Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Clima Automata ZEN, Baga rece doar pe o parte

AlexBTZ
post 23 Jun 2020, 22:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 June 20




Salut tuturor,

De un an de zile am un frumos Megane IV 1.5 DCI, echipare ZEN. Când am cumpărat mașina mi-a fost schimbat un furtun de la clima, pierdea ceva freon.
Am achiziționat mașina în luna August, totul a fost ok până acum câteva zile când a încetat să mai funcționeze clima.
Am fost la service, mi-a fost verificata instalația și nu avea pierderi, a fost încărcată cu freon și rotula fost ok pentru 1 săptămâna până când a început iar sa piardă din putere de răcire.

Inițial a început să bage doar pe partea dreapta rece și la șofer cald. Acum bănuiesc că tot freonul a fost pierdut pentru că nu mai răcește aproape deloc.

Mecanicul mi-a spus că dacă problema revine cel mai probabil poate să fie radiatorul de clima din fata.

A mai întâlnit cineva problema asta ?


--------------------
Renault Megane IV 2016 ZEN - CL60427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 24 Jun 2020, 10:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Da, la alte masini. Pierde freon pe undeva pe circuit(inclusiv radiatorul poate sa fie). Este ceva specific...cand ai rece doar pe o parte, inseamna ca s-a pierdut parte din freon, instalatia nu mai are presiunea normala si urmeaza sa pierzi si restul.
Se reumple instalatia cu freon combinata cu o "substanta de contrast" si te trimite iar acasa pana il pirzi din nou...revii si se uita cu o lumina uv si niste ochelari speciali si cauta sa vada unde se vad pete din substanta respectiva(se vede galben verzui).
Radiatoarele se ciupesc mai ales la cei care circula preponderent extraurban si iau in bot pietricelele aruncate de cei din fata(in special iarna cand drumul e plin de asa ceva). Daca se dovedeste a fi de la radiator, poti incerca pe viitor o plasa montata pe interiorul barii de protectie.

This post has been edited by papa_mulo: 24 Jun 2020, 10:20


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:16
Dacia