Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

amenda pentru depasirea numarului de persoane, legislatie

fanica73
post 12 Oct 2009, 09:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 4 February 08
From: PITESTI




zilele trecute am primit o amenda de 180 RON pentru depasirea numarului max. autorizat de persoane
in autoturism se aflau patru persoane adult si doi copii unul cu varsta de 8 ani si celalalt cu varsta de 10 luni
este corecta aceasta amenda ? sad.gif
sau este unul din abuzurile prin care autoritatile incearca sa adune bani la buget mad.gif
contestatia ma poate ajuta sa nu platesc aceasta amenda?


--------------------
dacia logan 2006 laureate - OT -- EAN
CEL MAI TARE MESERIAS DIN PARCARE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 12 Oct 2009, 09:03
Post #2


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




N-ai nicio sansa, ai depasit numarul maxim de pasageri.
Sigur ca 2 copilasi ocupa impreuna mai putin loc decat un adult, dar problema se pune in termeni de "numar de persoane".


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanica73
post 12 Oct 2009, 09:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 4 February 08
From: PITESTI




sigur nu mai este valabila regula "copilul cu varsta sub 7 ani poate fi tinut in brate fara a fi considerat persoana?"


--------------------
dacia logan 2006 laureate - OT -- EAN
CEL MAI TARE MESERIAS DIN PARCARE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Oct 2009, 10:13
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




intre timp am intrat in UE, si s-a mai modificat legislatia, copilul de 8 ani avea inaltator pe bancheta si centura pusa? cel de 10 luni avea scaun de masina potrivit varstei lui? presupun ca nu, ca daca aveau nu mai incapeau 4 adulti, asa ca bucura-te ca te-a ars in Romania si ca ai scapat doar cu 180 ron, putin mai la vest de noi o muscai rau de tot.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Oct 2009, 10:17
Post #5


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ce naiba mai argoane, poate sa il tina in brate daca se intampla ceva. Oricum, a scapat usor.

This post has been edited by IRONICK: 12 Oct 2009, 10:17


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 12 Oct 2009, 16:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




sunteti incostienti astia care mergeti cu masinile asa ... se vede ca nu ati vazut niciodata un accident grav cu victime. pai nu va ganditi cum zburau copii aia prin geam (mai ales ala de 10 luni) ? fac astia masinile cu doua locuri isofix degeaba ...

contestatia nu prea te ajuta sa nu o platesti, te ajuta sa tragi de timp, dar cand vei pierde (pt ca vei pierde, ca politistul o sa zica ca ati fost 6 in masina si tu o sa zici ca ati fost 5, deci...) o sa o platesti intreaga, nu la jumatate. du-te si plateste-o si zi mersi ca nu sa intamplat ceva grav


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 16 Oct 2009, 16:08
Post #7


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Nu, nu e nebun, e "cel mai tare meserias din parcare" radmasa.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 16 Oct 2009, 17:15
Post #8


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Acum vre-un an eram plecat cu inca 5 prieteni cu 2 masini, 3 si 3. La un moment dat ne-am suit toti 6 in aceasi masina pentru o distanta scurta, dar am fost opriti la un filtru. Se uita politistul inauntru, se mai uita o data si zice : "e Volvo, incap si 6" happy.gif
A inapoiat actele soferului si ne-a lasat sa plecam biggrin.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 31 Oct 2009, 23:48
Post #9


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Politistul ala a fost un mare cacanar... fi-ei tarana usoara, cat mai repede smile.gif... nu vei castiga contestatia, insa putea sa te lase in pace...
cand ma gandesc ca, copil fiind, am mers in masini si 5 adulti si 2 copii (nu bebelusi) smile.gif smile.gif bietele dacii, cate "abuzuri" mai suportau ....
Un lucru este clar: cei 2 copii au o masa (si volum) mai mica decat un adult...

Parerea mea personala ar fi cam asa: copilul de 8 ani ar trebui considerat ca fiind a 5-a persoana in masina (are totusi 8 ani, chiar daca inca mai poate fi tinut in brate), iar bebelusul NU este persoana in masina... peste tot pe unde merge, este tinut in brate de mamica... pe strada, in autobuz, in metrou, la tara, in masina, in casa... dupa ce trece de 2 ani, hai, sa zicem ca ar putea fi o "persoana" in masina smile.gif ... eu, personal, numesc copii doar oamenii cu varste de la 3 ani in sus... pana la 2 ani, sunt bebelusi, nu copii; nu stiu voi ce parere aveti smile.gif

Cu alte cuvinte, nesimtitul ala de politist, nu a avut altceva de facut, decat sa se lege de un biet bebelush smile.gif smile.gif abuzuri peste abuzuri in tara asta...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 31 Oct 2009, 23:58
Post #10


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




QUOTE(supremeon @ 31 Oct 2009, 23:48)
iar bebelusul NU este persoana in masina
*


Si in caz de accident, daca ala mic de 2 luni care nu-i considerat persoana zboara de la ma-sa din brate si moare strivit de bancheta/parbriz/alta persoana ce se-ntampla? Dupa mintea ta, nimic, nu? Ca doar ala nu-i persoana!



This post has been edited by pastrama: 31 Oct 2009, 23:59


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 1 Nov 2009, 02:35
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(supremeon @ 31 Oct 2009, 23:48)
Politistul ala a fost un mare cacanar... fi-ei tarana usoara, cat mai repede smile.gif... nu vei castiga contestatia, insa putea sa te lase in pace...
cand ma gandesc ca, copil fiind, am mers in masini si 5 adulti si 2 copii (nu bebelusi) smile.gif smile.gif bietele dacii, cate "abuzuri" mai suportau ....
Un lucru este clar: cei 2 copii au o masa (si volum) mai mica decat un adult...

Parerea mea personala ar fi cam asa: copilul de 8 ani ar trebui considerat ca fiind a 5-a persoana in masina (are totusi 8 ani, chiar daca inca mai poate fi tinut in brate), iar bebelusul NU este persoana in masina... peste tot pe unde merge, este tinut in brate de mamica... pe strada, in autobuz, in metrou, la tara, in masina, in casa... dupa ce trece de 2 ani, hai, sa zicem ca ar putea fi o "persoana" in masina smile.gif ... eu, personal, numesc copii doar oamenii cu varste de la 3 ani in sus... pana la 2 ani, sunt bebelusi, nu copii; nu stiu voi ce parere aveti smile.gif

Cu alte cuvinte, nesimtitul ala de politist, nu a avut altceva de facut, decat sa se lege de un biet bebelush smile.gif smile.gif abuzuri peste abuzuri in tara asta...
*



1.Mie personal mi-ar fi rusine sa vorbesc asa despre un om al legii care si-a facut datoria.
2.Mi-ar fi rusine si sa vorbesc asa sa ma aflu in treaba fara sa cunosc legislatia in vigoare si ce mi se pare cel mai important sa nu fii constient la ce riscuri te expui mergand in felul asta in masina...
3.Ai idee ce inseamna un abuz sau vorbim doar asa ca sa folosim mai multe cuvinte?

l.e.

4.Mie mi se pare un abuz ca exista oameni cu o asemenea gandire in tara asta mad.gif

This post has been edited by lucian_v: 1 Nov 2009, 02:36


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 1 Nov 2009, 09:23
Post #12


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




De acord cu banatenii biggrin.gif
Eu cand vad smecherii cu jeep-uri ca isi lasa copiii sa zburde prin masina in trafic imi vine sa-i iau la bataie. 022.gif

Eu zic ca trebuia sa-ti dea amenda maxima ca sa constientizezi ca nu ai voie sa mergi cu copilul de 11 luni fara scaun potrivit. Poti sa-i rupi oasele la o simpla frana sau la o lovitura din spate.


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 1 Nov 2009, 15:51
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(supremeon @ 1 Nov 2009, 00:48)
iar bebelusul NU este persoana in masina... peste tot pe unde merge, este tinut in brate de mamica... pe strada, in autobuz, in metrou, la tara, in masina, in casa... dupa ce trece de 2 ani, hai, sa zicem ca ar putea fi o "persoana" in masina smile.gif ... eu, personal, numesc copii doar oamenii cu varste de la 3 ani in sus... pana la 2 ani, sunt bebelusi, nu copii; nu stiu voi ce parere aveti smile.gif

Cu alte cuvinte, nesimtitul ala de politist, nu a avut altceva de facut, decat sa se lege de un biet bebelush smile.gif smile.gif abuzuri peste abuzuri in tara asta...
*



sa iti tii tu ba bebelusul in masina in brate!!! si sa te fereasca Dumnezeu de accidente, ca nici nu vrei sa iti ichipui cum zboara prin parbriz.
pe cuvantul meu, sunteti unii care ati face orice sa mai economisiti 10 min sau 10 lei, chiar daca te poate costa vieti pierdute, prin puscarie sau chiar de tot :|


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Nov 2009, 01:32
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Userul supremeon atat de superior muritorilor de rand are 45 zile de reflectie avand in vedere limbajul repetat injurios si instigator la fapte antisociale.

In al doilea rand, pentru initiator, as recomanda RECITIREA legislatiei legate de codul rutier, iar in mod specific in cazul de fata - art. 97 din ROUG care obliga la: "iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate."
Cu alte cuvinte, politistul a fost dragut ca nu a dat amenda si pentru nerespectarea acestei obligatii. Ca-s doua fapte distincte (numarul mai mare de pasageri si respectiv neutilizarea scaunului pentru copil.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 2 Nov 2009, 08:44
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 7 Nov 2009, 01:05
Post #16


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Crezi ca o sa traga cineva invataminte din treaba asta? Am colegi care nu se jeneaza sa incalce codul rutier, cu scuze puerile, practic nici nu-si mai dau seama. Daca le-am atras atentia am devenit 'antipatic'

Am fost martor la lovirea unui copil care a traversat in fuga, fara sa se asigure, un drum intens circulat din oras, dupa ce o masina de politie a trecut si inainte sa treaca o salvare (deci printre ele), ambele cu sirenele in functiune. Ce-o fi fost in capul pustiului? A fost lovit de salvare. Mi s-a facut pur si simplu rau.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 7 Nov 2009, 03:46
Post #17


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(george_scala_2004 @ 2 Nov 2009, 09:44)

Mie din filmulet mi-a placut catelu' smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 08:51
Dacia