania.Are deja carte dar e inscrisa SCENIC III cu doar 5 locuri.
Am dus la RAR hartie oficiala de la dealer Renault din care reiese clar ca e GRAND SCENIC cu 7 locuri , de fabrica si sa atasat si copie stampilata cu cartela de date a masini din programul Renault.
Pur si simplu mi sa zis ca nu e buna coada unde ma asezasem ( la recomandarea lor si comform programarii de modificare in carte) . Mentionez ca la coada stateam deja de vreo 2 ore (dupa 6 auto) si am fost poftit afara la coada unde se faceau identificarile masinilor aduse recent si unde erau pe putin 30-40 masini la rand.
Mai luati in calcul ca eram deja la a doua programare si acum le adusesem si hartie precum ca e comforma cu originalul asa cum au pretins . Nici macar nu au deschis haionul, ca poate aveam doua scaune de bucatarie tapitate si cu balamale si atunci mai intelegeam.
Citez "sigur masina a facut taxi in Franta si cineva a fost la RAR fara locurile din spate "
Eram un pachet de nervi si faptul ca aveam 2 copi cu mine ma facut sa ma controlez .
Nici pretul nu era STAS , putea fi zero lei daca e o greseala de la ei sau 400 sau 1000 depinzind de la un reprezentant la altul . Ar fi culmea sa-si recunoasca greseala ,NU !?
O data viitoare va fi clar in alta reprezentanta RAR.
Doamne ajuta si bine ca merge bine masina !


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 18 Sep 2017, 17:02
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




Oficial am 7 locuri . Multumesc Euromotor Brasov si RAR Sfantul Gheorge,judetul Covasna . Tineti cont ca nu stiu maghiara . Profesionisti adevarati si pusi pe rezolvarea problemei nu pe reprogramari si harti de tot felul .Nici urma de rasizm sau un fel de cereri de spaga .
Multumesc din tot sufletul !

This post has been edited by ProfiBv: 18 Sep 2017, 17:09


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyk199
post 3 Nov 2017, 11:54
Post #225


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 3 March 13
From: Bucuresti




URAAAAA nu se mai aprinde service in bord , am desfacut partea electrica de la egr de joasa presiune de pe toba , am dat cu w40 pana am simtit ca merge usor cu mana dupa care am dat spray care rezista pana la -1200* c , timp de 2 zile aparea eroarea in bord dar se stingea imediat, astazi este a 7 zi care nu a mai aparut eroarea .Screenshot_20171103_112711.png ( Size: 877.82k ) Number of downloads: 739


--------------------
DACIA. RENAULT LOGAN. ESPACE INITIALE 1,5dci-85cp.2007-abs +, 1,6dci 160cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andreimegane14
post 4 Jan 2018, 18:49
Post #226


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 2 July 14




Salut,
Pt GS 3 1.6 dci, am intampinat un soi de erori.
Le voi prezenta in ordinea aparitiei:
- engine failure hazard
- check system injection
- check stop & start sistem
- check antipollutions sistem

Aprinsa cheia galbena in bord + motor galben.
Am fost la tester, atasez foaia cu rezultatul.

Erorile au aparut la 300 km dupa efectuarea ultimului schimb de ulei. Aral 5w30

Cum pot face o regenerare de filtru?
Cum pot afla daca filtru este complet stricat sau se mai poate regenera?





Attached thumbnail(s)
15150844453781805873012.jpg ( Size: 3.41mb ) Number of downloads: 685


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 / full / 7 locuri / 1.6 dci - B702 EMA
Ce faci in viata, are ecou in eternitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.bunea
post 5 Jan 2018, 08:11
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 4 April 15




Uleiul ăla este pentru ....FAP ?????


--------------------
Renault Megane 2011 Automatikgetriebe - munich zweisechs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beemer330ix
post 11 Jan 2018, 13:28
Post #228


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 10 February 08




Aral HighTronic R 5W-30 este potrivit pentru filtru de particule.


--------------------
Renault Scenic 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin Scenic 1,6dci
post 30 Jan 2018, 12:20
Post #229


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 30 January 18




buna
Am si eu un renault GS 3 1.6 dci, am intampinat si eu aceste erori.
Le voi prezenta in ordinea aparitiei:
- engine failure hazard
- check system injection
- check stop & start sistem
- check antipollutions sistem
Am verificat la reprezentanta renault din ce cauza apar.
Le-au dat mai multe puncte de verificare printre care verificare nivel combustibil, verificare pompa combustibil, filtru, .... pompa inalta presiune, injectoare (acesstea verificate intr-un bosch center ca ei nu au stand de verificari) toate bune dar erorile apar daca turez motorul in mers peste 2000 de ture.
de 3 luni de zile intorc masina pe toate partiele si nimic.
A mai patit cineva asa ceva?


--------------------
RENAULT Grand Scenic 2011 1.6dCI 130 CP - CJ86CNC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adriano_Bm
post 30 Jan 2018, 21:07
Post #230


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 15 August 17




Am avut si eu problema check anti polution system si a fost clapeta de pe evacuare https://www.epiesa.ro/clapeta-evacuare-rena...dprod-13040067/. Am schimbat-o si totul e ok acum , nu s-a mai aprins nimic in bord. Dar ar trebui sa iti arate pe tester exact problema !


--------------------
Renault Grand Scenic 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 4 Feb 2018, 22:51
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(aurel79 @ 21 Aug 2015, 08:58)
Vreun coleg cu 1.5dci 110cp .. care sa ma ajute cu un raspuns real legat de consum in oras mie imi ia 9..10 si afara 4....6l\\/100km..am un scenic 3 7locuri 1.5dci 110cp edc.. multumesc..
*



Sa schimbat ceva legat de consum sau trebuie doar sa mergem noi mai domol ?
Am acelasi Grand Scenic 1.5,EDC,110Cp si in perioada asta imi arata 10,5 L media in bord si la o medie a vitezei de ~ 20km/h . Consum real la pompa 9,6 pana in gura plin si parcurs fix 100km , de proba.
Mi-e dor de un drum lung (expres sau autostrada).Ma bate gandul sa fac un drum spre Sighisoara ca altul mai lipsit de poticneli .....

This post has been edited by ProfiBv: 4 Feb 2018, 22:52


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyk199
post 5 Feb 2018, 14:15
Post #232


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 3 March 13
From: Bucuresti




Acelasi consum am si eu pe timp de iarna urban 10 la suta GS 1.5 dci ,110 cp ,6 trepte pe cb arată 11 litri consum , iar la plin intra doar 8 litri , extraurban 5.5 litri .

This post has been edited by nyk199: 5 Feb 2018, 16:12


--------------------
DACIA. RENAULT LOGAN. ESPACE INITIALE 1,5dci-85cp.2007-abs +, 1,6dci 160cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 5 Feb 2018, 20:32
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




Daca datele astea sunt la o cutie manuala , este cam mult.Eu am cutie EDC manuala dar cu timonerie robotizata, electrica .Este o cutie cu dublu ambreaj , nu cu convertizor de cuplu ca si cutiile automate , hidramate. E o cutie marca Getrac pe care o gasim si pe Power shift la Ford.

This post has been edited by ProfiBv: 5 Feb 2018, 20:36


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iliebg
post 3 Jul 2018, 08:43
Post #234


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 June 18




Salutare, salutare! Ati mai intalnit situatia asta cu SD Cardul de la navigatie?
- am cumparat recent in Grand Scenic 3 de 1,5 dci din 2015...
- incerc sa ii actualizez hartile dar pana sa ajung acolo trebuie sa scot SD Cardul din slot si din pacate nu il pot scoate afara pentru ca are o protectie metalica peste el.
- are optiune de remove sd card - imi da mesaj ca-l pot scoate (asta din soft), apas pe sd card, se scoate putin dar ramane blocat in "protectia metalica" (vezi poza) pe care spre marea mea frustrare nu pot sa o scot de acolo wacko.gif

Ideea este ca acum daca incerc sa conectez sd cardul la loc in slot nu mai intra sa faca click, si nu ramane conectat ... blush.gif

O fi vreo procedura Ninja ph34r.gif sa scoti cardul asta afara? blink.gif

This post has been edited by iliebg: 3 Jul 2018, 09:15

Attached thumbnail(s)
card_sd_tomtom.jpg ( Size: 99.24k ) Number of downloads: 439


--------------------
Renault Grand Scenic 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 4 Jul 2018, 07:46
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




cred ca slotul este defect din punct de vedere mecanic, fostul proprietar a facut o inginerie ca sa ramana cardul infipt in slot


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iliebg
post 4 Jul 2018, 22:29
Post #236


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 June 18




QUOTE(BiGBearRO @ 4 Jul 2018, 07:46)
cred ca slotul este defect din punct de vedere mecanic, fostul proprietar a facut o inginerie ca sa ramana cardul infipt in slot
*



Multumesc pt raspuns.
O sa merg cu ea la Renault si imi spun baietii acolo

Revin cu un raspuns cand rezolv.


--------------------
Renault Grand Scenic 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iliebg
post 8 Jul 2018, 19:13
Post #237


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 June 18




QUOTE(iliebg @ 3 Jul 2018, 08:43)
Salutare, salutare! Ati mai intalnit situatia asta cu SD Cardul de la navigatie?
- am cumparat recent in Grand Scenic 3 de 1,5 dci din 2015...
- incerc sa ii actualizez hartile dar pana sa ajung acolo trebuie sa scot SD Cardul din slot si din pacate nu il pot scoate afara pentru ca are o protectie metalica peste el.
- are optiune de remove sd card - imi da mesaj ca-l pot scoate (asta din soft), apas pe sd card, se scoate putin dar ramane blocat in "protectia metalica" (vezi poza) pe care spre marea mea frustrare nu pot sa o scot de acolo  wacko.gif

Ideea este ca acum daca incerc sa conectez sd cardul la loc in slot nu mai intra sa faca click, si nu ramane conectat ...  blush.gif

O fi vreo procedura Ninja  ph34r.gif sa scoti cardul asta afara?  blink.gif
*



Mi-am pus ambitia, am gandit putin logic radmasa.gif si pana la urma am reusit sa scot SD cardul...

Cred ca sistemul de protectie este ceva normal si chiar de dorit - sa nu iti pierzi cardul din gresala - ideea este ca undeva, masina ar fi trebuit sa vina si cu un fel de penseta speciala cu care sa poti s il scoti... Dupa cum puteti vedea in poze protectia are niste cleme laterale care o tin fizata de slot si cred ca doar cu acea penseta speciala se poate scoate usor...

Eu am folosit in surubelnita foarte subtire si un patent mic ca o pot scoate .... excl.gif

Spor si atentie! biggrin.gif


Attached thumbnail(s)
SD_2.jpeg ( Size: 80.87k ) Number of downloads: 353
SD_1.jpeg ( Size: 132.17k ) Number of downloads: 292


--------------------
Renault Grand Scenic 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lotana
post 25 Jul 2018, 16:14
Post #238


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 25 July 18




Buna ziua. sunt si eu posesor de scenic 3. am masina de 1 an de zile si abia acum miam facut tip sa intreb daca a mai intilnit cineva problema cu usb. il am fizic dar nu reactioneaza nicicum la vreun usb sau aux. din sistem imi da functie indisponibila.


--------------------
RENAULT Grand Scenic 3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 25 Jul 2018, 16:41
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(Lotana @ 25 Jul 2018, 17:14)
Buna ziua. sunt si eu posesor de scenic 3. am masina de 1 an de zile si abia acum miam facut tip sa intreb daca a mai intilnit cineva problema cu usb. il am fizic dar nu reactioneaza nicicum la vreun usb sau aux. din sistem imi da functie indisponibila.
*


Pune cateva fisiere de mp3 pe un stick usb de vreo 4Gb.
Comuta sursa pe AUX(de unde schimbi si radio sau CD) si astepti putin sa fie citit stick-ul . este destul de lent la acest capitol dar nu peste doua minute.

Alta sansa este direct de pe telefon.Te conectezi si vezi ce te "intreaba telefonul".....
Daca portul USB este functional ar trebui sa-ti incarce telefonul,cel putin !
Nu citeste WAV sau FLAC , din pacate...

25 Jul 2018, 21:36:
Are civeva experiente cu schimbarea cutiei EDC cu una normala 6+R?
Traduceam cu Google de pe un site rusesc ca ar fi o cutie TL4 .
Sunt sanse de inperechere a motorului K9k 837 cu TL4 sau alta cutie standard?
Posesorii de 1,5 dci Euro 5 ce configuratii motor+cutie aveti?
Preventiv , incerc sa gasesc variante la costul unui kit dublu ambreaj .Pana apare altceva decat INA ....

La planetarele de pe Grand scenic 3 a umbla cineva ?

This post has been edited by ProfiBv: 25 Jul 2018, 20:36


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurel79
post 25 Jul 2018, 21:00
Post #240


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 2 May 15




Schimba chitul.. 4500lei plus manopera... Merita zic eu.. Fiind posesor de edc.. Acum tu stii mai bine.. smile.gif)
https://www.autohut.ro/renault-grand-scenic....html?eid=32997


--------------------
Renault Grand scenic 1.5 dci 2013 - B 21 ncu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:39
Dacia