Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Test drive, ce ati mai testat in ultima vreme

dandobre
post 18 Oct 2018, 11:05
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Vlad are Ford care e obsolite, nu știe ce e aia..... biggrin.gif

18 Oct 2018, 11:12:
Nu prea se încadrează la test drive, dar am și eu o remarcă. Am văzut deunăzi noul Jaguar E-Pace in trafic. Dacă din față arată oarecum in linia brandului, din spate zici că e un SangYong din anii '80 sau ceva, cu luneta aia infimă și o senzație per total de low cost, care nu se aliniază numelui Jaguar.
Mai nou am auzit că, concurează și la mașina anului huh.gif

This post has been edited by dandobre: 18 Oct 2018, 11:12


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 18 Oct 2018, 12:27
Post #152


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cu F-Type ala in schimb... pe mine unul m-au bagat in boala. Ma gandeam sa imi fac un fel de buget pentru inchiriat masini de genul, sa imi fac si eu safteaua din cand in cand. De permis nu cred sa apuc vreodata.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 18 Oct 2018, 12:44
Post #153


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Spatele si la E si la F-Pace e inspirat din F-Type. Mie mi se par niste SUV_uri foarte reusite, ca aspect cel putin. Ca fiabilitate...F-Pace-ul pe care l-a cumparat un cunoscut acum 2 ani e deja a doua oara in service pentru turbina. Prima a picat dupa un an, a doua a picat dupa inca unul. Asta dupa ce a mai stat o perioada in service fiindca se oprea motorul si nu stia nimeni de ce. A fost printre primele produse, cu motorul nou, 2.0 Ingenium...cam slabut se pare.

MuciX, tu acum cred ca ai posibilitatea sa te duci la track-days unde poti inchiria astfel de masini. In Romania mai greu sa faci asta. Doar un exemplu:

https://www.rsrnurburg.com/page/rsr-price-list


4 tururi pe Ring cred ca sunt mai mult decat suficiente ca sa scoata untul din orice sofer amator smile.gif

This post has been edited by AndreiMR: 18 Oct 2018, 12:44


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 18 Oct 2018, 12:56
Post #154


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Just si asta, dar aveam altceva in minte. De genul luat un F-type (or similar) urcat sotia in el si plecat undeva tot week-end-ul.

Dar acum ca zici, parca suna bine un trackday. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Oct 2018, 13:58
Post #155


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




pai cu f type..de duci cu sotia ???? sleep.gif sleep.gif sleep.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 18 Oct 2018, 14:02
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Iar ai tras-o pe Academiei, mai ce-ti mai place shaorma...... icon_mrgreen.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Oct 2018, 14:05
Post #157


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




ce ma? blush.gif

This post has been edited by wolfin: 18 Oct 2018, 14:05


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 18 Oct 2018, 14:14
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Dupa ce bagi batul prin gard, acum te faci ca ploua...... ph34r.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 18 Oct 2018, 14:18
Post #159


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(wolfin @ 18 Oct 2018, 13:58)
pai cu f type..de duci cu sotia ???? sleep.gif  sleep.gif  sleep.gif
*


Plm, familie traditionala. Plicitisitori.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Oct 2018, 14:21
Post #160


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




la Wolfin deja ii statea capul la 69 si bancheta din spate .... clar ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Oct 2018, 14:27
Post #161


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




ce bat? Dane??

bai esti mai rau ca nevasta mea. macar acolo cunosc inclusiv nonverbalul.

LE ..glumesc tongue.gif


Apropo..pe academiei parca erau femei usoare? nu saorma

This post has been edited by wolfin: 18 Oct 2018, 14:32


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 8 Nov 2018, 11:30
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Fusai cateva zile in Romania si am inchiriat un SUV de la Kass Wagen. Sau cel putin, asta am cerut.
Ce am primit, a fost un VW T-Roc, benzinar, curie manuala, 2x4, negru, 1.0 TSI 115CP.
Chiar eram curios sa vad ce si cum e treaba cu masina asta, avand in vedere faptul ca unii de p-aici ziceau ca e najpa la interior.

Prima impresie a contactului cu portbagajul: mic: o valiza mare incape, dar atat. Ca sa bagam valiza mare, aia medie si doua trollere a trebuit sa rabatam bancheta. Deci, masina de concediu nu-i.

Interiorul destul de aerisit, avea navigatie da' n-avea card, deci n-avea navigatie radmasa.gif scaune de tapiserie textila, volan MF imbracat in piele, the works. Bordul, in schimb, fetele usilor, tot plasticul, era de-ala dur, care suna a gol cand e lovit cu unghiile. Cam nasol.
Oglinzile nu aveau iluminare desi asta, din cate am inteles, era HighLine, masina avea doar senzori de parcare fata/spate, nu si camera pentru marsarier, deci chestii decente ca dotari. In schimb, faruri si stopuri full led smile.gif

Ce nu mi-a placut absolut deloc, insa, motorul. S&S-ul ala era enervant din cale-afara, iar motorul parea extrem de anemic: la aproape orice plecare de pe loc aveam senzatia ca moare. Dealtfel, in cinci zile cat am stat in tara am reusit sa-l gatui de vreo zece ori, ceea ce ma face sa cred ca fie m-am obisnuit eu cu automata, fie era ceva not-ok cu masina aia.
Avand insa in vedere faptul ca am mai condus vreo juma' de zi un Getz din 2006 fara S&S si n-am avut nici pe dracu', cred ca era ceva dubios cu Trocu' ala.

In cinci zile si 240 km. in regim exclusiv urban am bagat benzina de la OMV de fix 100,70 lei. Mult, putin, habar n-am. Stiu doar ca n-am mers la consum.

Masina ok, insa din banii mei n-as lua asa ceva.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 12 Nov 2018, 11:14
Post #163


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Am avut pe mana in weekend, pentru un test-drive prelungit, noul Duster. Ma rog, nu mai e chiar atat de nou...generatia actuala. Motor 1.5 110cp (fara Adblue), 4x4, echiparea de top, ii lipsea doar tapiteria din piele...in rest absolut tot ce se poate pune pe ea. Am facut peste 600 de km cu ea in toate conditiile, oras aglomerat, dn pe campie, doua traversari ale muntilor, autostrada. Masina era in culoarea cea mai reusita dpmdv:

DST1.jpg ( Size: 521.24k ) Number of downloads: 650


DST2.jpg ( Size: 222.63k ) Number of downloads: 658


Intr-un mod bizar, mai ales in echiparea asta, imi place cum arata exterior masina. Are aspect rustic dar cele cateva tuse argintii ii dau si o oarecare nota moderna. Interiorul...nu asa grozav. Se vede ca s-au chinuit sa mai reduca din senzatia de low-cost, chestiile pe care pui mana in mod normal se simt placut. Foarte misto comenzile de clima si butoanele de deasupra lor, manerul de usa capitonat, maciulia de la schimbator arata bine...arata a masina normala. Restul de plastice, dure si urate, dar asa e si pe la Suzuki, in gama asta de pret n-ar trebui sa ai pretentii prea mari. Design nu prea este la interior, dar ergonomia e ok (stilul VW, daca e sa fim cinstiti).

Sistemul Media Nav Evolution nu mi-a placut deloc...de miscat se misca bine, insa grafica arata chiar trist, si nu e cel mai intuitiv meniu din ce am intalnit. Insa sunetul nu e deloc rau, streaming din Deezer prin BT se auzea decent. Foarte deranjante insa reflexiile cand batea soarele in el, nu se mai vedea mare lucru in ecran si deranja si la ochi. Sunt curios daca vor lansa in cele din urma sistemul media mare, prezentat cand a aparut masina si anuntat pentru viitor. Ar schimba mult aspectul bordului.

Tot la capitolul interior, scaunele erau laudate de presa auto pentru progresul fata de vechea generatie. Insa mie mi s-au parut destul de slabe, dupa 3 ore de condus deja simteam nevoia sa ma dau jos din masina. Si am facut-o cu dureri de picioare, culmea. Mi s-au parut prea scurte in sezut, si sustinerea la spate destul de ciudata. Tot la capitoul asa-zise imbunatatiri...antifonarea. Motorul e in continuare prezent, la peste 3000 rpm deranjeaza rau (si nici nu mai face mare lucru, dar ajungem si la capitolul asta). Peste 110 km/h zgomotul la vant incepe sa predomine, iar la o idee peste 130 deja e deranjant rau. Si asta din cauza sistemului de usi, banuiesc eu...fiindca de acolo provenea toata galagia, de undeva de deasupra usilor. In rest, din zona anvelopelor si a motorului la mers constant nu se aude mare lucru. Din punct de vedere al spatiului interior, nimic de reprosat, pentru dimensiunile masinii mi se pare corect impartit spatiul si pentru o familie cred ca ar face fata fara niciun fel de probleme.

Mai interesat eram de cum se conduce in toate conditiile, nu doar prin oras. Si aici, chestia care pentru mine ar fi deal-breaker, si cea mai mare problema a masinii. Cutia de viteze, mai exact, etajarea ei, e extrem de neplacuta. Nu cred ca as putea trai cu asa ceva zi de zi. Stiu care e cauza, stiu ca au vrut sa simuleze un reductor cu prima treapta, insa mi se pare greu de acceptat o astfel de solutie in conditiile in care nu iesi in teren greu in fiecare zi.

Treapta 1 e degeaba, treapta 2 e prea scurta, la 30 km/h trebuie sa ii dai deja treapta a 3a...si tot asa pana la 5. Care e ok pe la 70 de km/h. Practic, din 10 in 10 km/h trebuie sa schimbi o treapta...zici ca mergi cu tirul. Apoi ii dai a sasea...si aici e distractia mare, fiindca la viteze uzuale de DN, in a 5-a esti la turatie prea mare, in a sasea e subturata si zgomotul si vibratiile sunt extrem de deranjante. Am incercat sa o conduc folosind direct treapta a 2- la plecarea de pe loc, si a fost mai bine, dar tot ne-natural se simtea fiindca in permantenta trebuia sa fiu cu o treapta mai sus decat sunt obisnuit...giratoriile cu a treia, urcarile pe serpentine cu a patra, depasiri cu a cincea etc. Salveaza situatia timoneria placuta, precisa, iarasi o surpriza tinand cont ca de obicei cutiile frantuzesti sunt mai...relaxate din punctul asta de vedere.

Altfel, motorul trage ok pana pe la 90 km/h, peste deja trebuie sa planifici cu atentie depasirile, dar pierzi timp cu schimburile de trepte. E ok ca are cuplu destul de jos, insa se plafoneaza repede, peste 3000 rpm deja simteai ca tragi degeaba de ea. Tinuta de drum insa m-a surprins in mod placut, ma asteptam la o barca pe valuri, insa e mai mult decat decenta. Confortul e foarte bun, ruliul exista insa nu e deranjant, si masina se simte destul de sigura. Incepe sa subvireze, evident, insa sistemul 4x4 ajuta la iesirea din viraje (am mers tot timpul pe 4x4 auto, nu vad de ce ar merge cineva pe 2wd cu ea, fiindca diferenta la consum cred ca e neglijabila). Neasteptat de bune mi s-au parut si cauciucurile cu care venea, Conti CrossContact LX2, pe serpentine au avut aderenta mai buna decat ma asteptam...in conditii de uscat. Altfel de asfalt nu am prins. Directia...exista, insa in stilul masinilor moderne, e foarte usoara si nu transmite nimic de la drum. Se intampla si la case mai mari, deci n-as depuncta-o peste asta, e in mod clar o imbunatatire fata de vechiile Dacii cu servo clasica ce se simteau extrem de imprecise.

Partea cea mai buna a masinii a fost fara indoiala consumul. Am multi km pe 1.5 dci, stiu ca e un motor foarte economic, insa nu ma asteptam la consum atat de mic la un SUV cu aerodinamica de caramida si 4x4:

IMG_5335.jpg ( Size: 1.99mb ) Number of downloads: 697


Si nu am mers deloc economic, dar nici in bataie de joc...am condus absolut normal. In plus, am prins si destul trafic aglomerat de oras.

Alte chestii despre masina...mi-au placut mult farurile, fac o lumina exemplara, chiar si halogene fiind. Mi-a placut monitorizarea unghiului mort, e utila. Camera de marsarieri insa...nu asa buna, calitatea imaginii e cel mult modesta. Mi-a placut functionarea sistemului de climatizare, face foarte repede cald (banuiesc ca are rezistente electrice pentru asta), iar sistemul start-stop se dezactiveaza cu o apasare simpla de buton (la PSA intri prin submeniuri ascunse, la Mazda trebuie sa tii apasat un anume timp, Dacia au facut varianta mai comoda). Pe offroad nu am dus-o, nu a parasit asfaltul...poate alta data.

In concluzie, fiindca deja am scris un perete de text...dificil de spus daca merita banii sau nu Dusterul. Eu unul nu as da 20k euro pe o masina cu 3 stele NCAP si o asemenea cutie de viteze, cam atat ajungea cea condusa de mine. Cel putin nu ca singura masina din casa. Ca masina a doua, buna pentru iarna, mers la munte, la tara, se poate trai cu cutia insa atunci mai mult sens are o echipare mai modesta, la un pret mai mic.

Insa, un 1.5 DCI cu EDC si 4x4 ar fi varianta castigatoare, dpmdv...si as da banii pe ea. Se poate trai cu scaunele si antifonarea nu chiar perfecte, calitatile masinii compenseaza pe deplin astea 2 mici defecte...insa Dacia nu a oferit si nici nu cred ca va oferi o asemenea combinatie de motor-transmisie. Un Duster 4x2 nu as lua insa sub nicio forma, nu cred ca exista ceva mai inutil pe piata decat masina asta in varianta FWD.

Deci un mare progres fata de vechile Dacii la experienta conducerii (nu intru in detalii tehnice, sunt convins ca se vor gasi persoane care spun ca nu e niciun progres dpdv al ingineriei din spate), un mare progres la capitolul calitate perceputa...insa nu e inca o masina perfect comparabila cu concurenta. Banii mei ar merge la Suzuki daca as cauta un SUV mic 4x4, la pret de Duster

This post has been edited by AndreiMR: 12 Nov 2018, 11:18


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 12 Nov 2018, 11:26
Post #164


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




de adugat ca suzuki nu mai ofera variante diesel. doar turbo pe benzina.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 12 Nov 2018, 11:43
Post #165


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Am vazut. Socrii sunt interesati de o Vitara FL si au luat oferte de pe la dealeri...pana la urma, banuiesc ca e ok si benzina, la o utilizare normala cei probabil 2 litri in plus la consum se compenseaza din intretinerea mai ieftina si lipsa grijilor cu DPF, Adblue etc. Au si Dusterul pe lista scurta...dar deocamdata nu e nimic pe benzina atragator, 1.6 nu prea merita luat.

Sincer, un Duster 1.3 TCE de 150 cp cred ca va fi foarte ok. Daca il imperecheaza cu o cutie de viteze normala, ar fi o varianta demna de luat in calcul la pretul de aproximativ 20k euro, cat va fi probabil. Pe de alta parte, consum de 5% iarasi e un plus important. Suzuki nu stiu cat vinde catre flote, asa ca un diesel nu e neaparat necesar...insa Duster e o excelenta masina de companie, si aici dieselul are un mare avantaj fata de benzina, mai ales ca cine o cumpara pentru munca teoretic nu are treaba cu restrictii din orase (ma refer la Europa de Vest). Asa ca 1.5 dci pe Dacia cred ca va mai avea viata destula

This post has been edited by AndreiMR: 12 Nov 2018, 11:44


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 12 Nov 2018, 12:45
Post #166


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Am mai discutat aspectul asta si ceva imi spune ca nu va fi nici ultima dezbatere pe subiectul asta.....cele 3 stele NCAP.

As zice ca intr-adevar este putin, insa trebuie tinut cont ca desi o mare parte din acele stele se refera la rezistenta la impact si practic cat de safe esti tu ca si sofer sau pasager, o alta mare parte din acele stele tin de gdgeturile din interior, gen lane assist, avertizari de unghiuri moarte, franare automata, ACC...si ca naiba o mai fi pe acolo.....plus protectia pietonilor.

Eu nu zic ca nu sunt chestii utile si ca nu ajuta, nu zic ca este rau sa nu rupem de tot picioarele pietonilor daca se intampla fatalitatea.....accept toate trebuirile astea, insa in primul rand, ca om care dau banii pe o masina, ma intereseaza sa fiu EU (pasagerii inclusiv) safe, si dupa aia, pe locul 2, pietonii sau gadgeturile.

Pentru ca Duster nu are toate draciile electronice cred ca e safe sa presupun ca cel putin o stea...daca nu mai mult, este.....sau mai bine zis NU este....din aceasta cauza. Ceea ce ma face sa cred ca totusi rezistenta la diverse feluri de impact tinde sa nu fie asa de rea, intrucat stelele ramase cam la asta se refera.

Adica daca luam o masina de 5* (preferabil un SUV de 5*) si scoatem de pe ea toate dotarile si toata electronica astfel incat sa o aducem la nivelul gadegturilor din Duster, s-ar naste o intrebare interesanta: cate stele dincele 5 i-ar mai ramane?


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 12 Nov 2018, 12:56
Post #167


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Total de acord...si pentru mine ordinea importantei este: protectia pasagerilor, protectia pietonilor...iar sistemele active pot sa fie sau nu, nu prea ma intereseaza. Desi sistemul de franare automata m-a salvat de la a face un facelift Mazdei 3 din semnatura...pentru ca o cucoana nu stia ce inseamna giratoriu.

Problema e ca Duster nu sta bine la niciunul din capitole, nu doar sistemele active sunt problema lui:

Duster:

https://www.euroncap.com/en/results/dacia/duster/29898


Cam asa sta concurenta

Vitara:

https://www.euroncap.com/en/results/suzuki/vitara/20389

Peugeot 2008

https://www.euroncap.com/en/results/peugeot/2008/8885

Kia Sportage:

https://www.euroncap.com/en/results/kia/sportage/22033

Altele nu mai caut sa pun, dar Duster chiar sta cel mai slab la toate capitolele. Deci e un compromis cu care trebuie sa traiesti daca vrei masina asta. Pana la urma, poate conta sau nu in functie de cat de important e pentru fiecare ratingul NCAP...si te mai gandesti si ca intr-o coliziune dintre un Duster si un Golf, s-ar putea sa iesi mai bine din Duster chiar daca are doar 3*, din cauza diferentei de inaltime intre masini. Pentru mine astazi nu ar fi neaparat un deal-breaker ratingul NCAP, insa cred ca alta ar fi situatia daca masina ar fi pentru sotie si am avea copii de carat cu ea. Atunci as dori probabil ceva de 5*


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 13 Nov 2018, 14:44
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




@andreiMR: ai idee de ce se afiseaza datele acelea evident eronate?
18 minute pt durata calatoriei
Litri consumati=0
Distanta cu consum 0=1,7km(la peste 600 km e imposibil sa ai doar atat)


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 Nov 2018, 15:08
Post #169


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Da. Parametrii aia ii reseteaza cand opresti motorul. Raman stocate doar km totali, vmed si consumul mediu de la ultima resetare a CB. Ciudata chestie, nu stiu de ce face asta. Si la Mazda 3 din semnatura masoara parametrii aia, si ii reseteaza dupa fiecare oprire a motorului, dar sunt afisati pe intr-un meniu separat. Nu influenteaza mediile de la ultima resetare.

Distanta cu consum zero am avut destula fiindca am folosit foarte mult frana de motor pe munte. Au si meniul in care te informeaza cat de eco ai condus si iti dau un punctaj...imi afisa 5 stele pentru anticipare, zero pentru schimbul treptelor si 3 pentru accelerare smile.gif

This post has been edited by AndreiMR: 13 Nov 2018, 15:11


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 13 Nov 2018, 15:16
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Am inteles. Totusi ramane ceva ciudat neelucidat: ultima repriza de mers a avut 18 minute in care ai avut 1.7 km cu consum 0(frana de motor) insa la consum in valoare absoluta nu s-a inregistrat nimic, este 0,0 litri blink.gif


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 Nov 2018, 15:21
Post #171


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Da, mai ales ca ultima repriza a fost numai prin oras, si cu stationare cu motorul pornit...nu stiu ce si cum inregistreaza el acolo, sincer. Doar cele 3 informatii pe care le ziceam mai sus cred ca sunt apropiate de adevar, aceleasi valori afisa si computerul de bord pe ecranul dintre ceasuri. In plus, am plecat cu masina cu rezervorul plin si dupa 650 de km mai avea un sfert...deci consumul pe acolo cred ca ar fi. Nu i-am facut plinul eu nici cand am luat-o, nici cand am preluat-o, deci nu stiu daca s-a pus in ea pana la clickul pistolului sau pana pica pe pantof...


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 13 Nov 2018, 15:28
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Consumul e intr-adevar excelent, chiar si daca ar avea eroare mare si real ar fi sa zicem 6...tot bun este.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 13 Nov 2018, 16:00
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Am avut 1.5 dci in varianta de 80 cai pe Megane 2 și aia a fost cea mai economică mașină deținută. Consumul sarea de 6% doar dacă îți băteai joc. Pe DN-uri mă învârteam in jur de 4 tot timpul...
Pe de altă parte, madam scoate in jur de 7 și ceva mixt la Suzi, ceea ce pentru un motor de 140 cai eu super ok, nu vad așa o mare pierdere că au scos diesel ul pe Suzuki....


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 10 Dec 2018, 15:04
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Zilele trecute fusai in Bucuresti de vineri pana duminica, si avusai ca masina inchiriata un Hopel Astra K. Sau J, nu stiu, nu le urmaresc evolutia alfabetica. Asta ultimu'.
Benzinar, cutie automata, faruri matrix, navigatie, era "full fara" piele, plafon panoramic si RVC.
O masina absolut banala, comenzile din interior dadeau senzatia de fragilitate, ca si cum ar vrea sa se desprinda de la locul lor, desi afisa in bord doar 29.000 km.
Mi s-a parut enervant ca nu poti "pune contactul", sau n-am descoperit eu cum se face. Cred ca avea un fel de keyless, fiindca avea ceva butonele mici pe toate clantele usilor iar pornirea se facea de la buton.
S&S-ul nu era dezactivat, insa masina nici nu oprea motorul la semator. Ma depaseste de ce.
Mi se parea foarte enervant ca la start, acele ceasornicelor faceau needle sweep foarte, foarte incet, dupa care reveneau din nou la pozitia zero, dupa care de-abia la a doua cursa se asezau pe unde avea treaba fiecare (ala de apa la cat o fi fost, nivelul carburantului la fel, turometrul la 800, etc.)
Turbo lag cat incape, indiferent cum tratezi pedala de acceleratie.

Ce mi-a placut, a fost ca se incalzea foarte repede, volanul incalzit a fost un gimmick interesant si a consumat putin in traficul de Bucuresti, cam 6% masurat la pompa, desi de la Universitatii pana la rondul de la Unirii si inapoi am facut putin peste o ora.

This post has been edited by Bwwlan: 10 Dec 2018, 15:07


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 10 Dec 2018, 15:45
Post #175


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




M-am uitat si eu la Astra in vara...si mie fix acelasi lucru mi-a inspirat. O masina banala si cu un interior decent, dar nu excelent. Macar preturile sunt corecte, e mai ieftina decat multe concurente si vine cu dotari multumitoare. Nu m-a incantat cu nimic...cand a aparut ultima generatie era foarte laudata de toata presa. Fata de vechiul model da, e un mare progres, dar sunt multe alte masini mai interesante in clasa compacta.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 7 Feb 2019, 23:54
Post #176


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Am fost azi intr-o deplasare cu un Opel Astra din asta Sedan, ultimul tip. Diesel de 1,6, 136 de cai. Am zis ca fata de Duster e mai bun. Din parti. E ceva mai confortabil la scaune, dar tot o buda de masina este. Abia trage, cel putin nu trage pe gustul meu, motorul se aude insa frumos, are un vajait infundat interesant in ture. E bine insonorizata, la 130 are 2000 rpm. Daca mergi cu cc activat, e greu sa tii piciorul stang altfel decat intins, ca se loveste de volan. Cand tragi frana de mana, o poti folosi pe post de cotiera, ca tot nu are.
Alte lipsuri - nu are un loc in care sa pui telefonul in bord, comenzile de la navi sunt greu de folosit (trebuie sa alegi litera cu litera cu un buton ciudat care functioneaza si ca joystick). Lulmini cam chioare, tipic de Opel.
Concluzie, nu merita...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Jul 2019, 07:26
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Poate vă mai amintiți povestea cu închiriatul mașinii pentru vacanță. Căutam un van de șapte locuri, gen Galaxy. După multe căutări eșuate, am reușit să găsesc un Touran. Nu cunoșteam mașina, dar toată lumea o dădea drept echivalentă, iar din poze părea să fie același lucru. Recenziile de pe net nu mai conteneau să-i laude spațiul și adaptabilitatea. Asta pînă-ntr-o zi în care am văzut mașina pe stradă în carne și oase și am rămas cu gura căscată:
- Asta??? Asta e? Chichineața asta de buzunar?!? Ce naiba să fac cu așa ceva? blink.gif
Așa că am schimbat rapid planul și le-am cerut să mi-o schimbe cu un microbuz de opt locuri. Din păcate, pentru că era destul de tîrziu, nu mai aveau nici o marcă populară, Renault, Ford, etc. - erau toate rezervate. Singurul disponibil era un Mercedes clasa V. Bineînțeles, la preț de Mercedes. Dar acuma na, nu eram într-o poziție în care să fac nazuri.
Mi-au adus-o ieri. Acum sînt în Brașov și plec spre Timișoara.

IMG_0272.JPG ( Size: 217.74k ) Number of downloads: 238

IMG_0273.JPG ( Size: 227.89k ) Number of downloads: 243

IMG_0274.JPG ( Size: 212.7k ) Number of downloads: 92


Model V 220d - diesel, 160 de cai, cutie automată.

Prima impresie: spațiul este imens. Eu, care am 1,85m, aș putea sta pe oricare dintre rîndurile din spate și încă aș mai avea două palme de la genunchi pînă la spătar. Și în condițiile astea încă mai rămîne enorm de mult loc pentru bagaje în spate.
Fetele sînt încîntate. Două stau pe rîndul din mijloc, a treia pe rîndul din spate, separate una de alta, fără să miaune încontinuu că "of, nu mă mai atinge, mă deranjezi, du-te mai încolo, etc.". Bagajele au încăput toate foarte lejer, fără să joc Tetris cu ele, și încă a mai rămas loc.
Boierie curată. cool.gif
Iar ușile glisante mi se par cea mai bună invenție din industria auto. wub.gif

Continuarea, în episodul următor.

<span class='edit'>20 Jul 2019, 07:43:</span>
A doua impresie: îngrozitor de puturoasă. Cînd pleci de pe loc ai senzația că e defectă. În prima secundă nu se întîmplă nimic, iar în a doua parcă zice: "of, bine, dacă zici tu, hai să încercăm să ne mișcăm". Pe autostradă, la 100 la oră, trebuie să-ți pregătești cu grijă depășirile, pentru că pînă să ajungi la 120-130 și să termini depășirea, punctulețul ăla abia vizibil în oglindă s-a transformat deja de mult într-o mașină nervoasă, lipită de bara ta.
Acum văd și eu cum e viața în partea cealaltă. De partea cealaltă a baricadei. De partea celor care nu depășesc, ci sînt depășiți. laugh.gif

Continuarea, mai tîrziu.

This post has been edited by VladSoare: 20 Jul 2019, 07:44


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 Jul 2019, 08:22
Post #178


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Cutia automata....daia e puturoasa.

Macar e comoda.


Drum bun.

Puteai sa scoti un scaun..sa fie...un....2-2-3

Nu e bai. Il folosesti ca masa.

Foarte versatile aceste masini....dar cu anumite limirari.

This post has been edited by wolfin: 20 Jul 2019, 08:24


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 20 Jul 2019, 08:31
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Poate e in mod econom, ia butoneaza si vezi daca are mod sport.

La ce pret e animalul si ce alte conditii, asigurare, etc au trebuit indeplinite?

This post has been edited by DApophis17: 20 Jul 2019, 08:32


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Jul 2019, 19:57
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Are modul sport, eco și normal, iar în sport schimbă ceva mai sus. Și are și padele pe volan, cu care o pot controla destul de bine. Dar nu e vorba numai de cutie. Cînd pleci de pe loc (sau mă rog, cînd vrei să pleci de pe loc, pentru că plecatul în sine... mai greu) ești într-a-ntîia, deci n-are treabă cu cutia sau felul în care schimbă.
În orice caz, nu-mi displace. Odată eliberat de posibilitatea de a merge repede și de a depăși tot ce mișcă, viața devine mult mai simplă - stai cuminte la 95-100-105, în funcție de cum se mișcă traficul de pe banda I, și ești zen. Chiar îmi place, mă simt bine cu ea așa leneșă cum e. Sigur, dacă Mondeo ar fi în halul ăsta de leneș m-ar enerva la culme și l-aș tăia în bucăți cu toporul, dar într-o dubă de două tone ș-un sfert mi se pare totul OK.

Îmi amintește de romanele lui Terry Pratchet din seria Lumea Disc. Bibliotecarul universității nimerise într-o descărcare necontrolată de magie și fusese transformat într-un urangutan. Ulterior, el refuzase să-i lase pe vrăjitori să-l facă la loc, pentru că viața de primată era foarte simplă. Toate nedumeririle existențiale pe care le avuseseră pînă atunci se evaporaseră, iar acum nu-i mai păsa de nimic, decît de unde avea să vină următoarea banană. Viața devenise dintr-o dată foarte liniștită.
Cam așa mă simt și eu cu duba. biggrin.gif

Un mic rezumat după drumul de azi pînă la Timișoara:

1. Ce mă scoate din minți:

- Recircularea se dezactivează singură; chiar destul de des; mult prea des.
- Nu există nimic, absolut nimic, care să țină bagajele pe loc. La primul deal urcat, ele vin spre hayon și rămîn sprijinite de el, după care la deschiderea hayonului cad toate pe jos. Mi-am cules rucsacul de pe jos de trei ori pînă acum. Problema asta n-ar fi existat dacă în spate, în loc de hayon, ar fi avut uși batante duble. Sau măcar o buză în partea de jos, sau un hayon din două bucăți, sau ceva de genul ăsta.

2. Ce nu-mi place, dar cu care pot trăi totuși:

- Nu se vede nici un fel de concept de ergonomie. Butoanele sînt puse care unde s-a nimerit. Sub volan e un talmeș-balmeș; de nenumărate ori am vrut să semnalizez și am pornit pilotul automat, sau invers. Ca să pornești ștergătoarele trebuie să iei mîna stîngă de pe volan și să cauți cu vîrful degetelor rotița pe care s-o învîrți. Maneta de semnalizare e scurtă și relativ departe de volan. Eu, care am mîini destul de mari, ajung la ea cu vîrful degetelor fără să iau mîna de pe volan, dar cam la limită.
Practic, pare că au avut doar o listă cu ce comenzi trebuie să pună, le-au pus unde au putut, le-au bifat, apoi s-au dus la bere cu satsifacția că și-au îndeplinit sarcinile de serviciu pe ziua respectivă.
- Suspensia destul de tăricică. Te cam scutură cînd asfaltul nu e perfect.

3. Ce-mi place:

- Direcția e precisă și am senzația că volanul are cursa puțin mai scurtă decît la Fordurile mele. Am așa, o impresie vagă, că rotesc volanul mai puțin decît aș fi rotit la a mea în aceeași situație. Nu sînt însă sigur că e adevărat; s-ar putea să fie doar o impresie.
- Ușile glisante.
- Spațiul interior. E tot ce-ți poți dori pentru o familie.
- Nu simți deloc mărimea. Se conduce normal. Mă simt ca în Mondeo, n-am nici un fel de reținere.
- Consumul. Brașov-Timișoara, plus ceva învîrteală prin centrul Timișoarei, mi-a consumat 28 de litri. Adică șase litri la sută. Pentru un bolovan de 2,2 tone, cu cutie automată și aerodinamică de fridiger, e neașteptat de bine.

Prețul... cu totul inclus, asigurări, livrat la adresa mea, ridicat de la adresa mea, etc. ajunge la vreo 110 euri pe zi.

<span class='edit'>20 Jul 2019, 20:22:</span>
Alte lucruri care merită amintite:

Frîna are un feeling "clasic", ca să zic așa.
În ultimii douăzeci de ani mașinile au început să aibă frîne din ce în ce mai țepene, cu curse din ce în ce mai mici și asistare din ce în ce mai pronunțată. La fiecare generație nouă dai cu dinții în volan pînă cînd te obișnuiești cu frîna. Acest lucru este în general criticat pe forumuri de către pasionați, care se plîng că frînele devin treptat doar un comutator on/off, fără nici un feeling.
Ei bine, V-ul are o cursă lungă și o forță de frînare proporțională cu ea. Dacă ești obișnuit cu mașini la care-ți intră ABS-ul la cea mai ușoară atingere a pedalei, ai senzația că frîna nu ține. Dar de fapt ține. Trebuie doar să uiți reflexul cu care te-au obișnuit turismele moderne și să apeși bine.

Prima oară cînd am oprit la benzinărie, mă simțeam ca într-un film cu Stan și Bran. Mă învîrteam ca prostul în jurul mașinii, încercînd să-mi dau seama unde naiba e bușonul. Într-un final am realizat, vag, că ușa șoferului are parcă o formă ciudată. Uitîndu-mă pe partea dreaptă, am văzut ușa cu formă normală. Atunci am deschis ușa șoferului și am observat că doar așa, cu ușa deschisă, se mai poate deschide o clăpiță care altfel trecea neobservată. A trebuit, bineînțeles, să dau înapoi, pentru că eu oprisem în față, cu fundul în dreptul pompei, cum eram învățat. biggrin.gif

Fără cameră și/sau senzori de marșarier, vizibilitatea în spate e ca și inexistentă. Cînd am luat-o, omul o parcase destul de aproape de mașina din față, astfel încît trebuia să dau un pic înapoi ca să pot ieși. Iar în spatele meu era altă mașină parcată. O vedeam acolo, dar n-aveam nici cea mai vagă idee cît de departe era de mine. Pe cînd cuplam marșarierul, mă rugam în gînd: "dă doamne să aibă cameră, să aibă cameră"... Din fericire are. Nu numai că are, dar are chiar din aia panoramică, de-ți arată mașina de sus. Tare mișto.
Mă gîndeam că dacă n-are cameră și nici nu piuie, nu mai plec de-acolo. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 21 Jul 2019, 07:14


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:07
Dacia