Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi achizitie Kadjar

romeo_id
post 6 Jan 2017, 11:40
Post #61


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Locul de parcare are zapada spulberata de vant. Ce vezi tu in poza nu e acelasi lucru cu ce-i pe calea de circulatie. In anii anteriori ma chinuiam cu Clio (care-i foarte joasa) sa nu raman blocat. Ba dadeam la lopata, ba imi calculam manevrele a.i. sa evit opritul.
Acum a fost totul prea usor.


Attached thumbnail(s)
20170106_090210.jpg ( Size: 601.98k ) Number of downloads: 1013


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Jan 2017, 12:13
Post #62


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu contest ... 4X4, garda la sol mai mare ... este normal .. eu m-am referit strict la zapada din poza ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 6 Jan 2017, 15:42
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Stam pe o strada cu panta mare la urcare in strada principala. Iarna trecuta cu Laguna din dotare m-am intors frumos cu botul la vale si vedeam un gard de beton cum se apropie de mine smile.gif Cu Kadjarul zici ca urci pe asfalt curat, deci 4x4 cat o fi el de "oras" isi face treaba bine, acesta fiind si unul dintre motivele pentru care am luat masina.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_flk
post 6 Jan 2017, 22:45
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 September 14




Azi am rămas cu mașina în zăpadă "ajutat" din greu de "minunatele" anvelope Goodyear Vector 4 Seasons, mult lăudate și omologate pentru zăpadă cu fulgul de nea si vârful de munte (3MPSF) si M+S. Condiții: drum cu pantă mică aproximativ 4-5 grade. Zăpadă bătătorită (trecuse un buldozer cu lama). Nu a ajutat deloc nici sistemul Extended Grip în niciun mod selectat. Nu a vrut să urce nici în forță nici ușor, nici cu balans față-spate, nici impinsă de 2 persoane. Deci aderență ZERO. La 10 minute după ce am renunțat si am tras mașina din drum a urcat un vecin cu Opel Corsa B ( din anii '90 mașina, fara asistari electronice) fără NICIO problemă dar având anvelope de iarnă pe bune, nu doar lăudate si omologate. De 6 ani de când am si o Laguna nu am avut absolut nicio problema iarna in condiții asemănătoare pe același drum dar cu anvelope de iarnă. Nicio problemă nici cu Loganul tatălui meu evident cu anvelope de iarnă și condiții identice. Nu am mai experimentat o așa aderență proastă iarna de când am renunțat la anvelopele all seasons Montana de pe Logan. Am urcat inclusiv la munte prin zăpadă mai mare cu mașini 4x2 si anvelope de iarnă. Cei de la Goodyear mint cu nerușinare; aceste anvelope sunt prezentate și intr-un test comparativ în care o mașină 4x2 echipata cu aceste anvelope urcă pe o pârtie de schi indoor cu inclinare mare cot la cot cu altă mașină echipata cu anvelope de iarnă. Minciuni.

Și ca să mă încadrez la sfaturi: evitați anvelopele all season orice marcă ar fi ele. Iarna sunt departe ca si performante de cele de iarna iar în rest aduc doar consum crescut si frânare mai proastă vara la temperaturi mari.

P.S.: masina a venit echipată cu ele din fabrica pentru ca vin la pachet cu sistemul Extended Grip si am zis să le țin măcar prima iarna dacă tot sint omologate pt zăpadă în toată regula.

This post has been edited by cristi_flk: 6 Jan 2017, 23:05


--------------------
Renault Kadjar 1.2 130 CP EDC7 2016 Zen + Extended Grip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Massor
post 7 Jan 2017, 01:05
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 11 December 06




Am aceeasi masina ca tine, mai putin Extended Grip-ul, si nici o problema pe drumurile din oras cu zapada batatorita, nici pe cea nebatatorita, nici la deal, nici la vale. Super incantat fata de ce trageam cu saracul Clio iarna trecuta pe aceleasi drumuri. Cauciucuri Nokian WR SUV 3. De iarna, evident, nu all season.
P.S. Pentru situatii mai delicate, nu ar fi lipsit de interes sa incerci EDC-ul si pe modul manual.

This post has been edited by Massor: 7 Jan 2017, 01:07


--------------------
Kadjar Zen 1.2 TCe EDC 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_flk
post 7 Jan 2017, 10:15
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 September 14




Am încercat tot. Si mod manual la EDC, si cu treapta 1 si cu treapta 2 am încercat să plec incet, Extended Grip si pe mod Loose Ground si pe mod Expert, si ușor, si la 6000 rpm pe mod Expert. Cred că am încercat în toate modurile si felurile posibile. Masina nu se mișca. Alții au urcat lejer pe lângă mine în aceleași condiții după ce am dat Masina la o parte.Nu era gheață, doar zăpadă tasată de lama unui buldozer care doar ce trecuse. Eu am putut să urc doar după vreo 2 ore după ce a mai nins si s-a depus zăpadă proaspătă peste cea răzuită de lama buldozerului. Pe alt segment din același drum care nu era curățat a urcat... dar se simtea ca nu are aderență. Asta este. Sezonul asta cat o sa fie zăpadă o să folosesc Laguna pe care încă o am. De la anul cumpăr alte anvelope pt iarnă. Astea o să le țin de vară dacă tot le-am plătit odată cu mașina.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 130 CP EDC7 2016 Zen + Extended Grip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Jan 2017, 10:38
Post #67


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Daca ai fi avut tu Michelin CrossClimate... E cele mai recomandate: http://www.daciaclub.ro/Anvelope-Michelin-...t307125-s0.html


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_flk
post 7 Jan 2017, 11:08
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 September 14




Goodyear a pus Renault pe mașină. Oricum în teste pe zăpadă cele all season de la Goodyear sunt peste Michelin Crossclimate.Cel puțin în unele teste.l În orice caz după episodul ăsta garantat nu mă mai ating de all season indiferent de ce marca scrie pe ele. E de ajuns să îți facă figura de 1-2 ori pe sezon si sa ramai blocat undeva... te umpli de nervi. Mă mai fac si de râs fata de alții care trec cu Dacia 1300 pe lângă mine la deal...


--------------------
Renault Kadjar 1.2 130 CP EDC7 2016 Zen + Extended Grip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Jan 2017, 11:13
Post #69


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Evident ca trebuie sa ai doua seturi de anvelope dedicate, dar unii inca mai cred in Zana Maseluta biggrin.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 7 Jan 2017, 15:07
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(mars @ 7 Jan 2017, 11:13)
Evident ca trebuie sa ai doua seturi de anvelope dedicate, dar unii inca mai cred in Zana Maseluta biggrin.gif.
*


All season cea mai proasta alegere, ever. Iarna patesti ceea ce s-a spus mai sus. Iar vara, la temperaturi mari, cand pui frana, te duci ca pe sanie. Cauciucurile de iarna sunt sfinte. Dar daca mergi cu cele de iarna si vara, cum am vazut multi ca fac, iarasi e o alegere proasta. Ca alea de iarna nu sunt ok peste 5-7 °C se vede cel mai bine pe 4x4. La temperaturi mari, cum au fost pana in urma cu cateva saptamani, in mod constant, la plecarea de pe loc, intre 5 si 10% din tractiune/propulsie era transferata pe puntea spate. In curbe sau pe viraje mai pronuntate, deja urcam la 15-20% pe puntea spate. Cu cele de vara, puntea spate rar primea ceva propulsie.
Deci, fiecare set, isi are rolul lui.
In rest, all seasons este numai marketing. Un compromis care iti scade din siguranta.


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 7 Jan 2017, 18:19
Post #71


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Eu sunt foarte mulțumit de Continental TS850. Pana acum s-au comportat excelent, atât pe uscat, ud, zapada și polei și au fost doar 1.750 RON. (16")


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 9 Jan 2017, 17:58
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Anvelopele de iarna sunt cu totul alta poveste decat porcariile all season (care nu sunt bune la nimic).

4x4 ajuta si mai mult, dar si acolo fara anvelope bune tot degeaba.

Eu folosesc cu mare placere de ani buni Dunlop WinterSport 3 si acum modelul nou 5 (atat pe Kadjar, cat si pe Laguna).

This post has been edited by cri123: 9 Jan 2017, 17:59


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 10 Jan 2017, 16:01
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




QUOTE(cristi_flk @ 6 Jan 2017, 22:45)
Azi am rămas cu mașina în zăpadă "ajutat" din greu de "minunatele" anvelope Goodyear Vector 4 Seasons, mult lăudate și omologate pentru zăpadă cu fulgul de nea si vârful de munte (3MPSF) si M+S. Condiții: drum cu pantă mică aproximativ 4-5 grade. Zăpadă bătătorită (trecuse un buldozer cu lama). Nu a ajutat deloc nici sistemul Extended Grip în niciun mod selectat. Nu a vrut să urce nici în forță nici ușor, nici cu balans față-spate, nici impinsă de 2 persoane. Deci aderență ZERO. La 10 minute după ce am renunțat si am tras mașina din drum a urcat un vecin cu Opel Corsa B ( din anii '90 mașina, fara asistari electronice) fără NICIO problemă dar având anvelope de iarnă pe bune, nu doar lăudate si omologate. De 6 ani de când am si o Laguna nu am avut absolut nicio problema iarna in condiții asemănătoare pe același drum dar cu anvelope de iarnă. Nicio problemă nici cu Loganul tatălui meu evident cu anvelope de iarnă și condiții identice. Nu am mai experimentat o așa aderență proastă iarna de când am renunțat la anvelopele all seasons Montana de pe Logan. Am urcat inclusiv la munte prin zăpadă mai mare cu mașini 4x2 si anvelope de iarnă. Cei de la Goodyear mint cu nerușinare; aceste anvelope sunt prezentate și intr-un test comparativ în care o mașină 4x2 echipata cu aceste anvelope urcă pe o pârtie de schi indoor cu inclinare mare cot la cot  cu altă mașină echipata cu anvelope de iarnă. Minciuni.

Și ca să mă încadrez la sfaturi: evitați anvelopele all season orice marcă ar fi ele. Iarna sunt departe ca si performante de cele de iarna iar în rest aduc doar consum crescut si frânare mai proastă vara la temperaturi mari.

P.S.: masina a venit echipată cu ele din fabrica pentru ca vin la pachet cu sistemul Extended Grip si am zis să le țin măcar prima iarna dacă tot sint omologate pt zăpadă în toată regula.
*




Extended Grip plus anvelope all season (as zice minus) costa 260 euro in plus si 103 grame in loc 99 g CO2 adica pierdeai si ecobonusul pt cei care au luat cu Rabla, ca mine (un detaliu).

Ce e acest Extended Grip? Eu indraznesc sa spun, cu rezeva si scuzele ca pot gresi, ca este butonul de dezactivare al ASR-ului, prezentat altfel, mai comercial. In manual, la pag. 2.33 se spune ca in modul Expert, turatia motorului este la controlul soferului, deci TU esti EXPERTUL. Se dezactiveaza ASR, in concluzie.
"Mod „Expert”
Rotiți selectorul 2: martorul luminos integrat ) se aprinde, însoțit de un mesaj pe tabloul
de bord „Mod expert activat”. Această
poziție permite o utilizare optimă în condiții
extreme (drumuri cu strat gros de zăpadă
sau pline de noroi). Regimul motorului este
lăsat la latitudinea șoferului.
La depășirea vitezei de cca 40 km/h, sistemul
trece automat în modul „Drum”, iar martorul
luminos integrat ' în selectorul 2
se aprinde."

Restul, pneuri all season, nu inseamna nimic. Nu sunt bune nici iarna nici vara. Sunt bune doar ca sa nu iei amenda.

Pui pe expert si daca nu ai aderenta turezi oricat de mult, nu urca, insa invarte roata. in loc.

Eu, pe Life, am spus pe aici, ca am constatat cu regret ca nu am buton de dezactivare al ASR-ului (cum aveam la Fluence). A venit iarna si am vazut ca ASR ul intra si efectiv sugruma motorul daca apesi pedala si patineaza rotile. Mi s-a intamplat chiar azi, cand am parcat si mi-am facut putin loc intr-o parcare. Altfel nu am fortat, nu m-am bagat in aventuri. Noroc cu cauciucurile Nokian WR D4 care sunt foarte bune.
Garda la sol ajuta pt ca nu raman suspendat, insa cum nu am avut in obiectiv si in buget smile.gif un 4x4, trebuie sa raman in parametrii masinii.



--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_flk
post 10 Jan 2017, 19:27
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 September 14




Da ai dreptate. EXP dezactivează ASR-ul. Nu m-a ajutat cu mare lucru. Am urcat 20 de metri mai sus dar tot blocat am rămas. Se învârteau rotile pe loc pentru ca aderenta era 0. Pe Loose Ground îmi limita turația până aproape la relanti. Pe Normal la fel. Pe mod manual al cutiei EDC la fel inclusiv încercat să plec ușor cu treapta 2. Am încercat să îmi iau si viteză si degeaba... în câțiva metri pierdeam inerția. Oricum nu puteam lua viteza prea mare pentru că în față aveam o curbă de 90 de grade. Când nu ai aderență deloc nu te poate ajuta. Legile fizicii. Iarna asta o sa folosesc Laguna dacă mai ninge serios ca inca nu am vandut-o, si de la anul iau anvelope serioase de iarnă.

În ceea ce privește ecobonusul pe mine nu m-ar fi ajutat. Oricum sunt pe la 135 de grame CO2.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 130 CP EDC7 2016 Zen + Extended Grip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 11 Jan 2017, 09:48
Post #75


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




zăpadă și mai mare(30-40cm), străduțe întortocheate și inguste... kadjar ul 4wd trece fără sa se poticneasca.Poate pe teren accidentat nu se descurca asa bine, însă pe zăpadă asta, cu anvelope bune, nu ramai blocat. Nu încă. Merita 4wd? Da.

LE. Tot ne plângeam noi de botul lung și jos... a fost pe post de plug azi în zăpadă proaspătă. Deci nu e chiar useless.

This post has been edited by romeo_id: 11 Jan 2017, 10:02


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 11 Jan 2017, 10:50
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




Toata lumea se intreaba ce poate Kadjar 4x4. Am experimentat eu azi dimineata. Cand am iesit la 8:30 masina plina de zapada. Strada din fata blocului, plina de zapada de 30 cm. Niciun utilaj al tovarasei Firea nu trecuse pe acolo. Era o mica poteca facuta de oamenii care au plecat mai devreme spre munca. Am dat zapada de pe masina. Si....... Am curatat strada de zapada smile.gif Am dat doua ture, ca sa poata trece si celelalte masini. Apoi am facut putina "ordine" si in fata magazinului sotiei. smile.gif Apoi am plecat mai departe catre birou. Totul facut cu 4x4 Lock. Fara TCE dezactivat. Concluziile le trageti voi.

This post has been edited by reddog76: 11 Jan 2017, 10:51


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 12 Jan 2017, 08:25
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Eu zic sa trimiti CV tovaresei Firea poate te angajeaza cu jumatate de norma . Kadjar poate fix exact cat pot si celalante suvuri de oras .


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 12 Jan 2017, 08:52
Post #78


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




@reddog - zi ce pneuri ai, ca alea sunt cheia.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdaniel76
post 12 Jan 2017, 09:43
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 11 September 11






--------------------
Dacia Logan 2008, Prestige 1.5dci 85cp - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 12 Jan 2017, 10:39
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(Bicicleta galbena @ 12 Jan 2017, 08:52)
@reddog - zi ce pneuri ai, ca alea sunt cheia.
*


Falken Eurowinter HS449, 225/45/R19


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 12 Jan 2017, 12:35
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




QUOTE(mdaniel76 @ 12 Jan 2017, 10:43)



Asta inseamna sa fii mafiot .


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 16 Jan 2017, 18:07
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




QUOTE
Ce e acest Extended Grip? Eu indraznesc sa spun, cu rezeva si scuzele ca pot gresi, ca este butonul de dezactivare al ASR-ului, prezentat altfel, mai comercial.


Nu sunt un fan al Kadjarului (dupa cum bine stiti) dar aici nu e chiar asa. Extended grip este un alt nume pentru Xmod. Acum, pe zapada, chiar isi face treaba dar nu pe Exp ci pe pozitia ailalta, Drum alunecos.

Pentru a fi mai clar priviti aici un test facut cu Xmod de pe Scenic. Eu nu regret alegerea Extended Grip (e printre putinele lucruri destepte pe care le recunosc la Kadjar).

La pozitia Expert, e adevarat, nu am constatat decat ca scoate ASR.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_flk
post 17 Jan 2017, 11:09
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 September 14




Intrebare pentru cei care aveti cutie EDC: aveti joc la nuca schimbatorului? La mine asa a fost de cand am ridicat-o de la dealer. Este sesizabil, dar nu enervant. Dar denota lipsa atentiei la asamblare. Se manifesta mai bine cand rotesc de nuca (nu ca ar fi necesar sa rotesc, dar am sesizat din intamplare), nu cand mut schimbatorul in fata si in spate.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 130 CP EDC7 2016 Zen + Extended Grip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Massor
post 17 Jan 2017, 21:41
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 11 December 06




QUOTE(cristi_flk @ 17 Jan 2017, 11:09)
Intrebare pentru cei care aveti cutie EDC: aveti joc la nuca schimbatorului? La mine asa a fost de cand am ridicat-o de la dealer. Este sesizabil, dar nu enervant. Dar denota lipsa atentiei la asamblare. Se manifesta mai bine cand rotesc de nuca (nu ca ar fi necesar sa rotesc, dar am sesizat din intamplare), nu cand mut schimbatorul in fata si in spate.
*


Nu, nu are. Poate doar un joc lateral foarte mic din pozitia Drive, dar asta e normal pentru ca e singura pozitie unde se poate misca lateral pentru a intra in Manual. In rest nu am sesizat, dar nici nu m-am apucat sa rotesc de nuca.


--------------------
Kadjar Zen 1.2 TCe EDC 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 18 Jan 2017, 10:01
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




QUOTE(Marian Constantin @ 16 Jan 2017, 18:07)
Nu sunt un fan al Kadjarului (dupa cum bine stiti) dar aici nu e chiar asa. Extended grip este un alt nume pentru Xmod. Acum, pe zapada, chiar isi face treaba dar nu pe Exp ci pe pozitia ailalta, Drum alunecos.

Pentru a fi mai clar priviti aici un test facut cu Xmod de pe Scenic. Eu nu regret alegerea Extended Grip (e printre putinele lucruri destepte pe care le recunosc la Kadjar).

La pozitia Expert, e adevarat, nu am constatat decat ca scoate ASR.
*



Atat modul DRUM cat si SOL MOALE foloseste functia antipatinaj, zice manualul la 2.33. Doar prin deductie logica, apreciez ca intre ele trebuie sa fie o diferenta: in pozitia SOL MOALE ASR-ul este mai permisiv.
Am stabilit ca pe EXPERT ASR-ul este decuplat, deci expertul esti tu!
Stiu ce inseamna XMOD si deci nu are importanta daca suntem sau nu fani ai Kadjarului, pt ca smecheria asta au facut-o alti producatori inainte si au denumit-o astfel. Am vazut si clipul si nu am observat nimic care sa contrazica ceva din ce am scris.
Exista suprafete, cum e pamantul moale, pe care, in rampa e mai bine sa nu ai ASR. Asta rezulta si din film.
De asemenea exista situatii, pe zapada, cand fara ASR, cu pneuri de iarna, nu allseason, poti sa indepartezi chiar prin patinare suprafata alunecoasa si sa urci/avansezi cate putin si sa depasesti locul in care altfel ai fi ramas. Am experimentat asta, nu o data, cu Fluence-ul.
Raman la concluzia ca acest buton mare si frumos de control al aderentei este vandut ca optiune, in trecut fiind un simplu buton necesar aflat sub bord (pana si prezentarea tradeaza asta - inainte era ascuns pe acolo pe sub volan in stanga, de erau multi care nici nu stiau ce e, sau ca exista, in timp ce acum e pozitionat langa levierul schimbatorului, mare, argintiu frumos cu desene pe el si leduri - de, e 260 de euro).
Eu, pe Life nu am posibilitatea sa decuplez ASR-ul si deci regret solutia asta.
Nu am alta optiune decat niste pneuri bune de iarna, cu care m-am descurcat foarte bine prin zapada, cu siguranta mai bine decat orice XMOD/EXPERT cu cauciucuri allseason. Daca insa un EXPERT de asta isi pune si el pneuri de iarna, abia atunci poate exploata "optiunea" cum trebuie si e superior.
Nu stiu daca sunt cunoscatori care sa imi spuna daca ASR-ul meu este setat la un mod permisiv ori nu, dar probabil ca acei care cunosc cu adevarat aceste detalii nu posteaza aici, desi poate consulta si astfel de forumuri.

This post has been edited by Mihnea2012: 18 Jan 2017, 10:03


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 18 Jan 2017, 20:35
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




QUOTE(Mihnea2012 @ 18 Jan 2017, 10:01)
Raman la concluzia ca acest buton mare si frumos de control al aderentei este vandut ca optiune....


Cu tot respectul, gresesti. Desi am inteles de multa vreme ca indiferent cate argumente, tehnice sau logice, dai cuiva, daca acesta i-a intrat in cap ca el are dreptate... iti pierzi vremea... am sa incerc sa iti explic.

1. Nu sunt fan Kadjar si din ce in ce mai putin fan Renault.
2. Am pus optiunea ca imi ramasesera ceva bani la configuratia dorita.
3. Vazusem o optiune similara la Peugeot si mi se parea interesanta.
4. Pana iarna asta nu am folosit-o decat o singura data când am facut un test pe o panta cu iarba uda (am scris pe undeva de asta). Si am vazut diferenta!!
5. Grip Control la Peugeot sau Xmod si Extended grip e mult mai mult decat spui tu. E practic un software gandit sa imbunatateasca tractiunea. Mai clar ai aici o comparatie, e drept facuta pe Peugeot dar e aceeasi tehnologie.
6. Extended grip pe zapada se si aude daca ma crezi sau nu! Adica, indiferent de cum apas eu acceleratia, rotile se tureaza pentru o juma de secunda si apoi revin la tuartie normala cautand aderenta, apoi dupa o secunda sa zicem incearca iar..... E greu de explicat.
7. Daca ma crezi sau nu imi e indiferent. E unul din lucrurile pe care le apreciez la Kadjar si pentru mine subiectul e inchis!


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 19 Jan 2017, 12:47
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




tu tot tii sa te contrazici, desi zici acelasi lucru, ca e soft.

ca iti da drumul la roata ... cine? nu softul?

si e pe bani? nu? 260 de euro - hai contrazice-ma!


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PeRuZzI
post 19 Jan 2017, 18:44
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 June 09




Mie imi place Extended Grip, m-a scos din zapada afanata cu gheata sub fara probleme, unde alte masini patinau. Si da costa 260 euro dar iti vine masina cu anvelope all seasons. Asa ca in principiu nu dai bani pe anvelope de iarna. La mine a venit cu Goodyear 4seasons care costa undeva la ~700 lei/buc.


--------------------
Peugeot 3008 2019 1.6 Benzina EAT8 Allure
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 20 Jan 2017, 15:02
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Pai e foarte bun Extended Grip. Cine a zis ca nu e?

Dar e gratis la alte masini.

Si nu e nimic altceva decat dezactivarea ASR (in pozitia EXPERT) sau imblanzirea ASR (in pozitia SOL MOALE).


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 21 Jan 2017, 09:09
Post #90


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Părerea mea e ca nimic nu vine gratis.. indiferent de marca.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:04
Dacia