Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

50 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitionare Laguna III, sfaturi utile

DragosUSA
post 3 Mar 2014, 22:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 March 14
From: Bucuresti




Salutare!
De curand ma bate gandul sa achizitionez o Laguna III SH.
Sunt nou pe acest forum si din cate am citit in Topic-uri pare a fi o masina OK, as vrea sa stiu mai multe detalii despre ea, cu avantaje si dezavantaje, consum, intretinere etc...
Momentan am un Logan din 2006 1.5diesel sincer m-am cam plictisit de el si vreau ceva mai nou, mai confortabil, dar care sa imi ofere si putere in acelasi timp iar din gama Renault....Laguna 3 mi s-a parut destul de placuta.
Referitor la motorizare... fac cam 8.000 - 10.000 Km/an happy.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 Dacia Logan 1.5 2006 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xia
post 7 Mar 2014, 20:10
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 4 March 11




Inainte de Laguna 2, am avut laguna 1, Focus Facelift, Astra H, Logan si Duster. L2 si chiar si L1 le bate la fundu' gol pe celelelte. Cred ca ar trebui sa incerci si o L3 cu motor de 1.5, nu doar mototul face diferenta.


--------------------
Renault Laguna 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosUSA
post 8 Mar 2014, 13:06
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 March 14
From: Bucuresti




Eu ma gandisem la acel motor de 2.0 diesel, la 1.5 mi se pare ca e prea mic motorul pentru o astfel de masina tinand cont ca as avea nevoie si de ceva caluti in plus.


--------------------
Dacia Logan 1.5 Dacia Logan 1.5 2006 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 8 Mar 2014, 13:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




Ce buget ai pentru Laguna III? Masina nu are dezavantaje evidente. nici probleme cunoscute. A fost chiar un model reusit si dupa cum vezi si pe forum nu prea sunt nemultumiri. Asta evident daca nu iei vreo dauna totala din franta la 200k + km pt 1k - 1,5k euro mai putin.


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosUSA
post 8 Mar 2014, 14:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 March 14
From: Bucuresti




@ i_am_sleek

Bugetul este de 7.500, maxim 8.000 euro.
M-am uitat pe net si am vazut Lagune 3 pana in 100k /km la 7.000 - 7.500, acum, sincer nu stiu daca au probleme sau nu.
Nu vreau sa mai bag inca cateva mii de euro apoi in ea dupa ce o cumpar...


--------------------
Dacia Logan 1.5 Dacia Logan 1.5 2006 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 8 Mar 2014, 23:14
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




vezi ca era un coleg pe la bursa cu o laguna 3 vezi daca nu a vandut-o, era din lugoj , doar ca era benzinar de 2.0l, masina era superba si te incadrai in buget


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grabyi
post 8 Mar 2014, 23:30
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 3 April 08
From: Bucuresti




La cat mergi tu nu prea renteaza sa te bagi pe diesel. Si eu am fost de curand in aceeasi situatie. Si am mers pe benzina pentru aprox 15k km pe an. Si pentru caluti am de 2l motorul. In bucuresti consumul real la mine este de 11.6. Si merg zilnic cu ea. oricum va primi un upgrade foarte curand: o instalatie gpl care va rezolva problema consumului. La benzinare nu prea are ce sa pice, iar motorul de 2l are si distributia pe lant, deci mai putini bani pe intretinere. Eu m-am gandit asa: cat mai putina electronica si nu diesel. Si cv manuala. Succes in cautari.


--------------------
RENAULT Symbol 1.4 16v GPL , Laguna3 2.0 16v GPL 2008
Laguna3 42.000[km][03.01.2014]
Symbol 100.000[km][5.08.2013]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrewtm
post 9 Mar 2014, 09:30
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 26 September 13
From: Lugoj




Buna dimineata.
Imi cer scuze pentru inactivitate pe forum dar aproape doua saptamani am fost plecat intr-o aplicatie la munte.
Dupa ce am ajuns acasa am vazut mailurile primite de la unii colegi si vreau sa imi cer scuze pe aceasta cale fiindca nu am apucat sa le raspund.
Eu am ales si inainte de Laguna 3 o masina pe benzina cu motorizare aproape asemanatoare, era vorba de o Toyota Avensis 1.8 129 cai si faceam cu ea odata la doua saptamani Lugoj-Bucuresti.
Poate sunt eu fan masini pe benzina chiar daca fac multi kilometri.
Masina mea revine la vanzare iar daca te intereseaza Dragos saptamana viitoare voi veni la Bucuresti si ti-o voi putea oferi pentru un test-drive fara nicio problema pe langa asta putem merge chiar la reprezentanta de unde am cumparat masina pentru orice nelamurire in legatura cu ea.

This post has been edited by andrewtm: 9 Mar 2014, 09:32


--------------------
Renault Laguna III Dynamique 2.0 140
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 20 Mar 2014, 21:07
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




Salutari, ce pareri aveti despre masina aceasta?
Laguna 2.0 dci

This post has been edited by Playboy: 20 Mar 2014, 21:08


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 21 Mar 2014, 10:36
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Am o parere ca pentru 890EUR in plus intri pe site-ul asta si te uiti si la cea de acolo. Ceri pe mail fisa detaliata cu probleme in format pdf.
E mai noua, e 4control, e EURO 5. La minus: e de doar 150CP fata de 173CP si are ceva km in plus.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 21 Mar 2014, 10:37


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 21 Mar 2014, 18:38
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




Merci pentru raspuns, saptamana viitoare merg sa fac un test drive cu amindoua masini daca nu se vand pina atunci.
Cu toate ca inca sunt in dubii, nu stiu ce sa aleg care e mai fiabil intre laguna sau opel insignia...(laguna vine cu mai multe dotari, dar nu ma atrage asa mult consola centrala iar la opel imi plac comenzile pe volan si interiorul)

Inca sunt confuz smile.gif


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 21 Mar 2014, 19:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Eu in locul tau as merge pe insignia, arata mai bine atat la int cat si la ext, e fiabila , si are o valoare de revinzare mult peste Renault. UIta-te numai ce preturi au lagunele din 2004-2006, asa va fi cu L 3 peste 3-4 ani.
Mie, sincer nu mi se pare o evolutie nemaipomenita a L3 fata de L2 , dar e clara in cazul Insignia fata de vectra C.
Nemtii au avansat mult peste renault atat ca motoare, electronica cat si ca design.
Alegerea iti apartine , e bine sa postezi si aici rezultatul cat si motivele optiunii tale.


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 21 Mar 2014, 19:53
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




Sincer m-am gandit foarte mult la ce sa aleg, aveam o lista de masini cam asa:
Ford Mondeo.
Renault Laguna III,
Opel Insignia,
Skoda Octavia,
Audi A6,
Bmw seria5,

Bmw si audi la bani care ii am eu au multi km si arata groaznic si cam chiele, deci pica din start,

Skoda octavia deja mi se pare veche, are si cumnatu'meu una si nu e comfortabila deloc,

Ford Mondeo, nu imi place consola centrala deloc, iar motoarele sunt cam delicate...

Ramane Renault, ceea ce stiu ca motoarele diesel sunt reusite si ofera multe dotari. dar nu ma incanta foarte mult consola centrala si volanul fara comenzi audio, ceea ce ofera volanul de la opel...

Opel Insignia, din cate m'am documentat eu, au motoarele de la Fiat cele de 1.9 si aduse la 2.0..(sper ca nu gresesc) si nu par niste motoare tocmai grozave, iar la drum denivelat sau gropi se aude consola centrala cum scartaie, (tipici greieras de la unele marci de masini)

Ce dotari vreau pe masina, motor 2.0 diesel cu minim 140cp, Navigatie, Aux in, Usb, comenzi pe volan, geamuri electrice x 4 (ceea ce opel insignia nu ofera pe toate masinile), scaune sport.
Scaunele incalzite sau senzori parcare, am obervat ca majoritatea masinilor au ba senzori de parcare si nu au scaunele incalzite sau invers smile.gif

Totusi inca mai studiez si citesc despre ambele masini, pro si contra iar decizia sper sa vina cat mai curand pentru ca vreau masina mare!! smile.gif Maine plec la drum iar cu buburuza mea si am nevoie de spatiu pe care masina mea nu il ofera sad.gif


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 21 Mar 2014, 21:31
Post #14


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ca fapt divers, din discutiile cu un proprietar de Insignia si om specializat in Opel - patron de magazin online de piese Opel, omul m-a lasat sa inteleg ca masina, desi arata bine, este un fiasco total, in special pe partea de electronica. Masina in cauza e o Insignia Cdti full din 2011.
La laguna ai comenzi radio langa volan, din pdv-ul meu e mai comod satelitul de la Renault decat comenzile de pe volan pe care le am la Corsa si la Toyota.
Daca vrei masina mare la un pret bun, uita-te si dupa o Toyota Avensis, sta cel mai bine la capitolul fiabilitate.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 21 Mar 2014, 22:03
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




Nu ma atrage deloc Toyota Avensis, vorbesc de estetica, design...La capitolul fiabilitate stiu ca sunt reusite, dar nu ma atrag deloc.


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 23 Mar 2014, 21:41
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Daca e sa comparam Insignia cu LIII,estetic,Opel depaseste de celputin 3 ori Laguna. Dar ca si probleme legate de motor si directie? Nu se compara cu Laguna. Am prieteni cu Insignia (se plang de probleme),si "bantui" si forumul de la Opel,si ce e acolo.... te sperii.
Eu,cu multi ani in urma,am avut o LII,si am avut cate "hibe" cu ea,de am zis ca nu mai vreau Renault in viata mea. Am trecut la Opel. Acolo,furtune ce se spargeau din senin, nu ma avertiza,aproape sa calez motorul.
Cand am avut bugetul pentru a a-mi schimba masina,cautam: Insignia,LIII,C5(ultimul),Zafira.
Am intrat pe forum-uri din 4 tari europene,si masina cu cele mai putine probleme, era Laguna 3,dar cu o diferenta foarte majora fata de restul. Si de aici,hop inapoi la Renault.


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
korn
post 24 Mar 2014, 11:02
Post #17


Made in France


Group: Members
Posts: 164
Joined: 25 June 07




Puteti sa va uitati si la 508 sau Citroen C5. Acum posed un 508 si este cu patru clase pentru Laguna. Singura problema ar fi ca masina este un pic mai fragila, dar cu putina grija nu e o drama.


--------------------
Peugeot 508 Allure MMXII
Ex Dacia 1310 TLE
Ex Dacia Logan 1.4 MPI Preferance
Ex Citroen C4 SX HDI
Ex Renault Laguna III 1.5 dCi
Peugeot 508 Allure
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 24 Mar 2014, 13:48
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Ce inseamna e "mai fragila"?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bejenaru Ionut
post 24 Mar 2014, 17:19
Post #19


Doar membru, atat.


Group: Members
Posts: 708
Joined: 9 December 05
From: Bacau




C5 cu suspensie Hydractive H 3+ . Incearc-o sa vezi cat e de confortabila si ce senzatie iti ofera.


--------------------
Reno Megane 2.1 break 2005, ful opshan, 1.6 16v - Numar de Bacau.
Good things come to those who wait.
Va urma...
"Nimeni nu scapa virgin...viata ne f.te pe toti..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
korn
post 24 Mar 2014, 20:03
Post #20


Made in France


Group: Members
Posts: 164
Joined: 25 June 07




QUOTE(madhorsefuzzy @ 24 Mar 2014, 13:48)
Ce inseamna e "mai fragila"?
*



Sub masina sunt niste scuturi de plastic care au proasta tendinta de a se sparge si dezintegra destul de des. In plus masinutza este mai joasa decat laguna si de aici probleme suplimentare. Si ca ultima idee suspensia spate de la 508 este net mai complicata ca cea de la Laguna.


--------------------
Peugeot 508 Allure MMXII
Ex Dacia 1310 TLE
Ex Dacia Logan 1.4 MPI Preferance
Ex Citroen C4 SX HDI
Ex Renault Laguna III 1.5 dCi
Peugeot 508 Allure
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 25 Mar 2014, 22:17
Post #21


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Ok, ma asteapta si pe mine o schimbare si cred ca dupa Laguna II, urmarea fireasca este o Laguna III.
Intrebarile mele ar fi:
1.Cat de fiabile sunt motoarele 2.0 Diesel? Se poate scoate FAPul in Romania? Stiu ca sunt printre cele mai bune motoare de la Renault, dar mereu realitatea este alta fata de zvonuri. Fac in jur de 10.000 de km pe an, insa nu as lua benzina deoarece sunt indragostit iremediabil de diesel.
2.Cum sta la finisaje? E mai teapana in interior decat LagII? Cum sta cu greierii?
3.Eu as tinti o masina din generatia 2009-2010. Stie cineva care sunt etapele facelifturilor? Am vazut botul acela de zerg la masini si din 2007-2008 si din 2009. De asemenea, se pot upgrada vechile variante la facelift? Sunt aceleasi prinderi?
4.Nu prea exista probleme cunoscute cu ele, insa care este km limita la care m-ati sfatui sa iau o masina? 100.000? 150.000?
5.Exista o lista cu toate variantele de echipare? Am vazut Black Edition, Bose, GT, Initiale, etc, nu mai inteleg nimic, inainte erau Dinamique, Privilege, Initiale.
6. Sistemul de cabrare a rotilor spate este prezent si pe LagIII normala, sau doar pe Coupe?
7. Cum sta la articulatii? Amortizoare? Suportii motorului? Furtune/ cabluri/senzori?
8. La ce sa fiu atent cand o iau? Merita sa o iau din Romania, sau direct Germania?
9. Cum sta la izolare fonica? Are boala masinilor nemtesti, dupa ani si km sa devina zgomotoasa in interior?
10.Si in final...1.5 sau 2.0? Eu vin de pe 1.9 140 de cai(chipuit) si 1.5 pare prea moale, pe cand 2.0 pare a fi prea gurmand, insa are distributia pe lant...

This post has been edited by mircea-daniel: 25 Mar 2014, 22:56


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 26 Mar 2014, 00:21
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




O sa iti raspund la intrebarile la care am raspuns prin prisma achizitiei pe care am facut-o in toamna 2013.
QUOTE(mircea-daniel @ 25 Mar 2014, 22:17)
Ok, ma asteapta si pe mine o schimbare si cred ca dupa Laguna II, urmarea fireasca este o Laguna III.
Intrebarile mele ar fi:
1.Cat de fiabile sunt motoarele 2.0 Diesel? Se poate scoate FAPul in Romania? Stiu ca sunt printre cele mai bune motoare de la Renault, dar mereu realitatea este alta fata de zvonuri. Fac in jur de 10.000 de km pe an, insa nu as lua benzina deoarece sunt indragostit iremediabil de diesel. Pe forum sunt 2 motoare 2.0 dci bubuite, dar cuplate cu cutie automata. Pe afara se cumpara diesel la greu. Mai rar benzina.
2.Cum sta la finisaje? E mai teapana in interior decat LagII? Cum sta cu greierii?Vibra plansa de bord cand am luat-o. Am infipt cheder tip D intre parbriz si plansa de bord pe toata lungimea si s-a potolit.
3.Eu as tinti o masina din generatia 2009-2010. Stie cineva care sunt etapele facelifturilor? Am vazut botul acela de zerg la masini si din 2007-2008 si din 2009. De asemenea, se pot upgrada vechile variante la facelift? Sunt aceleasi prinderi?Facelift-ul a inceput cu noiembrie 2010. Prinderile sunt identice la bara si faruri. Difera si farurile la facelift, nu doar bara.
4.Nu prea exista probleme cunoscute cu ele, insa care este km limita la care m-ati sfatui sa iau o masina? 100.000? 150.000?Garantia Renault expira la 150.000km sau 3 ani. Hint: nimeni nu vinde o masina in garantie. Deci ori are > 3 ani, ori are > 150.000km. Calculeaza o medie anuala intre 60.000 si 80.000km pentru masinile din vest.
5.Exista o lista cu toate variantele de echipare? Am vazut Black Edition, Bose, GT, Initiale, etc, nu mai inteleg nimic, inainte erau Dinamique, Privilege, Initiale. Ai aici lista de echipari pentru Franta.
6. Sistemul de cabrare a rotilor spate este prezent si pe LagIII normala, sau doar pe Coupe?Sistemul 4control e prezent atat pe coupe cat si pe hatcback si break. Vezi in lista de mai sus 4control.
7. Cum sta la articulatii? Amortizoare? Suportii motorului? Furtune/ cabluri/senzori?
8. La ce sa fiu atent cand o iau? Merita sa o iau din Romania, sau direct Germania?Masina mea de Germania era mai tacuta la 100.000km decat cea a celui de la reprezentanta cu 50.000km facuti in Romania.
9. Cum sta la izolare fonica? Are boala masinilor nemtesti, dupa ani si km sa devina zgomotoasa in interior?La viteze de autostrada 130-140km/h zgomotul motorului e foarte redus. In schimb il simti pe cel de rulaj si cel aerodinamic (curentii de aer).
10.Si in final...1.5 sau 2.0? Eu vin de pe 1.9 140 de cai(chipuit) si 1.5 pare prea moale, pe cand 2.0 pare a fi prea gurmand, insa are distributia pe lant...E clar ca 2.0 trage mai bine ca 1.5. Nu cred sa fie diferenta mai mare de 2% intre motoare. Masina are 1500kg+. Eu cu masina plina (~2 tone) la 140km/h cu cruise control pe autostrada am un instant intre 7 si 7.5%. Sper sa te ajute.
*


QUOTE(Bejenaru Ionut @ 24 Mar 2014, 17:19)
C5 cu suspensie Hydractive H 3+ . Incearc-o sa vezi cat e de confortabila si ce senzatie iti ofera.
*

Senzatia e de plutire pe drumurile accidentate/tara/desfundate si de ruliu pe asfalt bun. Nu poti sa le ai pe toate.


This post has been edited by madhorsefuzzy: 26 Mar 2014, 00:25


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 26 Mar 2014, 12:21
Post #23


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




colegu eu am jurnal cu 2.0 dci , dar pe batrana laguna 2.
urban - e fun, dar sub 8% nu discuta, extraurban undeva intre 6 si 7.
mai aproape de 6 daca mergi constant.
FAP-ul..... cartea zice la 165.000 sa il verifici, sincer am 210.000 si nu am probleme, iar cand am sa incep sa am cel mai brobabil va zbura (Atat fizic cat si soft).
toate astea, repet, pe vechea laguna 2 ph 2.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xplozia
post 27 Mar 2014, 14:50
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 8 June 10




"3.Eu as tinti o masina din generatia 2009-2010. Stie cineva care sunt etapele facelifturilor? Am vazut botul acela de zerg la masini si din 2007-2008 si din 2009. De asemenea, se pot upgrada vechile variante la facelift? Sunt aceleasi prinderi?"

Am vazut o bara de facelift la una din 2008, pe autovit: http://www.autovit.ro/renault-laguna-C32651096.html


--------------------
Renault Laguna 2 PH2 2006 - brp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xplozia
post 28 Mar 2014, 18:57
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 8 June 10




Atasez si cateva poze, anuntul va disparea


Attached thumbnail(s)
l3_fake_facelift.jpg ( Size: 150.47k ) Number of downloads: 4400
l3_fake_facelift2.jpg ( Size: 173.16k ) Number of downloads: 4607
l3_fake_facelift3.jpg ( Size: 111.79k ) Number of downloads: 4535


--------------------
Renault Laguna 2 PH2 2006 - brp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 28 Mar 2014, 19:33
Post #26


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Amuzant sau dubios? Varianta asta mi se pare cea mai "laguna" dintre toate Lagunele 3...


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 29 Mar 2014, 10:46
Post #27


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Daca e 2008 sigur a fost pocnita in fata, aia e bara de faza 2, introdusa spre finele lui 2010. Iar plasa aia de tantari din partea centrala e de mare angajament...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefyi2001
post 30 Mar 2014, 18:26
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 October 12




Salut.

Si eu posed o Laguna 3 2008 Dynamique, combi (+ ceva optiuni), 2.0 150CP - Automata, achizitionata in 2012 (7500 euro) si de provenienta Olanda. La 112000 km cumparata -> acum are 140000 km.
Pana acum absolut nimic schimbat sau cu jocuri pe la roti, doar ulei si filtre.
Interior au aparut "greierasi" la plansa de bord langa parbriz (cum au toate) dar se aud doar cand motorul este la relanti. Un alt greieras se aude in zona stalpului central doar cateodata - nu am reusit sa aflu sursa si nici cei de la Renault nu au putut ajuta.
PS: Acesti "greierasi" se aud doar in gropi, nu si in mers pe sosea "normala".
Consumabilele pt. trenul de rulare sunt oarecum ieftine - fata de concurenta.
Consum computer bord - 9.2% - Fiind automata, sincer imi cere des sa o calc datorita comoditatii cutiei automate, dar se poate si un consum linistit la 8 - 8.2%.
Pe perioada de vara consumul scade putin pe la 8.5-8.7 cu aer conditionat non stop.
Nu consuma ulei deloc intre intervalele de schimb (1 an).
Motorul trage foarte bine tinand cont de greutatea masinii. Sta bine pe curbe.
Finisajele sunt foarte bune (nu s-au "cojit" absolut deloc) si nici tapiteria de piele nu are urme de uzura.
Nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji in privinta filtrului de particule sau injectoare, atata timp cat ai un mers care implica si "viteza" sa zicem si nu batraneste smile.gif.

Parerea personala --> cum au spus si alti colegi referitor la "tone de butoane" pe volan - aka Insignia, nu ar fi un criteriu definitoriu in alegere.

Dar cand am luat-o am avut exact aceleasi masini prezentate mai jos si MA BUCUR ENORM ca am ales Laguna 3 !

This post has been edited by stefyi2001: 30 Mar 2014, 18:37


--------------------
Renault Laguna 3 a 2008 / Dinamique - B 023423
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefyi2001
post 31 Mar 2014, 20:36
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 October 12




Playboy --> din pacate nu pot sa-ti rasp pe privat (nu am posturi suficiente).
Modelele acestea nu au aux si usb (cu toate ca eu am sistemul audio Cabasse).
Navigatia este OK, eu am hartile din 2012. Functioneaza foarte bine, te anunta din timp, doar ca detalierea strazilor nu este foarte mare - adica nu o sa gasesti toate stradutele super mici si inguste dar cu siguranta te poti descurca linsitit in orice tara europeana (eu am incercatpana acum in Romania, Bulgaria, Grecia, Italia.


--------------------
Renault Laguna 3 a 2008 / Dinamique - B 023423
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 31 Mar 2014, 22:48
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




Merci mult, tot am cautat pe youtube sa vad cum functioneaza navigatia, sa ii vad meniu si ce stie dar nu am gasit nimic asa mai indetaliat sad.gif
Am vazut pe net ca unele au USB si Aux...
Inca tot caut masina, dar is asa de zapacit incat nu stiu ce sa aleg. Adevarul e ca laguna sunt reusite. dar ma dispera interiorul ala sec, consola centrala nu ma atrage, iar ce ma atrage sunt dotarile, e foarte dotat...


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:38
Dacia