Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Demontare baie ulei clio 1.5 dci, Renault Clio 1.5 DCI K9K 700 (48Kw/65Cp) din 2002

tyamathis
post 20 Jan 2013, 23:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 December 06




Buna seara.

Ma poate ajuta cineva cu o informatie, sau un manual din care sa inteleg pasii pentru scoaterea baii de ulei la Renault Clio 1.5 DCI K9K 700 (48Kw/65Cp) din 2002?

In detaliu, am desfacut motorul pentru segmentare. Totul a decurs exact conform manualului de reparatie a motorului. Am demontat galerie, catalizator, chiulasa,totul, conform indicatiilor din manual. (cine doreste, pot pune la dispozitie poze cu chiulasa si supapele mizerabile. Toate provocate de o turbina defecta, neschimbata la timp)

Am desfacut suruburile de la baia de ulei, pentru a ajunge la biele. Surpriza. Baia este libera, dar nu o pot scoate din cauza jugului.

Am cautat si aici pe forum. Am gasit doar un topic despre un megane, cum ca ar trebui demontate planetara dreapta, caseta de directie si ridicat motorul 25 cm. La Logan am inteles ca trebuie doar slabit jugul si lasat in jos.

Am desfacut jugul din fata. Cele doua suruburi de la radiator, plus cele din spatele jugului.
Mai mult de 5 cm nu coboara si nu este destul.

Va rog mult, daca cineva a facut operatiunea asta, sau daca a asistat la ea sa-mi raspunda. Ma intereseaza cum pot scoate jugul, daca trebuie ridicat motorul si desfacut si suportul de la CV, orice ma poate ajuta sa scot baia.
Maine imi vin piesele si dupa doua weekenduri in care am dus greul operatiunii, mi-ar fi ciuda sa ajung in service doar pt a-mi scoate baia.

Va rog, raspundeti doar daca stiti in mod cert cum se face, sau aveti un manual complet. Apreciez bunavointa.

Multumesc.


--------------------
Renault clio 2002/symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 Jan 2013, 17:03
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Jugul coboara mai mult daca desfaci coloana de directie din caseta. si poti ridica si motorul sustinul de o bara fixata intre cele 2 amortizoare.
Dar este greu sa lucrezi pe sub masina si mai bine scoate complet motorul din compartimentul motor.
Sorbul de la pompa de ulei te jeneaza cand scoti/bagi baia de ulei.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyamathis
post 4 Feb 2013, 00:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 December 06




In cele 3 saptamani scurse de la ultima postare, am terminat. Am refacut motorul.
Voi reveni cu un topic nou, in care o sa descriu pas cu pas toata operatiunea, facuta in garaj impreuna cu doi prieteni.
Practic am desfacut si refacut motorul de la a la z. E foarte complexa, dar cu atentie, rabdare si documentare prealabila, o poate face oricine este pasionat.


--------------------
Renault clio 2002/symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 4 Feb 2013, 00:12
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Bravo pentru rabdare. Sigur a iesit o treaba buna. Cnad ai timp, o detaliere mai ampla ar fi perfecta.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyamathis
post 9 Oct 2013, 16:44
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 December 06




Salut.

Au trecut aproape 10 luni de cand am facut reparatia. Am parcurs pana acum 11000 km.
Am facut si primul schimb.
in tot acest timp nu a mai consumat un gram de ulei, merge perfect.

Concluzia: NU exista solutii/aditivi minune care opresc consumul de ulei. Credeti-ma pe mine, le-am incercat pe toate si am dat o gramada de bani, doar ca sa ma pacalesc singur si sa prelungesc agonia.

Singura solutie e reparatia/schimbarea pieselor uzate.

Drumuri bune si cat mai multi km fara incidente.


--------------------
Renault clio 2002/symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimar
post 30 Nov 2016, 09:47
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 January 10




QUOTE(tyamathis @ 9 Oct 2013, 16:44)
Salut.

Au trecut aproape 10 luni de cand am facut reparatia. Am parcurs pana acum 11000 km.
Am facut si primul schimb.
in tot acest timp nu a mai consumat un gram de ulei, merge perfect.

Concluzia: NU exista solutii/aditivi minune care opresc consumul de ulei. Credeti-ma pe mine, le-am incercat pe toate si am dat o gramada de bani, doar ca sa ma pacalesc singur si sa prelungesc agonia.

Singura solutie e reparatia/schimbarea pieselor uzate.

Drumuri bune si cat mai multi km fara incidente.
*


Cum ai facut cu cadrul h ?


--------------------
logan 1.4 logan 1.4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carbon
post 23 Oct 2019, 21:41
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 4 November 09




Hei Tyamathis cum mai esti cu acel clio? Dupa segmentare ai ai mai avut probleme? Ai schimbat si turbina? Ce piese, ce producatori ai folosit? Am si eu aceleasi probleme cu megane-ul, la cat ai ajuns cu segmentarea? Ma poti ajuta cu un manual? Ai schimbat si pistoanele sau nu? Cati km ai facut de atunci?

Merci anticipat


--------------------
renault Scenic 3 k9k836 2011 - 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdi12001
post 23 Oct 2019, 22:12
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 5 May 11




Treaba este cu dus si intors cand faci doar segmentare.
Solutia corecta este cu alezare de bloc la cota de reparatie altfel risti ca dupa segmentare sa te alegi cu un motor chiar mai praf decat era.


--------------------
Honda Stream, 1.7 Vtec 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 19:34
Dacia